• Wspomnienie o Pani Lucynie Skórskiej

     • Z wielkim smutkiem przyjęliśmy informację o odejściu w dniu 8 lipca Pani Profesor Lucyny Skórskiej – wieloletniej, wspaniałej nauczycielki matematyki w ZSB-E.

      Nasza szkoła była jej pierwszym po studiach miejscem  pracy, którą wykonywała z poczuciem misji w okresie od 1.09.1963r. do 31.08.2015r.  Przez 52 lata z pasją uczyła matematyki przyszłych techników i inżynierów, którzy zawsze doceniali jej wiedzę, metody  i poświęcenie w doprowadzeniu uczniów do sukcesu maturalnego. O takich ludziach z trudem przychodzi nam mówić w czasie przeszłym.
      Pani Profesor Skórska  była ciepłym,  serdecznym wychowawcą, dla której uczeń i jego sprawy były w pracy pedagogicznej priorytetem.  Z chęcią dzieliła się swoją wiedzą z młodszymi koleżankami i kolegami,  często przychodziła z pomocą w sytuacjach służbowych i prywatnych.  Pani Lucyna Skórska swoją  pracę nauczyciela matematyki spełniała z wielkim zaangażowaniem, do ostatnich dni wspierała uczniów potrzebujących  pomocy w przyswojeniu sobie trudnych zagadnień królowej nauk.

      Odeszła wielka, choć w sposobie bycia skromna, Pani Profesor. 

      Cześć Jej Pamięci!!

       

      Ceremonia pogrzebowa odbędzie się 12 lipca 2024r. o godz. 12.00 na cmentarzu przy ul. Słowiańskiej.

     • Uroczystość w partnerskiej szkole w Biberach

     • W drugim tygodniu naszych wakacji – 02.07.2024 r. - w zaprzyjaźnionej z ZSB-E szkole partnerskiej Karl Arnold Schule w Biberach odbyła się wzniosła uroczystość pożegnania odchodzącej na emeryturę po 16 latach kierowania placówką obecnej pani dyrektor Renate Granacher-Buroh.

      Z tej okazji, na zaproszenie z zaprzyjaźnionej szkoły, do Biberach udała się delegacja naszych nauczycieli na czele z panem dyrektorem Rafałem Fasugą, któremu towarzyszyli pani Ewa Sebastiańska oraz wicedyrektor Zbigniew Kałwak.

      Nasi przedstawiciele wzięli udział w oficjalnym pożegnaniu, a zarazem powitaniu nowego dyrektora szkoły pana Matthiasa Kniese. Podczas spotkania dzielono się wspomnieniami z ponad 30-letniej  współpracy naszych szkół. W czasie kierowania placówką w  Biberach przez panią Renate Granacher-Buroh odbyliśmy wiele wspólnych projektów połączonych z wyjazdami i spotkaniami młodzieży obu szkół.

      Główna uroczystość oraz spotkanie robocze przebiegały w miłej, przyjacielskiej atmosferze. To pozwala snuć plany na dalszą owocną współpracę naszych szkół.

     • Wizyta przyjaciela z Biberach

     •  

      Nasi obecni uczniowie rozpoczęli naukę w ZSB-E w czasie pandemii lub już po niej i nie pamiętają czasów, kiedy to rokrocznie przyjeżdżała do nas grupa niemieckich uczniów z nauczycielami z partnerskiej szkoły Karl-Arnold-Schule w Biberach. Tym bardziej miło nam było gościć w murach naszej szkoły pana Josefa Wekenmanna, emerytowanego nauczyciela z Biberach, który w 1993roku zainicjował partnerstwo naszych szkól i przez bardzo długie lata wzorowo angażował się we współpracę K-A-S i ZSB-E.

      Pan Josef Wekenmann przyjechał do Polski w celach prywatnych i nie omieszkał zatrzymać się na dwa dni w Świdnicy - 11 i 12 czerwca. Zwiedził po raz enty szkołę i miał okazję porozmawiać z naszą młodzieżą i nauczycielami. Przyjaciel z Biberach przygotował dla nas w języku polskim i wygłosił ważne i doniosłe słowa:

      „Drodzy przyjaciele ze Świdnicy i okolic!

      Z radością i wdzięcznością Was odwiedzam! To wspaniałe, że znamy się już tak długo. Mam nadzieję i życzę, aby te oparte na zaufaniu relacje były kontynuowane i aby dołączyło do nas więcej nowych przyjaciół! Tylko wtedy my w Europie możemy mieć nadzieję na szczęśliwą, pokojową i sprawiedliwszą przyszłość. Na to liczą również moi przyjaciele z Biberach i okolic.”

       

     • Zakończenie roku szkolnego

     •  

      Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2023/2024 w ZSB-E w Świdnicy odbędzie się 21 czerwca 2024r. o godz. 9:00 na boisku szkolnym.

      W przypadku deszczowej pogody wręczenie świadectw odbędzie się w salach lekcyjnych wg przydziału znajdującego się na tablicach ogłoszeń.

       

     • Świdnica moje miasto

     • 11 czerwca uczniowie naszej szkoły: Mateusz Iwan, Michał Bortkiewicz z klasy 3cT oraz Hubert Krzeczkowski z klasy 1dT brali udział w konkursie wiedzy o Świdnicy organizowanym przez Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich pod patronatem honorowym Prezydent miasta Świdnicy. Uczniowie wykazali się ogromnym zasobem wiedzy. Drużynowo zdobyli III miejsce.

      Gratulujemy!

     • Rozstrzygnięcie konkursu "Krew - darem życia"

     •  

      10 czerwca 2024r. Pan Dyrektor Rafał Fasuga oraz opiekun Pani Ewa Sułkowska, wręczyli nagrody laureatom konkursu "Krew - darem życia" zorganizowanym przez Rejonowy Oddział PCK w Świdnicy.

      I miejsce - Michał Bortkiewicz z klasy IIIcTp,

      II miejsce - Maksymilian Pawlik również z klasy lllcTp 

      lll miejsce - Piotr Wensker z klasy III dTp. 

      Gratulujemy!

       

     • Kurs PSZCZELARZ

     • Informujemy, że zajęcia kursu PSZCZELARZ w dniu 08.06.2024r. (sobota) odbędą się w Pasiece "Miodowy Zagajnik" Zebrzydów (w pobliżu Marcinowic).

      Rozpoczęcie zajęć godz. 9:00.

     • Wycieczka klasy IIIc T

     •  

      W poniedziałek 27 maja 2024 roku uczniowie klasy  IIIc T wybrali się na integracyjną wycieczkę do Łącznej koło Mieroszowa. W „Osadzie Paintball” zostali podzieleni na dwie drużyny i po krótkim przeszkoleniu instruktora oraz ubraniu się w specjalne kombinezony, maski i  rękawice zaczęła się taktyczna gra w paintball. Uczniowie świetnie bawili się . Po grze był czas na upieczenie kiełbasek na ognisku i wspólne rozmowy. Z zadowoleniem na twarzy wrócili do domu.

     • Brąz w siatkówce plażowej!

     •  

      W dniu dzisiejszym na stadionie OSiR w Świdnicy odbyły się zawody Strefy wałbrzyskiej w siatkówce plażowej.

      Nasza reprezentacja w składzie:

      • Marek Zieliński IIb T,
      • Jan Wicher z klasy IIb T,
      • Rafał Kamiński Vd T,

      wygrywając z ZSE Świdnica i LO Ziębice wywalczyła brązowy medal. Złoty i srebrny medal pojechał do Wałbrzycha, gdzie zawodnicy Chełmca Wałbrzych reprezentowali  IV i I LO.

      Opiekunem naszych zawodników była Magdalena Antoniak.

      Gratulujemy!

     • Dyplomy technika

     •  

      Informuję, że w sekretariacie szkoły są do odbioru DYPLOMY ZAWODOWE.

      Sekretariat czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 - 15:30

     • Wycieczka - dzień 7.

     •  

      Relacja z ostatniego dnia wycieczki do Włoch i Francji

      Ostatni dzień naszej niezapomnianej wycieczki, która trwała osiem dni, zakończyliśmy wizytą w malowniczym Monako. To niewielkie, ale niezwykle urokliwe księstwo, zachwyciło nas swoimi widokami oraz atmosferą luksusu i elegancji. Podziwialiśmy imponujący Pałac Książęcy, odwiedziliśmy katedrę św. Mikołaja oraz mieliśmy okazję przejść się wzdłuż słynnego toru wyścigowego Formuły 1.

      Największą niespodzianką tego dnia było zwiedzanie Muzeum Oceanograficznego w Monako. To niezwykłe miejsce, pełne fascynujących eksponatów i interaktywnych wystaw, przyciągnęło naszą uwagę od pierwszej chwili. Mieliśmy okazję zobaczyć różnorodne gatunki morskich stworzeń, podziwiać imponujące akwaria oraz dowiedzieć się wiele ciekawych informacji o oceanach i ich ekosystemach. Młodzież była zachwycona możliwością poznania tajemnic podwodnego świata i aktywnie uczestniczyła w zwiedzaniu.

      Po wizycie w muzeum spacerowaliśmy ulicami Monako, które były pełne luksusowych samochodów. Ferrari, Lamborghini, Rolls-Royce – te marki, które znamy głównie z filmów i magazynów, można było zobaczyć na każdym kroku. Młodzież była absolutnie oczarowana widokiem tych imponujących pojazdów. Wielu uczestników robiło zdjęcia i kręciło filmy, chcąc uwiecznić te wyjątkowe chwile.

      Nie mogliśmy pominąć wizyty przed słynnym Casino de Monte-Carlo. To ikoniczne miejsce, będące symbolem przepychu i elegancji, wzbudziło w nas duże zainteresowanie. Choć młodzież nie mogła wejść do środka, sama fasada budynku, część przeznaczona dla zwiedzających i otaczająca go atmosfera zrobiły ogromne wrażenie. Zobaczenie kasyna na żywo, po obejrzeniu go w tylu filmach, było dla wielu niezapomnianym przeżyciem.

      Po dniu pełnym wrażeń, wieczorem wróciliśmy do Werony, gdzie spędziliśmy ostatnią noc. Młodzież, jak przez cały czas trwania wycieczki, sprawowała się wzorowo, nie sprawiając żadnych większych kłopotów. Wszyscy uczestnicy wykazali się dużą odpowiedzialnością i zaangażowaniem, co dodatkowo przyczyniło się do sukcesu całego wyjazdu.

      Wczesnym rankiem, po pożywnym śniadaniu, wyruszyliśmy w drogę powrotną do Polski. Podróż autokarem przebiegła bez zakłóceń, a wszyscy wróciliśmy pełni wrażeń i niezapomnianych wspomnień.

      Dziękujemy wszystkim uczestnikom za fantastyczny czas spędzony razem i za wzorowe zachowanie, które pozwoliło nam cieszyć się każdą chwilą tej wyjątkowej wycieczki. Już teraz nie możemy się doczekać kolejnych wspólnych wyjazdów!

       

      Aleksander Komorowski

       

    • Wycieczka - dzień 6.
     • Wycieczka - dzień 6.

     •  

      17.05.2024r.

      Wczesnym rankiem podróżnicy z  Zespołu Szkół Budowlano-Elektrycznych wyruszyli na upragnioną  wycieczkę do malowniczej Nicei.

      Nasz pierwszy przystanek to piękna plaża przy słynnej Promenadzie Anglików. Słońce świeciło mocno, a lazurowe wody Morza Śródziemnego zachęcały do kąpieli. Uczniowie chętnie korzystali z okazji do relaksu i zabawy w wodzie. Radość i uśmiechy na twarzach świadczyły o tym, że to był strzał w dziesiątkę.

      Niezwykle ważnym i wzruszającym elementem tego dnia było nawiązywanie nowych relacji. Nasi uczniowie mieli okazję spotkać się z młodymi Francuzami, którzy także spędzali czas na plaży. Wspólne zabawy i rozmowy szybko zaowocowały nowymi przyjaźniami. Integracja międzynarodowa nabrała tempa, kiedy to spontanicznie zorganizowaliśmy mecz siatkówki plażowej. Było to nie tylko źródło świetnej zabawy, ale także wspaniała okazja do wzajemnego poznania się i zacieśnienia więzi.

      Dla naszych uczniów był to już szósty dzień wyjazdu, który upłynął pod znakiem nie tylko zwiedzania, ale i wspólnego spędzania czasu. Codzienne atrakcje oraz wyzwania sprawiły, że z dnia na dzień uczestnicy stawali się sobie coraz bliżsi. Wspólne plażowanie w Nicei stanowiło doskonały moment na refleksję, odpoczynek i umocnienie tych nowych, rozwijających się przyjaźni. Zabawa, śmiech i relaks na plaży pozwoliły nam na chwilę wytchnienia od intensywnego zwiedzania i dały możliwość by cieszyć się towarzystwem kolegów i koleżanek w tak pięknym miejscu.

      Po południu nadszedł czas na samodzielną wędrówkę po Nicei. Uczniowie mieli okazję spacerować głównymi ulicami miasta, a także zagłębić się w klimatyczne, wąskie uliczki, które kryły w sobie wiele urokliwych zakątków. Podczas wędrówki podziwiali architekturę, małe kawiarenki i lokalne sklepy, a także delektowali się atmosferą tego pięknego starego miasta.

       

      Aleksander Komorowski

     • Dzień Patrona Jana III Sobieskiego w ZSB-E

     • Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_III_Sobieski 

       

      21 maja 2024 roku 

      Dzień Patrona Jana III Sobieskiego

      w Zespole Szkół Budowlano- Elektrycznych w Świdnicy

       

      Na Radzie Pedagogicznej w czerwcu 1982 zapadła decyzja o potrzebie nadania szkole imienia i sztandaru. W szkole rozgorzała dyskusja nad wyborem odpowiedniego patrona. Propozycji było wiele: gen, Władysław Sikorski, król Jan III Sobieski, profesor Tadeusz Kotarbiński, Stanisław Staszic. W wyniku ogólnoszkolnego plebiscytu wybrano kandydaturę Jana Sobieskiego.

      W pracowni haftu artystycznego powstał sztandar szkoły zaprojektowany przez świdnickiego malarza Mariana Ruszkiewicza.

      Ogłoszono konkurs na tekst hymnu szkolnego. Wybrano tekst napisany przez panią profesor Lidię Nowińską. Muzykę skomponował Jan Górski.

      Uroczystość nadania imienia szkole odbyła się 13 października 1984 roku.

      1985 roku odsłonięto tablicę pamiątkową w gmachu szkoły.

       

      Gdy 10 listopada 1673 zmarł król Michał Korybut Wiśniowiecki, szlachta na sejmie elekcyjnym wybrała na jego następcę Jana Sobieskiego. Elekcja Jana Sobieskiego na króla Polski odbyła się 350 lat temu, 21 maja 1674 roku.W rocznicę elekcji Jana III Sobieskiego obchodzimy  uroczyście Dzień Patrona.

      W tym roku również pamiętamy o naszym Patronie. Młodzież brała udział w warsztatach poświęconych Janowi III Sobieskiemu, przygotowała wiele prac konkursowych poświęconych Sobieskiemu i jego epoce, które możemy oglądać w holu szkoły oraz na stronie szkoły.

      21 maja odbędzie się również ogólnoszkolny konkurs wiedzy o Janie III Sobieskim. Login otrzymacie w dniu konkursu

      Zachęcamy wszystkich do czynnego udziału w konkursie.

      O wynikach konkursów poinformujemy po ich przeprowadzeniu.

     • Zorza polarna nad Świdnicą i okolicą

     •  

      Nasze Słońce co około 20 lat przechodzi intensywne eksplozje geomagnetyczne. Tym razem ta aktywność jest wyjątkowo silna. Dochodzi do wyrzucenia w kierunku ziemi dużych ilości naładowanych elektrycznie cząstek. Te z kolei oddziałują z cząsteczkami atmosfery, głównie azot i tlen, powodujące emisję fotonów. Zjawisko, które zazwyczaj jest obserwowane w okolicach koła podbiegunowego, z powodu swojej intensywności, dociera w nasze rejony.

      Uczeń naszej szkoły, Wojciech Maślerz wykonał kilka zdjęć zorzy polarnej w ostatni weekend. W galerii można obejrzeć jego prace.

       

      Po więcej ciekawych zdjęć zapraszamy na Instagram Wojtka pod adresem: https://www.instagram.com/0.world_of_mine.0/

       

    • Wycieczka - dzień 5.
     • Wycieczka - dzień 5.

     • 16.05.2024r.

      Dnia 16 maja uczniowie Zespołu Szkół Budowlano-Elektrycznych wyruszyli na niezapomnianą wycieczkę po południowej Francji i północnych Włoszech. Nasza przygoda rozpoczęła się od wizyty w Nicei, gdzie mogliśmy podziwiać piękno tego malowniczego miasta nad Morzem Śródziemnym.

      Nicea, będąca jednym z najważniejszych ośrodków Lazurowego Wybrzeża, zachwyciła nas swoim bogactwem kulturalnym i architektonicznym. Spacerowaliśmy słynną Promenade des Anglais, podziwiając piękne widoki na zatokę i luksusowe hotele. Odwiedziliśmy także rynek kwiatowy Cours Saleya oraz starówkę z wąskimi, urokliwymi uliczkami pełnymi kawiarni i butików. Uczniowie mieli okazję zobaczyć różnorodność stylów architektonicznych, od baroku po nowoczesne budynki.

      Podczas podróży zatrzymaliśmy się w muzeum Marca Chagalla, które okazało się prawdziwą skarbnicą sztuki. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z unikalnym stylem tego wybitnego artysty, co na pewno wzbogaciło ich wiedzę i wzbudziło zainteresowanie sztuką współczesną.

      Kolejnym przystankiem było słynne Saint-Tropez, które zachwyciło nas swoją elegancją i klimatem znanym z licznych filmów i opowieści. To właśnie w Saint-Tropez powstały kultowe filmy z serii o żandarmie, z niezapomnianym Louisem de Funèsem w roli głównej. Uczniowie mogli zobaczyć miejsca, które stały się tłem dla przygód sympatycznego żandarma Cruchota, takie jak posterunek policji czy port, gdzie rozgrywało się wiele scen filmowych. Spacerowaliśmy wąskimi uliczkami, podziwiając luksusowe jachty w porcie i delektując się atmosferą tego urokliwego miasteczka, które łączy w sobie urok prowansalskiej wioski z blaskiem i przepychem międzynarodowego kurortu.

      Wieczorem, pełni wrażeń, powróciliśmy do San Remo, gdzie czekała na nas miła niespodzianka. W nagrodę za dobre sprawowanie, zaprosiliśmy uczniów na włoskie gelato. Lody smakowały wyśmienicie i stanowiły idealne zwieńczenie dnia pełnego przygód i nowych doświadczeń.

      Uczniowie wrócili do hotelu z uśmiechami na twarzach i wspomnieniami, które pozostaną z nami na długo.

       

      Aleksander Komorowski