• Piłka nożna w ZSB-E

     • Nasza szkoła była organizatorem największej imprezy sportowej w kalendarzu powiatowej rywalizacji szkół średnich, zawodów w piłce nożnej chłopców. Było to duże przedsięwzięcie zważywszy na fakt, że do turnieju zgłosiło się 13 szkół powiatu świdnickiego, co dało liczbę ponad dwustu uczestników!

      Rywalizacja odbywała się w dwóch lokalizacjach. Najwięcej meczów i turniej finałowy dzięki uprzejmości OSiR w Świdnicy udało się rozegrać w profesjonalnych warunkach na boisku OSiRu. Jedna z grup eliminacyjnych rozegrała swoje mecze w Strzegomiu i w tym miejscu chcielibyśmy podziękować serdecznie Zespołowi Szkół Ogólnokształcących w Strzegomiu, który wziął na swoje barki organizację meczów w pierwszej grupie eliminacyjnej.

       

      A teraz coś o przebiegu rywalizacji.

      We Wtorek 9 kwietnia zostały rozegrane mecze grupowe, w których drużyny walczyły o wyjście do półfinałów. W pierwszej grupie eliminacyjnej spotkały się 4 szkoły. LO Strzegom, ZS Strzegom, LO Świebodzice i ZS Świebodzice. Zwycięzcą grupy okazało się Liceum ze Strzegomia.

      Tabela grupy 1

      1. ZSO Strzegom           - 7 pkt
      2. ZS Strzegom              - 5 pkt
      3. ZS Świebodzice         - 4 pkt
      4. LO Świebodzice         - 0 pkt

      W Grupie drugiej rywalizacja była chyba najbardziej zacięta ze wszystkich i ostatecznie „Mechanik” zostawił w pokonanym polu „Ekonomik”.

      Tabela grupy 2

      1. ZSM Świdnica             - 4 pkt
      2. ZSE Świdnica             - 2 pkt
      3. III LO Świdnica           - 1 pkt

      Grupa trzecia, to grupa w której grał faworyt. Ubiegłoroczny triumfator tych rozgrywek II LO Świdnica. Po spokojnym rozprawieniu się ze szkołą z Mokrzeszowa trafił na bardzo zdeterminowany zespół ZS Żarów, który o mało nie stał się sprawcą największej niespodzianki. W meczu z ubiegłorocznym mistrzem, który bezpośrednio miał zadecydować o awansie z grupy przez większą część prowadził 1:0 i dopiero w końcówce II LO strzeliło bramkę zapewniając sobie awans do półfinału.
       

      Tabela grupy 3

      1. II LO Świdnica             - 4 pkt
      2. ZS Żarów                    - 4 pkt
      3. ZSCKR Mokrzeszów   - 0 pkt

      Ostatnia grupa najbardziej nas interesowała z uwagi na występ w niej naszej szkoły. ZSB-E po wygranej z I LO i remisie z ZS nr 1 zapewniła sobie awans do środowych półfinałów.

      Tabela grupy 4

      1. ZSB-E Świdnica          - 4pkt
      2. I LO Świdnica              - 3 pkt
      3. ZS nr 1 Świdnica         - 1 pkt

      Dzień później w środę 10 kwietnia po losowaniu półfinałów zagraliśmy z ZSO ze Strzegomia, jak się później okazało mistrzem rozgrywek. Mecz Był bardzo wyrównany i nie brakowało okazji z obydwu stron. Pomimo naszego prowadzenia nie zdołaliśmy dowieźć zwycięstwa do końca i w regulaminowym czasie gry nie było rozstrzygnięcia – wynik 1:1.

      W serii rzutów karnych byliśmy niestety gorsi od Strzegomia o jedno trafienie i ostatecznie to Strzegom mógł się cieszyć z awansu do finału, a nam został jedynie mecz o 3 miejsce.

      W drugim półfinale emocji ponownie nie brakowało. Mecz pomiędzy II LO a ZSM także zakończył się wynikiem 1:1 i również były potrzebne rzuty karne. W tym aspekcie II LO okazało się skuteczniejsze i to ta szkoła awansowała do finału.

      Mecz o 3 miejsce nie wzbudził już tyle emocji co półfinały i było widać że obie drużyny liczyły na coś więcej i ciężko było im się zmobilizować do poważnej gry. Ostatecznie „Mechanik” wygrał minimalnie 3:2 i to oni mogli się cieszyć z 3 miejsca na podium.

      Finał to pokaz konsekwencji i dyscypliny w grze ze strony Strzegomskich piłkarzy. Pomimo miejscami przygniatającej przewagi II LO, Strzegomianie potrafili się bardzo mocno bronić i po jednej z kontr strzelili rozstrzygającą bramkę, która zapewniła im tytuł mistrzowski.

      Ostateczne wyniki fazy finałowej:

      Półfinały

      • ZSB-E Świdnica  -  ZSO Strzegom        1:1 (k 2:3)
      • ZSM Świdnica    -  II LO Świdnica          1:1 (k 1:2)

      mecz o 3 miejsce

      • ZSB-E Świdnica  -  ZSM Świdnica         2:3

      Finał

      • ZSO Strzegom  - II LO Świdnica            1:0


      Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i sportową postawę. OSiR Świdnica za umożliwienie przeprowadzenia turnieju na swoich obiektach oraz sędziom zawodów Panom Romanowi Pawłowskiemu i Pawłowi Michalskiemu za wzorowe poprowadzenie meczów.

      Do zobaczenia w przyszłym roku!
       

     • LG Energy Solution Wrocław w ZSB-E

     •  

      W dniu 9.04.2024r. uczniowie klas piątych w zawodzie technik elektryk i technik elektronik uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielkami firmy LG Energy Solution Wrocław.

      Na miesiąc przed maturą można było uzyskać informacje na temat firmy, możliwości ewentualnego przyszłego zatrudnienia.

      Spotkanie przebiegało w miłej, serdecznej atmosferze i zakończyło się konkursem wiedzy z cennymi nagrodami.

     • Stypendia Starosty dla uczniów za rok szkolny 2023/2024

     • Rozpoczyna się nabór wniosków o przyznanie jednorazowego stypendium za wyniki w nauce i osiągnięcia sportowe dla uczniów. Winioski muszą być zaopiniowane przez wychowawców.

      Szczegółowych informacji udziela Pan wicedyrektor Zbigniew Kałwak.

    • Jesteśmy w finale „Cosmic Challenge: Patfinder/AI”!
     • Jesteśmy w finale „Cosmic Challenge: Patfinder/AI”!

     • Drużyna z Zespołu Szkół Budowlano-Elektrycznych im. Jana III Sobieskiego w Świdnicy zakwalifikowała się do Finału Ogólnopolskiego Konkursu "Cosmic Challenge: Patfinder/AI" organizowanego przez Fundację SpaceShip w partnerstwie strategicznym z firmą ICEYE.

      Tematem konkursu było "Biznesowe wykorzystanie danych satelitarnych z użyciem AI".

      Do projektu mogły przystąpić zespoły składające się z dwóch uczniów i opiekuna. Naszą szkołę reprezentowały dwie drużyny, a do ścisłego finału zakwalifikowała się drużyna w składzie:

      • Bastian Wiciński z klasy IId T (technik programista),
      • Filip Zabrzewski z klasy Id T (technik programista),

      pod opieką p. Romana Izydorczyka.

      Finał konkursu, w którym wystąpi 11 najlepszych drużyn z całej Polski, odbędzie się 25.04.2024r. w Lublinie na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej.

      Nagrodą za pierwsze miejsce jest wizyta w Ośrodku Europejskiej Agencji Kosmicznej, który znajduje się we Frascati, we Włoszech. Zespoły, które zajmą miejsca 1-3 zostaną dodatkowo zaproszone do polskiego oddziału firmy ICEYE, znajdującego sie w Warszawie.

      Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

       

      Program realizowany jest w Partnerstwie Strategicznym z firmą ICEYE, w Partnerstwie z: Agencja Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego – EUSPA, Polish Space Professionals Association, ThinkHackR, Krakowski Park Technologiczny , Space Agency, ESA Business Incubation Centre Poland, ponadto został objęty Patronatem Honorowym przez: Ministerstwo Rozwoju i Technologii,  Polska Agencja Kosmiczna, Ambasada Włoch w Warszawie, Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, SPACE4GEO, Polskie Towarzystwo Astrobiologiczne, Akademia Leona Koźmińskiego, Centrum Technologii Kosmicznych AGH, European Space Foundation oraz Patronatem Medialnym przez: Space24, Astronomia24, AstroNet i Kosmonauta.net. Instytucją Wspierającą jest Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie.

       

     • Szkolenie Sonel

     • Firma Sonel S.A. nie tylko uczy naszych uczniów, ale również organizuje dla nich szkolenia. Tym razem tematem szkolenia były pomiary, które należy wykonywać w instalacjach elektrycznych wewnątrzbudynkowych. Tematyka szkolenia wykracza poza zakres podstawy programowej dla technika elektronika, dlatego jest to tym cenniejsza wiedza zdobywana bezpośrednio od doświadczonych szkoleniowców firmy Sonel.

     • Certyfikaty kwalifikacji zawodowych

     •  

      Informujemy, że w sekretariacie szkoły można odbierać certyfikaty kwalifikacji zawodowych.

      Przypominamy, że sekretariat czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach: 7:30 - 15:30.

     • Różowa Skrzyneczka w ZSB-E

     •  

      Fundacja Endomama w miesiącu kwietniu zaopatrzyła Różową Skrzyneczkę znajdującą się w Zespole Szkół Budowlano-Elektrycznych w Świdnicy. Fundacja dbając o potrzeby i komfort uczennic zadeklarowała wsparcie polegające na uzupełnianiu zawartości skrzyneczki.

      Dodatkowo, w najbliższym czasie Fundacja Endomama będzie organizować wraz ze specjalistami warsztaty dotyczące endometriozy, aby zwiększyć świadomość i edukację na ten temat. 

       

     • ŚOK zaprasza...

     • Autorski pop i covery O.N.A. na scenie Klubu Bolko ŚOK

      W sobotę 6 kwietnia Świdnicki Ośrodek Kultury zaprasza na kolejne występy lokalnych artystów. Usłyszycie przede wszystkim wpadający w ucho pop wzbogacony o elementy rocka, funku i soulu.

      Drzwi Klubu Bolko ŚOK otwarte będą od 18:30. Na miejscu sprzedaż napojów, w tym wina i piwa zapewnia “sKŻynka”. Poniżej prezentujemy przybliżony harmonogram występów:

      • 19:00 / Arthur Samuel
      • 19:50 / FanKlub
      • 21:00 / O.N.A. coverband

      Arthur Samuel to jeden z nielicznych reprezentantów akustycznego popu w Polsce. Baczny obserwator rzeczywistości, stąpający w świecie dźwięków i pomysłów na nowe piosenki,  jako twórca nie pozwala na zamknięcie go w muzycznej klatce.

      FanKlub wykonują autorskie kompozycje wokalistki i założycielki zespołu – Małgorzaty Szabuni. Za produkcję i aranżacje odpowiada klawiszowiec Maciek Janus. Grupa jest laureatem Ogólnopolskiego Festiwalu „Wielki Ogień” w Ostrowcu Świętokrzyskim, imieniem Miry Kubasińskiej.

      O.N.A. coverband powstał w tym roku i bawi się świetnie brzmiącą muzyką rockową, okraszoną energicznym wokalem, a przede wszystkim przynosi klimat lat świetności legendarnej gdańskiej formacji.

       

      Tylko do końca piątku obowiązuje w przedsprzedaży niższa cena biletów.

       

      Szczegółowe informacje i sprzedaż dostępne są na stronie Świdnickiego Ośrodka Kultury: https://sok.com.pl/wydarzenie/fanklub-o-n-a-coverband-arthur-samuel-pop-rock/

     • Dyskutowali o odnawialnych źródłach energii

     •  

      W Zespole Szkół Budowlano-Elektrycznych ruszył kolejny projekt unijny - "Międzypowiatowa droga do edukacyjnego sukcesu szkół zawodowych powiatów dzierżoniowskiego, kłodzkiego i świdnickiego 2024-2026".

      W ramach tego projektu grupa uczniów uczestniczyła w zajęciach podnoszących kompetencje kluczowe w zakresie edukacji ekologiczneji doradztwa edukacyjno-zawodowego. Tematyką główną zajęć były odnawialne źródła energii . Zajęcia prowadzone byy przez pana Mirosława Sochę. 

      Projekt realizowany jeest w raamach Programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska dofinansowany przez Unię Europejską.

     • Dziewczyny na politechniki!

     •  

      Politechnika Wrocławska zaprasza uczniów klas maturalnych do udziału w akcji „Dziewczyny na politechniki!” i „Dziewczyny do ścisłych!”, organizowanej razem z Fundacją Edukacyjną Perspektywy.

      Tegoroczna akcja zaplanowana jest w trakcie Dnia Otwartego PWr w dniu 5.04.2024 r. w godz. 10.00-14.00, w holu na parterze budynku C-13 (Wyb. Wyspiańskiego 23-25, Wrocław).

      W specjalnie przygotowanej na potrzeby akcji strefie będzie można porozmawiać ze studentkami Politechniki Wrocławskiej. Spotkanie z nimi to doskonała okazja do inspirujących rozmów na temat studiów na naszej uczelni oraz uzyskania odpowiedzi na nurtujące pytania.

      W godz. 11.00-12.00 w naszej strefie pojawią się natomiast wyjątkowi goście, a wśród nich: 

      • dr Anna Brdulak z Wydziału Zarządzania
      • prof. Renata Krzyżyńska z Wydziału Inżynierii Środowiska
      • dr inż. arch. Marta Rusnak z Wydziału Architektury
      • dr inż. Dawid Skrzypczak z Wydziału Chemicznego
      • mgr inż. Agnieszka Szymańska-Kwiecień, dyrektorka Działu Informatyzacji PWr.

      Z naszymi gośćmi będzie można porozmawiać m.in. na temat drogi naukowej, kariery i dokonywanych wyborach. Wydarzenie jest otwarte dla wszystkich osób zainteresowanych poznaniem przykładów sukcesu i realizowania swoich pasji.
      Wstęp wolny!

       

      W załączeniu przesyłamy zaproszenie z prośbą o rozpropagowanie wśród maturzystek i maturzystów.

      Więcej o akcji na stronie dziewczynynapolitechniki.pl.

       

      Z wyrazami szacunku,

      Kornel Kotecki

      Politechnika Wrocławska
      Biuro Konferencji i Wydarzeń

     • ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU O LICZBIE PI

     •  


      π = 3,14159265358979323846264338327950288419716939937510...

      Mamy rozstrzygnięcie konkursu ogłoszonego w Dniu Liczby Pi! Słodką niespodziankę za zwycięstwo odebrał Wiktor Radziewicz z klasy IIcB.

      Gratulujemy i  zapraszamy do udziału za rok. A oto nagrodzona praca:

       

      Oto i jest w życiu wyjątkowa PI.
      Liczba znana już wiemy.
      Sztuczka wszystkim niezbędna,
      kolejno odliczamy.

      Sen, to nie marzenie żeby liczbę PI dobrze znać.
      Już tak niewiele mam do uczenia,
      Nieśmiało myślę ją pamiętać.
      Pierwsza trzy i przecinek później w jedynkę celujemy.

      Kto podziwiać złożoność jej potrafi,
      Niech o liczbach PI wszystkim opowiada.
      Podziwiać liczbę PI rozumiem.

       

     • Kangur Matematyczny 2024 za nami

     • W dniu 21 marca 2024 roku odbyła się kolejna edycja Międzynarodowego Konkursu Matematycznego „Kangur”. Z zadaniami konkursowymi zmierzyło się ośmiu śmiałków z naszej szkoły:

      • Cichoń Patryk 1dt
      • Dykier Fabian 3dt
      • Matras Jakub 3dt
      • Kaszyński Andrzej 4dt
      • Grabowski Jakub 4dt
      • Dysiewicz Kacper 4dt
      • Malinowski Kacper 4dt
      • Staworzyński Mateusz 4dt

      Zwyczajowo już, zadania były niestandardowe i zmuszające do myślenia – co stanowi ciekawą alternatywę dla typowych zadań szkolnych. Wyniki konkursu poznamy w maju.

     • ŚOK zaprasza...

     • Sobotni wieczór dla fanów metalu w Świdnicy

      Thrash i death przeplatają się w twórczości 3 zespołów, które 23 kwietnia zaprezentują się w Klubie Bolko ŚOK. To półmetek Świdnickiego Przeglądu Muzycznego, który w tym roku podczas 6 zimowo-wiosennych koncertów prezentuje artystów lokalnych i zaproszonych przez nich gości.

      Świdnicki Toxide łączy ciężkie brzmienie i solidne, niskie riffy z mrocznymi melodiami. W tym roku wydali debiutancki album “First of many” a to będzie pierwsza koncertowa okazja, żeby go kupić i posłuchać na żywo. Na koncie mają coraz więcej koncertów w różnych miejscach Polski.

      Zaproszeni przez nich goście to:

      • Pochodzący z Wałbrzycha In The Name of God, którzy już wcześniej kilkukrotnie gościli w Świdnicy. Mieszają szybkie thrashowe riffy, odrobinę death metalu oraz progresywne brzmieniaŚląski
      • Soul Collector cechują agresywny riffy, duża liczba solówek gitarowych oraz charakterystyczny, wrzaskliwy wokal. Wśród kompozycji znajdziecie typowe thrashowe petardy, jak i bardziej skomplikowane kawałki, z licznymi zmianami tempa oraz tonacji.

      Rozpiska czasowa:

      • 18:30 bramka
      • 19:00 Soul Collector
      • 20:00 In The name of God
      • 21:00 Toxide

      Podane godziny są orientacyjne i mogą ulec zmianie.Bilety w przedsprzedaży do końca piątku można kupić w cenie 30 zł. W dniu wydarzenia będą kosztować 40 zł.

      Sprzedaż i szczegóły dostępne są na stronie Świdnickiego Ośrodka Kultury: https://sok.com.pl/wydarzenie/toxide-in-the-name-of-god-soul-collector-metal/

       

     • KONKURS W DNIU LICZBY PI

     •  

      π = 3,14159265358979323846264338327950288419716939937510...

      Dzień Liczby Pi – święto obchodzone corocznie w wielu kręgach akademickich i szkolnych. Datę święta wybrano na 14 marca z powodu skojarzenia z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby pi, jako że data „14 marca” zapisywana jest w niektórych krajach jako „3.14”.

      Pierwsze obchody tego dnia miały miejsce w 1988 roku w muzeum nauki Exploratorium w San Francisco, z inicjatywy Larry’ego Shawa. W języku angielskim słowa pi oraz pie (ciasto, placek) mają taką samą wymowę, a placki często są okrągłe. Z tego powodu w Dniu Liczby Pi podawanymi daniami są pizza pie (placki pizzy), apple pie i inne „zaokrąglone ciasta”.

      Zapamiętanie kilkunastu początkowych cyfr po przecinku w rozwinięciu dziesiętnym liczby Pi, nie jest sprawą łatwą, lecz tutaj matematyce przychodzi na pomoc poezja. Znane są wiersze, które bardzo prosto rozwiązują ten problem. Licząc litery w poszczególnych wyrazach otrzymujemy kolejne cyfry liczby Pi. Przykładowy wiersz poniżej:

      Już i Lato i Deyna
      strzelili do bramki obcej
      dwa karne
      Lubański dostrzegł mistrza Szarmacha
      gdy on tak wypuścił cios szacha
      że zdobyć musi cel gry
      krzyknął Gol na Mundial Argentyna

       

      I tu nasz konkurs. Ułóż wiersz o dowolnej tematyce (chociaż może uda się w konwencji matematycznej), którego kolejne wyrazy mają tyle liter ile kolejne cyfry rozwinięcia liczby pi. Prace wysyłajcie przez Librusa lub dostarczcie osobiście do nauczyciela matematyki, pana Pawła Kazimierskiego, do 21 marca 2024. Autorzy najlepszych dzieł zostaną nagrodzeni słodkim upominkiem.

       

      pii.jpg

     • Dzień Drzwi Otwartych AWF Wrocław 23.03.2024

     •  

      Akademia Wychowania Fizycznego im. Polskich Olimpijczyków we Wrocławiu zaprasza na Dzień Drzwi Otwartych, który rozpocznie się o godzinie 10:00, a zakończy wycieczką po kampusie o godzinie 13:10

      Szczegóły wydarzenia: https://www.facebook.com/events/770344814525674

      Postaw na wiedzę, sport i sukces! Dołącz do nas!