• Kalendarium historyczne - listopad

     •  

      11 listopada 1918 - 104 lata temu

      Odzyskanie niepodległości

      103 lata temu, 11 listopada 1918 r., Polska odzyskała niepodległość. Tego dnia uwolniony z twierdzy magdeburskiej Józef Piłsudski przejął z rąk Rady Regencyjnej władzę wojskową, po trzech dniach władzę cywilną, by wreszcie „jako Wódz Naczelny Armii Polskiej […] notyfikować rządom i narodom wojującym i neutralnym” powrót „Polskiej Rzeczypospolitej Odrodzonej i Niepodległej” na mapę świata. Po 123 latach Polska stawała się suwerennym państwem, odzyskując podmiotowość na arenie międzynarodowej.

      11 listopada 1918 roku w miejscowości Compiĕgne, na północny-wschód od Paryża, przedstawiciele Niemiec podpisali rozejm, który oznaczał zakończenie I wojny światowej. Wcześniej rozpadło się państwo Habsburgów – Austro-Węgry. Symptomy te stały się sygnałem do działań niepodległościowych dla Polaków; w Krakowie powstała Polska Komisja Likwidacyjna, w Lublinie rząd Ignacego Daszyńskiego. Rozbrajano garnizony niemieckie stacjonujące na terenach tzw.

      „Kongresówki”. 10 listopada do Warszawy powrócił z internowania Komendant I Brygady Legionów Polskich Józef Piłsudski. Powrócił jako mąż opatrznościowy a Rada Regencyjna przekazała mu pełnię władzy państwowej i zdecydowała o przekazaniu naczelnego dowództwa nad wojskiem.

      Dzień 11 listopada ustanowiono świętem państwowym po raz pierwszy dopiero w 1937 roku. W latach 1939-44 podczas okupacji hitlerowskiej oraz w okresie od 1945 do 1989 roku, w czasie rządów komunistycznych obchodzenie święta 11 listopada było zakazane. Dopiero w roku 1989, ustawą Sejmu, przywrócono obchody tego święta, od tego roku Święto Niepodległości jest najważniejszym świętem państwowym a dzień 11 listopada jest dniem wolnym od pracy.
      Święto obchodzone jest w całym kraju lecz najważniejsze obchody odbywają się w Warszawie na placu Józefa Piłsudzkiego pod Grobem Nieznanego Żołnierza.

       

       

       

       

      29 listopada 1830 - 192 lat temu

      Wybuch Powstania Listopadowego

      W nocy z 29 na 30 listopada 1830 r. w Warszawie rozpoczęło się Powstanie Listopadowe - zryw niepodległościowy skierowany przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Przez 10 miesięcy 140 tys. ludzi prowadziło walkę z największą potęgą militarną Europy, odnosząc w niej poważne, lecz przejściowe sukcesy. Rozpoczęte w listopadową noc powstanie narodowe było największym wysiłkiem zbrojnym w polskich walkach wyzwoleńczych XIX wieku.

      Wybuch Powstania Listopadowego poprzedziło utworzenie w 1828 roku tajnego sprzysiężenia w Szkole Podchorążych Piechoty w Warszawie, na czele którego stanął ppor. Piotr Wysocki. Powstanie organizacji było konsekwencją pogarszającej się sytuacji politycznej w Królestwie Polskim. Sprzysiężenie, liczące ok. 200 członków i mające kontakty ze środowiskiem studenckim, rozpoczęło przygotowywania do wystąpienia zbrojnego. Spiskowcy zamierzali opanować stolicę i oddać władzę w ręce polityków cieszących się zaufaniem społecznym. Dlatego też sprzysiężenie Wysockiego nie stworzyło wyraźnego programu społeczno-politycznego, ani nie przygotowało władz przyszłego powstania.

      W nocy z 29 na 30 listopada spiskowcom nie udało się zrealizować wszystkich zamierzeń. Grupie spiskowców atakującej Belweder z Ludwikiem Nabielakiem i Sewerynem Goszczyńskim na czele nie powiodła się próba pojmania wielkiego księcia Konstantego

       

     • Samotni w tłumie

     • ​​

      Dnia 03.10.2022r. młodzież z klas I, II   naszej szkoły wybrała się do teatru (sala ILO w  Świdnicy) na spektakl Samotni w tłumie, grany przez aktorów Narodowego Teatru Edukacji im. A. Mickiewicza z Wrocławia.

      Spektakl porusza  ważne i aktualne problemy współczesności, mówi o pułapkach cywilizacji XXI wieku - uzależnieniu, ucieczki w świat wirtualny, zawieraniu znajomości przez Internet zamiast bezpośrednich kontaktów, braku właściwych relacji z rodzicami,  bezdomności czy agresji wobec innych. Motywem  przewodnim sztuki  jest samotność. 

      Spektakl odzwierciedla prawdziwe życie i niesie określone przeslanie, które kierowane jest nie tylko do młodzieży, ale również do dorosłych widzów.

      Mamy  nadzieję, że sztuka nakłoni naszych uczniów do przemyśleń dotyczących poruszanych problemów, w szczególności  samotności i relacji międzyludzkich.

      Zawsze jest czas na budowanie więzi   z drugim człowiekiem.  Dlatego warto szukać pomocy i nie tracić nadziei.

     • Kurs ELE.05

     •  

      W dniu 5 listopada 2022r. z powodu choroby nauczyciela zajęcia w CKZ (ul. Sikorskiego) są odwołane.

      W dniu 4 listopada 2022r. zajęcia odbywają się zgodnie z planem.

       

     • Prośba o pomoc!

     •  

      Kochani, potrzebna jest pomoc finansowa w wyremontowaniu domu naszych przyjaciół, Sylwii i Rafała. Sylwia od lat pracuje w naszej szkole jako bibliotekarz, a Rafał pełni służbę w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej w Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy. W ich domu wybuchł pożar, zniszczeniu uległy wszystkie sprzęty, dom jest do generalnego remontu. Do wymiany są podłogi, stolarka okienna, drzwi, ze ścian muszą być zbijane tynki. Przed nimi trudny i ciężki czas.

      Oboje otwarci na drugiego człowieka, zawsze pomagali innym, dziś my możemy im pomóc!

      Dobro wraca!

       

      Link do pomocy  https://zrzutka.pl/wzxkh8

       

    • Kangur Matematyczny 2023!!!
     • Kangur Matematyczny 2023!!!

     •  

      Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów do wzięcia udziału w Międzynarodowym Konkursie „Kangur Matematyczny” – zawody odbędą się w czwartek 16 marca 2023 o godzinie 9.00. Chętnych do zmierzenia się z zadaniami konkursowymi proszę o zgłaszanie się do swojego nauczyciela matematyki do 21 grudnia 2022.

       

     • Połączone siły elektryków i programistów zdobywają Ślężę

     •  

      Koniec października obdarzył nas przepiękną pogodą. Choć krótki to jednak bardzo słoneczne dni opiewały w temperatury przypominające sierpniowe lato. Pogoda w sam raz na spacer po górach. Połączone siły klas 1b (elektrycy) i 1d (programiści) ruszyły w środowy podanek na podbój masywu Ślęży. Nowe połączenia Kolei Dolnośląskich, ze Świdnicy do Wrocławia przez Sobótkę, sprzyjają takim jednodniowym wypadom. Ze stacji PKP w Sobótce uczniowie zwartą grupą ruszyli żółtym szlakiem ku nowej przygodzie.

      Bory Ślężańskie przywitały ich listopadem. Buki i dęby zdążyły zrzucić swoją jesienną szatę. Brązowe listowie zalegało na szlakach niczym kołderka okrywająca masywne głazy przed zbliżającą się zimą. Pożółkłe brzozy i zaczerwienione kolony z wolna kołysały się nad wycieczkowiczami od czasu do czasu opuszczając nań głowy tańczące na wietrze liście. Dzielni uczniowie ostro parli przed siebie. Przy Schronisku pod Wierzycą opuścili żółty szlak i podążali za czarnymi znakami na drzewach by chwilę później przemierzać trakt Piotra Włosty. Znienacka skręcili w lewo i niebieskim szlakiem wspinali się prosto ku wierzy RTV na szczycie góry.

      Zdobywszy szczyt dobyli wiecznego płomienia by rytualny ogień raz jeszcze zapłonął na szczycie góry. Upiekli kiełbaski, kilka spalili i stopili nad żarem kilka pianek ku uciesze tłumu. Napełniwszy trzewia i uradowawszy dusze urokliwymi widokami ruszyli żwawo w drogę powrotną wesoło nucąc pod nosem „Hej ho, hej ho, do szkoły by się szło…”.

      O bezpieczeństwo wędrowców i dobrą zabawę zadbali druidzi z pod Ślęży na co dzień uczący praktycznej magii w ZSB-E w Świdnicy.

     • Basket w Budowlance

     •  

      Bardzo udana impreza sportowa odbyła się na terenie naszej szkoły w dniu 20 października. Zorganizowany poraz pierwszy Turniej  o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół Budowlano-Elektrycznych w Koszykówce Ulicznej przyciągnął pięć zespołów w kategorii chłopców i dwie drużyny żeńskie ze szkół średnich naszego powiatu. Od początku panowała atmosfera podekscytowania, gdyż były to pierwsze oficjalne zawody rozgrywane pomiędzy szkołami średnimi naszego powiatu od dwóch lat, czyli od czasu pandemii. Na starcie zawodów w kategorii chłopców stawiły się ekipy ZS nr 1, I LO, II LO, Technikum Ortopedycznego i oczywiście gospodarze turnieju Zespół Szkół Budowlano – Elektrycznych. Natomiast wśród dziewcząt z zaproszenia skorzystał Zespół Szkół Hotelarsko - Turystycznych, który rywalizował z dziewczętami z naszej szkoły. Formuła Streetballa przewiduje rywalizację drużyn 3x3 na jednego kosza na boiskach zewnętrznych, niestety z powodu aury na zewnątrz nie udało się rozegrać zawodów na naszych boiskach i zawody zostały przeniesione do hali.

      Na szczęście nie rzutowało to w żaden sposób na zaangażowanie zawodników i poziom zawodów. Pierwsze do gry wyszły nasze dziewczęta, które bardzo dzielnie walczyły z zawodniczkami Hotelarki. Nasz skład był złożony głównie z dziewcząt klas pierwszych i zabrakło mu trochę doświadczenia, aby osiągnąć lepszy rezultat w tym starciu. Nasz zespół w składzie Justyna Jerzyk, Patrycja Piętka, Klaudia Wolkenstein i Izabela Majcherczyk ostatecznie przegrał mecz z hotelarką zajmując tym samym drugie miejsce J

      Skład naszych chłopców przedstawiał się następująco: Marcin Wiatrak, Wojciech Bobowski, Oliwier Sztajerwald, Kewin Dudycz, Eryk Bartoszewicz. Chłopcy Ostatecznie zajęli 3 miejsce nieznacznie ustępując II LO i I LO .

      Ostateczna klasyfikacja turnieju:

      Chłopcy:

      • 1 miejsce – II LO w Świdnicy
      • 2 miejsce – I LO w Świdnicy
      • 3 miejsce – Zespół Szkół Budowlano – Elektrycznych w Świdnicy
      • 4 miejsce – Zespół Szkół Nr 1 w Świdnicy
      • 5 miejsce – Technikum Ortopedyczne w Świdnicy

      Dziewczęta:

      • 1 miejsce – Zespół Szkół Hotelarsko – Turystycznych
      • 2 miejsce - Zespół Szkół Budowlano – Elektrycznych w Świdnicy

      Serdecznie dziękujemy wszystkim szkołom, które wzięły udział w naszym turnieju, za stworzenie fantastycznej atmosfery oraz sportową rywalizację. Gratulujemy zwycięzcom i mamy nadzieję że uda nam się zobaczyć w większym gronie w przyszłym roku.