• Wycieczka  -----   Lazurowe Wybrzeże

     •  

      AKTUALIZACJA!!!

      Pozostało już tylko 8 wolnych miejsc w maju 2024 na wyjazd rekreacyjno-turystyczny młodzieży do Francji.

      Informujemy, że dnia 18.12.2023 o godzinie 15.10 odbędzie się spotkanie uczestników wycieczki do Francji na Lazurowe wybrzeże w sali 28 budynek A.

       

       

    • XVIII Powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego 
     • XVIII Powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego 

     •  

      29 listopada 2023r., po przerwie spowodowanej pandemią, w ZSH-T w Świdnicy odbył się XVIII Powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego i Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych, w którym tradycyjnie wzięli udział uczniowie naszej szkoły. Temat przewodni tej edycji brzmiał „Deutsche Erfindungen, die die Welt revolutionierten” / „Niemieckie wynalazki, które zrewolucjonizowały świat”.

      Z trudnymi zadaniami konkursowymi w części pisemnej zmierzyło się 19 uczniów ze szkół średnich, a naszą szkołę reprezentowali: Mateusz Iwan z kl. IIIc Tp, Michał Bortkiewicz z kl. IIIc Tp, Piotr Borkowski z kl. IIIa Tp oraz Hubert Krzeczkowski z kl. Id T. Dwóch naszych uczniów: Mateusz i Hubert, zakwalifikowało się do części ustnej konkursu, w której należało przedstawić prezentację multimedialną na ww. temat. Tym razem reprezentanci ZSB-E nie znaleźli się w gronie ścisłej trójki laureatów. Jednak Hubert podbił serca jurorek swoją atrakcyjną prezentacją o  Nivea Creme / kremie Nivea, za którą otrzymał wyróżnienie.

      Temat przewodni tegorocznego konkursu był bardzo cielawy, ponieważ uświadomił wszystkim uczestnikom jak wiele rzeczy z naszego codziennego otoczenia jest Hergestellt in Deutschland / Made in Germany. Bo Niemcy to kraj wynalazców i innowacyjnych rozwiązań, drugi na świecie po USA.

      Gratulacje dla Huberta!

     • MATURA PRÓBNA W ZSB-E

     • We wtorek 21 listopada rozpoczęły się w szkole próbne egzaminy maturalne. Maturę zorganizowano przy współpracy z wydawnictwem Operon. Wolę przystąpienia do próbnej matury (formuła 2023) wyraziło 85 uczniów klas piątych technikum. Uczniowie zmierzyli się z przedmiotami obowiązkowymi zdawanymi na poziomie podstawowym (j. polski, j. angielski, matematyka) oraz z przedmiotami dodatkowymi zdawanymi na poziomie rozszerzonym, z których największą popularnością cieszyły się: matematyka (45 zdających), j. angielski (27 zdających), j. polski (4 zdających), geografia (3 zdających), fizyka (2 zdających), historia (2 zdających), informatyka (2 zdających). Trzymamy kciuki za pozytywne wyniki!

     • Stypendium Prezesa Rady Ministrów

     • Wśród tegorocznych laureatów Stypendium Prezesa Rady Ministrów znalazł się uczeń naszej szkoły Michał Bieżyński (kl. Va - technik budownictwa).

      W roku szkolnym 2022/2023 Michał otrzymał promocję z wyróżnieniem uzyskując przy tym najwyższą w naszej szkole średnią ocen.

      Gatulacje dla Michała!

     • Dyktando charytatywne na Święto Niepodległości 2023

     • ​​​​ 

      Zapraszamy na charytatywne dyktando z okazji Święta Odzyskania Niepodległości! Udział jest bezpłatny, a za każdego uczestnika organizator przekaże 1 zł potrzebującym. Środki te trafią do podopiecznych domu dziecka. To już IV edycja charytatywnego wydarzenia organizowanego przez portal edukacyjny https://dyktanda.pl/

      Dyktando odbędzie się 11.11.2023 r. Będzie podzielone na pięć kategorii wiekowych, tak aby każdy mógł rozwiązać tekst o odpowiednim poziomie trudności. Zapraszamy uczniów oraz osoby dorosłe.

      Szkoła, która będzie najliczniej reprezentowana w dyktandzie, wskaże dom dziecka, który otrzyma zebrane środki. Dlatego warto licznie przystąpić do akcji. Każdy uczestnik będzie mógł określić “swoją” szkołę - zarówno uczniowie, jak i osoby dorosłe (nauczyciele i rodzice).

      Dyktando zostanie specjalnie przygotowane na tę okazję. Pojawią się w nim wątki patriotyczne, będzie wspominało znane postacie i wydarzenia. Dyktando będzie można rozwiązać w aplikacji ZDAY

      Szczegóły wydarzenia, m.in. godziny rozpoczęcia dyktanda dla poszczególnych grup wiekowych, znajdują się na stronie:https://zday.pl/dyktando-charytatywne/

       

      Z poważaniem,Zespół Dyktanda.pl i Zday.pl 

     • Powiatowy Festiwal Piosenki Anglojęzycznej

     •  

      Zespół Szkół Hotelarsko – Turystycznych  zaprasza uczniów do wzięcia udziału w XVIII edycji Powiatowego Festiwalu Piosenki Anglojęzycznej, którego celem jest rozpowszechnianie tradycji muzycznych oraz propagowanie wiedzy o języku i kulturze krajów anglojęzycznych. Festiwal odbędzie się we wtorek, 21 listogada 2023r. o qodzinie 10:00 w auli Zespołu Szkół Hotelarsko — Turystycznych w Świdnicy, przy ulicy Równej 18.

      Każda szkoła ponadgimnazjalna ì ponadpodstawowa z powiatu świdnickiego może zgłosić do konkursu do dwóch utworów wokalno-muzycznych w języku angielskim, prezentowanych przez tego samego wykonawcę lub różnych uczestników (wykonawcą może być solista bądź zespół). Jeżeli muzyka nie jest wykonywana przez uczestników, wymagany jest podkład muzyczny audio na opisanej płycie CD lub na nośniku pendrive.

      Osoby chętne do wzięcia udziału prosimy o zgłoszenie się do nauczycieli języka angielskiego do piątku 10 listopada 2023r.
       

     • Narodowe Święto Niepodległości

     • Narodowe Święto Niepodległości –  obchodzimy  corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku, po 123 latach zaborów  (1795–1918). W tym roku mija 105 rocznica tego wydarzenia.

      Święto zostało ustanowione ustawą z dnia 23 kwietnia 1937r.

      Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym.

      „Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 123 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (...) Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało. (...) „pisał Jędrzej Moraczewski.

      11 listopada Rada Regencyjna wydała dekret przekazujący J. Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo wojsk polskich, 14 listopada Rada Regencyjna przekazała Piłsudskiemu władzę cywilną. Piłsudski objął najwyższą władzę jako Tymczasowy Naczelnik Państwa, aż do czasu zwołania sejmu ustawodawczego.

       

      Odzyskanie niepodległości to był dopiero początek odradzania się Polski . Przez wiele lat trwały walki o granice II Rzeczypospolitej, o jej kształt terytorialny, ale również ustrojowy.

      Przezwyciężenie skutków wojny, dziedzictwa zaborów, bezpieczeństwo granic to zadania, które stanęły przed Polakami.

      Dzisiaj żyjemy w wolnej, bezpiecznej i dostatniej Polsce.

      Pamiętamy o tych, którzy nam to umożliwili.

      Warto się czasem zasłuchać w wiatru granie,

      Szum gałęzi, listopadów przemijanie.

      Warto się czasem zasłuchać w grobów ciszę,

      By mowę wieków usłyszeć.

      One mówią…


       

      Odzyskanie niepodległości to był dopiero początek odradzania się Polski . Przez wiele lat trwały walki o granice II Rzeczypospolitej, o jej kształt terytorialny, ale również ustrojowy.

      Przezwyciężenie skutków wojny, dziedzictwa zaborów, bezpieczeństwo granic to zadania, które stanęły przed Polakami.

      Dzisiaj żyjemy w wolnej, bezpiecznej i dostatniej Polsce.

      Pamiętamy o tych, którzy nam to umożliwili.

      Warto się czasem zasłuchać w wiatru granie,

      Szum gałęzi, listopadów przemijanie.

      Warto się czasem zasłuchać w grobów ciszę,

      By mowę wieków usłyszeć.

      One mówią…


     • Ogólnopolski Konkurs Wiersza Obrazkowego

     • ŚWIDNICKI OŚRODEK KULTURY OGŁASZA OGÓLNOPOLSKI KONKURS WIERSZA OBRAZKOWEGO

      1. Przedmiotem konkursu jest utwór wierszowany, który swym kształtem graficznym przypomina kształt jakiegoś przedmiotu, rzeczy, budynku, zwierzęcia itp., nigdzie dotąd niepublikowany i nienagradzany, będący oryginalnym dziełem autora.

      2. Ogólnopolski Festiwalowy Konkurs Wiersza Obrazkowego odbywa się w 2 kategoriach:

      – do lat 15-tu

      – od lat 16-tu.

      3. Każdy autor zobowiązuje się wysłać plik tekstowy/graficzny wiersza własnego autorstwa w formacie PDF na adres mailowy: konkurs@sok.com.pl od dnia 23 października do dnia 12 listopada 2023. Praca musi się zmieścić na kartce A4.

      4. Utwory nieodpowiadające powyższym warunkom nie będą przedmiotem oceny.

      5. Wyniki konkursu w formie on-line zostaną ogłoszone 27 listopada 2023 o godz. 16.00 na stronie www.sok.com.pl, www.czteryzywiolyslowa.pl i fanpage’u FB Świdnickiego Ośrodka Kultury.

      6. Jury przyzna 2 główne finansowe nagrody konkursu po 500 zł w każdej kategorii. Jednocześnie Jury zastrzega sobie możliwość innego podziału nagród.

      7. Organizatorzy nie zwracają nadesłanych prac.

      8. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do wykorzystania nagrodzonych utworów bez zgody autorów.

      9. Każdy uczestnik wraz z pracą nadsyła formularz zgłoszeniowy wraz z informacją RODO (info: www.sok.com.pl).

      10. Wszystkich informacji na temat konkursu udziela koordynator projektu Halina Szymańska: h.szymanska@sok.com.pl, tel. 748515653.

      ZAPRASZAMY DO PISANIA!

       

     • KANGUR MATEMATYCZNY 2024

     • Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów do wzięcia udziału w Międzynarodowym Konkursie „Kangur Matematyczny” – zawody odbędą się w czwartek 21 marca 2024 o godzinie 9.00. Chętnych do zmierzenia się z zadaniami konkursowymi proszę o zgłaszanie się do swojego nauczyciela matematyki do 21 grudnia 2023. Koszt udziału w konkursie to 16 PLN.

     • Wycieczka klasy Ie T

     • Dnia 6 października klasa 1eT wybrała się na wycieczkę integracyjną na górę Ślęża. O godzinie 7.30 odbyła się zbiórka na dworcu PKP, Świdnica Miasto. Po godzinie 8 wyruszyliśmy szynobusem do Sobótki, gdzie czekał na nas Maks, wraz ze swoją mamą, która miała dla nas jedzienie na ognisko.

      Na Ślężę wyruszyliśmy żwawym krokiem i z dobrymi nastrojami. Na szczyt wchodziliśmy żółtym szlakiem prowadzącym przez Wieżycę oraz Przełęcz Dębową. Dojście tam zajęło nam około 2 godzin. Na szczycie rozpaliliśmy ognisko, na którym upiekliśmy kiełbaski. Po chwili odpoczynku niektóre osoby wzięły udział w quizie zrobionym, przez nasze Panie: Ewę Sułkowską i Anitę Klepacz.

      Około godziny 12 wyruszyliśmy czerwonym szlakiem w dół Ślęży. Po zejściu Maks zaprowadził nas na stację PKP, po czym sam poszedł do domu. Na Świdnickiej stacji kolejowej pojawiliśmy się chwilę po godzinie 15, po czym rozeszliśmy się w swoje strony.

      Wycieczka była bardzo udana i bardzo dziękujemy za to wspaniałym Paniom: Ewie Sułkowskiej i Anicie Klepacz oraz mamie Maksa za zakup jedzenia.

       

     • Koszykarze z ZSB-E z medalami

     • W dniu 19 października 2023 reprezentacja chłopców naszej szkoły w streetballu wzięła udział w zawodach szkół średnich o Puchar Dyrektora II LO w Świdnicy. Nasi koszykarze spisali się znakomicie zajmując w turnieju drugie miejsce!

      W fazie grupowej pokonaliśmy drużyny III LO ze Świdnicy i LO Świebodzice i nieznacznie ulegliśmy drużynie gospodarzy II LO. W półfinale przyszło nam się zmierzyć z mocną drużyną I LO w Świdnicy. Po zaciętym i emocjonującym meczu odnieśliśmy zwycięstwo i awansowaliśmy do finału rozgrywek, gdzie czekała już na nas ponownie drużyna II LO, która zwyciężyła swój półfinał. W finale staraliśmy się stawić czoła faworytom rozgrywek. Mecz długo toczył się na wyrównanym poziomie, ale niestety zabrakło nam skuteczności pod koszem, aby rozstrzygnąć go ostatecznie na swoją korzyść.

      Serdecznie dziękujemy społeczności II LO za zaproszenie na zawody oraz za organizację
      i stworzenie wspaniałej atmosfery.

      Skład naszej reprezentacji:

      1. Marcin Wiatrak                     - kl. VaTp
      2. Wojciech Bobowski              - kl. IVcTp
      3. Kewin Dudycz                      - kl. IVcTp
      4. Łukasz Kulig                        - kl. IIaTp

      Opiekunem drużyny był Bartosz Kulig

       

     • Zmarł p. Tadeusz Schmidt...

     • Z głębokim smutkiem zawiadamiamy, że odszedł Pan Tadeusz Schmidt, wieloletni nauczyciel przedmiotów elektrycznych w Zespole Szkół Budowlano-Elektrycznych w Świdnicy. Zapamiętamy go jako człowieka pogodnego, zawsze uśmiechniętego i cenionego pedagoga...

      Dyrekcja i Grono Pedagogiczne ZSB-E

       

      Ceremonia pogrzebowa odbędzie się 21 października 2023r. o godz.13:00 na cmentarzu przy ul. Łukasińskiego.

     • Wycieczka integracyjna do Wrocławia

     •  

      W dn. 19.10.23 klasy 2caT i 2cbT uczestniczyły w wycieczce do Wrocławia. Celem wyjazdu było wzmocnienie więzi koleżeńskich poprzez wspólne, aktywne spędzenie wolnego czasu oraz zdrową rywalizację opartą na zasadzie fair play. Uczestnicy zwiedzali zabytki Ostrowa Tumskiego oraz próbowali swoich umiejętności bojowych na symulowanym polu walki, tzw. laser tag. Mroczny labirynt, prawdziwi przeciwnicy i karabiny strzelające wiązką światła, zapewniły nam wszystkim ogromną dawkę emocji i adrenaliny. 

      Opiekunowie: B.Mackiewicz, j.Olszewski, M.Szczepańska

       

     • Indywidualne Biegi Przełajowe

     • W dniu 11 października 2023 roku odbyły się Indywidualne Biegi Przełajowe powiatu świdnickiego. Zawody miały miejsce na terenie OSiR w Świdnicy.

      W zawodach wzięło udział 84 chłopców, a punkty z dziesięciu wystawionych uczniów naszej szkoły zdobyli: Łabędź Paweł - 69 pkt, Kalinowski Kacper 56 pkt, Szuter Filip 50 pkt, Kadela Mateusz 45 pkt i Zieliński Marcel 21 pkt.

      Dystans, jaki uczestnicy mieli do pokonania to 1600m.

      Po emocjonujących zmaganiach na mecie widoczne były zmęczenie i radość z osiągniętych wyników.

      A to chłopcy, którzy reprezentowali Naszą Szkołę:

      • Marcel Zieliński 1b
      • Wojciech Kowala 1a
      • Paweł Łabędź 1a
      • Jakub Kazimierski 1d
      • Olivier Hołdonowicz 1d
      • Łukasz Kulig 2a
      • Filip Szuter 2a
      • Kacper Kalinowski 2bs
      • Mateusz Kadela 2e
      • Damian Rosada 2e

      Zawody w Biegach Przełajowych Chłopców były udanym i emocjonującym wydarzeniem sportowym. Uczestnicy mieli okazję rywalizować i pokazać swoje umiejętności biegowe. Mamy nadzieję, że za rok zawody odbędą się ponownie i przyciągną jeszcze więcej utalentowanych zawodników.

       

     • Konkurs Wiedzy Psychologicznej Uniwersytetu Wrocławskiego

     • Zapraszamy do udziału w Konkursie Wiedzy Psychologicznej, organizowanego przez Uniwersytet Wrocławski specjalnie dla uczniów szkół średnich. To doskonała okazja do zgłębienia wiedzy z zakresu psychologii człowieka i jego relacji ze środowiskiem. Udział w konkursie to niezapomniana przygoda, podczas której będziecie eksplorować istotne pytania z dziedziny psychologii dotyczące wpływu różnorodnych sytuacji społecznych na ludzkie zachowanie. 

      Czekają na Was wspaniałe nagrody, ale to jeszcze nie wszystko! Specjalnie dla Was Uniwersytet przygotował unikalne wyróżnienia, które pozwalają poznać zawód psychologa w praktyce. Zwycięzcy konkursu będą mieli możliwość uczestniczenia w psychologicznych projektach badawczych, konferencjach i działaniach Pracowni Konsultacji i Poradnictwa Psychologicznego. Dodatkowo każdy uczestnik otrzyma certyfikat potwierdzający swój udział. 

      Po więcej informacji zaprasza Was Aleksander Komorowski  

      Link do strony konkursowej 

      Informacje / Konkurs / Instytut Psychologii / Strona główna - Wydział Nauk Historycznych i Pedagogicznych (uni.wroc.pl)