• Wielkanoc w Niemczech

     •  

      Niemiecka Wielkanoc zaczyna się od świątecznych przygotowań, czyli Wielkiego Postu (Fastenzeit/Passionszeit). W tym czasie należy ustawić w domu tzw. bukiet wielkanocny, czyli wazon z zielonymi gałązkami, udekorowanymi kolorowymi wydmuszkami jajek. Ponadto Niemcy malują i dekorują jajka, choć jest to niemiecka tradycja wielkanocna mniej znana niż w Polsce, natomiast nie święci się pokarmów.

      Zwyczaje wielkanocne w Niemczech związane z jajkami to Eiertrüllen – toczenie jajek z grobli i pagórków, zrzucanie i rozbijanie jedno o drugie oraz Eier titschen, czyli bitwa na jajka, polegająca na tym, że przed obraniem uderza się jajko o jajko – wygrywa osoba, która w ten sposób zbije drugiej skorupkę jajka.

      Jest też niemiecka tradycja wielkanocna związana z zajączkiem. Zajączek wielkanocny chowa jajka i słodycze w Niedzielę Wielkanocną w domu lub ogrodzie, a potem dzieci muszą je odnaleźć. Ten zajączek nazywa się Osterhase i spełnia dziecięce życzenia.

      Jednym z najbardziej znanych zwyczajów są ognie wielkanocne. Rozpala się je w Wielką Sobotę. Ich ciepło i światło mają odpędzać zimę oraz zapewnić urodzaj.

      Wielki Czwartek lub Zielony Czwartek (Gründonnerstag). To dzień, w którym Niemcy malują jajka na zielono i muszą zjeść koniecznie coś zielonego (np.: szczypiorek, sałatę czy szpinak).

      Wielki Piątek, czyli Karfreitag jest dniem wolnym od pracy. Jest to dzień przeznaczony na modlitwę i udział w nabożeństwach. Organizowana jest tzw. agapa – symboliczny wspólny posiłek dla wiernych (składający się z wody, wina i chleba).

      Wielka Sobota (Karsamstag/Stiller Samstag) to dzień wyciszenia, bez odprawiania mszy. Niemcy nie święcą pokarmów, za to rozpalają wielkie ogniska przed kościołami.

      Niedziela Wielkanocna (Ostersonntag) – W niedzielę Niemcy idą na mszę, a podczas śniadania stukają się jajkami. Na stole obowiązkowo pojawiają się świece oraz zajączek z cukru lub czekolady. Niektórzy obdarowują się drobnymi upominkami, głównie słodyczami. Głównymi potrawami są ziemniaki, warzywa i świeże sałatki. Daniem głównym jest pieczeń z barana, kiełbasy i wędliny, a na deser je się babki drożdżowe i serniki.

      Poniedziałek Wielkanocny – To dzień pamięci lub refleksji. W wielu regionach ludzie świętuję go w spokojny sposób – spacerując po parkach i innych miejscach, aby przypomnieć sobie spacer Jezusa na ukrzyżowanie. Jeśli pozwala na to pogoda, ludzie zwykle chcą spędzić dzień na zewnątrz. Chodzą, wędrują, piknikują i ogólnie cieszą się przyrodą. Wiele społeczności organizuje wyścigi pisanek dla dzieci lub inne gry.

      Wielkanocne drzewo (Osterbaum) W trakcie świąt wielkanocnych w Niemczech, mieszkańcy ozdabiają żywe drzewa lub krzewy na podwórku kolorowymi jajkami przywiązanymi wstążką. W przeciwieństwie do choinek, drzewa
      te żyją i nie wymagają specjalnego stojaka ani świateł. Ponieważ na wiosnę mogą być szare i zimne, te kolorowe jajka dodają świątecznej atmosfery dzielnicom i miastom. Jaja mogą być plastikowe, drewniane lub naturalne. Co więcej, również w domach ustawiane są Wielkanocne Drzewa. Gałęzie z pąkami wkłada się do wazonu i zdobi ornamentami z pisanki. Czasami pąki kwitną, co czyni go jeszcze piękniejszym.

      Ciekawostki na temat niemieckiej Wielkanocy

      • Zwyczaj święcenia palm w Niedzielę Palmową jest znany jedynie w Bawarii.
      • W kilku landach w Wielkanocną Niedzielę dzieci chodzą po sąsiednich domach, prosząc o słodycze.
      • W Saksonii oraz Bawarii organizowane są procesje konne (Osterreiten).
      • Mało znanym zwyczajem wielkanocnym w Niemczech jest czerpanie wody ze źródła lub potoku, która zapewnia zdrowie i urodę i przyniesienie jej do domu w milczeniu; natomiast zwyczaj śmigusa-dyngusa w ogóle nie jest znany.
      • Od piątku do niedzieli w kościołach nie używa się dzwonów i dlatego Wielki Piątek i Wielka Sobota są nazywane cichymi.
     • Pierwszy szkolny e-turniej

     •  

      Pierwszy szkolny e-turniej odbędzie się w dniach 11-12.04.2022r. w sali 202 budynek B.

      Zapisy przyjmujemy w dniu 5.04.2022r. w sali 26 w godzinach 8.45 - 13.30 u Kornelii Zarębińskiej (klasa 3cTg), wyłącznie na przerwach. Ilość drużyn ograniczona. Każda drużyna w czasie zapisów ma być w komplecie. Gramy w League of Legends.

      Proszę zapoznać się z regulaminem turnieju !!!!!!!!! 

     • Na dobry początek wiosny – z uśmiechem

     •  

      Najpierw wyprawa do kina, teraz przyszedł czas na teatr.

      W wiosenne poniedziałkowe południe (28 marca) uczniowie klas drugich technikum – a, c i d oraz trzecich po podstawówce – b i d wyruszyli gromadnie do sali widowiskowej przy ulicy Pionierów, aby obejrzeć spektakl teatralny p.t. „Skąpiec”. Przedstawienie - na podstawie tekstu Moliera -  przygotował zespół Teatru Edukacji Narodowej z Wrocławia.

      Ta kultowa komedia, mimo iż sprzed czterech wieków, do dziś wzbudza wiele emocji. Dzieje się tak zapewne dlatego, że ukazane w niej charaktery i intrygi są cały czas aktualne, także i dzisiaj, w naszym środowisku. Na widowni nie zabrakło więc śmiechu, a młodzież udowodniła, że potrafi się bawić nie tylko oglądając filmiki z YouTube’a.

      Warto dodać, że takie wyjście do teatru było pierwszym od czasu pandemii. Mamy nadzieję, że w przyszłości nie zabraknie nam podobnych spotkań z kulturą.
       

     • TECHNIK BUDOWNICTWA - zajęcia w pracowniach CKZ

     •  

      Przedstawiamy fotogalerię z zajęć praktycznych w pracowniach Centrum Kształcenia Zawodowego w Świdnicy. Podczas zajęć doskonalono umiejętności z zakresu murowania, malowania i wykonywania tynków strukturalnych.

       

     • 67. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski

     •  

      Dnia 14 marca 2022 uczniowie naszej szkoły mieli szansę wzięcia udziału w pierwszym etapie     67. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Jury (w składzie: Bożena Kędzierska, Anita Klepacz) po wysłuchaniu wszystkich prezentacji przyznało dwie nagrody:

      I – uczniowi klasy 4cT Dominikowi Noskowi;

      II – uczniowi klasy 3dTp Patrykowi Hutnikowi.

       

      Zdobywca pierwszego miejsca będzie reprezentował szkołę na etapie miejsko-powiatowym konkursu.

     • Свидницький повіт надає психологічну допомогу біженцям з України

     •  

      Повітовий центр допомоги сім’ям у Свідниці, з метою задоволення соціальних потреб, що виникли внаслідок війни в Україні, з 29 березня 2022 року починає роботу в Центрі кризового втручання у Свідниці за адресою вул. Żeromskiego 16/8 психологічна допомога біженцям від війни з України.

       

      Психолог українського походження буде бачити два дні на тиждень, тобто:

      • у вівторок з 15:00 до 17:00 (2 год)
      • у п'ятницю з 15:00 до 18:00 (3 години)

      Для того, щоб скористатися допомогою, просимо заздалегідь записатися на прийом у приміщенні Центру за адресою вул. Żeromskiego 16/8 у Свідниці або за телефоном 74 / 856-58-15 з 7.15 до 18.30.

       

     • Darmowe seanse z ukraińskim dubbingiem

     •  

      W kinie Cinema3D w Świdnicy ul. Westerplatte 29 uchodźcy z Ukrainy z opiekunami mogą oglądać bezpłatnie film „Nasz magiczne Encanto”. Animacja będzie wyświetlana z dubbingiem Ukraińskim za darmo w tygodniu oraz w weekendy:

      • wtorek godz. 14:50
      • środa godz. 13:30
      • czwartek godz. 11:50

       

     • Kangur matematyczny 2022 za nami

     • W dniu 17 marca 2022 roku odbyła się kolejna edycja Międzynarodowego Konkursu Matematycznego „Kangur”. W sali 28 zadania konkursowe rozwiązywało 19 uczniów naszej szkoły. Zwyczajowo już, zadania były niestandardowe i zmuszające do myślenia. Wyniki konkursu zostaną opublikowane na stronie internetowej organizatora w maju tego roku, a na laureatów czekają atrakcyjne nagrody.

    • Dzień Świętego Patryka
     • Dzień Świętego Patryka

     •  

      Św. Patryk jest świętym Kościoła katolickiego prawosławnego,  był misjonarzem i organizatorem życia religijnego w Irlandii. Żył na przełomie  IV i V  wieku n.e.

      Urodził się w Brytanii i jako szesnastolatek został uprowadzony i sprzedany w niewolę do Irlandii.  gdzie pracował jako pasterz. Podczas trwającego sześć lat pobytu tam zajmował się sprawami wiary. Po tym okresie udało się mu uciec. Wkrótce przyjął święcenia kapłańskie. Kiedy zamierzał wrócić do ojczyzny, miał we śnie widzenie, w którym usłyszał wezwanie, by wrócił do Irlandii i głosił tam wiarę w Chrystusa Działalność misyjną rozpoczął w 431, w 432 został biskupem. Wtedy też powrócił do Irlandii jako biskup misyjny.

      Praca św. Patryka doprowadziła do ewangelizacji północnej, środkowej i zachodniej części wyspy i założenia wielu kościołów. On sam prowadził bardzo surowe życie zakonne. Jeszcze za życia zasłynął wieloma cudami, które przyczyniły się do nawrócenia Irlandczyków. Według legend przywracał wzrok ślepcom, ożywiał zmarłych i uwolnił Irlandię od plagi węży. Pod koniec życia dokonał chrztu kraju. Zmarł prawdopodobnie w 461 r

      Dzień Świętego Patryka to irlandzkie święto narodowe religijne obchodzone 17 marca, tj. w dniu śmierci św. Patryka.  Najważniejszą tradycją obchodów dnia św. Patryka jest noszenie ubrań w kolorze zielonym. Zieleń to narodowy kolor Irlandii, nawiązujący do trawiastego krajobrazu wyspy i symbolizujący koniczynę przypisywaną tradycyjnie świętemu Patrykowi. Irlandczycy w wielu miastach organizują festyny i uliczne pochody, w których dominuje właśnie zieleń. Święto obchodzone jest również poza Irlandią, także w Polsce, co jest związane z popularnością kultury celtyckiej.

     • Konkurs fotograficzny

     • W związku z nadchodzącym Dniem Wiosny, Młodzieżowa RadaMiasta Świdnicy organizuje konkurs fotograficzny pt. "Wyraź wiosnę sobą". Celem konkursu jest pobudzenie kreatywności, zachęcenie do działania lokalnej młodzieży, rozwijanie zainteresowań oraz uzdolnień uczniów.

      Regulamin  konkursu

     • #SzkołaDlaWas – zapisz się do edukacyjnej pomocy Ukrainie


     •  

      Na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki udostępniono formularz rejestracyjny dotyczący wsparcia edukacyjnego dzieci i młodzieży z Ukrainy. Za jego pośrednictwem można zaoferować pomoc edukacyjną i określić jej formę.

      Poniżej link do formularza internetowego:

      https://form.govtech.gov.pl/ankieta/713146/szkoladlawas-zapisz-sie-do-edukacyjnej-pomocy-ukrainie.html

       

     • Kochani!!!

     •  

      Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy do tej pory wsparli naszą zbiórkę. Pierwsza część zebranych rzeczy trafiła już do osób potrzebujących.

      Jak wiecie sytuacja jest dynamiczna. Wciąż przybywa potrzebujących, a fala pomocy maleje. Dlatego zwracamy się z prośbą do tych, którzy są jeszcze w stanie pomóc. Na chwile obecną wspieramy osoby, które znalazły schronienie w Internacie ZSM w Świdnicy, Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Świdnicy oraz Zespole Placówek w Bystrzycy Górnej.

      Na chwilę obecną potrzebujemy:

      • ręczniki kąpielowe (nowe)
      • koce polarowe ( najlepiej w ciemnych kolorach),
      • proszki do prania, płyny do płukania ubrań,
      • papier toaletowy,
      • ręczniki papierowe,
      • worki na śmieci ( 120,60,35l),
      • rzeczy higieniczne dla dzieci ( pampersy głownie rozm. 3-4, chusteczki nawilżane, Sudocrem, żele do mycia, szampony),
      • kaszki, słoiczki, musy,
      • rzeczy higieniczne dla kobiet ( podpaski higieniczne, tampony),
      • chemia kosmetyczna (żele do mycia, szampony i.t.p),
      • chemia gospodarcza ( płyny do podłóg, domestos),
      • w dalszym ciągu potrzebujemy również napojów (woda g/n, herbata, kawa) oraz rzeczy spożywczych.

      Wszystkie rzeczy prosimy dostarczać do naszej Biblioteki szkolnej w godzinach 7.30 - 13.30.

      Za wszelką pomoc serdecznie dziękujemy w imieniu naszym oraz wszystkich potrzebujących.

    • Pomoc dla Ukrainy
     • Pomoc dla Ukrainy

     •  

      Liga Kobiet Polskich. Koło w Świdnicy uruchomiła specjalną zbiórkę pieniędzy na rzecz uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy, którzy przebywają na terenie Powiatu Świdnickiego.

      Zapraszamy wszystkich ludzi dobrego serca do wpłat.

       

      Nr konta: 12 1600 1462 1021 0043 6000 0002 z dopiskiem Ukraina.

       

    • Kolejna umowa o współpracy dydaktycznej podpisana
     • Kolejna umowa o współpracy dydaktycznej podpisana

     •  

      Kolejna Świdnicka firma podpisała umowę z naszą szkołą a jest nią Świdnicka Fabryka Urządzeń Przemysłowych ŚFUP Sp. z o.o. Dzięki staraniom dyrekcji szkoły udało się podpisać wieloletnią umowę o współpracy i wsparcie kierunku technik elektryk. ŚFUP to historia naszego miasta sięgająca lat 50-ych, jedna z największych i najnowocześniejszych fabryk realizująca indywidualne rozwiązania dla przemysłu.

      W ramach umowy uczniowie naszej szkoły będą mieli możliwość odbywania praktyk zawodowych na terenie firmy, będą organizowane wycieczki dydaktyczne, szkolenia branżowe dla uczniów i nauczycieli.

      Cieszy nas rozwój współpracy z lokalnym przemysłem.

       

    • SONEL szkoli naszych elektroników
     • SONEL szkoli naszych elektroników

     • Kolejni uczniowie klasy patronackiej o kierunku technik elektronik rozpoczęli cykl szkoleń w firmie SONEL S.A. z obsługi wielofunkcyjnego miernika parametrów instalacji elektrycznych MPI-540.

      Podczas pierwszego szkolenia uczniowie zapoznali się z podstawowymi funkcjami miernika, zdobyli wiadomości na temat układów sieci elektrycznych, pomiarów impedancji pętli zwarcia oraz wyłączników RCD.

    • Druha we mnie masz - Poszukaj z nami przyjaciela...
     • Druha we mnie masz - Poszukaj z nami przyjaciela...

     •  

      Druha we mnie masz to program stworzony przez polską młodzież w celu niesienia pomocy naszym ukraińskim rówieśnikom (licealistom oraz studentom). Nasze działania skupiają się na dwóch obszarach: zwykłego przyjacielskiego wsparcia (w formie rozmowy, spaceru, wspólnej kawy) oraz pomocy w szkole czy uczelni (zapoznanie z systemem edukacji, wsparcie przy rekrutacji, pomoc z zaaklimatyzowaniem się w nowym miejscu).

      Szczegóły programu na stronie: www.druhawemniemasz.com 

     • Wsparcie edukacyjne osób przybywających z Ukrainy – wypełnij formularz zgłoszeniowy!

     •  

      Znasz języki wschodniosłowiańskie? Jesteś studentem, nauczycielem lub wykładowcą? Chcesz wesprzeć edukacyjnie młodych ludzi przybywających z Ukrainy? Jeśli możesz pomóc w ten sposób, to zachęcamy do wypełnienia formularza dostępnego na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki. Za jego pośrednictwem można zaoferować pomoc edukacyjną dla dzieci i młodzieży z Ukrainy oraz określić rodzaj wsparcia.

      Na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki udostępniliśmy formularz rejestracyjny dotyczący wsparcia edukacyjnego dzieci i młodzieży z Ukrainy. Za jego pośrednictwem można zaoferować pomoc edukacyjną i określić jej formę.

      Formularz zbiera podstawowe informacje, które zostaną automatycznie przekazane do właściwego koordynatora wojewódzkiego przy kuratorium oświaty. Koordynatorzy będą kontaktowali się z wolontariuszami w miarę pojawiających się potrzeb.

      W sposób szczególny do angażowania się w wolontariat edukacyjny zachęcamy nauczycieli, studentów i wykładowców. Niezwykle cenne będzie wsparcie osób znających języki wschodniosłowiańskie (ukraiński, rosyjski czy białoruski). W pomoc edukacyjną mogą się także włączyć przedstawiciele organizacji pozarządowych, firm i stowarzyszeń.

      Zachęcamy do włączenia się w wolontariat edukacyjny! 

      Źródło MEiN: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/wsparcie-edukacyjne-osob-przybywajacych-z-ukrainy–wypelnij-formularz-zgloszeniowy

       

     • XXXV Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych - Nysa 2022

     •  

       

      Dnia 5 marca b. r. – tradycyjnie już, jak co roku , w Nysie na Opolszczyźnie – odbyły się eliminacje okręgowe do etapu centralnego XXXV Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych. W tej jubileuszowej edycji olimpiady w stawce najlepszych 51 zawodników z 10 szkół budowlanych z województw: śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego znalazło się 4 uczniów naszego Technikum Budowlanego:

      • Aleksandra Duniewska – kl. III a Tg
      • Michał Bieżyński – kl. III a Tp
      • Michał Jedliński – III a Tp
      • Szymon Wydra – III a Tp

      Dla Oli był to już drugi start w olimpiadzie, zaś chłopcy debiutowali w tych zawodach.

      Organizatorem OWiUB jest Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej, zaś patronat medialny nad zawodami objął „Murator” – znane branżowe czasopismo.

      Trzymamy mocno kciuki za naszych kolegów, aby osiągnęli satysfakcjonujące wyniki!