• Wycieczka klasy IIIc T

     •  

      W poniedziałek 27 maja 2024 roku uczniowie klasy  IIIc T wybrali się na integracyjną wycieczkę do Łącznej koło Mieroszowa. W „Osadzie Paintball” zostali podzieleni na dwie drużyny i po krótkim przeszkoleniu instruktora oraz ubraniu się w specjalne kombinezony, maski i  rękawice zaczęła się taktyczna gra w paintball. Uczniowie świetnie bawili się . Po grze był czas na upieczenie kiełbasek na ognisku i wspólne rozmowy. Z zadowoleniem na twarzy wrócili do domu.

     • Brąz w siatkówce plażowej!

     •  

      W dniu dzisiejszym na stadionie OSiR w Świdnicy odbyły się zawody Strefy wałbrzyskiej w siatkówce plażowej.

      Nasza reprezentacja w składzie:

      • Marek Zieliński IIb T,
      • Jan Wicher z klasy IIb T,
      • Rafał Kamiński Vd T,

      wygrywając z ZSE Świdnica i LO Ziębice wywalczyła brązowy medal. Złoty i srebrny medal pojechał do Wałbrzycha, gdzie zawodnicy Chełmca Wałbrzych reprezentowali  IV i I LO.

      Opiekunem naszych zawodników była Magdalena Antoniak.

      Gratulujemy!

     • Dyplomy technika

     •  

      Informuję, że w sekretariacie szkoły są do odbioru DYPLOMY ZAWODOWE.

      Sekretariat czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 - 15:30

     • Wycieczka - dzień 7.

     •  

      Relacja z ostatniego dnia wycieczki do Włoch i Francji

      Ostatni dzień naszej niezapomnianej wycieczki, która trwała osiem dni, zakończyliśmy wizytą w malowniczym Monako. To niewielkie, ale niezwykle urokliwe księstwo, zachwyciło nas swoimi widokami oraz atmosferą luksusu i elegancji. Podziwialiśmy imponujący Pałac Książęcy, odwiedziliśmy katedrę św. Mikołaja oraz mieliśmy okazję przejść się wzdłuż słynnego toru wyścigowego Formuły 1.

      Największą niespodzianką tego dnia było zwiedzanie Muzeum Oceanograficznego w Monako. To niezwykłe miejsce, pełne fascynujących eksponatów i interaktywnych wystaw, przyciągnęło naszą uwagę od pierwszej chwili. Mieliśmy okazję zobaczyć różnorodne gatunki morskich stworzeń, podziwiać imponujące akwaria oraz dowiedzieć się wiele ciekawych informacji o oceanach i ich ekosystemach. Młodzież była zachwycona możliwością poznania tajemnic podwodnego świata i aktywnie uczestniczyła w zwiedzaniu.

      Po wizycie w muzeum spacerowaliśmy ulicami Monako, które były pełne luksusowych samochodów. Ferrari, Lamborghini, Rolls-Royce – te marki, które znamy głównie z filmów i magazynów, można było zobaczyć na każdym kroku. Młodzież była absolutnie oczarowana widokiem tych imponujących pojazdów. Wielu uczestników robiło zdjęcia i kręciło filmy, chcąc uwiecznić te wyjątkowe chwile.

      Nie mogliśmy pominąć wizyty przed słynnym Casino de Monte-Carlo. To ikoniczne miejsce, będące symbolem przepychu i elegancji, wzbudziło w nas duże zainteresowanie. Choć młodzież nie mogła wejść do środka, sama fasada budynku, część przeznaczona dla zwiedzających i otaczająca go atmosfera zrobiły ogromne wrażenie. Zobaczenie kasyna na żywo, po obejrzeniu go w tylu filmach, było dla wielu niezapomnianym przeżyciem.

      Po dniu pełnym wrażeń, wieczorem wróciliśmy do Werony, gdzie spędziliśmy ostatnią noc. Młodzież, jak przez cały czas trwania wycieczki, sprawowała się wzorowo, nie sprawiając żadnych większych kłopotów. Wszyscy uczestnicy wykazali się dużą odpowiedzialnością i zaangażowaniem, co dodatkowo przyczyniło się do sukcesu całego wyjazdu.

      Wczesnym rankiem, po pożywnym śniadaniu, wyruszyliśmy w drogę powrotną do Polski. Podróż autokarem przebiegła bez zakłóceń, a wszyscy wróciliśmy pełni wrażeń i niezapomnianych wspomnień.

      Dziękujemy wszystkim uczestnikom za fantastyczny czas spędzony razem i za wzorowe zachowanie, które pozwoliło nam cieszyć się każdą chwilą tej wyjątkowej wycieczki. Już teraz nie możemy się doczekać kolejnych wspólnych wyjazdów!

       

      Aleksander Komorowski

       

    • Wycieczka - dzień 6.
     • Wycieczka - dzień 6.

     •  

      17.05.2024r.

      Wczesnym rankiem podróżnicy z  Zespołu Szkół Budowlano-Elektrycznych wyruszyli na upragnioną  wycieczkę do malowniczej Nicei.

      Nasz pierwszy przystanek to piękna plaża przy słynnej Promenadzie Anglików. Słońce świeciło mocno, a lazurowe wody Morza Śródziemnego zachęcały do kąpieli. Uczniowie chętnie korzystali z okazji do relaksu i zabawy w wodzie. Radość i uśmiechy na twarzach świadczyły o tym, że to był strzał w dziesiątkę.

      Niezwykle ważnym i wzruszającym elementem tego dnia było nawiązywanie nowych relacji. Nasi uczniowie mieli okazję spotkać się z młodymi Francuzami, którzy także spędzali czas na plaży. Wspólne zabawy i rozmowy szybko zaowocowały nowymi przyjaźniami. Integracja międzynarodowa nabrała tempa, kiedy to spontanicznie zorganizowaliśmy mecz siatkówki plażowej. Było to nie tylko źródło świetnej zabawy, ale także wspaniała okazja do wzajemnego poznania się i zacieśnienia więzi.

      Dla naszych uczniów był to już szósty dzień wyjazdu, który upłynął pod znakiem nie tylko zwiedzania, ale i wspólnego spędzania czasu. Codzienne atrakcje oraz wyzwania sprawiły, że z dnia na dzień uczestnicy stawali się sobie coraz bliżsi. Wspólne plażowanie w Nicei stanowiło doskonały moment na refleksję, odpoczynek i umocnienie tych nowych, rozwijających się przyjaźni. Zabawa, śmiech i relaks na plaży pozwoliły nam na chwilę wytchnienia od intensywnego zwiedzania i dały możliwość by cieszyć się towarzystwem kolegów i koleżanek w tak pięknym miejscu.

      Po południu nadszedł czas na samodzielną wędrówkę po Nicei. Uczniowie mieli okazję spacerować głównymi ulicami miasta, a także zagłębić się w klimatyczne, wąskie uliczki, które kryły w sobie wiele urokliwych zakątków. Podczas wędrówki podziwiali architekturę, małe kawiarenki i lokalne sklepy, a także delektowali się atmosferą tego pięknego starego miasta.

       

      Aleksander Komorowski

     • Dzień Patrona Jana III Sobieskiego w ZSB-E

     • Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_III_Sobieski 

       

      21 maja 2024 roku 

      Dzień Patrona Jana III Sobieskiego

      w Zespole Szkół Budowlano- Elektrycznych w Świdnicy

       

      Na Radzie Pedagogicznej w czerwcu 1982 zapadła decyzja o potrzebie nadania szkole imienia i sztandaru. W szkole rozgorzała dyskusja nad wyborem odpowiedniego patrona. Propozycji było wiele: gen, Władysław Sikorski, król Jan III Sobieski, profesor Tadeusz Kotarbiński, Stanisław Staszic. W wyniku ogólnoszkolnego plebiscytu wybrano kandydaturę Jana Sobieskiego.

      W pracowni haftu artystycznego powstał sztandar szkoły zaprojektowany przez świdnickiego malarza Mariana Ruszkiewicza.

      Ogłoszono konkurs na tekst hymnu szkolnego. Wybrano tekst napisany przez panią profesor Lidię Nowińską. Muzykę skomponował Jan Górski.

      Uroczystość nadania imienia szkole odbyła się 13 października 1984 roku.

      1985 roku odsłonięto tablicę pamiątkową w gmachu szkoły.

       

      Gdy 10 listopada 1673 zmarł król Michał Korybut Wiśniowiecki, szlachta na sejmie elekcyjnym wybrała na jego następcę Jana Sobieskiego. Elekcja Jana Sobieskiego na króla Polski odbyła się 350 lat temu, 21 maja 1674 roku.W rocznicę elekcji Jana III Sobieskiego obchodzimy  uroczyście Dzień Patrona.

      W tym roku również pamiętamy o naszym Patronie. Młodzież brała udział w warsztatach poświęconych Janowi III Sobieskiemu, przygotowała wiele prac konkursowych poświęconych Sobieskiemu i jego epoce, które możemy oglądać w holu szkoły oraz na stronie szkoły.

      21 maja odbędzie się również ogólnoszkolny konkurs wiedzy o Janie III Sobieskim. Login otrzymacie w dniu konkursu

      Zachęcamy wszystkich do czynnego udziału w konkursie.

      O wynikach konkursów poinformujemy po ich przeprowadzeniu.

     • Zorza polarna nad Świdnicą i okolicą

     •  

      Nasze Słońce co około 20 lat przechodzi intensywne eksplozje geomagnetyczne. Tym razem ta aktywność jest wyjątkowo silna. Dochodzi do wyrzucenia w kierunku ziemi dużych ilości naładowanych elektrycznie cząstek. Te z kolei oddziałują z cząsteczkami atmosfery, głównie azot i tlen, powodujące emisję fotonów. Zjawisko, które zazwyczaj jest obserwowane w okolicach koła podbiegunowego, z powodu swojej intensywności, dociera w nasze rejony.

      Uczeń naszej szkoły, Wojciech Maślerz wykonał kilka zdjęć zorzy polarnej w ostatni weekend. W galerii można obejrzeć jego prace.

       

      Po więcej ciekawych zdjęć zapraszamy na Instagram Wojtka pod adresem: https://www.instagram.com/0.world_of_mine.0/

       

    • Wycieczka - dzień 5.
     • Wycieczka - dzień 5.

     • 16.05.2024r.

      Dnia 16 maja uczniowie Zespołu Szkół Budowlano-Elektrycznych wyruszyli na niezapomnianą wycieczkę po południowej Francji i północnych Włoszech. Nasza przygoda rozpoczęła się od wizyty w Nicei, gdzie mogliśmy podziwiać piękno tego malowniczego miasta nad Morzem Śródziemnym.

      Nicea, będąca jednym z najważniejszych ośrodków Lazurowego Wybrzeża, zachwyciła nas swoim bogactwem kulturalnym i architektonicznym. Spacerowaliśmy słynną Promenade des Anglais, podziwiając piękne widoki na zatokę i luksusowe hotele. Odwiedziliśmy także rynek kwiatowy Cours Saleya oraz starówkę z wąskimi, urokliwymi uliczkami pełnymi kawiarni i butików. Uczniowie mieli okazję zobaczyć różnorodność stylów architektonicznych, od baroku po nowoczesne budynki.

      Podczas podróży zatrzymaliśmy się w muzeum Marca Chagalla, które okazało się prawdziwą skarbnicą sztuki. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z unikalnym stylem tego wybitnego artysty, co na pewno wzbogaciło ich wiedzę i wzbudziło zainteresowanie sztuką współczesną.

      Kolejnym przystankiem było słynne Saint-Tropez, które zachwyciło nas swoją elegancją i klimatem znanym z licznych filmów i opowieści. To właśnie w Saint-Tropez powstały kultowe filmy z serii o żandarmie, z niezapomnianym Louisem de Funèsem w roli głównej. Uczniowie mogli zobaczyć miejsca, które stały się tłem dla przygód sympatycznego żandarma Cruchota, takie jak posterunek policji czy port, gdzie rozgrywało się wiele scen filmowych. Spacerowaliśmy wąskimi uliczkami, podziwiając luksusowe jachty w porcie i delektując się atmosferą tego urokliwego miasteczka, które łączy w sobie urok prowansalskiej wioski z blaskiem i przepychem międzynarodowego kurortu.

      Wieczorem, pełni wrażeń, powróciliśmy do San Remo, gdzie czekała na nas miła niespodzianka. W nagrodę za dobre sprawowanie, zaprosiliśmy uczniów na włoskie gelato. Lody smakowały wyśmienicie i stanowiły idealne zwieńczenie dnia pełnego przygód i nowych doświadczeń.

      Uczniowie wrócili do hotelu z uśmiechami na twarzach i wspomnieniami, które pozostaną z nami na długo.

       

      Aleksander Komorowski

       

     • Siatkówka plażowa

     •  

      Reprezentacja naszej szkoły zajęła 2. miejsce w odbywających się na obiektach OSiR Świdnica zawodach siatkówki plażowej dla uczniów szkół ponadpodstawowych z Powiatu Świdnickiego. Tym samym drużyna ZSB-E awansowała do strefy Wałbrzyskiej.

       

    • Wycieczka - dzień 4.
     • Wycieczka - dzień 4.

     •  

      15.05.2024r.

      Relacja z Wycieczki do Antibes i Cannes

      Wycieczka rozpoczęła się w radosnym nastroju, gdy grupa młodzieży wraz z trzema ulubionymi nauczycielami wyruszyła na przygodę po słonecznej Riwierze Francuskiej.

      W Antibes uczestnicy wycieczki zanurzyli się w uroki miasta kwiatów i historii. Spacerując po malowniczych uliczkach starówki, podziwiali kolorowe fasady budynków i zatracili się w atmosferze pełnej lokalnego uroku. Wizyta w muzeum Picassa była niezapomnianym doświadczeniem, które rozbudziło zainteresowanie sztuką wśród młodych adeptów.

      W Antibes grupa podjęła się wyzwania poszukiwania "Joy of Life" - dzieła sztuki, które zapewne na zawsze pozostanie w ich wspomnieniach. Zaangażowanie każdego uczestnika w poszukiwania było niewątpliwie inspirujące, a odkrywanie sztuki Picassa sprawiło, że wycieczka stała się nie tylko przyjemnością, ale również naukowym wyzwaniem.

      Przybycie do Cannes podczas 77. Festiwalu Filmowego było kulminacyjnym punktem wycieczki. Widok majestatycznych jachtów i ekskluzywnych samochodów rozbudził wyobraźnię uczestników, którzy nie mogli się doczekać spotkania z gwiazdami kina i uczestniczenia w wydarzeniach festiwalowych.

      Podczas wycieczki przeprowadzono konkurs, który okazał się emocjonującą zabawą dla wszystkich uczestników. Poszukiwanie dzieł sztuki i fotografowanie najpiękniejszych miejscowych widoków sprawiło, że wszyscy czuli się częścią czegoś wyjątkowego. Rozstrzygnięcie konkursu było okazją do wspólnego świętowania sukcesów i nagrodzenia zaangażowania oraz kreatywności uczestników.

      Wycieczka z Sanremo do Antibes i Cannes nie tylko dostarczyła niezapomnianych wrażeń, ale również wzmocniła więzi między uczestnikami oraz nauczycielami, tworząc niepowtarzalne wspomnienia, które zostaną z nimi na zawsze.

      Aleksander Komorowski

       

     • Dolnośląski Program Wspierania Talentów

     • Samorząd Województwa Dolnośląskiego stworzył program, który będzie wspierał utalentowanych Dolnoślązaków, w ramach Dolnośląskiego Programu Wspierania Talentów.

      Głównym celem i zadaniem Programu jest przyznanie stypendium utalentowanym osobom, by umożliwić im start w prestiżowych międzynarodowych i ogólnopolskich wydarzeniach.

      O jednorazowe stypendium może ubiegać się osoba, która jest uczniem (słuchaczem) lub studentem (tryb stacjonarny, studia I i II stopnia) szkoły podstawowej albo ponadpodstawowej lub uczelni z terenu województwa dolnośląskiego.

      Wnioskodawca może ubiegać się o jednorazowe stypendium nie częściej niż jeden raz w roku budżetowym, jednak nie później niż do dnia 31 października danego roku.

      Szczegóły programu https://dbp.wroclaw.dolnyslask.pl/biblioteki/wroclaw/wroclaw-wydarzenia/6046-dolnoslaski-program-wspierania-talentow

     • SONEL szkoli z termowizji

     •  

      W dniu dzisiejszym firma SONEL S.A.zorganizowała kolejne szkolenie dla uczniów kierunku technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Tym razem tematyka dotyczyła zastosowania termowizji w badaniu usterek paneli fotowoltaicznych. Uczniowie mieli możliwość dowiedzieć się jak za pomocą kamer termowizyjnych lokalizuje się uszkodzenia w panelach fotowoltaicznych oraz jak zlokalizować miejsce prawdopodobnych uszkodzeń. 

      Szkolenie tradycyjnie odbywało się pod okiem inżynierów z firmy SONEL. S.A., która objęła patronatem klasę "OZE"

    • Wycieczka - dzień 3.
     • Wycieczka - dzień 3.

     •  

      14.05.2024r.

      Kolejny dzień naszej przygody. Rozpoczęliśmy podróż wcześnie rano, pełni energii i optymizmu, gotowi na nowe doświadczenia. Po przyjeździe do San Remo udaliśmy się na relaksujący spacer po urokliwych uliczkach miasta, podziwiając piękną architekturę i urokliwe widoki na morze.

      Następnie nadszedł czas na odrobinę przyjemności – kąpiel w ciepłych wodach Morza Śródziemnego. Młodzież z radością wskoczyła do wody, ciesząc się pierwszym dniem w San Remo i błogim relaksem nad brzegiem morza.

      Wieczorem udaliśmy się w okolice kasyna, gdzie mogliśmy poczuć klimat i atmosferę tego miejsca nawet z zewnątrz. Rozkoszowaliśmy się spacerem po okolicznych uliczkach, obserwując światła i ruch towarzyszący życiu nocnemu. Emocje i energia otoczenia sprawiły, że wieczór był pełen wrażeń i niezapomniany dla naszej młodzieży.

      Aleksander Komorowski

       

    • Wycieczka - dzień 2.
     • Wycieczka - dzień 2.

     •  

      13.05.2024r.

      Grupa młodych podróżników z Zespołu Szkół Budowlano-Elektrycznych, wyruszyła do urokliwej Werony. Pod opieką doświadczonego przewodnika odkrywaliśmy tajemnice miasta tragicznej miłości, zwiedzając słynne miejsca takie jak Plac Panny, gdzie stoi pomnik Julii, czy też legendarne balkony związane z historią Romea i Julii. Pełni entuzjazmu i zapału przemierzaliśmy uliczki pełne historii, smakując lokalne przysmaki i podziwiając zabytkową architekturę. To był niezapomniany dzień pełen przygód i nowych doświadczeń, który na długo pozostanie w naszej pamięci.

      Podczas naszej wycieczki do Werony mieliśmy okazję poznać fascynującą historię znaczących rodów związanych z miastem. Rodzina La Scala, znana również jako Scaligerowie, była wpływową rodziną arystokratyczną, która przez wiele wieków sprawowała władzę w Weronie. Ich imponujące grobowce na terenie miasta są świadectwem ich potęgi i wpływu.

      Poznaliśmy historię Cangrande, który był jednym z najbardziej znaczących władców miasta w średniowieczu, a jego postać jest obecna w wielu lokalnych legendach i opowieściach.

      Odkrywanie historii tych dwóch rodzin pozwoliło nam lepiej zrozumieć bogatą przeszłość Werony i jej niezwykłą kulturę oraz znaczenie drabiny.

       

      Aleksander Komorowski

       

    • Wycieczka - dzień 1.
     • Wycieczka - dzień 1.

     • 12.05.2024r.

      Jest godzina 22:00, rozpoczyna się nasza ośmiodniowa przygoda. Na pokładze autokaru zameldowało się dwóch kierowców: Juras i Dawid, Pani pilot Marzanna oraz nasza wesoła ekipa 37 uczniów wraz ze swoimi ulubionymi opiekunami. Humory nam dopisują przez całą noc. Zaczęliśmy od wesołych przyśpiewek a polifoniczne chrapanie umilało nam sen. Pierwszym przystankiem w drodze na Lazurowe Wybrzeże będzie Werona. Zwiedzanie Werony zaplanowane jest na wczesne popołudnie.

      Aleksander Komorowski

     • Zbiórka krwi na Świdnickim Rynku

     • Klub motocyklowy(stowarzyszenie) "Black Devils"  ze Świdnicy organizuje w ramach wolontariatu sobotę 11 maja,  zbiórkę krwi pod hasłem MotoKrew.

      Jest to już kolejna edycja akcji podczas której mieszkańcy, a w szczególności młodzież i dzieci z Miasta Świdnicy i okolic, będą mogli m.in.:

      • obejrzeć wystawę motocykli oraz samochodów marki mercedes,
      • posłuchać muzyki na dwóch koncertach,
      • obejrzeć Rosomaka z Wojskowej Brygady Zmechanizowanej wraz z trenażerem strzeleckim,
      • być częścią pokazu jazdy wyczynowej motocyklem przez najlepszego europejskiego zawodnika Martina (Czechy).

       

      Honorowy patronat nad imprezą objęła Pani Prezydent Miasta Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska.