• Olimpiada Zdrowego Stylu Życia

     •  

      Pan Dyrektor Rafał Fasuga oraz opiekun Pani Ewa Sułkowska wręczyli nagrody laureatom Szkolnej Olimpiady Zdrowego Stylu Życia pod patronatem PCK i Starostwa Powiatowego:

      • I miejsce - Dominik Bajrak z klasy III aTp,
      • II miejsce - Tomasz Bartoszuk z klasy IV dTp,
      • wyróżnienie - Mateusz Chudziński z klasy IV dTp.

       

     • XVII ŚWIDNICKI POLONEZ MATURZYSTÓW 2023

     •  

      W wietrzne południe 5 stycznia 2023 tradycji stało się zadość i młodzież, która w tym roku przystąpi do matury, pięknie odtańczyła na świdnickim Rynku poloneza. W tym szacownym gronie znaleźli się oczywiście uczniowie naszych klas czwartych po gimnazjum wraz z wychowawcami.

      To już siedemnasty raz, kiedy maturzyści z powiatu świdnickiego (łącząc się także z zaprzyjaźnionymi powiatami – kartuskim, łowickim i podhalańskim) na 100 dni przed egzaminem uczestniczą w ŚWIDNICKIM POLONEZIE. W tym roku impreza odbyła się po dwóch latach przerwy spowodowanej epidemią. Dlatego podwójnie cieszymy się, że nasi uczniowie mogli w niej uczestniczyć.

      Dziękujemy organizatorom za przygotowanie. Tym uczniom, którzy tak odważnie i poważnie wzięli udział w projekcie przypominamy, że zgodnie z tradycją - Kto dzisiaj zatańczył, ten zdanie matury ma zagwarantowane!

      Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i relacji z dzisiejszego wydarzenia.

      https://www.facebook.com/wwwswidnica24pl/videos/1376772866392249/

      https://swidnica24.pl/2023/01/swidnicki-polonez-po-raz-siedemnasty-odtanczylo-go-600-maturzystow-foto-video/

       

     • Świdnickie Recenzje Muzyczne 2023

     •  

      Świdnicki Ośrodek Kultury po raz kolejny umożliwi lokalnym fanom muzyki wpływ na swój repertuar koncertowy oraz zdobycie nagród z puli 2000 zł! Wśród wydarzeń towarzyszących znajdziecie warsztaty dziennikarskie, wokalne oraz koncert Natalii Lubrano i świdnickich artystów.

      Zapraszamy na 8. edycję Świdnickich Recenzji Muzycznych! Punkt kulminacyjny nastąpi 5 lutego, kiedy zakończy się trwający już nabór tekstów do konkursu – na autorki i autorów najlepszych recenzji płyt czekają nagrody finansowe a zaprezentowanych artystów ŚOK zaprosi na koncerty - do tej pory 23 z nich pozytywnie odpowiedziało na zaproszenie i wystąpiło w Świdnicy.

      Poniżej przedstawiamy harmonogram tegorocznych Recenzji a szczegóły znajdziecie na stronach ŚOK:

      1 stycznia - 5 lutego

      KONKURS on-line / udział bezpłatny
      nabór autorskich recenzji płyt wydanych w latach 2021-2022
      https://sok.com.pl/wydarzenie/8-recenzje-konkurs/

      21 stycznia

      WARSZTATY WOKALNE z Natalią Lubrano
      Klub Bolko / wpisowe: 50 zł
      60-cio minutowe zajęcia dopasowane do indywidualnych potrzeb
      https://sok.com.pl/wydarzenie/8-recenzje-warsztaty-wokalne/

      27 stycznia

      KONCERT COVERÓW w wykonaniu Natalii Lubrano i lokalnych artystów
      sala teatralna ŚOK / bilety 20-30 zł
      w repertuarze najlepsze utwory lat 2021-2022 wybrane przez wykonawców koncertu
      https://sok.com.pl/wydarzenie/8-recenzje-koncert/

      30 lub 31 stycznia

      WARSZTATY DZIENNIKARSKIE z Jarkiem Szubrychtem
      Klub Bolko / udział bezpłatny
      5-cio godzinne zajęcia skierowane do uczniów szkół średnich
      https://sok.com.pl/wydarzenie/8-recenzje-warsztaty-dziennikarskie/

      Świdnickie Recenzje Muzyczne to działanie, które daje lokalnym fanom muzyki wpływ na repertuar koncertowy Świdnickiego Ośrodka Kultury. W dotychczasowych 7. edycjach nadesłaliście ponad 120 recenzji, ponad 50 autorów otrzymało nagrody a 23 spośród ich tekstów zaowocowały zaproszeniem do Świdnicy takich wykonawców jak Ralph Kaminski, Kortez, KęKę, Hunter, Luxtorpeda, KAT, Janusz Radek, Dawid Kwiatkowski, Coma, Dr Misio, Sarius, Pablopavo i Ludziki, Słoń. SZCZEGÓŁY: https://sok.com.pl/recenzje/

      Świdnickie Recenzje Muzyczne są realizowane przy wsparciu ZAiKS z dotacji Funduszu Popierania Twórczości.

       

     • Jasełka szkolne w ZSB-E

     •  

      Boże Narodzenie to czas, kiedy wszyscy stają się dla siebie bardziej życzliwi, milsi i zapominają o problemach dnia codziennego.

      Dla podkreślenia wyjątkowego charakteru tych świąt grupa uczniów przygotowała Jasełka Bożonarodzeniowe. O piękne przeżycia i miłe doznania zadbał ksiądz Mateusz Kubusiak i niżej wymienieni uczniowie:

      • Eryk Bartoszewicz 3c T
      • Karolina Czochura 1a T
      • Olgierd Igras 2b T
      • Andrzej Kaszyński 3d T
      • Emil Luber kl. 2d T
      • Jakub Majewski kl. 1c T
      • Bartosz Paś 2b T
      • Andrzej Kaszyński 3d T
      • Klaudia Wajda 1e T
      • Piotr Wensker 2d T
      • Paweł Zaperty 2d T
     • Konkurs na kartkę świąteczną rozstrzygnięty

     •  

      FROHE WEIHNACHTEN! MERRY CHRISTMAS!

       

      Konkurs na kartkę świąteczną w języku niemieckim i angielskim cieszył się w tym roku bardzo dużym zainteresowaniem, bo do nauczycieli niemieckiego i angielskiego wpłynęło łącznie ok. 50 prac konkursowych. Przeważały świąteczne życzenia w języku niemieckim.

      Uczniowie wykonali swoje „dzieła” różnymi technikami plastycznymi a te najładniejsze prezentują różnorodność wykorzystanych materiałów i umiejętności. Są to prawdziwe rękodzieła, których nie powstydziłby się żaden stragan na Weihnachtsmarkt / jarmarku bożonarodzeniowym.

       

      A oto wykonawcy zwycięskich kartek

      w języku niemieckim:

      • I miejsce – Artur Podkówka z kl. 1a Tp
      • II miejsce – Kacper Poniewski z kl. 4b Tp
      • III miejsce – Bartek Karpiński z kl. 1b Tp i Filip Kurcbach z kl. 1b Tp,

      w języku angielskim:

      • I miejsce – Kacper Poniewski z kl. 4b Tp
      • II miejsce – Filip Kurcbach z kl. 1b Tp
      • III miejsce – Artur Podkówka z kl. 1a Tp

       

      Gratulujemy wszystkim uczniom talentu artystycznego i pomysłowości!

      Dla nas nauczycielek języków obcych najważniejsze są oczywiście życzenia napisane przez uczniów własnoręcznie w języku, którego uczymy…….. bo mamy nadzieję, że nasi podopieczni coś z tego zapamiętają. :)

       

       

       

     • Sukcesy w nauce nagrodzone stypendiami

     • Miło nam poinformować, że Maja Michalik (IVb Tg) kształcąca się w zawodzie technik elektronik oraz Andrzej Kaszyński (IIId Tp), kształcący się w zawodzie technik informatyk zostali laureatami Stypendium Prezesa Rady Ministrów. Stypendium w kwocie 3000 zł jest nagrodą przyznaną za wybitne osiągnięcia edukacyjne w roku szkolnym 2021/2022.

      W imieniu Pana Premiera okolicznościowe dyplomy przekazał stypendystom dyrektor szkoły Rafał Fasuga.

      To nie koniec dobrych wiadomości. Mianowicie w gronie Laureatów Dolnośląskiego Programu Pomocy Stypendialnej dla uczniów szczególnie uzdolnionych w zakresie przedmiotów zawodowych znalazła się wspomniana Maja Michalik (IVb Tg) oraz Andrii Yarotskyi. Wymieniona dwójka w ubiegłym roku szkolnym osiągnęła wysokie wyniki w nauce w zakresie przedmiotów zawodowych, tym samym otrzymując stypendium w kwocie 4500 zł.

      Gratulacje dla nagrodzonych stypendystów!

     • Konkurs „Manufaktura matematyczna” – etap 1.

     •  

      Zakończył się szkolny etap konkursu matematyczno-plastycznego „Manufaktura matematyczna”. Spośród dwudziestu prac, które spłynęły od uczestników, komisja konkursowa wybrała najlepszą. Zwycięzcą został Kacper Gliwa z klasy IIIaTp za pracę zatytułowaną „Motyl Teodorosa”. Obraz zostanie przesłany na drugi etap konkursu.

      Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie, a Kacprowi życzymy powodzenia w drugim etapie.

       

     • Kalendarium historyczne - GRUDZIEŃ

     •  

      13 grudnia 1981 – 41 lat temu

      Wprowadzenie stanu wojennego

      lat temu, w niedzielę 13 grudnia 1981 r. o godz. 6 rano, Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.

       

       

      Władze komunistyczne jeszcze 12 grudnia przed północą rozpoczęły zatrzymywanie działaczy opozycji i "Solidarności". W ciągu kilku dni w 49 ośrodkach internowania umieszczono około 5 tys. osób. W ogromnej operacji policyjno-wojskowej użyto w sumie 70 tys. żołnierzy, 30 tys. milicjantów, 1750 czołgów, 1900 wozów bojowych i 9 tys. samochodów.Przygotowania do wprowadzenia stanu wojennego trwały ponad rok i były prowadzone ze szczególną starannością. Kontrolował je m.in. naczelny dowódca wojsk Układu Warszawskiego marszałek Wiktor Kulikow oraz ludzie z jego sztabu. Na potrzeby stanu wojennego sporządzono projekty różnych aktów prawnych, wydrukowano w Związku Sowieckim 100 tys. egzemplarzy obwieszczenia o wprowadzeniu stanu wojennego, ustalono listy komisarzy wojskowych mających przejąć kontrolę nad administracją państwową i większymi zakładami pracy, a także wybrano instytucje i przedsiębiorstwa, które miały zostać zmilitaryzowane.

       

       

      16 grudnia 1922 - 100 LAT TEMU

      Zamordowany został prezydent Gabriel Narutowicz

      16 grudnia 1922 roku zaszło jedno z bardziej ponurych wydarzeń w dziejach odrodzonej Rzeczypospolitej – psychicznie niezrównoważony fanatyk zamordował jej pierwszego prezydenta.

      Po burzliwych pierwszych polskich wyborach prezydenckich Gabriel Narutowicz mógł w końcu rozpocząć normalne urzędowanie. Mimo anonimowych gróźb przewidujących jego rychłą śmierć, profesor zachowywał zewnętrzny spokój i opanowanie - odmówił nawet ochrony policyjnej, choć nalegał na to jego osobisty sekretarz Stanisław Car. Trzeci dzień urzędowania, czyli 16 grudnia, rozpoczął się dla prezydenta podpisaniem ułaskawienia skazanego na śmierć więźnia. Następnie prosto z Belwederu udał się na przedpołudniową wizytę u kardynała Aleksandra Kakowskiego. Spotkanie trwało krótko; następnym punktem w rozkładzie dnia, o 12, było otwarcie salonu sztuki w gmachu Zachęty. Potem prezydent miał jeszcze wysłuchać relacji Tadeusza Jackowskiego (który przyjechał z Gdańska ze zgodą Leona Plucińskiego na objęcie stanowiska premiera), spotkać się z Kapitułą Orderu Orła Białego i porozmawiać z kandydatami na ministrów.

      Około godziny 12.10 prezydencka limuzyna zajechała pod galerię, gdzie już czekali na niego premier Julian Nowak oraz ministrowie Kazimierz Kumaniecki i Wacław Makowski. Na schodach witali go szef protokołu Stefan hr. Przeździecki i prezes Zachęty. Narutowicz wszedł do sali wystawowej na pierwszym piętrze budynku. Wśród zgromadzonych gości obecny był poseł angielski. Prezydent oglądał kolejne obrazy. Kiedy zatrzymał się przy dziele Teodora Ziomka Szron, rozległy się nagle odgłosy trzech szybko następujących po sobie strzałów. Wśród ogólnego zamieszania prezydent osunął się na podłogę. Jego głowę podtrzymywała poetka Kazimiera Iłłakowiczówna, a premier zaczął wzywać pomocy lekarza. Po chwili podszedł doktor Śniegocki, który stwierdził zgon w wyniku wewnętrznego krwotoku płucnego. Wtem dostrzeżono stojącego z boku zabójcę, malarza Eligiusza Niewiadomskiego, z wyciągniętym w kierunku prezydenta rewolwerem. Ujęto go, ale nikomu nie pozwolono opuszczać gmachu, aby wiadomość o zamachu nie rozprzestrzeniła się po mieście i nie spowodowała zamieszek. W końcu po sporządzeniu protokołu z oględzin zwłok, po 14.30 wyprowadzono ciało prezydenta i przewieziono do Belwederu. 22 grudnia odbył się uroczysty pogrzeb i złożenie zwłok w podziemiach archikatedry warszawskiej.

       

       

      17 grudnia 1970 - 52 LATA TEMU

      Czarny Czwartek na Wybrzeżu

      14 grudnia 1970 r. rozpoczęły się strajki robotników w Gdańsku. Po tym, jak władze zdecydowały się na podniesienie cen podstawowych artykułów spożywczych nawet o kilkadziesiąt procent, robotnicy ze Stoczni Gdańskiej im. Lenina udali się przed siedzibę Komitetu Wojewódzkiego PZPR, domagając się odwołania podwyżki.
      Dwa dni później do Trójmiasta wkroczyło wojsko, na ulicach pojawiły się czołgi i transportery opancerzone. Kierujący akcją pacyfikacji Wybrzeża członek Biura Politycznego KC PZPR Zenon Kliszko oświadczył dyrektorowi i członkom partii w Stoczni Gdańskiej: "Mamy do czynienia z kontrrewolucją i nieważne jest, że zginie 200 czy więcej stoczniowców. Stocznia zostanie zburzona, a na gruzach starej zbudujemy nową".

      Masakra w Gdyni

      Od godz. 5 na przystanek Gdynia Stocznia przyjeżdżali pierwsi robotnicy. Wkrótce zgromadziło się tam ponad 3 tys. osób. Drogę do stoczni zagrodziła im kolumna czołgów, żołnierze i milicja.

      Ludzie nie mieli gdzie uciekać. Po pierwszym strzale ostrzegawczym zaczęto strzelać do stoczniowców. Zginęło 11 osób.

      Masakra na przystanku rozpętała całodniowe walki uliczne. Ze śmigłowców zrzucano na protestujących pojemniki z gazem łzawiącym, a według niektórych przekazów również strzelano. Zginęły kolejne osoby.

      Milicja zatrzymała i skatowała setki osób. Symbolem czarnego czwartku w Gdyni jest obraz pochodu, na czele którego niesiono na drzwiach zwłoki młodego mężczyzny. Protestujący nieśli ciało Zbigniewa Godlewskiego, upamiętnionego później w pieśni "Janek Wiśniewski padł".

     • WaluśKraksaKryzys z "poezję śpiewaną na petardzie" w Świdnicy

     •  

      Krzysztof Zalewski napisał o nim “ostatnia nadzieja rocka”. Laureatka Świdnickich Recenzji Muzycznych wychwala “nowofalowy oddech i podryg shoegaze’u”. Widzowie Męskiego Grania wspominają “kawał dobrego na*ierdalania”. Przekonajcie się sami jaki jest WaluśKraksaKryzys już w tę sobotę w świdnickim Klubie Bolko.Od depresji do euforii, od cierpienia do miłości i z powrotem. Piosenki Walusia to samo życie. Po gorącym okresie festiwalowym, między innymi Męskim Graniu, OFF Festiwalu, Stay Wild i innych imprezach, WaluśKraksaKryzys zawita do Świdnicy, aby pograć materiał z ostatniego albumu zanim jeszcze nowy rok przyniesie nowe rzeczy.Koncert odbędzie się w ramach cyklu Świdnickich Recenzji Muzycznych, podczas którego ŚOK prezentuje artystów polecanych przez Świdniczan. Trwa nabór do nowej edycji konkursu, w którym można zdobyć nagrody finansowe z puli 2000 zł oraz szansę na wizytę wskazanego artysty w naszym mieście. Prace konkursowe można składać tradycyjnie w formie pisemnych recenzji lub po raz pierwszy również w formie zestawów fotografii.Koncert rozpocznie się w sobotę 10 grudnia o 20:00 w Klubie Bolko a bilety tylko do końca piątku można kupić w cenie przedsprzedaży 69 zł (w dniu koncertu 79 zł).Szczegóły wydarzenia oraz pozostałych działań w ramach Świdnickich Recenzji Muzycznych dostępne są na stronie: https://sok.com.pl/recenzje/

       

     • Konkursu Wiedzy o HIV/AIDS "Dbam o zdrowie"

     •  

      1 grudnia bieżącego roku odbył się finał Międzyszkolnego  Konkursu Wiedzy o HIV/AIDS "Dbam o zdrowie", pod patronatem PCK i Starostwa Powiatowego. Uczestniczyła w nim zwycięska drużyna zmagań szkolnych, czyli: Kornel Łożyński z klasy IV bTp oraz Dominik Bajrak z klasy III aTp. Zajęliśmy VI miejsce. Opiekunem i koordynatorem szkolnym konkursu była Pani Ewa Sułkowska.

       

     • KONKURS PIOSENKI ANGLOJĘZYCZNEJ

     •  

       

      W dniu 23.11.2022r., po trzech latach przerwy, Powiatowy Festiwal Piosenki Anglojęzycznej wrócił na scenę auli Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystycznych.

      Naszą szkołę reprezentowali Filip Godlewski  z klasy 3d, który zaśpiewał nastrojową piosenkę "Till There Was You" Meredith Willson przy akompaniamencie gitary klasycznej i Adam Mackiewicz, przedstawiciel klasy 2c,  z utworem Nirvany - „Heart - Shaped Box” przy akompaniamencie gitary elektrycznej. Poziom wszystkich uczestników był bardzo wysoki, a publiczność bardzo żywiołowo reagowała na prezentowane utwory.

      Atmosfera podczas imprezy była świetna. Gospodarze ugościli nas pysznym ciastem, kawą i herbatą. Zorganizowali też konkurs na odgadywanie bardzo różnorodnych piosenek.

       Dziękujemy naszym reprezentantom za wspaniały występ i  już cieszymy się na następny konkurs.

     • Projekt "Wsparcie kształcenia zawodowego - poprawa efektów"

     •  

      W bieżącym roku szkolnym 6 uczniów klasy 3 technikum (zawód technik elektronik) uczestniczy w projekcie "Wsparcie kształcenia zawodowego - poprawa efektów".

      Projekt obejmuje przeprowadzenie cyklu zajęć przygotowawczych do egzaminu zawodowego, przeprowadzenie egzaminów próbnych oraz organizację staży. 

      Staże zawodowe będą realizowane w pierwszych tygodniach wakacji w naszej firmie patronackiej SONEL S. A.