• Hager szkoli naszych nauczycieli

     • W dniu 20.10.2022r. nauczyciele przedmiotów elektrycznych wzięli udział w szkoleniu zorganizowanym w Tychach przez firmę Hager. Szkolenie podzielone było na część prelekcyjną, podczas której nauczycieli zapoznano z nowościami firmy i nową aplikacją Hager Ready oraz na część praktyczną, gdzie mogli praktycznie sprawdzić swoje umiejętności w montażu rozdzielnic.

      Szkolenie odbyło się w ramach projektu  „Akademia Hager”, w którym uczestniczą trzy szkoły w Polsce. Wiedza zdobyta na szkoleniu na pewno będzie przekazana uczniom.

      Dziękujemy firmie Hager za poświęcony czas i ciekawe zajęcia.

     • Zajęcia na strzelnicy

     • W dniu 25.10.2022r. ponownie gościliśmy na Strzelnicy Klubów Sportów Obronnych przy ul. Łącznej 4 w Świdnicy na zajęciach ze strzelectwa. Tym razem w zajęciach uczestniczyła klasa 1dT. Dziękujemy Hotelowi i Restauracji "Stary Młyn" za zasponsorowanie amunicji dla naszych uczniów a instruktorom za profesjonalne przygotowanie i przeprowadzenie zajęć.

     • Już we wtorek częściowe zaćmienie Słońca

     •  

       

       

      Interesujesz się astronomią? Nie przegap jednego z najciekawszych zjawisk w tym roku – częściowego zaćmienia Słońca. Rozpocznie się około godziny 11.15, fazę maksymalną osiągnie o godzinie 12.25, a zakończy się o godzinie 13.35. W kulminacyjnym momencie Księżyc przesłoni 56 procent  tarczy słonecznej. Liczne organizacje i instytucje astronomiczne szykują pokazy lub transmisje z zaćmienia. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zaćmienie obserwować samodzielnie z dowolnego miejsca w Polsce. Przy czym należy poważnie potraktować ostrzeżenia o tym, że nie wolno patrzeć na Słońce przez teleskopy lub lornetki, jeśli nie są wyposażone w odpowiednie filtry. Może to bowiem doprowadzić do uszkodzenia, a nawet utraty wzroku. Są też „domowe” sposoby typu szkło spawalnicze, mocno zadymiona szybka, zdjęcie rentgenowskie, czy płyta CD, aczkolwiek przy nich także potrzebna jest rozwaga – nie przesadzajmy z długością patrzenia na Słońce przez tego typu „przyrządy” (rzut oka na chwilę, a potem przerwa).

       

     • Turniej CS:GO

      • Turniej CS:GO

       Niestety ale znowu musimy przesunąć termin turnieju w CS-a, tym razem w związku z wyjściem w dniu jutrzejszym klas IV do teatru, termin turnieju znany będzie w najbliższym czasie.

     • Zajęcia na strzelnicy

     •  

      W dniu wczorajszym uczniowie kl. I c T byli na Strzelnicy Klubów Sportów Obronnych przy ul. Łącznej 4 w Świdnicy, gdzie w ramach zajęć z edukacji dla bezpieczeństwa zostały zorganizowane dla nich bezpłatne zajęcia ze strzelectwa. Takie zajęcia odbędą się dla wszystkich klas I-szych naszej szkoły zgodnie z ustalonym harmonogramem. Na tych zajęciach uczniowie, pod okiem instruktorów strzelectwa: p. Pawła Kwiatkowskiego i p. Pawła Stępnia, poznali zasady obsługi, rozkładania i składania broni oraz zasady strzelania z broni kulowej. Uczniowie strzelali do tarczy z karabinka i pistoletu. 

      Dziekujemy Hotelowi i Restauracji "Stary Młyn" za zasponsorowanie amunicji dla naszych uczniów, a instruktorom za profesjonalne przygotowanie i przeprowadzenie zajęć. 

       

     • Reprezentacja ZSB-E i SP Nr 8 jadą do Hradec Kralove

     •  

      Reprezentacja uczniów ZSB-E i SP Nr 8 w składzie:

      • Damian Łukasiewicz (ZSB-E),
      • Jakub Tomczak (ZSB-E),
      • Bartosz Siczek (ZSB-E),
      • Maciej Kijek (SP nr 8),
      • Róża Owczarek (SP nr 8),
      • Ewa Staręga (SP nr 8)

      w II Edycji Konkursu Technicznego – Talenty dla Firm, po zaciętej i pasjonującej walce, zajęła drugie miejsce i będzie reprezentować Świdnicę w półfinale konkursu, który odbędzie się w Hradec Kralove w dniu 11.11.2022r. O zwycięstwie decydowały precyzja, umiejętność czytania dokumentacji technicznej oraz czas.

      Opiekunami naszej drużyny byli:

      • Przemysław Matejczuk – ZSB-E,
      • Andrzej Filipowski – SP Nr 8
      • Mariusz Wyroba – SONEL S.A.

      Firma SONEL S.A. objęła jednocześnie patronat nad naszą reprezentacją oraz ufundowała dla niej nagrody, za co serdecznie dziękujemy.

      Życzymy powodzenia w półfinale.

       

      Link do pełnego opisu: https://www.siph.pl/ii-edycja-konkursu-technicznego-talenty-dla-firm,ap593.html

       

     • JAWOR ZDOBYTY!

     •  

      W dniu 17 października 2022 roku reprezentacja ZSB-E w Świdnicy wzięła udział w Międzyszkolnym Turnieju Szachowym. Organizatorem zawodów było LO Jawor. W turnieju brały udział także reprezentacje ZS nr 1 w Lubinie i LO Strzegom. W sumie grało 34 miłośników królewskiej gry.

      Naszą szkołę reprezentowali:

      • Dawid Majewski z klasy 1aTp
      • Michał Mielnik i Oskar Perek z klasy 1cTp
      • Mateusz Mielnik z klasy 3cTp.

      Turniej rozgrywany był na dystansie 7 rund tempem 10 minut + 5 sekund na partię dla każdego zawodnika. W przypadku wygranej zawodnik otrzymywał 1 punkt, za remis 0,5 pkt, a za przegraną 0 punktów. Suma zdobytych punktów decydowała o zdobytym miejscu w klasyfikacji indywidualnej.

      Wszyscy nasi reprezentanci zagrali wyśmienicie i zasługują na gratulacje.

      Dawid Majewski – 4,5 pkt
      Michał Mielnik – 3,5 pkt
      Oskar Perek – 7 pkt (100%!!!)
      Mateusz Mielnik – 4 pkt

      Bezapelacyjnie zwycięzcą zawodów został Oskar Perek wygrywając wszystkie 7 partii. W kategorii nauczycieli szkół średnich wygrał opiekun grupy prof. Artur Zaremba. Zwycięzcy zostali nagrodzeni pucharami, medalami i pamiątkowymi dyplomami.

      Organizatorzy zawodów zadbali o ciepłe napoje i słodką przekąskę.

       

    • Mobilna Akademia GROHE w ZSB-E
     • Mobilna Akademia GROHE w ZSB-E

     •  

      Poniedziałek 17.10.2022 rozpoczął się w ZSB-E nietypowym wydarzeniem. Na plac przy budynku szkolnym podjechała furgonetka, która stanowiła samochód pokazowy firmy GROHE. Auto wypełnione było innowacyjnymi produktami wywodzącej się z Niemiec firmy branzy sanitarnej. Grohe produkuje całą armaturę łązienkową, a więc baterie łazienkowe, systemy podtynkowe, stelaże systemy prysznicowe. 

      Dzięki Projektowi Akademii Mobilnej GROHE uczniowie pionu budowlanego szkoły (klasy: 2a T, 3a T, 3 BS) mogli zapoznać się z najnowszymi technologiami oraz inteligentnymi rozwiązaniami w gospodarstwie domowym w branży sanitarnej. Beapieczeństwo i ekologia, niezwykła gama świetnych produktów i technologicznych rozwiązań wywarły pozytywne wrażenia na uczniach i towarzyszących im nauczycielach. Pokaz produktów GROHE uzupełniał komentarz eksperta. 

      Ta nietypowa lekcja z pewnością przyczyni się do bardziej uniwersalnego podejścia do nauczanego zawodu.

      Dziękujemy firmie GROHE za udostęnienie nam mobilnego punktu armatury sanitarnej.

     • Turniej CS:GO

     • W związku z wyjściem w dniu jutrzejszym klas IV do teatru,  turniej CS-a przenosimy na przyszły wtorek (25.10.2022r.)

    • OGÓLNOPOLSKI KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO ‘FORGET-ME-NOT’
     • OGÓLNOPOLSKI KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO ‘FORGET-ME-NOT’

     •  

      Serdecznie zapraszamy do udziału w OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE JĘZYKA ANGIELSKIEGO ‘FORGET-ME-NOT’ pod patronatem czasopisma JĘZYKI OBCE W SZKOLE – dla uczniów szkół branżowych i technikum.

      Konkurs odbędzie się 23 listopada (ŚRODA).
      Zgłoszenia  oraz wpłaty (12,50 zł od ucznia) -  należy dokonać do 19 października 2022 (ŚRODA) u nauczycieli języka angielskiego.

      Konkurs został przygotowany w oparciu o materiały zawierające: współczesne piosenki angielskie, sentencje oraz krótkie opowiadania. Wszystkie materiały potrzebne do nauki zgromadzone są w jednym miejscu: na stronie internetowej www.filotimo.pl w zakładce MATERIAŁY.

      Pytania konkursowe sprawdzają stopień opanowania wyłącznie przedstawionej tam partii materiału i są bardzo zróżnicowane pod względem stopnia trudności. Dzięki temu, wszyscy uczniowie będą mieli szansę spróbować swoich sił.

      Czekamy na Wasze zgłoszenia.
      Nauczyciele języka angielskiego.

       

      Compare yourself to who you were yesterday, not to who someone else is today.

      Porównuj siebie z tym, kim byłeś wczoraj, nie z tym, kim ktoś inny jest dzisiaj.

      Jordan Peterson

       

     • Pierwsze Ogólnopolskie Mistrzostwa IT

     •  

      Dnia 30.09.2022r. w naszej szkole odbyły się półfinały w Pierwszych Ogólnopolskich Mistrzostwach IT .Celem organizatorów było doskonalenie umiejętności z zakresu programowania, składania i budowy komputerów, mikrokontrolerów, a także projektowania i druku 3D oraz podstaw robotyki.

      Każda dywizja konkursowa  odzwierciedlała najnowszą wiedzę o produktach i nowinkach technologicznych. Uczniowie mieli okazję wykazać się przygotowaniem teoretycznym, praktycznym, kreatywnością i umiejętnościami z zakresu, który najbardziej ich interesował. Eliminacje zakończyła  się finałami na Poznań Game Arena!

      Mobilizująca rywalizacja i atmosfera mistrzostw zmotywowała uczniów do wejścia na najwyższy poziom umiejętności.

      Naszą szkołę reprezentowały 4 zespoły:

      1. Kornelia Zarębińska / Piotr Wojciechowski – robotyka/programista   opiekun - Jarosław A. Klimkowski
      2. Kacper Waśniewski / Mateusz Łach – programista/mechanika IT       opiekun - Artur Zaremba
      3. Filiacz Paweł / Mikołajewski Tomasz - programista                             opiekun - Roman Izydorczyk
      4. Dorian Dolecki / Michał Marczak – programista                                   opiekun - Roman Izydorczyk

       

    • POZNAŃ GAME ARENA 2022 - Targi Rozrywki i Multimediów
     • POZNAŃ GAME ARENA 2022 - Targi Rozrywki i Multimediów

     •  

      W sobotę 08.10.2022r.  grupa  48 uczniów naszej szkoły, skupionych w kołach CMI prowadzonych przez panów Romana Izydorczyka i Jarosława Klimkowskiego, wzięła udział w Poznań Game Arena.

      To największe w Polsce i tej części Europy targi gier komputerowych i rozrywki multimedialnej, organizowane zarówno dla branży jak i indywidualnych zwiedzających. PGA mają już ponad 15-letnią historię, to tu najważniejsze marki, wydawcy i studia developerkie z całego świata tak chętnie prezentują swoje najciekawsze produkcje i sprzęt .

      Niezwykłe emocje czekały zarówno na początkujących jak i zaawansowanych zawodników e-sportu. Swoich sił mogli spróbować także ci, którzy  grają tylko hobbystycznie. W turniejach m.in. Counter Strike: Global Ofensive, League of Legends, czy Fifa można było wygrać atrakcyjne nagrody. Podczas PGA można  było także śledzić zmagania w ramach Polskiej Ligi E-sportowej oraz Farming Simulator League.

      Na Targach PGA udostępniono ponad 1600 stanowisk do grania dla zwiedzających.

      Dodatkowo lubieni przez graczy streamerzy i vlogerzy gamingowi byli na PGA w zasięgu ręki, to była  idealna okazja na zebranie autografów, przybicie piąteczki i selfi’ka z idolami. Wyjazd możemy uznać za bardzo udany.

       

     • WYCIECZKA DO ENERGYLANDII

     •  

      Młodzież klas IIc Tp, IIIc Tp i Ib Tp w piątek 7 pażdziernika 2022r. odwiedziła Park Rozrywki Energylandia. Uczniowie korzystali z atrakcji parku, jakim jest Hyperion, Zadra, Aqualantis czy Koło Młyńskie. Wszyscy świetnie bawili się i z dobrymi humorami wrócili do domu.

      Opiekunami byli Joanna Musiej- Ząbkiewicz, Anna Jarzębicka oraz Bartosz Kulig.

     • Szkolny Konkurs Języka Niemieckiego

     •  

      3 października w Dniu Jedności Niemiec (Tag der Deutschen Einheit) odbył się Szkolny Konkurs Języka Niemieckiego, w którym wzięło udział 38 ochotników z klas 1-4.
      Uczniowie, którzy chcieli wykazać się znajomością niemieckiego, zostali podzieleni na dwie grupy ze względu na stopień zaawansowania i wypełnili test leksykalno-gramatyczny. W grupie klas trzecich i czwartych najlepszymi „germanistami” okazali się być:

      • I  miejsce - Fabian Ślipek z kl. 4a Tg,
      • II miejsce - Andrzej Kaszyński z kl. 3d Tp,
      • III miejsce - Jakub Krzesaj z kl. 4d Tp.

      W kategorii klas pierwszych i drugich w czołówce znaleźli się:

      • I miejsce - Piotr Borkowski z kl. 2a Tp,
      • II miejsce - Kacper Strzyżewski z kl. 1c Tp,
      • III miejsce - ex aequo Mateusz Iwan z kl. 2c Tp i Julian Neubert z kl. 1b Tp.

      Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych postępów w posługiwaniu się niemieckim, który jest językiem ojczystym dla ok. 90-95 milionów ludzi w Europie (co stanowi 13,3% wszystkich Europejczyków) a w sumie ok. 130 milionów ludzi na całym świecie.

       

      Deutsch
            macht 
                 Spaß! :)

       

    • Zostań wolontariuszem
     • Zostań wolontariuszem

     •  

      Organizatorzy 7. RST Półmaratonu Świdnickiego, który odbędzie się 5 listopada 2022 r., promujący zalety pracy w zgranym zespole, poszukują młodych ludzi gotowych do wspólnego stworzenia imprezy sportowej na  najwyższym poziomie.

      Entuzjazm, zaangażowanie, satysfakcja z szybkiego rozwiązywania problemów i zdolność łączenia niełatwej pracy z pozytywnymi emocjami oraz odpowiedzialność, to nieodłączne cechy dobrego WOLONTARIUSZA.

      Licząc na Waszą młodość, spryt i sprawność działania – proponujemy przyłączenie się do grupy, która bardzo często jest najlepiej wspominana i doceniana przez uczestników zawodów sportowych. Uliczny bieg jest szczególną okazją do tego by być dobrze zapamiętanym.

      Zatem jeśli nie obce są Wam nowe wyzwania, bądź macie już swoje doświadczenia i mielibyście ochotę je rozwinąć i w mocnej grupie pomóc stworzyć najlepszą imprezę sportową w Świdnicy, to bardzo serdecznie zapraszamy – takich ludzi potrzebujemy!

      Czekają na Was zadania na poniższych „frontach”:

      1. Biuro zawodów – udzielanie informacji i pomoc w wydawaniu numerów startowych;
      2. Depozyt – sprawne przyjmowanie i wydawanie rzeczy powierzonych przez zawodników;
      3. Lotny Punkt informacyjny – informowanie o kierunkach przemieszczania się biegaczy – rozstawne kierowanie do linii startu;
      4. Punkty regeneracyjne – obsługa tzw. punktów nawadniania na trasie, pomoc w wydawaniu wody i posiłków regeneracyjnych na mecie;
      5. Punkty na trasie – pomoc w oznaczaniu, zabezpieczaniu trasy oraz wskazywanie kierunku biegu;
      6. Parkingi – pomoc w organizacji sprawnego parkowania przybyłym zawodnikom;
      7. Strefa startu i mety – pomoc przy zajmowaniu miejsc przez zawodników w strefach startowych, pomoc przy dekoracji, kierowanie do stref odżywiania;

      Każdy Wolontariusz, który przyłączy się do Świdnickiej Drużyny Półmaratońskiej, otrzyma upominki oraz stosowny certyfikat poświadczający jego udział i zaangażowanie społeczne, co jest zawsze mile widziane podczas kolejnych etapów edukacji, jak również w procesie ubiegania się o staż i pracę w wielu firmach.

       

      Zapraszamy do aktywności!

      Danuta Pilarz- Małkiewicz

      Prezes Fundacji WROACTIV

      Opiekun wolontariuszy

      Karol Ostrowski karol@wroactiv.pl

       

     • Turniej CS:GO

     • W związku z wyjściem uczniów naszej szkoły do kina w dniu 04.10.2022r. turniej CS-a zostaje przesunięty na przyszły wtorek (11.10.2022r.)