• Kultura obszarów angielsko i niemieckojęzycznych

     • Zapraszamy na cykl prezentacji z zakresu historii, tradycji i  aktualnych wydarzeń dotyczących krajów angielskiego i niemieckiego obszaru językowego przygotowanych przez uczniów naszej szkoły. Odcinek 1 - Halloween.

     • AI4Youth - Sztuczna inteligencja w Twojej szkole

     • Miło nam zakomunikować, że nasza szkoła dostała się do projektu  AI4Youth - Sztuczna inteligencja w Twojej szkole

      Pilotażowy projekt edukacyjny skierowany do liceów ogólnokształcących i techników zawodowych realizowany na rzecz Ministerstwa Rozwoju i Technologii na podstawie programu AI for Youth firmy Intel  to wyjątkowa podróż edukacyjna, obejmująca 4 etapy i pozwalająca młodym ludziom zdobyć wiedzę i praktyczne umiejętności, pozwalające stworzyć własny projekt z wykorzystaniem Sztucznej inteligencji

       

      Już niedługo etap 1 - Inspiracja

      Młodzi ludzie inspirują się możliwościami AI. Uczą się, jakie problemy mogą rozwiązać, stosując sztuczną inteligencję. Rozwijają świadomość etycznych i społecznych konsekwencji stosowania sztucznej inteligencji.

       

      Uczniowie w ramach koła poznają język Python i jego zastosowanie w AI.

      Prowadzący koło:

      Roman Izydorczyk

      Jarosław Klimkowski

     • Relecja ze spotkania koła w ramach projektu CMI - Centrum Mistrzostwa Informatycznego - grant algorytmiczny

     • W dniu 24 października 2021 (niedziela) odbyło się 2 spotkanie koła w ramach Projektu CMI – Centrum Mistrzostwa Informatycznego – grant algorytmiczny.

      Uczestnicy koła wyjechali wraz z opiekunem panem Romanem Izydorczyk na Poznań Game Arena. Mogli tam zapoznać się zarówno z najnowszymi rozwiązaniami z zakresu tworzenia gier komputerowych, nowościami komputerowymi, porozmawiać z ulubionymi Youtuberami czy nauczyć się stremować swoje audycje. Uczestnicy koła mogli skorzystać ze stanowisk komputerowych i zapoznać się z możliwościami komputerów.

      Uczniowie na targach mogli porozmawiać z autorami i producentami gier.

      Na targach można było spotkać wielu cosplayerów –  postaci z gier, filmów, książek czy gier.

      Była również możliwość skorzystania z oferty Festiwalu Gier Historycznych i Zaangażowanych Społecznie, które dofinansowało Ministerstwa Kultury.

     • Kangur Matematyczny 2022!!!

     • Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów do wzięcia udziału w Międzynarodowym Konkursie „Kangur Matematyczny” – zawody odbędą się w czwartek 17 marca 2022 o godzinie 9.00. W miarę możliwości zostanie przeprowadzony w formie stacjonarnej. Chętnych do zmierzenia się z zadaniami konkursowymi proszę o zgłaszanie się do swojego nauczyciela matematyki.

     • Obchody święta patrona Świdnicy

     • „Skarby Jana Pawła II„ – pod tym hasłem 22 października w sali teatralnej ŚOK spotkała się młodzież starsza i młodsza ze świdnickich placówek oświatowych by wspólnie uczcić patrona naszego miasta.

      Występy artystyczne w sali teatralnej ŚOK przygotowane przez dzieci z Przedszkola Zgromadzenia Sióstr Prezentek oraz młodzież z III LO i SP nr 1 miały przypomnieć wartości, które niósł ze sobą Jan Paweł II. Całe spotkanie poprowadził Zbigniew Curyl z MDK-u.

      Spotkanie zakończyło wspólne przejście pod pomnik papieża Polaka przy wspólnym śpiewie ulubionej pieśni Jana Pawła II „Barka”,  wspólna modlitwa oraz błogosławieństwo Bp Marka Mendyka.

      Naszą szkołę reprezentowała klasa IIIa Technikum pod opieką katechety Jacka Olszewskiego.

     • Jesienna wycieczka klasy IVa T

     •  

      Jesienna wycieczka klasy 4aT w Góry Sowie.

       

       

      Przed wejściem do sztolni Włodarz w kompleksie Riese

       

       

      "Po zdobyciu" szczytu Wielkiej Sowy

       

       

      Po trekingu na Przełęcz Jugowską, "chwytamy" resztki promieni UV, przed schroniskiem Zygmuntówka.

       

       

      Aktywny dzień zakoń czyliśmy ogniskiem przed noclegiem w schronisku Orzeł

     • Spotkanie autorskie z Wojciechem Orlińskim w Miejskiej Bibliotece Publicznej

     •  

      Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy zaprasza na spotkanie autorskie z Wojciechem Orlińskim, autorem książki „Lem. Życie nie z tej ziemi”, które poprowadzi Barbara Elmanowska (najbliższa sobota, 23 października, godz. 16.00)

      Spotkaniu autorskiemu będzie towarzyszyć ekspozycja materiałów zgromadzonych przez Stowarzyszenie COMPOSINGART. W dniu 9 października br. Stowarzyszenie zorganizowało festiwal Stanisława Lema w Starej Kopalni, gdzie po raz pierwszy pojawiła się ekspozycja, której część pojawi się w świdnickiej bibliotece. Będą to m.in.:

      • modele pierwszego polskiego satelity naukowego LEM
      • wybrane prace plastyczne autorstwa dzieci, w tym zrzeszonych przy MDK w Świdnicy, które zostały nadesłane na konkurs "Jak wygląda opowiadanie science-fiction na podstawie Bajek robotów i Opowieści o pilocie Pirxie"
      • grafiki i prace plastyczne grupy polskich twórców zajmujących się na co dzień twórczością satyryczną oraz komiksową w formie plakatów. Treść plakatów jest przeważnie humorystyczna, jako że artyści odpowiedzieli na temat przewodni "Co robi kurdel na ściorgu? Humor w twórczości Stanisława Lema"

      Dodatkowo podczas spotkania będzie można zakupić książki, które są propozycją Wydawnictwa Literackiego i Wydawnictwa Czarne:

      • cała kolekcja dzieł Stanisława Lema WL
      • książki poświęcone pisarzowi:
       • autorstwa Wojciech Orlińskiego "Lem - życie nie z tej ziemi" oraz "Lem w PRL-u",
       • autorstwa Stanisława Beresia "Tako rzecze Lem".

      Do zobaczenia!

     • Kurs ROL.03 PSZCZELARZ - Uwaga

     •  

      Zajęcia z Panem Markiem Janiszewskim w dniu 23 października 2021r. (sobota) zostają odwołane.

      Zajęcia zostają przełożone na 11 grudnia 2021 (sobota). W piątek 22 października 2021r. zajęcia odbywają się zgodnie z planem.

       

     • Godziny pracy pedagogów

     •  

      Lucyna Mydłowska

      • poniedziałek 8:00 - 14:00
      • wtorek 12:00 - 16:00
      • środa 8:00 - 14:00
      • piątek 8:00 - 12:00

       

      Aleksander Komorowski

      • wtorek 8:00 - 13:30
      • czwartek 8:00 - 13:30

       

      Małgorzata Curyl

      • wtorek 12:30 - 14:00
      • czwartek 15:00 - 16:00

       

      Anna Jajko

      • wtorek 12:30 - 14:00
      • środa 15:00 - 16:00
     • Czy beton się sam naprawi?

     •  

      Nowoczesne materiały budowlane i technologie w innowacyjnym budownictwie

       

      Fakt, że obecnie budynki wznoszone są tak szybko, jest zasługą zaawansowanej technologii i najnowszych materiałów. Rynek od dawna zna takie rozwiązania w budownictwie jak pozyskiwane metodą druku 3D panele, szalunki tracone, komponenty modułowe czy konstrukcje szkieletowe. Jednak w ostatniej dekadzie szczególny nacisk położono na energooszczędne i przyjazne dla środowiska technologie i materiały budowlane.

      Obecnie stosuje się już zaawansowane technologicznie materiały zdolne do magazynowania ciepła i posiadające właściwości samoregeneracyjne. Co więcej, istnieją też rozwiązania umożliwiające budynkom filtrowanie miejskiego powietrza ze smogu. Nowoczesne materiały budowlane stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych rozwiązań i otwierają nowe możliwości w projektowaniu inwestycji budowlanych.

      1. Drewno

      Drewno to jeden z najbardziej przyjaznych dla środowiska materiałów budowlanych, który dzięki technologii uzyskuje dodatkowe właściwości w zakresie wytrzymałości i trwałości, nie tracąc przy tym właściwości ekologicznych.

      W budownictwie powszechnie znana jest skandynawska technologia szkieletowa stosowana przy wznoszeniu drewnianych domów. Istnieje też rosyjska metoda budowania domów z bali drewna, w której nie wykorzystuje się gwoździ. Cała struktura oparta jest na odpowiednim dopasowaniu złączy, przypominającą budowanie obiektów z klocków.

      W Austrii, Francji i Niemczech stosowana jest metoda Naturi. Jej istota polega na pionowym układaniu drewnianych belek. Rozwiązuje to problem kurczenia się, izolacji termicznej i stabilności konstrukcji.

      W nowoczesnym budownictwie stosuje się również technologię CLT, która wykorzystuje wieloformatowe, konstrukcyjne płyty z drewna klejonego krzyżowo. Jest to nowa technologia w budownictwie wysokościowym – przy jej zastosowaniu w Londynie powstał 9-piętrowy budynek o 30 metrach wysokości. Technologia to dowodzi, że drewno nie musi być materiałem wykorzystywanym tylko do budowy tradycyjnych domów, ale może służyć jako zastosowany na szeroką skalę budulec obszarów miejskich.

      2. Beton

      Beton jest jednym z popularniejszych materiałów w budownictwie. Niestety, z uwagi na to, że zawiera on cement, jest pośrednio odpowiedzialny za emisję dwutlenku węgla. Istnieją jednak technologie, które potrafią zminimalizować jego szkodliwy wpływ.

      Takim przykładem jest Kanadyjska firma CarbonCure Technologies, która opracowała metodę umożliwiającą wykorzystanie emitowanego CO2 przy produkcji bloków betonowych. Pochłanianie dwutlenku węgla sprawia, że beton staje się w pełni przyjazdy dla środowiska, zachowując przy tym swoją funkcjonalność.

      Beton samonaprawialny

      Jest to przykład inteligentnego materiału budowlanego. Został on opracowany w oparciu o obserwacji samoregenerujących się organizmów w naturze. Beton sam w sobie jest materiałem kruchym, jednak poprzez uzupełnienie go odpowiednimi składnikami (np. mikroorganizmami), można doprowadzić do jego samonaprawienia.

      Beton zginalny

      Jest to wynalazek naukowców z Uniwersytetu w Swinburne. Technologia tworzenia takiego betonu opiera się na dodaniu popiołu lotnego, powszechnego odpadu przemysłowego. Dzięki obecności tego kompozytowego polimeru w składzie betonu nowy materiał uzyskuje niesamowitą wytrzymałość przy wysokich (400-krotnych) właściwościach zginania. Produkcja tego typu betonu jest również przyjazna dla środowiska – zużycie energii potrzebne do jego powstania jest o 36% niższa, a emisja dwutlenku węgla o 76% mniejsza.

      3. Cegła

      Cool Bricks, to produkowana z wykorzystaniem druku 3D cegła, która posiada własny system chłodzenia. Ze względu na jej porowatą strukturę powietrze może swobodnie przepływać przez nasycone wilgocią otwory, która w efekcie odparowuje i powoduje ochładzanie materiału. W efekcie wystarczy deszcz lub po prostu oblanie wodą zbudowanej z nich ściany. Materiał ten doskonale sprawdza się w rejonach o gorącym klimacie, umożliwiając zminimalizowanie wykorzystania energochłonnych systemów HVAC. klimacie.

      Niedawno, chemicy z Uniwersytetu Waszyngtona w St. Louis opracowali cegłę, która może być źródłem światła. Zostały one pokryte polimerem PEDOT, dzięki czemu mogą stanowić samodzielne źródło energii lub zostać wykorzystane do oświetlenia awaryjnego.

      4. Robotyzacja, drony i egzoszkielety

      Choć zastąpienie ludzi maszynami w branży budowlanej niesie ze sobą dużo korzyści, tak nadal to siła ludzkich rąk jest najistotniejszym (a czasami i jedynym) czynnikiem odpowiedzialnym za produktywność na etapie realizacji projektu. Place budowy to charakteryzujące się dużą dynamicznością i zmiennością środowisko pracy, któremu sprostać mogą tylko najbardziej zaawansowane rozwiązania technologiczne.

      Pomimo tego w budownictwie udało się jednak zaadaptować także technologie o mniejszym poziomie skomplikowania. Takim przykładem są chociażby drony, które w budownictwie wykorzystuje się między innymi do:

      • kontroli bezpieczeństwa. Drony z zamontowanymi kamerami mogą zidentyfikować niebezpieczne obszary i monitorować obiekty. W ten sposób można wyeliminować konieczność przeprowadzania osobistych inspekcji placu budowy;
      • zaopatrzenia. Drony mogą zajmować się dystrybucją potrzebnych materiałów budowlanych;
      • dokumentacji fotograficznej. Jeden z podstawowych sposobów wykorzystania dronów znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie. Nowe perspektywy ujęcia projektu, możliwość dotarcia do trudno dostępnych miejsc czy rejestracja procesu wyburzania w celach jego późniejszej analizy – w tym względzie drony okazują się być doskonałym rozwiązaniem.

      Choć wciąż bardziej kojarzą się z fikcją fantastycznonaukową, tak wśród nowoczesnych technologii w budownictwie zaczyna stosować się egzoszkielety. Ich zadaniem jest wspieranie i odciążanie pracowników w trakcie wykonywania robót fizycznych, co zmniejsza ryzyko wypadków i urazów.

      5. Druk 3D

      Druk 3D już od dłuższego czasu jest obecny w branży budowlanej, jednak dopiero w ostatnich latach zaczął być powszechniej stosowany. W efekcie przewiduje się, że rynek drukowania 3D z betonu w budownictwie zwiększy się o 58 milionów dolarów do 2024 roku. Duży wpływ na popularność tej technologii ma jej wysoka wydajność, a także łatwość w tworzeniu konstrukcji o różnym stopniu złożoności.

      Drukowanie gotowych elementów budowy (ściany, płyty) lub innych komponentów bezpośrednio na placu budowy obniża nie tylko koszty produkcji, ale również wydatki związane z logistyką czy personelem. Ponadto, dzięki technologii ekstruzji w druku 3D, możliwe jest ich tworzenie z różnego rodzaju materiałów – betonu, geopolimeru, cementu, gipsu czy gliny.

      Zalety drukowania 3D w budownictwie:

      • szybkość
      • dokładność (minimalizacja błędów);
      • wysoka wydajność;
      • redukcja dodatkowych kosztów transportu i personelu;
      • przyjazność dla środowiska.

      Wiele wskazuje na to, że technologia druku 3d będzie cieszyć się coraz większą popularnością. Na przykład w Holandii firma BAM rozpoczęła drukowanie obiektów 3D z betonu na szeroką skalę, dostarczając m.in. pierwszy na świecie most rowerowy stworzony z pomocą tej technologii. Z kolei w Rosji, w 2017 roku, specjalnie opracowana przez firmę Apis Cor drukarka 3D wydrukowała pierwszy dom mieszkalny w zaledwie 24 godziny. Konstrukcja powstała bezpośrednio na placu budowy, a maszyna sama przygotowywała proporcje mieszanek materiałów.

      Podsumowanie

      Nowoczesne technologie w budownictwie są stale opracowywane i wdrażane na placach budów. Nie ulega wątpliwości, że cyfryzacja na dużą skalę oraz implementacja technologii BIM w sektorze budowlanym będzie postępować. Wynika to z zapotrzebowania rynku, gdzie priorytetem staje się wydajność i redukcja czasu oraz kosztów.

      Dlatego budownictwo staje się inteligentne nie tylko w zakresie projektowania komputerowego, ale także w bezpośrednim procesie powstawania obiektu – poprzez wykorzystanie robotów, druku 3D, czujników czy innowacyjnych materiałów i technologii. Ponadto nowoczesne technologie w budownictwie z pewnością wpłyną na zyski firm w branży, ponieważ ich założeniem jest optymalizacja pracy na wszystkich etapach realizacji projektu – od początkowych pomiarów inżynieryjnych po etap eksploatacji.

      Materiał zaczerpnięty z :  https://www.planradar.com/pl/nowoczesne-technologie-w-budownictwie/

     • Kalendarium historyczne - październik

     •  

      14 października 1773 - 248 LAT TEMU

      Utworzenie Komisji Edukacji Narodowej

      W obliczu pierwszego rozbioru sejm 1773 r. podjął wysiłek reformy państwa, obejmujący również zmianę systemu kształcenia. Do realizacji tego celu powołano Komisję Edukacji Narodowej. Była to jedna z pierwszych w Europie państwowa instytucja oświatowa.
      KEN udało się stworzyć jednolity system szkolnictwa, zreformować uniwersytety i opracować zbiór przepisów szkolnych. Komisja zajęła się domowym kształceniem dziewcząt, a także zainicjowała powstanie sieci szkół parafialnych dla chłopów.

      Powołane przez nią Towarzystwo do Ksiąg Elementarnych zreformowało programy i metody nauczania, wydało nowoczesne podręczniki. Kształcenie miało dawać praktyczne umiejętności, dlatego ograniczono nauczanie łaciny, a wprowadzono przedmioty przyrodnicze, fizykę, historię, geografię, a także elementy nauk rolniczych i medycznych.

      Działalność KEN została uznana za jedno z największych osiągnięć kulturalnych Polski w czasach oświecenia, a jej patriotyczno-obywatelskie wychowanie dało pozytywne efekty zwłaszcza w dobie zaborów. Obecnie w rocznicę powołania KEN obchodzony jest Dzień Nauczyciela.

       

      16 października 1978 - 43 LATA  TEMU

      Karol Wojtyła wybrany papieżem

      Karol Wojtyła urodził się w Wadowicach 18 maja 1920 roku. Zdążył zdać maturę przed II wojną światową i podczas  okupacji podjął (nielegalnie) studia teologiczne. Zaraz po wojnie w 1946 roku otrzymał święcenia kapłańskie. W swej roli duszpasterza wyróżniał się organizując z młodzieżą liczne wycieczki na łonie natury, spływy kajakowe i obozy narciarskie. Wojtyła był również czynnym publicystą i wykładowcą. Jego aktywność zwróciła nań uwagę hierarchów kościoła i już w 1964, w wieku 44 lat został mianowany arcybiskupem krakowskim.

      W latach 60` Wojtyła poświęcał dużo czasu na podróże zagraniczne - zarówno pielgrzymki, jak i misje ewangelizacyjne. Połączenie licznych podróży i wciąż żywej aktywności naukowej sprawiły, że obok Stefana Wyszyńskiego stał się największym autorytetem Kościoła Polskiego w tym czasie.

      W latach 60` XX wieku miały miejsce ważne przemiany w łonie Kościoła Katolickiego. Na II soborze watykańskim odwołano między innymi ekskomunikę kościołów prawosławnych oraz zachęcano do używania języków narodowych podczas elementów liturgicznych mszy świętej (zamiast łaciny). Karol Wojtyła uczestniczył aktywnie w obradach tego soboru jako zwolennik przemian w Kościele Katolickim.

      W tych okolicznościach, po niespodziewanej śmierci papieża Jana Pawła I w 1978 roku, konklawe kardynałów przystąpiło do obioru nowego papieża. Niespodziewanie dla świata nowym papieżem został obrany Polak, Karol Wojtyła. Był to pierwszy papież nie pochodzący z Włoch od 455 lat. W swoim pontyfikacie Jan Paweł II najbardziej wyróżnił się, jako papież pragnący być bliżej zwykłych ludzi. Odbył niezliczone pielgrzymki do większość państw na świecie, gdzie zgodzono się na jego przyjazd. Karol Wojtyła starał się też spotykać ze wszystkimi, którzy mieli na to ochotę - z żebrakami, z przywódcami komunistycznymi, z raperami, czy duchownymi innych wyznań i kościołów. Był niewątpliwie pierwszym tak “medialnym” papieżem, który zerwał całkowicie z tradycją wysokiego dostojnika, który przebywa w Rzymie i przyjmuje z rzadka interesantów na ceremonialnych audiencjach.

      W Polsce Jan Paweł II jest często uważany, za jednego ze sprawców upadku systemu komunistycznego. Choć trudno przypisać mu konkretne działania polityczne w tym względzie, śmiałe wypowiedzi Wojtyły odwołujące się do godności ludzkiej i potrzebie “odnowy tej ziemi” miały duży wpływ na nastroje Polaków. Jeszcze większy wpływ miał prawdopodobnie odmieniony (m.in. za sprawą JP2) Kościół, który zaczął przypatrywać się sprawom szarych ludzi i w miarę możliwości wspierać ich potrzeby.

      Jan Paweł II nie był jednak tylko zmartwieniem komunistów. Spędzając większość czasu w krajach kapitalistycznych, krytykował często stosunki panujące na zachodzie - wyzysk ekonomiczny, wielkie fortuny oparte na obrocie kapitałem i coraz dalej posunięty materializm elit i zwykłych obywateli. Choć nie był pierwszym z papieży - reformatorów, Karol Wojtyła swoim długim pontyfikatem (1978-2005) trwale odmienił wizerunek papiestwa i Kościoła Katolickiego.

       

      24 października 1795 - 226 LAT TEMU

      III rozbiór Rzeczypospolitej

       

      Drugi rozbiór pozostawił Rzeczpospolitą znacznie okrojoną terytorialnie. Wielu działaczy patriotycznych udało się na emigrację. Niemal natychmiast rozpoczęto prace nad powstaniem, które w opinii spiskowców miało przynieść niepodległość. Działania wojskowe rozpoczęły się 13 marca 1794 roku, gdy brygadier Antoni Madaliński wymówił wraz z oddziałem posłuszeństwo Rosjanom. Naczelnikiem powstania został Tadeusz Kościuszko. Insurgenci zanotowali kilka początkowych sukcesów, m.in. pod Racławicami, jednak przewaga leżała po stronie Rosjan. Wkrótce wojska Katarzyny wsparli Prusacy i Austriacy. Połączone siły trzech zaborców szybko zdusiły powstanie. Warszawa poddała się 7 listopada, bacząc, by jej udziałem nie stał się los Pragi, której mieszkańców wymordowano.

       

      Zwycięscy zaborcy początkowo nie mogli się porozumieć co do ostatecznego podziału ziem Rzeczypospolitej. 3 stycznia 1795 roku układ rozbiorowy podpisały jedynie Austria i Rosja. Fryderyk Wilhelm, niezadowolony z wyniku negocjacji, rozważał nawet wojnę, by poszerzyć swe zdobycze. W końcu jednak zdecydował się przystać na proponowane warunki. Ugodę przypieczętowano umową podpisaną 24 października 1795 roku. Do szczegółowego wyznaczenia granic zaborów powołano specjalną komisję. 26 stycznia 1797 roku przedstawiciele Austrii, Rosji i Prus podpisali ostateczną konwencję rozbiorową regulująca sprawy nowych nabytków terytorialnych. Dokument określał także status prawny poddanych oraz warunki spłaty długów Stanisława Augusta i Rzeczpospolitej. Sygnatariusze uzgodnili również, że nie będą nigdy używać określenia "Królestwo Polskie".

       

    • Rozpoczęcie zajęć z CMI
     • Rozpoczęcie zajęć z CMI

     •  

       

      W dniu 02 października ruszyło koło CMI –Centrum Mistrzostwa Informatycznego w Zespole Szkół Budowlano – Elektrycznych. Prowadzącym koło jest pan Roman Izydorczyk.

      Na pierwszych zajęciach uczniowie zapoznali się ze środowiskiem Python. Poznali zasady instalacji i podstawowe zagadnienia związane ze sposobem wprowadzania instrukcji i pisania programów.  Uczestnicy koła to uczniowie klas I – IV technikum informatycznego.

      Drugie zajęcia w ramach koła to wyjazd na Poznań Game Arena (23.10.2021 r.) – gdzie uczniowie będą mieli możliwość zapoznania się z nowościami na rynku IT.

     • Code Week - Europejski Tydzień Kodowania

     •  

      W październiku szkoły w Europie i na świecie ogarnie gorączka kodowania dzięki Europejskiemu Tygodniowi Kodowania! Sprawdź, jak się zaangażować: https://codeweek.eu/schools.

      Nasza szkoła przystąpiła do EU Code Week, czyli Europejskiego Tygodnia Kodowania-oddolnej inicjatywy promującej programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczestników w ciekawy i interesujący sposób.

       

     • Uczestniczymy w III edycji CMI!

     •  

      W dniu 02.10.2021r. odbyła się we Wrocławiu inauguracja III edycji projektu Centrum Mistrzostwa Informatycznego. W ramach projektu uczniowie naszej szkoły będą zgłębiali wiedzę z zakresu algorytmiki i programowania. W trakcie zajęć uczestnicy m. in. Poznają język programowania Python, metody algorytmiczne a w II semestrze będą programować roboty.

       

     • WYCIECZKA DO KOPALNI ZŁOTA

     • W ubiegłą środę – 06.10.2021 – grupa 50 uczniów z klas: IV c T, III b Tg i III a Tp pod opieką nauczycieli: Marzeny Kałwak, Heleny Kosmali, Adama Szpilakowskiego i Kazimierza Jaremy udała się na wycieczkę do Złotego Stoku, aby zobaczyć atrakcje znajdującej się w tym mieście Kopalni Złota.

      Zapraszamy Was na fotorelację z tego wydarzenia:

     • Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie

     •  

      Kolejna fotogaleria z zajęć praktycznych w pracowniach budowlanych Centrum Kształcenia Zawodowego w Świdnicy. Tym razem Szkoła Branżowa I Stopnia.

      Podczas zajęć doskonalono umiejętności wykonywania: zabudowy z płyt gipsowo-kartonowych, okładziny ceramicznej oraz murowanie ścianek działowych.

       

    • MISTRZOWSKA HISTORIA MISTRZA
     • MISTRZOWSKA HISTORIA MISTRZA

     •  

      W ubiegłym tygodniu, we wtorek 28 września, z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego  uczniowie naszej szkoły wybrali się do kina, aby obejrzeć głośny film „Mistrz” w reżyserii Macieja Barczewskiego.

      Obraz ukazuje tragiczne losy polskiego przedwojennego pięściarza Tadeusza Pietrzykowskiego – „Teddy’ego”, który dostał się do obozu Auschwitz, gdzie – aby przeżyć, musiał brać udział w walkach. Chociaż film opowiada o czasach II wojny światowej, to jednak przedstawia uniwersalne ludzkie uczucia – przyjaźń, miłość, strach czy odwagę.

      Pewnie dlatego spodobał się młodym ludziom, dla których postawa bohatera mogłaby być przykładem na przezwyciężanie własnych słabości.

      Polecamy tym, którzy nie mieli dotąd okazji obejrzenia filmu, wyprawę do kina. Warto!

      Nad całością projektu czuwała pani Magdalena Antoniak.