• II Forum Zawodów Ziemi Świdnickiej

     •  

      Przy ogromnym zainteresowaniu ósmoklasistów nasza szkoła zaprezentowała swoją ofertę edukacyjną podczas II Forum Zawodów Ziemi Świdnickiej. Na forum zaprezentowały się także firmy Sonel S.A. i Hager Polo Sp. z o.o. Firmy te na co dzień wspierają naszą szkołę w kształceniu w kierunkach elektronicznym i elektrycznym.

      Organizatorem forum był Urząd Miasta Świdnica, Powiat Świdnicki i Sudecka Izba Przemysłowo-Handlowa.

       

     • PODSUMOWANIE DNI OTWARTYCH

     •  

      Dnia 23 kwietnia  otworzyliśmy drzwi naszej szkoły dla przyszłych absolwentów szkół podstawowych. Wszyscy odwiedzający, a było ich całkiem sporo, mieli możliwość zapoznać się z propozycjami naszej placówki.  

      W organizację tego dnia zaangażowali się zarówno nauczyciele jak i uczniowie naszej szkoły, którzy ochoczo oprowadzali gości po wszystkich salach lekcyjnych, pracowniach technicznych oraz innych ciekawych zakamarkach. …wszakże, któż lepiej może ukazać przyszłym uczniom ZSB-E jak wygląda nasza szkolna rzeczywistość, jak nie sami uczniowie.

      Zainteresowani podjęciem nauki uczniowie otrzymali broszury informacyjne, rozwiązywali krzyżówkę szkolną, rozmawiali z opiekunami pracowni przedmiotów zawodowych, brali udział w pokazach i doświadczeniach. Mieli również możliwość obejrzenia wystawy "Elektronika PRL-u" przygotowanej przez abslowenta ZSB-E - pana Tomasza Kruga. 

      Bardzo nas cieszy, że możemy zaoferować młodzieży takie kierunki kształcenia, które pozwolą im rozwijać pasje, a w rezultacie znaleźć pracę w wymarzonym zawodzie lub podjąć naukę na studiach wyższych.

      Mamy nadzieję, że znaczna część z nich będzie chciała stać się częścią naszej społeczności ZSB-E.

      Wszystkim zaangażowanym w to przedsięwzięcie – CHAPEAU BAS!

    • SUKCES PIŁKARZY RĘCZNYCH W ZSB-E
     • SUKCES PIŁKARZY RĘCZNYCH W ZSB-E

     •  

      W dniu dzisiejszym męska reprezentacja ZSB-E wzięła udział w Finale Strefy Wałbrzyskiej w piłce ręcznej i odniosła zwycięstwo! Nasi piłkarze ręczni zmierzyli się z drużyną z Bystrzycy Kłodzkiej i wygrali 23:20. Najlepszym zawodnikiem meczu został Krystian Nowakowski z kl. III BS. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie:

      • Michał Bieżyński
      • Krystian Nowakowski
      • Kacper Przedpełski
      • Paweł Radziszewski
      • Jakub Stadnik
      • Kordian Stramek
      • Wiktor Szymański
      • Martin Westerlich
      • Oskar Piesiak

       

      Trenerem drużyny był Krzysztof Terebun.

      Gratulujemy i życzymy powodzenia w finale dolnośląskim.

     • Dzień Otwartych Drzwi - język polski dla obywateli Ukrainy

     •  

      W czasie Dni Otwartych zapraszamy wszystkich chętnych do sali 25 na otwartą lekcję zrozumienia oraz praktycznej nauki języka polskiego. Lekcję poprowadzi w języku ukraińskim nauczyciel naszej szkoły Pan Bogdan Mackiewicz, który przyjechał 30 lat temu z Ukrainy i z własnego doświadczenia przedstawi niektóre ciekawe triki analogii języka polskiego i ukraińskiego. Początek o 11:00 w sobotę 23.04.2022 w sali 25.

      ------------------------------------------------------------------------

      Під час Днів відкритих дверей запрошуємо усіх до ауд.25 на відкритий урок розуміння та практичного вивчення польської мови. Урок вестиме українською мовою вчитель нашої школи пан Богдан Мацкевич, який приїхав з України 30 років тому і з власного досвіду представить цікаві прийоми аналогії польської та української. Початок об 11:00 в суботу 23.04.2022 р. в ауд.25.

       

     • Pierwszy szkolny turniej e-sportowy League of Legends

     •  

      W dniach 11-12 kwietnia 2022 roku w ZSB-E odbył się Pierwszy szkolny turniej e-sportowy League of Legends.
      W turnieju brało udział 16 drużyn szkolnych. Zawodnicy spotykali się na Summoners Rift i walczyli na zasadach BO1, drużyna przegrywająca odpadała z turnieju. Pierwszy dzień  wyłonił osiem najlepszych ekip. Dzień drugi był bardzo emocjonujący,  grające w zaciętym finale drużyny musiały w turnieju wygrać trzy mecze. Wydarzenie było transmitowane i ogólnodostępne na kanale Twitch  oraz w krótkich informacjach na profilu facebook i instagram Zespołu Szkół Budowlano-Elektrycznych. Ponadto transmisja była wzbogacona profesjonalnym komentarzem szkolnych ekspertów :)

      Skład zwycięskiej drużyny o nazwie Rycerze Feudalni to przedstawiciele klasy 2dTp: Piotr Wojciechowski, Jakub Zwarycz, Andrzej Kaszyński, Jakub Żelazko, Jakub Radzewicz.

      Gratulujemy!!!

       

     • Metalowy piątek w Klubie Bolko

     •  

      Death, thrash i black to odmiany metalu, które 22 kwietnia będzie można usłyszeć w Klubie Bolko. Świdnicki Ośrodek Kultury zaprasza na spotkanie z lokalnymi reprezentantami ekstremalnych brzmień. Czwartek to ostatnia szansa na zdobycie tańszych biletów.

      Harmonogram piątkowych występów wygląda następująco:

      • 19:30 / otwarcie bramki
      • 20:00 / Wisielec
      • 21:00 / In The Name of God
      • 22:00 / Disorder

      Podane godziny są orientacyjne i mogą ulec zmianie.

      Disorder [death metal] wraca do Bolko po 2 latach. Zespół ze Strzegomia zaprezentuje nowego gitarzystę i mamy nadzieję zapowiedź nowego albumu.

      In The Name of God [thrash metal] w przeszłości występowali na deskach Klubu Bolko m.in. u boku Vader. Wałbrzyski skład (z domieszką świdnickiej krwi) sporo koncertował w Polsce i Czechach

      Wisielec [black metal] ze Świebodzic po raz piewrszy na świdnickiej scenie. Ich debiutancka EP’ka “Prolog” trafiła wczoraj na większość platform cyfrowych.

      W dniu wydarzenia bilety będą dostępne po 20 zł a przedsprzedaż w cenie 15 zł trwa tylko do końca czwartku.

      Szczegóły i sprzedaż biletów: https://sok.com.pl/truskawka-2-disorder-in-the-name-of-god-wisielec-metal/

    • Daniel Worobiec - fighter z IIIb Tg
     • Daniel Worobiec - fighter z IIIb Tg

     •  

      Fighter - czyli wojownik, bojownik, sportowiec uprawiający sztuki walki. Określenie to idealnie pasuje do Daniela Worobca, ucznia klasy IIIb Tg , na co dzień zawodnika klubu Boks Polonia Świdnica.

      W dniach 18-20 marca Daniel uczestniczył w 76. Mistrzostwach Dolnego Śląska w Boksie zdobywając brązowy medal.

      Gratulacje dla Daniela!

     • Kalendarium historyczne - kwiecień

     •  

      10 kwietnia 1525 - 497 LAT TEMU

      Hołd Pruski

      Dwa i pół wieku zmagań Polski z państwem Zakonu Krzyżackiego zakończyło się na krakowskim rynku, gdy Albrecht Hohenzollern, ostatni mistrz zakonu, złożył królowi polskiemu Zygmuntowi I Staremu hołd lenny, zwany później hołdem pruskim. Fakt ten znany jest powszechnie w społeczeństwie głównie dzięki poruszającemu obrazowi Jana Matejki.

      Hołd był krokiem milowym w stosunkach polsko-krzyżackich, a potem polsko-pruskich, choć należy zauważyć, że pewne podstawowe ustalenia pozostawały niezmienne. Państwo krzyżackie już od roku 1466, w którym zawarto II pokój toruński, było lennem polskim. Hołd pruski ten stan rzeczy jedynie potwierdzał. Każdy mistrz zakonu musiał złożyć hołd królowi polskiemu, choć często się opierał. To samo zrobił Hohenzollern.

       

      Na czym więc polegała doniosłość tego wydarzenia? Istotne były tu zmiany w państwie zakonnym. Albrecht zdecydował się na jego sekularyzację, czyli zeświecczenie. Uciekając przed gniewem papieża, ostatni wielki mistrz przeszedł na luteranizm. W ten sposób powstało nowe państwo - Prusy książęce, którego dziedzicznym księciem został właśnie Albrecht. Należała mu się także godność senatora polskiego - by, uczestnicząc w decyzjach wagi państwowej, brał także za nie odpowiedzialność. Dziedziczni książęta pruscy z reguły lepiej wywiązywali się ze swych powinności względem królów polskich niż wielcy mistrzowie. Pozostawali lennikami Polski aż do roku 1657, kiedy to relacje między państwami zmienił potop szwedzki.

       

      14 kwietnia 966 - 1056 LAT TEMU

      Chrzest Mieszka I

      Chrzest księcia Polan, Mieszka I, był jednym z przełomowych wydarzeń w historii Polski i Polaków. Ponieważ jednak relacje z tych wczesnych wieków są bardzo skromne, wielu rzeczy możemy się tylko domyślać. Chrzest odbył się prawdopodobnie w Wielką Sobotę - zgodnie z ówczesnym zwyczajem - w nocy oczekiwania na Zmartwychwstanie Pańskie. Znaleziska archeologiczne sugerują, że mógł on nastąpić na wyspie Ostrów Lednicki, koło grodu gnieźnieńskiego, głównej siedziby rodu Piastów. Znaleziono tam basen chrzcielny, w którym swobodnie mógł zmieścić się dorosły człowiek. Przypuszcza się, że razem z księciem ochrzczony został jego dwór.Kronikarz z XII w., Gall Anonim, twierdzi, że do przyjęcia chrześcijaństwa z Zachodu namówiła Mieszka jego żona, córka księcia czeskiego, Dobrawa. Książę zawarł z nią małżeństwo licząc na przyjaźń z władcą Czech i wspólne działanie przeciw Związkowi Wieleckiemu - groźnemu sąsiadowi znad Bałtyku. Z Czech przybyli także pierwsi misjonarze. Wielokrotnie w historiografii podkreślano też, że książę Polan obawiał się ekspansji niemieckiej, przed którą miało go uchronić porzucenie pogaństwa. Zagrożenie z tej strony istniało, o czym mogą świadczyć walki z margrabiami, jednak nie należy go wyolbrzymiać. Być może jednak największe znaczenie miał chrzest dla wewnętrznej polityki państwa Polan, które podbijało sąsiednie plemiona, czczące lokalne bóstwa. Przyjęcie chrześcijaństwa sakralizującego władzę książęcą i królewską miało zintegrować młody organizm państwowy, umocnić władzę księcia. Wraz z chrześcijaństwem zaczęła rozwijać się także administracja kościelna, dostarczająca wsparcia nie tylko duchowego, ale także w zakresie rządzenia, gospodarki i - co najważniejsze - w kwestii przyjmowania zdobyczy cywilizacji zachodniej.

       

      16 kwietnia 1991 - 31 LAT TEMU

      Pierwsza sesja Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie

      Otwarcie GPW w Warszawie stanowiło niejako symboliczne pożegnanie komunizmu. Sytuacja była tym bardziej wymowna, że giełdę ulokowano w dawnym Domu Partii przy Alejach Jerozolimskich, gdzie jeszcze kilka lat wcześniej PZPR budowała wizje gospodarki planowej, sterowanej przez odgórne zarządzenia, w której każdy miał tylko wykonywać polecenia państwa. Giełda umożliwiła wolny obrót papierami wartościowymi, zwyczajni obywatele mogli od tej pory uczestniczyć w ogromnych inwestycjach, a spółki - zdobywać kapitał na finansowanie rozwoju. 


      Na pierwszej sesji było zaledwie pięć spółek: Tonsil, Próchnik, Krosno, Kable i Exbud. Sesje odbywały się raz w tygodniu, a wykresy i statystyki inwestorzy sami rysowali kolorowymi kredkami w zeszytach. Dla porównania, pod koniec roku 2006 na giełdzie warszawskiej notowano prawie trzysta spółek, których papierami można było obracać przez siedem godzin we wszystkie dni powszednie. Notowania, wszelkie możliwe wykresy wraz z różnorodnymi oscylatorami dostępne są bezpłatnie w internecie.

       

      19 kwietnia 1943 - 79 LAT TEMU

      Wybuch powstania w getcie warszawskim

      19 kwietnia 1943 r., w getcie warszawskim wybuchło powstanie. Było ono największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej, a także pierwszym powstaniem wielkomiejskim w okupowanej Europie. Powstanie było pierwszą akcją zbrojną o dużej skali podjętą przez polskie organizacje podziemne przeciwko Niemcom, jak również pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej przez Rzeszę Europie. Bezpośrednią przyczyną powstania była decyzja o likwidacji getta warszawskiego podjęta w ramach realizowanego przez hitlerowców planu zagłady europejskich Żydów.

      19 kwietnia został ustanowiony Dniem Pamięci o Holokauście i przeciwdziałaniu zbrodniom przeciwko ludzkości.

    • WIELKI POST - REKOLEKCJE SZKOLNE
     • WIELKI POST - REKOLEKCJE SZKOLNE

     •  

      Wielki Post to okres czterdziestu świętych dni przygotowujących katolików do Wielkanocy. Rozpoczyna się w Środę Popielcową. Podczas liturgii tego dnia posypuje się głowy popiołem, który symbolizuje przemijanie wszelkiego stworzenia, oczyszczenie i przyszłe zmartwychwstanie. Okres Wielkiego Postu jest zaproszeniem do podjęcia osobistego wysiłku, pokonywania własnych wad, zwrócenia większej uwagi na potrzeby otaczających nas ludzi i do duchowego wzrostu, który pomoże nam jak najlepiej przeżyć Święta Wielkanocne.

      Do dobrego przeżycia tego czasu pomagają nam: modlitwa, post i jałmużna. W parafiach i szkołach organizowane są rekolekcje wielkopostne przygotowujące nas do najważniejszych wydarzeń dla chrześcijan. Tegoroczne rekolekcje w Zespole Szkół Budowlano-Elektrycznych poprowadził ks. Marcin Kaluta, proboszcz parafii w Marciszowie. Rekolekcjonista przypomniał o wartości każdego człowieka, że każdy ze swej natury jest dobry. Każdy powinien dążyć w życiu do świętości, nie zapominając o swoich marzeniach. Przypomniał, że miłość Boga do człowieka jest niezawodna.

     • Nagrody Starosty


     • Ogłoszenie

      Wydział Oświaty i Wychowania Starostwa Powiatowego w Świdnicy zgodnie z Uchwałą Nr XLIII/464/2006 Rady Powiatu w Świdnicy z dnia 13 września 2006r. (ze zm.) w sprawie ustalenia zasad udzielania stypendiów dla uczniów szkół dla młodzieży oraz dla wychowanków Zespołu Placówek Opiekuńczo- Wychowawczych w Świdnicy za wyniki w nauce i osiągnięcia sportowe

      ogłasza nabór wniosków

      o przyznanie jednorazowego stypendium za wyniki w nauce i osiągnięcia sportowe dla uczniów szkół dla młodzieży oraz wychowanków Zespołu Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Świdnicy za rok szkolny 2021/2022

      O stypendium mogą ubiegać się uczniowie, którzy:

      • są uczniami szkół ponadpodstawowych dla młodzieży prowadzonych przez Powiat Świdnicki
      • tegorocznymi absolwentami szkół ponadpodstawowych dla młodzieży prowadzonych przez Powiat Świdnicki

      O stypendium sportowe mogą ubiegać się także wychowankowie Zespołu Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Świdnicy oraz uczniowie zamieszkali na terenie Powiatu Świdnickiego a uczęszczający do szkół ponadpodstawowych nieprowadzonych przez Powiat Świdnicki. 

      Stypendia przyznawane będą w formie jednorazowej Nagrody Starosty Świdnickiego w trzech kategoriach:

      1. Dla najlepszych uczniów z poszczególnych szkół dla młodzieży prowadzonych przez Powiat Świdnicki, zdających w roku szkolnym 2021/2022 egzamin maturalny. (Nagroda Starosty zostanie przyznana dla dwóch najlepszych maturzystów ze szkoły wytypowanych przez dyrektora szkoły).

      2. Za wyniki w nauce dla uczniów szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez Powiat Świdnicki, którzy uzyskali tytuł laureata lub finalisty w:

       1) konkursie lub olimpiadzie przedmiotowej na szczeblu co najmniej wojewódzkim,

       2) konkursie lub olimpiadzie w dowolnej dziedzinie aktywności twórczej na szczeblu co najmniej ogólnopolskim.

      3. Za osiągnięcia w zawodach sportowych dla uczniów – sportowców, którzy reprezentowali szkołę i powiat w zawodach sportowych na szczeblu co najmniej ogólnopolskim. Nagrody przyznawane będą za udział w zawodach półfinałowych i finałowych oraz udział w zawodach sportowych na szczeblu międzynarodowym.

      Kandydatów do stypendiów za wyniki w nauce i osiągnięcia sportowe mogą zgłaszać wszystkie podmioty związane ze szkołą lub działalnością oświatowo-wychowawczą, a w szczególności: dyrektorzy szkół, dyrektor Zespołu Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Świdnicy, nauczyciele, uczniowie, rodzice uczniów, rady rodziców, rady szkół, ośrodki pracy pozaszkolnej.

      Stypendia przyznawane będą w oparciu o udokumentowany dorobek ucznia.

      Wnioski o przyznanie stypendium wraz z załącznikami należy składać w Starostwie Powiatowym w Świdnicy, ul. M. Skłodowskiej-Curie 7, 58-100 Świdnica (Biuro Obsługi Klienta, I piętro, pokój 123, tel. 074 85-00-480) lub przesłać drogą mailową na adres ows@powiat.swidnica.pl w terminie do 21 czerwca 2022r.

      Bliższych informacji można uzyskać pod numerem telefonu 74 85 00 480.

      Informacje o przyznaniu stypendium zostaną przekazane uczniom i absolwentom bezpośrednio po rozpatrzeniu wniosków przez Zarząd Powiatu w terminie do 31 sierpnia 2022r.

      Wnioski o przyznanie stypendium:

     • Wielkanoc w Niemczech

     •  

      Niemiecka Wielkanoc zaczyna się od świątecznych przygotowań, czyli Wielkiego Postu (Fastenzeit/Passionszeit). W tym czasie należy ustawić w domu tzw. bukiet wielkanocny, czyli wazon z zielonymi gałązkami, udekorowanymi kolorowymi wydmuszkami jajek. Ponadto Niemcy malują i dekorują jajka, choć jest to niemiecka tradycja wielkanocna mniej znana niż w Polsce, natomiast nie święci się pokarmów.

      Zwyczaje wielkanocne w Niemczech związane z jajkami to Eiertrüllen – toczenie jajek z grobli i pagórków, zrzucanie i rozbijanie jedno o drugie oraz Eier titschen, czyli bitwa na jajka, polegająca na tym, że przed obraniem uderza się jajko o jajko – wygrywa osoba, która w ten sposób zbije drugiej skorupkę jajka.

      Jest też niemiecka tradycja wielkanocna związana z zajączkiem. Zajączek wielkanocny chowa jajka i słodycze w Niedzielę Wielkanocną w domu lub ogrodzie, a potem dzieci muszą je odnaleźć. Ten zajączek nazywa się Osterhase i spełnia dziecięce życzenia.

      Jednym z najbardziej znanych zwyczajów są ognie wielkanocne. Rozpala się je w Wielką Sobotę. Ich ciepło i światło mają odpędzać zimę oraz zapewnić urodzaj.

      Wielki Czwartek lub Zielony Czwartek (Gründonnerstag). To dzień, w którym Niemcy malują jajka na zielono i muszą zjeść koniecznie coś zielonego (np.: szczypiorek, sałatę czy szpinak).

      Wielki Piątek, czyli Karfreitag jest dniem wolnym od pracy. Jest to dzień przeznaczony na modlitwę i udział w nabożeństwach. Organizowana jest tzw. agapa – symboliczny wspólny posiłek dla wiernych (składający się z wody, wina i chleba).

      Wielka Sobota (Karsamstag/Stiller Samstag) to dzień wyciszenia, bez odprawiania mszy. Niemcy nie święcą pokarmów, za to rozpalają wielkie ogniska przed kościołami.

      Niedziela Wielkanocna (Ostersonntag) – W niedzielę Niemcy idą na mszę, a podczas śniadania stukają się jajkami. Na stole obowiązkowo pojawiają się świece oraz zajączek z cukru lub czekolady. Niektórzy obdarowują się drobnymi upominkami, głównie słodyczami. Głównymi potrawami są ziemniaki, warzywa i świeże sałatki. Daniem głównym jest pieczeń z barana, kiełbasy i wędliny, a na deser je się babki drożdżowe i serniki.

      Poniedziałek Wielkanocny – To dzień pamięci lub refleksji. W wielu regionach ludzie świętuję go w spokojny sposób – spacerując po parkach i innych miejscach, aby przypomnieć sobie spacer Jezusa na ukrzyżowanie. Jeśli pozwala na to pogoda, ludzie zwykle chcą spędzić dzień na zewnątrz. Chodzą, wędrują, piknikują i ogólnie cieszą się przyrodą. Wiele społeczności organizuje wyścigi pisanek dla dzieci lub inne gry.

      Wielkanocne drzewo (Osterbaum) W trakcie świąt wielkanocnych w Niemczech, mieszkańcy ozdabiają żywe drzewa lub krzewy na podwórku kolorowymi jajkami przywiązanymi wstążką. W przeciwieństwie do choinek, drzewa
      te żyją i nie wymagają specjalnego stojaka ani świateł. Ponieważ na wiosnę mogą być szare i zimne, te kolorowe jajka dodają świątecznej atmosfery dzielnicom i miastom. Jaja mogą być plastikowe, drewniane lub naturalne. Co więcej, również w domach ustawiane są Wielkanocne Drzewa. Gałęzie z pąkami wkłada się do wazonu i zdobi ornamentami z pisanki. Czasami pąki kwitną, co czyni go jeszcze piękniejszym.

      Ciekawostki na temat niemieckiej Wielkanocy

      • Zwyczaj święcenia palm w Niedzielę Palmową jest znany jedynie w Bawarii.
      • W kilku landach w Wielkanocną Niedzielę dzieci chodzą po sąsiednich domach, prosząc o słodycze.
      • W Saksonii oraz Bawarii organizowane są procesje konne (Osterreiten).
      • Mało znanym zwyczajem wielkanocnym w Niemczech jest czerpanie wody ze źródła lub potoku, która zapewnia zdrowie i urodę i przyniesienie jej do domu w milczeniu; natomiast zwyczaj śmigusa-dyngusa w ogóle nie jest znany.
      • Od piątku do niedzieli w kościołach nie używa się dzwonów i dlatego Wielki Piątek i Wielka Sobota są nazywane cichymi.
     • Pierwszy szkolny e-turniej

     •  

      Pierwszy szkolny e-turniej odbędzie się w dniach 11-12.04.2022r. w sali 202 budynek B.

      Zapisy przyjmujemy w dniu 5.04.2022r. w sali 26 w godzinach 8.45 - 13.30 u Kornelii Zarębińskiej (klasa 3cTg), wyłącznie na przerwach. Ilość drużyn ograniczona. Każda drużyna w czasie zapisów ma być w komplecie. Gramy w League of Legends.

      Proszę zapoznać się z regulaminem turnieju !!!!!!!!!