• POWIATOWY KONKURS HISTORYCZNY „POLSKA ZNÓW WOLNA”

     •  

      9 listopada 2021 w III Liceum Ogólnokształcącym miał miejsce finał Konkursu” Polska znów wolna” .

      W konkursie brali udział reprezentanci świdnickich szkół średnich. Nie zabrakło wśród nich uczniów naszej szkoły.  Byli to uczniowie Stanisław Rybak z klasy 2bTp oraz Andrzej Kaszyński z klasy 2dTp.

      Uczniowie wykazali się ogromną wiedzą z okresu tworzenia się II Rzeczypospolitej.  Gratulujemy!

       

     • Uczeń Zespołu Szkół Budowlano-Elektrycznych w finale WorldSkills Poland

     • Szymon Dziedzic – uczeń klasy IV technikum elektrycznego osiągnął prestiżowy sukces. Został finalistą etapu krajowego  konkursu WorldSkills Poland  (worldskillspoland.org.pl) w kategorii instalacje elektryczne. Finał ogólnopolski odbędzie się 25-26 listopada 2021r. w Gdańsku, a finał światowy przewidziany jest w Szanghaju. Przepustką do finału były zawody drugiego szczebla, w których Szymon zajął drugie miejsce w stawce 26 uczniów z całej Polski.

      WorldSkills, to międzynarodowy konkurs, w którym rywalizują uczniowie, studenci i pracownicy firm z 30 państw europejskich i aż z 85 państw świata. To największe tego rodzaju zawody na świecie. Towarzyszą im rozmaite prezentacje, pokazy, wystawy, konferencje i seminaria branżowe. Konkursy mają zachęcić młodych ludzi do podnoszenia jakości swoich umiejętności zawodowych w ścisłej współpracy z pracodawcami, a także promować najnowsze rozwiązania w kształceniu i szkoleniu zawodowym. Inicjatywa stwarza również niepowtarzalną możliwość do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk, promocji osiągnięć, a także nawiązywania kontaktów i budowaniu partnerstw edukacyjno-rynkowych.

      Do konkursu Szymona przygotowywał nauczyciel przedmiotów elektrycznych - pan Kazimierz Jarema.

      Życzę Szymonowi sukcesu w finale i awansu do WorldSkills Shanghai 2022.

       

                                                                                                    Rafał Fasuga

                                                                                                    Dyrektor ZSB-E

    • POMAGAMY AMELCE
     • POMAGAMY AMELCE

     •  

      Kochani... kolejna prośba do Was wszystkich. W środę (10 listopada)  w naszej szkole odbędzie się zbiórka pieniędzy na rzecz małej Amelki, dla której upływ czasu jest zupełnie inny niż dla osób zdrowych... Liczy się czas i wsparcie finansowe. Prosimy o choćby najmniejsze wpłaty.

       

      Pomagamy Amelce!!!

      Zwracamy się z ogromną prośbą o dołączenie do akcji charytatywnej na rzecz Amelki, która natychmiast musi być poddana kosztownej terapii. Amelka waży już 12 kilogramów – to oznacza, że czasu na podanie terapii genowej jest naprawdę mało! Jeśli Amelka przekroczy wagę 13,5 kg, straci jedyną szansę na leczenie.

       

      Trwa dramatyczny wyścig!

      Wpłat można dokonać poprzez stronę

      https://www.siepomaga.pl/amelka-sma

       

      LICZY SIĘ KAŻDY GROSZ

    • AKTUALIZACJA! Konkurs recytatorski "Nie rzucimy ziemi, skąd nasz ród"
     • AKTUALIZACJA! Konkurs recytatorski "Nie rzucimy ziemi, skąd nasz ród"

     • W dniu wczorajszym uczeń klasy 2bT - Stanisław Rybak wziął udział w eliminacjach Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Poezji Patriotycznej pt. "Nie rzucimy ziemi, skąd nasz ród".

      Prezentując wiersz E. Słońskiego pt. "Przyśniła się dzieciom Polska" przeszedł do finału, który odbędzie się 10.11.2021r. o godzinie 10.00 w Sali Teatru Ś.O.K w Świdnicy.

      Serdecznie gratulujemy Staszkowi i życzymy powodzenia w finale!

       

      AKTUALIZACJA! Udało się Staszkowi wywalczyć wyróżnienie. Gratulujemy serdecznie!

       

      Szczegóły konkursu https://mdk.swidnica.pl/powiatowy-konkurs-recytatorski.../

       

     • Kalendarium historyczne - listopad

     •  

      11 listopada 1918 - 103 lata temu

       

      Odzyskanie niepodległości

      103 lata temu, 11 listopada 1918 r., Polska odzyskała niepodległość. Tego dnia uwolniony z twierdzy magdeburskiej Józef Piłsudski przejął z rąk Rady Regencyjnej władzę wojskową, po trzech dniach władzę cywilną, by wreszcie „jako Wódz Naczelny Armii Polskiej […] notyfikować rządom i narodom wojującym i neutralnym” powrót „Polskiej Rzeczypospolitej Odrodzonej i Niepodległej” na mapę świata. Po 123 latach Polska stawała się suwerennym państwem, odzyskując podmiotowość na arenie międzynarodowej.

      11 listopada 1918 roku w miejscowości Compiĕgne, na północny-wschód od Paryża, przedstawiciele Niemiec podpisali rozejm, który oznaczał zakończenie I wojny światowej. Wcześniej rozpadło się państwo Habsburgów – Austro-Węgry. Symptomy te stały się sygnałem do działań niepodległościowych dla Polaków; w Krakowie powstała Polska Komisja Likwidacyjna, w Lublinie rząd Ignacego Daszyńskiego. Rozbrajano garnizony niemieckie stacjonujące na terenach tzw.

      „Kongresówki”. 10 listopada do Warszawy powrócił z internowania Komendant I Brygady Legionów Polskich Józef Piłsudski. Powrócił jako mąż opatrznościowy a Rada Regencyjna przekazała mu pełnię władzy państwowej i zdecydowała o przekazaniu naczelnego dowództwa nad wojskiem.

      Dzień 11 listopada ustanowiono świętem państwowym po raz pierwszy dopiero w 1937 roku. W latach 1939-44 podczas okupacji hitlerowskiej oraz w okresie od 1945 do 1989 roku, w czasie rządów komunistycznych obchodzenie święta 11 listopada było zakazane. Dopiero w roku 1989, ustawą Sejmu, przywrócono obchody tego święta, od tego roku Święto Niepodległości jest najważniejszym świętem państwowym a dzień 11 listopada jest dniem wolnym od pracy.
      Święto obchodzone jest w całym kraju lecz najważniejsze obchody odbywają się w Warszawie na placu Józefa Piłsudzkiego pod Grobem Nieznanego Żołnierza.

       

       

       

      29 listopada 1830 - 191 lat temu

       

      Wybuch Powstania Listopadowego

       

      W nocy z 29 na 30 listopada 1830 r. w Warszawie rozpoczęło się Powstanie Listopadowe - zryw niepodległościowy skierowany przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Przez 10 miesięcy 140 tys. ludzi prowadziło walkę z największą potęgą militarną Europy, odnosząc w niej poważne, lecz przejściowe sukcesy. Rozpoczęte w listopadową noc powstanie narodowe było największym wysiłkiem zbrojnym w polskich walkach wyzwoleńczych XIX wieku.

      Wybuch Powstania Listopadowego poprzedziło utworzenie w 1828 roku tajnego sprzysiężenia w Szkole Podchorążych Piechoty w Warszawie, na czele którego stanął ppor. Piotr Wysocki. Powstanie organizacji było konsekwencją pogarszającej się sytuacji politycznej w Królestwie Polskim. Sprzysiężenie, liczące ok. 200 członków i mające kontakty ze środowiskiem studenckim, rozpoczęło przygotowywania do wystąpienia zbrojnego. Spiskowcy zamierzali opanować stolicę i oddać władzę w ręce polityków cieszących się zaufaniem społecznym. Dlatego też sprzysiężenie Wysockiego nie stworzyło wyraźnego programu społeczno-politycznego, ani nie przygotowało władz przyszłego powstania.

      W nocy z 29 na 30 listopada spiskowcom nie udało się zrealizować wszystkich zamierzeń. Grupie spiskowców atakującej Belweder z Ludwikiem Nabielakiem i Sewerynem Goszczyńskim na czele nie powiodła się próba pojmania wielkiego księcia Konstantego

       

    • NASI NA SPEKTRUM
     • NASI NA SPEKTRUM

     •  

      W ostatnim tygodniu października w naszym mieście odbywała się 7 edycja Świdnickiego Festiwalu Filmowego SPEKTRUM. W tym roku pokazom filmów towarzyszyło motto „Chcemy Cię dotknąć”.

      Tak stało się w przypadku młodzieży z klasy II c Technikum Informatycznego, która miała okazję uczestniczyć w konkursowych pokazach filmów krótkometrażowych w ramach cyklu „Okiem Młodych”. Dnia 27.10.2021 w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury obejrzeliśmy 8 ciekawych projektów, wśród których znajdowały się produkcje nie tylko polskie, ale też amerykańskie czy rosyjskie. Naszym uczniom najbardziej spodobał się film pod tytułem „H8”. Wśród obejrzanych znalazł się też zwycięski obraz „Hobo”. Na zakończenie odbyło się spotkanie z twórcami. Młodzież przekonała się, jak różne mogą być nowoczesne techniki używane przy powstawaniu tego typu filmów. Równocześnie mieliśmy okazję poznać bliżej inny niż powszechnie znany rodzaj filmów – tak zwany „krótki metraż”.

      Warto przy okazji nadmienić, że Maja Michalik, uczennica klasy  III b Technikum Elektronicznego, przez cały tydzień była wolontariuszką na wspomnianym festiwalu. Maja odpowiedziała na apel twórców imprezy i nietypowo spędziła kilka październikowych dni, pomagając przy organizacji wydarzenia. Jej wyniesione stamtąd doświadczenia – bezcenne. 

      Dlatego zachęcamy wszystkich zainteresowanych do czynnego uczestnictwa w tym świdnickim wydarzeniu już za rok!

       

     • OLIMPIADA JĘZYKA ANGIELSKIEGO – ETAP SZKOLNY


     •  

      W dniu 4 listopada 2021 r. odbył się etap szkolny 46 Olimpiady Języka Angielskiego organizowanej przez Wyższą Szkołę Języków Obcych im. Samuela Bogumiła Lindego w Poznaniu.  Brało w nim udział 18 uczniów naszej szkoły. 

      Celem Olimpiady Języka Angielskiego jest rozwijanie pasji i kształtowanie umiejętności samodzielnego zdobywania wiedzy oraz stymulowania aktywności poznawczej młodzieży uzdolnionej  w zakresie języka angielskiego .

      Na etapie szkolnym test składał się z 60 punktów, podzielonych po połowie między gramatykę
       i słownictwo. Uczniowie musieli zmierzyć się z zadaniami oceniającymi znajomość języka pod względem formalnym, takimi jak: transformacja i parafraza zdań lub fraz, wstawianie, wielokrotny wybór i tłumaczenie.

      Dziękujemy uczestnikom i życzymy im sukcesów.

      O wynikach poinformujemy w najbliższym czasie.

      ​​​​​​​
     • Kultura obszarów angielsko i niemieckojęzycznych

     • 11 listopada w krajach niemieckojęzycznych

       

       

      Legenda o świętym Marcinie

      W zamierzchłych czasach, na Węgrzech, urodził się chłopiec, któremu rodzice nadali imię Marcin. Gdy był mały, wraz z całą rodziną przeniósł się do Włoch i tam dorastał.

       

      Będąc już młodzieńcem, w pewien zimowy wieczór Marcin jechał na swym koniu, zmierzając do domu. Kopyta głucho dudniły o zmarzniętą ziemię, a jeździec mocniej otulił się płaszczem przed przejmującym zimnem. Nagle na skraju drogi dostrzegł skuloną postać. Gdy podjechał bliżej, zobaczył półnagiego nędzarza. Bez wahania odciął znaczny kawałek swojego podszytego futrem płaszcza i otulił nim biedaka. Oddał mu też sakiewkę pełną złotych monet, ratując go tym samym od pewnej śmierci. 

       

      Tej samej nocy Marcin miał niezwykły sen. Śniło mu się, że to sam Jezus Chrystus przybrał postać biedaka. To sprawiło, że Marcin zdecydował się wstąpić na drogę kapłaństwa.

       

      Wiele lat później, wbrew swej woli, został wybrany na biskupa Tours. Uciekając przed posłańcami mającymi poinformować go o tym zaszczycie, postanowił ukryć się w komórce z drobiem. Jednak gęsi ani myślały siedzieć cicho i głośnym gęganiem zdradziły kryjówkę Marcina.

       

      Od tamtej pory gęś - zwana gąską świętomarcińską, stała się atrybutem świętego Marcina i jest przedstawiana na jego licznych wizerunkach.

       


      Tyle legenda. A teraz zwyczaje świetomarcińskie w krajach niemieckojęzycznych:

      Der Martinstag wird in vielen Gebieten mit Umzügen und anderem Brauchtum begangen. Da Martins Leichnam in einer Lichterprozession mit einem Boot nach Tours überführt wurde, feiern vor allem die Kindergärten ein „Laternenfest“ mit Laternelaufen. In der Deutschschweiz ist dieser Brauch als „Räbeliechtli-Umzug“ bekannt. In vielen Regionen Deutschlands gehen Kinder dem Heischebrauch des Martinssingens nach. Im Osten Österreichs und den benachbarten Teilen Ungarns und der Slowakei sowie in Südschweden wird am 11. November traditionell die Martinsgans als Festspeise verzehrt. In Mittelfranken (Nürnberg und Umgebung) stellen Kinder am Vorabend Stiefel vor die Türe, die am Morgen mit Süßigkeiten gefüllt sind. In manchen Orten kommt der „Belzermäddl“ (in der Regel auf Bestellung der Eltern) auch in die Häuser um Tadel und Lob über das Verhalten der Kinder auszusprechen und die Geschenke mitzubringen.

      Da der Martinstag mit kirchlichen Festen und Umzügen verbunden war, war er in vielen Gegenden des Rheinlandes als Kirchmesstag ein Tag von ökonomischer Bedeutung: Anfang November war das bäuerliche Wirtschaftsjahr endgültig zu Ende,[12] Pachten und Zinsen wurden ausgezahlt und Verträge abgeschlossen, erneuert und aufgelöst.[13] Zahlreiche alte Urkunden bestimmen oft den Martinstag als Ziel- und Zahltag, das „Geschäftsjahr“ dauerte sozusagen von St. Martin zu St. Martin.[14]

      In evangelischen Gebieten verbindet sich der Martinsbrauch auch mit dem Gedenken an Martin Luther, der am 11. November getauft wurde, etwa bei der Martinsfeier in Erfurt.


      Martinstag – Dzień św. Marcina

      11 listopada świętujemy w Polsce Dzień Niepodległości. W tym dniu w krajach niemieckojęzycznych obchodzony jest Martinstag – Dzień św. Marcina, na pamiątkę rzymskiego legionisty Martina, późniejszego biskupa z Tours, który zasłynął swoim szczodrym gestem, oddając część swojego płaszcza przemarzniętemu żebrakowi. W wielu miastach Niemiec, Austrii i Szwajcarii organizuje się tzw. Martinszug, czyli pochód św. Marcina. Dzieci wędrują z samodzielnie przygotowanymi lampionami, towarzyszy im często rycerz ubrany w purpurowy płaszcz i rzymski hełm.​​​​​​​


      A w Polsce?

      Też mamy ślady tradycji świętomarcińskiej.

      Rogal świętomarciński – z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w Poznaniu i niektórych częściach Wielkopolski z okazji Dnia Świętego Marcina (11 listopada). Rogale świętomarcińskie są głównym wypiekiem podczas obchodów dnia ulicy Święty Marcin w Poznaniu.

      Tradycja ta wywodzi się z czasów pogańskich, gdy podczas jesiennego święta składano bogom ofiary z wołów lub, w zastępstwie, z ciasta zwijanego w wole rogi. Kościół łaciński przejął ten zwyczaj, łącząc go z postacią św. Marcina. Kształt ciasta interpretowano jako nawiązanie do podkowy, którą miał zgubić koń świętego.

      Smacznego!


     • Wystawa „Niepodległa na mapach. Kształtowanie granic po 1918 roku”

     • Biuro Programu "Niepodległa" zaprasza do korzystania z bezpłatnej wystawy poświęconej kształtowaniu się granic II RP, która wpisuje się w obchody Narodowego Święta Niepodległości. 

      Wystawa „Niepodległa na mapach. Kształtowanie granic po 1918 roku” to materiał popularnonaukowy, który można wykorzystywać z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz przy omawianiu procesu odbudowy polskiej państwowości. Przypomina najważniejsze fakty związane z historią włączania różnych regionów Polski w granice niepodległego państwa. Wystawa łączy w sobie wątki wielkiej historii z historiami lokalnymi, uświadamiając jednocześnie, jak bardzo skomplikowany był proces wrysowania nowych państw na mapę Europy po I wojnie światowej.

      Na każdej planszy można znaleźć mapy, od schematycznych, wyrysowanych na potrzeby pamiątkowych wydawnictw, po profesjonalne opracowania z Polski i z zagranicy. Są one dowodem, jak zmieniały się granice Polski w latach 1918-1923 i w jaki sposób ważne wydarzenia historyczne, m.in. powstania śląskie i sejneńskie, plebiscyty czy wojna polsko-bolszewicka, miały konsekwencje w atlasach świata.

      Wystawa jest dostępna na stronie https://niepodlegla.gov.pl/o-niepodleglej/niepodlegla-na-mapach-ksztaltowanie-granic-po-1918-roku-bezplatna-wystawa-do-pobrania/.

       

     • Narodowe Święto Niepodległości

     •  

       

      Narodowe Święto Niepodległości –  obchodzimy  corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku, po 123 latach zaborów  (1795–1918).

       Święto zostało ustanowione przez sejm w dniu 23 kwietnia 1937r.

      Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wskrzeszenie Niepodległej Polski w ostatnich latach wielkiej wojny było nieomal wyznaniem wiary Polaków. Widziano w nim przywrócenie słusznego i sprawiedliwego stanu rzeczy zniweczonego przez bezprawie i gwałt  jakim były rozbiory. Pięć pokoleń Polaków walczyło i pracowało na zwycięstwo nad przemocą. W końcu nadszedł ten dzień.

       Naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj. 

      „Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (...) Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało. (...) „pisał Jędrzej Moraczewski.

      11 listopada Rada Regencyjna wydała dekret przekazujący J. Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo wojsk polskich, 14 listopada Rada Regencyjna przekazała mu również władzę cywilną. Piłsudski objął najwyższą władzę jako Tymczasowy Naczelnik Państwa, aż do czasu zwołania sejmu ustawodawczego.

      https://www.galeriaperspektywa.pl/images/753-1.jpg

       

      Odzyskanie niepodległości to był dopiero początek odradzania się Polski . Przez wiele lat trwały walki o granice II Rzeczypospolitej o jej kształt terytorialny ale i ustrojowy.

      Przezwyciężenie skutków wojny, dziedzictwa zaborów, bezpieczeństwo granic to zadania, które stanęły przed Polakami.

      Dzisiaj żyjemy w wolnej, bezpiecznej i dostatniej Polsce.

      Pamiętamy o tych, którzy nam to umożliwili.

       

      Warto się czasem zasłuchać w wiatru granie,

      Szum gałęzi, listopadów przemijanie.

      Warto się czasem zasłuchać w grobów ciszę,

      By mowę wieków usłyszeć.

      One mówią…

     • Wycieczka do Parku Trampolin Go Jump we Wrocławiu

     • W ZSB-E nie tylko się uczymy. Ostatnio przekonali się o tym uczniowie klas Ia i Ic Technikum, którzy w dniu 3 listopada 2021 pojechali do Parku Trampolin Go Jump we Wrocławiu.

      Okazało się, że wszyscy uczestnicy wycieczki reprezentują bardzo wysoki poziom…skakania😊.

      Było dużo ruchu. Przez  dwie godziny uczniowie się pocili, a ich telefony odpoczywały. Chłopcy i dziewczęta mieli możliwość rozruszać nie tylko kciuki, ale i inne części ciała. Na szczęście obyło się bez kontuzji. Wychowawcy Pani Anna Jarzębicka i Dariusz Karaszewski oraz nauczyciele opiekunowie Pani  Agnieszka Perska i Bartosz Kulig wprawdzie nie skusili się na podskoki, ale czujnie obserwowali poczynania swoich uczniów. Nauczyciele wychowania fizycznego pewnie odkryli nowe talenty.

      Wysiłek był tak wielki, że w drodze powrotnej trzeba było uzupełnić kalorie posiłkiem w McDonald's.

      Najważniejsze, że wszyscy zadowoleni, wychowawcy i opiekunowie również. Świadczy o tym fakt, że powracający autobus wypełniony był śpiewem 😊.

       

     • Narodowe Święto Niepodległości

     • Z okazji zbliżającej się 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości świdnickie miejskie jednostki kulturalne przygotowały szereg atrakcji zarówno dla młodszych, jak i nieco starszych świdniczan. Zapraszamy do wspólnego świętowania i udziału w wydarzeniach.

       

      11 listopada

      godz. 9.00 | Msza Święta w intencji Ojczyzny celebrowana przez Biskupa Świdnickiego Marka Mendyka

      Miejsce: Katedra Świdnicka, pl. św. Jana Pawła II

       

      godz. 10.30 | Manifestacja patriotyczna

      - przemówienie okolicznościowe Prezydenta Miasta i Starosty Świdnickiego

      - „Wolność jest w nas” rekonstrukcja historyczna przygotowana przez Świdnickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych oraz występ Chóru III Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie

      Miejsce: pl. św. Jana Pawła II

       

      godz. 11.30 | Złożenie wieńca od mieszkańców Świdnicy pod Pomnikiem Zwycięstwa

      Miejsce: pl. Grunwaldzki

       

      godz. 12.00 | 13. Bieg Niepodległości

      Zapisy elektroniczne: zapisy@osir.swidnica.pl - zapisani uczestnicy biegu otrzymają pamiątkowy medal

      Trasa: Rynek – Grodzka, Zamkowa, Kotlarska, Rynek, Długa, Daleka, Pułaskiego, Rynek

      Organizator: Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji przy współpracy z Urzędem Miejskim w Świdnicy, Starostwem Powiatowym w Świdnicy, Lokalną Organizacją Turystyczną Księstwo Świdnicko-Jaworskie

      Miejsce: Rynek

       

      godz.14.00 | Zasadzenie symbolicznych drzew

      w celu upamiętnienia przyznania tytułów „Honorowy Obywatel Miasta Świdnicy” i „Zasłużony dla Miasta Świdnicy”

      Miejsce: Aleja Goplany (nad Zalewem Witoszówka)

      Podczas uroczystości służbę pełnić będą harcerze ze świdnickiego Hufca Związku Harcerstwa Polskiego

       

       

      Inne wydarzenia:

       

      3-4 listopada, godz. 10.00 | Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej

      „Nie rzucim ziemi skąd nasz ród” (eliminacje)

      Miejsce: Klub „Bolko” pl. Grunwaldzki 11

      Organizator: Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy

      Wstęp wolny

       

      9 listopada, godz. 11.00 | Ruchomy mural animacje z najmłodszymi

      Miejsce: Skwer z dzikami , ul. Franciszkańska

      Wykonanie „muralu” przez dzieci/młodzież na placu z dzikami

      Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy

       

      9 listopada, godz.11.00 | Flashmob „11 minut poezji”

       - czytanie poezji o tematyce patriotycznej

      Miejsce: plac z dzikami, ul. Franciszkańska

      Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy

       

      10 listopada, godz. 10.00 | Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej

      „Nie rzucim ziemi skąd nasz ród” (finał)

      Miejsce: sala teatralna ŚOK, Rynek 43

      Organizator: Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy

      Wstęp wolny

       

      10 listopada, godz. 17.00 | Rozstrzygnięcie konkursu literackiego

      pt. „Współczesny, polski patriotyzm – jak go widzisz?”

      Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Franciszkańska 18

      Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy

       

      10 listopada, godz.17.00 | Koncert „Pomnik Bolka – wspólna sprawa” z udziałem zespołów działających przy  Świdnickim Ośrodku Kultury („Mała Świdnica”, „Mały Jubilat”, Mażoretki Prima, Zespół Tańca Narodowego i Estradowego „Krąg”)

      Podczas koncertu prowadzona będzie zbiórka pieniędzy przez Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej na budowę pomnika upamiętniającego Bolka II Małego Księcia Świdnicko-Jaworskiego.

      Miejsce: sala teatralna ŚOK, Rynek 43

      Organizator: Świdnicki Ośrodek Kultury

      Wstęp wolny

       

      11 listopada, godz. 10.00-16.00 | XI Turniej Szachowy o Szablę Piłsudskiego

      Miejsce: Hala Sportowa OSiR, ul. Galla Anonima 1

      Organizator: Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy

      Wstęp wolny

       

      11 listopada, godz. 17.00 | W drodze do Hollywood. Krzysztof Komeda

      wykonawcy fortepian: Lena Ledoff, wokal: Adam Rymarz, prowadzenie: Paweł Sztompke

      Miejsce: sala teatralna ŚOK, Rynek 43

      Organizator: Świdnicki Ośrodek Kultury

      Wstęp: biletowany 30 zł (w dniu koncertu 40 zł)

       

      12 listopada, godz.16.30 | Wystawa Plastyczna „Barwy niepodległości”

      Miejsce: Klub „Bolko”, pl. Grunwaldzki 11

      Organizator: Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy

      Wstęp wolny

       

      12 listopada, godz. 17.00 | Śpiewanki Patriotyczne

      Miejsce: Klub „Bolko”, pl. Grunwaldzki 11

      Organizator: Tadeusz Grabowski, Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy

      Wstęp wolny

       

      14 listopada, godz. 8.00 | XI Rajd Niepodległości Szlakiem Zamków Piastowskich

      Organizator: Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy

      Trasa: Zamek Bolków - Janowice Wielkie

       

      8-12 listopada
      Miejska Biblioteka Publiczna przeprowadzi akcję „Zabierz ze sobą zakładkę” -
      przy wypożyczeniu książki czytelnik otrzyma zakładkę z wizerunkami osób związanych  z odzyskaniem przez Polskę niepodległości

       

       

      Wystawy - listopad 2021:

       

      „W krzywym zwierciadle. Jeńcy wojenni w obozach Wehrmachtu” - wystawa, ze względu na użyte środki przekazu – satyryczne rysunki jeńców wojennych – jest odważną próbą świadomego

      i celowego rejestrowania przez nich obrazu niewoli w krzywym zwierciadle. Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy, I piętro.

      Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy

       

      „Tak powstawała Niepodległa” - wystawa przygotowana przez biuro programu „Niepodległa” poświęcona procesowi odzyskiwania przez Polskę niepodległości oraz dorobkowi II RP. Miejsce: Skwer

      z dzikami, ul. Franciszkańska.

      Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy

       

      „Historia zbudowana z kloców” - wystawa modeli wykonanych z klocków COBI przedstawiających sceny z historii Polski. Miejsce: Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy.

      Organizator: Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy

       

      „Wolność i poeci” -  ekspozycja oparta jest na tekstach poetyckich polskich autorów, tworzących na przestrzeni ostatnich trzech wieków – od romantyzmu po współczesność. Zaprezentowane teksty mówią o wolności. W każdym z utworów jest ona jednak rozumiana inaczej. Miejsce: foyer sali teatralnej ŚOK, Rynek 43.

      Organizator: Świdnicki Ośrodek Kultury

       

       

      Działania online:

       

      11 listopada

      Czytanie tekstów z 1918 roku o tematach społecznych pt. „Kurier 1918 – niepodległościowy przegląd prasy”.

      Miejsce: Facebook
      Organizator: Świdnicki Ośrodek Kultury

       

      8-12 listopada
      Wynalazki międzywojnia
      Plansze przedstawiające wynalazki XX-lecie międzywojennego, odzyskanie niepodległości otworzyło drogę polski wynalazcom

      Miejsce: Facebook

      Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna

       

      11 listopada
      Relacja “Tak powstał nasz mural”

      Podczas wykonywania ruchomego muralu powstanie filmik, który zostanie opublikowany

      11 listopada na stronie www biblioteki oraz w mediach społecznościowych  

      Miejsce: strona www oraz media społecznościowe

      Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna.

       

     • Telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka

     • Uprzejmie informujemy, że ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów POMAGAMY (800 800 605) od 1 listopada br. zastąpiona będzie telefonem zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Nowy bezpłatny numer, pod którym dzieci i młodzież będą mogły otrzymać wsparcie psychologiczne, to 800 12 12 12. Telefon i czat internetowy będą czynne przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Czat nie wymaga logowania oraz instalowania żadnej aplikacji. Połączenia telefonicznie nadal pozostaną bezpłatne, a rozmówcy będą mieli zapewnioną dyskrecję i anonimowość.

      Link do strony Rzecznika Praw Dziecka zawierający informacje związane z Dziecięcym Telefonem Zaufania RPD: https://brpd.gov.pl/dzieciecy-telefon-zaufania-rzecznika-praw-dziecka/

       

     • Kultura obszarów angielsko i niemieckojęzycznych

     • Zapraszamy na cykl prezentacji z zakresu historii, tradycji i  aktualnych wydarzeń dotyczących krajów angielskiego i niemieckiego obszaru językowego przygotowanych przez uczniów naszej szkoły. Odcinek 1 - Halloween.

     • AI4Youth - Sztuczna inteligencja w Twojej szkole

     • Miło nam zakomunikować, że nasza szkoła dostała się do projektu  AI4Youth - Sztuczna inteligencja w Twojej szkole

      Pilotażowy projekt edukacyjny skierowany do liceów ogólnokształcących i techników zawodowych realizowany na rzecz Ministerstwa Rozwoju i Technologii na podstawie programu AI for Youth firmy Intel  to wyjątkowa podróż edukacyjna, obejmująca 4 etapy i pozwalająca młodym ludziom zdobyć wiedzę i praktyczne umiejętności, pozwalające stworzyć własny projekt z wykorzystaniem Sztucznej inteligencji

       

      Już niedługo etap 1 - Inspiracja

      Młodzi ludzie inspirują się możliwościami AI. Uczą się, jakie problemy mogą rozwiązać, stosując sztuczną inteligencję. Rozwijają świadomość etycznych i społecznych konsekwencji stosowania sztucznej inteligencji.

       

      Uczniowie w ramach koła poznają język Python i jego zastosowanie w AI.

      Prowadzący koło:

      Roman Izydorczyk

      Jarosław Klimkowski

     • Relecja ze spotkania koła w ramach projektu CMI - Centrum Mistrzostwa Informatycznego - grant algorytmiczny

     • W dniu 24 października 2021 (niedziela) odbyło się 2 spotkanie koła w ramach Projektu CMI – Centrum Mistrzostwa Informatycznego – grant algorytmiczny.

      Uczestnicy koła wyjechali wraz z opiekunem panem Romanem Izydorczyk na Poznań Game Arena. Mogli tam zapoznać się zarówno z najnowszymi rozwiązaniami z zakresu tworzenia gier komputerowych, nowościami komputerowymi, porozmawiać z ulubionymi Youtuberami czy nauczyć się stremować swoje audycje. Uczestnicy koła mogli skorzystać ze stanowisk komputerowych i zapoznać się z możliwościami komputerów.

      Uczniowie na targach mogli porozmawiać z autorami i producentami gier.

      Na targach można było spotkać wielu cosplayerów –  postaci z gier, filmów, książek czy gier.

      Była również możliwość skorzystania z oferty Festiwalu Gier Historycznych i Zaangażowanych Społecznie, które dofinansowało Ministerstwa Kultury.

     • Kangur Matematyczny 2022!!!

     • Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów do wzięcia udziału w Międzynarodowym Konkursie „Kangur Matematyczny” – zawody odbędą się w czwartek 17 marca 2022 o godzinie 9.00. W miarę możliwości zostanie przeprowadzony w formie stacjonarnej. Chętnych do zmierzenia się z zadaniami konkursowymi proszę o zgłaszanie się do swojego nauczyciela matematyki.

     • Obchody święta patrona Świdnicy

     • „Skarby Jana Pawła II„ – pod tym hasłem 22 października w sali teatralnej ŚOK spotkała się młodzież starsza i młodsza ze świdnickich placówek oświatowych by wspólnie uczcić patrona naszego miasta.

      Występy artystyczne w sali teatralnej ŚOK przygotowane przez dzieci z Przedszkola Zgromadzenia Sióstr Prezentek oraz młodzież z III LO i SP nr 1 miały przypomnieć wartości, które niósł ze sobą Jan Paweł II. Całe spotkanie poprowadził Zbigniew Curyl z MDK-u.

      Spotkanie zakończyło wspólne przejście pod pomnik papieża Polaka przy wspólnym śpiewie ulubionej pieśni Jana Pawła II „Barka”,  wspólna modlitwa oraz błogosławieństwo Bp Marka Mendyka.

      Naszą szkołę reprezentowała klasa IIIa Technikum pod opieką katechety Jacka Olszewskiego.

     • Jesienna wycieczka klasy IVa T

     •  

      Jesienna wycieczka klasy 4aT w Góry Sowie.

       

       

      Przed wejściem do sztolni Włodarz w kompleksie Riese

       

       

      "Po zdobyciu" szczytu Wielkiej Sowy

       

       

      Po trekingu na Przełęcz Jugowską, "chwytamy" resztki promieni UV, przed schroniskiem Zygmuntówka.

       

       

      Aktywny dzień zakoń czyliśmy ogniskiem przed noclegiem w schronisku Orzeł

     • Spotkanie autorskie z Wojciechem Orlińskim w Miejskiej Bibliotece Publicznej

     •  

      Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy zaprasza na spotkanie autorskie z Wojciechem Orlińskim, autorem książki „Lem. Życie nie z tej ziemi”, które poprowadzi Barbara Elmanowska (najbliższa sobota, 23 października, godz. 16.00)

      Spotkaniu autorskiemu będzie towarzyszyć ekspozycja materiałów zgromadzonych przez Stowarzyszenie COMPOSINGART. W dniu 9 października br. Stowarzyszenie zorganizowało festiwal Stanisława Lema w Starej Kopalni, gdzie po raz pierwszy pojawiła się ekspozycja, której część pojawi się w świdnickiej bibliotece. Będą to m.in.:

      • modele pierwszego polskiego satelity naukowego LEM
      • wybrane prace plastyczne autorstwa dzieci, w tym zrzeszonych przy MDK w Świdnicy, które zostały nadesłane na konkurs "Jak wygląda opowiadanie science-fiction na podstawie Bajek robotów i Opowieści o pilocie Pirxie"
      • grafiki i prace plastyczne grupy polskich twórców zajmujących się na co dzień twórczością satyryczną oraz komiksową w formie plakatów. Treść plakatów jest przeważnie humorystyczna, jako że artyści odpowiedzieli na temat przewodni "Co robi kurdel na ściorgu? Humor w twórczości Stanisława Lema"

      Dodatkowo podczas spotkania będzie można zakupić książki, które są propozycją Wydawnictwa Literackiego i Wydawnictwa Czarne:

      • cała kolekcja dzieł Stanisława Lema WL
      • książki poświęcone pisarzowi:
       • autorstwa Wojciech Orlińskiego "Lem - życie nie z tej ziemi" oraz "Lem w PRL-u",
       • autorstwa Stanisława Beresia "Tako rzecze Lem".

      Do zobaczenia!