• Ruszamy z kolejnym sezonem Akademii HAGER
     • Ruszamy z kolejnym sezonem Akademii HAGER

     •  

      W piątek 09.09.2022r. odbyło się spotkanie uczniów kierunków elektrycznego i elektronicznego naszej szkoły z przedstawicielem firmy HAGER panem Andrzejem Szulikiem. Uczniowie zostali zapoznani z założeniami programu Akademii Hager na ten rok szkolny, tematyką szkoleń i spotkań z przedstawicielami firmy. Tematem przewodnim spotkania z młodzieżą była elektromobilność i zarządzanie energią, dwa kierunki w których chcemy szkolić naszą młodzież i rozwijać współpracę z firmą HAGER.W piątek 09.09.2022r. odbyło się spotkanie uczniów kierunków elektrycznego i elektronicznego naszej szkoły z przedstawicielem firmy HAGER panem Andrzejem Szulikiem. Uczniowie zostali zapoznani z założeniami programu Akademii Hager na ten rok szkolny, tematyką szkoleń i spotkań z przedstawicielami firmy. Tematem przewodnim spotkania z młodzieżą była elektromobilność i zarządzanie energią, dwa kierunki w których chcemy szkolić naszą młodzież i rozwijać współpracę z firmą HAGER.

     • Kalendarium historyczne - wrzesień

     •  

      12 września 1683 (339 LAT TEMU)

      Odsiecz wiedeńska

       

      Bitwa pod Wiedniem  (inaczej nazywana Odsieczą Wiedeńską  lub rzadziej Wiktorią Wiedeńską) –bitwa stoczona 12 września 1683 pod Wiedniem między wojskami polsko-cesarskimi pod dowództwem króla Jana III Sobieskiego a armią Imperium Osmańskiego pod wodzą wezyra Kara Mustafy. Bitwa była przełomowym wydarzeniem w wojnie – zakończyła się klęską Osmanów, którzy od tej pory przeszli do defensywy i przestali stanowić zagrożenie dla chrześcijańskiej części Europy

      Była konsekwencją przymierza zawartego IV 1683 przez króla Jana III Sobieskiego z cesarzem Leopoldem I; Jan Sobieski na czele połączonych wojsk polskich (ok. 27 tysięcy) i austriackich (dowódca książę lotaryński Karol V Leopold) oraz niemieckich (dowódca książę Waldecku Jerzy Fryderyk; ogółem ok. 43 tysięcy) rozbił w bitwie 12 IX oblegającą Wiedeń armię turecką (ok. 110–115 tysięcy, dowódca wielki wezyr Kara Mustafa); do zwycięstwa szczególnie przyczynił się atak polskiej husarii ze wzgórza Schafberg; w pierwszej fazie walk opanowano drogę wzdłuż Dunaju oraz wszystkie wzgórza otaczające Wiedeń (m.in. Kahlenberg); decydującą rolę w bitwie odegrała największa w dotychczasowej historii szarża jazdy (ok. 20 tysięcy żołnierzy), którą poprowadził osobiście Jan Sobieski; armia turecka została rozbita, tracąc ok. 15 tysięcy żołnierzy, ponad 100 dział i cały sprzęt; straty koalicji wyniosły ok. 3500 żołnierzy; zwycięstwo pod Wiedniem zahamowało ekspansję turecką na Płw. Bałkański.

       

       

      12 września 1989 (33 lata temu)

      Powołanie Rządu Tadeusza Mazowieckiego

      "Solidarność" osiągnęła w parlamencie taką pozycję, że wbrew niej nie można było wybrać ani prezydenta, ani premiera. Stanęło przed nią więc pytanie: czy tę potężną siłę blokującą wykorzystać, żeby wziąć całą pulę, jak się wtedy mówiło, czyli przejąć władzę wykonawczą?

      Pierwszym widomym sygnałem był słynny artykuł Adama Michnika z 3 lipca, który proponował: "Solidarność" godzi się na komunistycznego prezydenta, a komuniści - na solidarnościowego premiera, stąd tytuł Wasz prezydent, nasz premier. Ten artykuł był następstwem rozmów toczących się niemal od wyborów, na początku niezobowiązujących. Po obu stronach narastała świadomość możliwości i konieczności zmian. Opozycja musiała przełamać politykę samoograniczenia, która w nowych okolicznościach międzynarodowych straciła sens. Zdecydowanie w stronę rządu solidarnościowego parli Adam Michnik i Jacek Kuroń, sceptyczny jeszcze w lipcu był Tadeusz Mazowiecki...

       

       

      17 września 1939 (83 lata temu)

      Atak ZSRR na Polskę

      Zbrojna napaść dokonana 17 września 1939 przez ZSRR (bez określonego w prawie międzynarodowym wypowiedzenia wojny) na Polskę, będącą od 1września 1939 w stanie wojny z III Rzeszą, element działań wojennych kampanii wrześniowej – pierwszej kampanii II wojny światowej. W historiografii radzieckiej miała określenie „wyzwoleńczy pochód Armii Czerwonej” (ros. освободительный поход РККА), a w obecnej rosyjskiej – „polski pochód Armii Czerwonej” (польский поход Красной армии) lub „radziecka inwazja na Polskę” (советское вторжение в Польшу).

       

     • Spotkania z rodzicami uczniów klas pierwszych

     •  

      Informujemy, że spotkania rodziców uczniów klas pierwszych z dyrekcją szkoły i wychowawcami odbędą się w auli szkolnej według następującego harmonogramu:

      • 12.09.2022r. godz. 16:30 - kl. Ia T (technik budownictwa), kl. Ib T (technik elektryk), kl. I BS (monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie),
      • 13.09.2022r. godz. 16:30 - kl. Ic T (technik informatyk), kl. Id T (technik programista), kl. Ie T (technik elektronik / technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej).
    • Odszedł przyjaciel ZSB-E
     • Odszedł przyjaciel ZSB-E

     •  

      27 sierpnia 2022r zmarł Pan Antoni Nóżka, przedsiębiorca świdnicki, przyjaciel ZSB-E. Ponad 50 lat temu ukończył nasze Technikum Budowlane i do tej pory pozostawał z macierzystą szkołą w kontakcie. Lubiany  i do dziś  wspominany przez nauczycieli z sympatią, był bardzo aktywnym członkiem   komitetu, który  organizował  kolejne jubileuszowe zjazdy absolwentów. Zawsze uśmiechnięty, życzliwy, wspierał „swoją”, jak mówił, szkołę również w ramach swojej działalności zawodowej.

      Cześć Jego pamięci!

       

     • Stypendia i nagrody dla uczniów ZSB-E

     •  

      W dniu 01.09.2022r. w auli i Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów za najlepsze wyniki egzaminu maturalnego, osiągnięcia w olimpiadach i konkursach przedmiotowych oraz szczególne osiągnięcia sportowe. 

      Z rąk Starosty Świdnickiego Piotra Fedorowicza i Wicestarosty Zygmunta Worsy, nagrody odebrali następujący uczniowie naszej szkoły: 

      1. Najlepsi Maturzyści:

      • Michał Kościów,
      • Szymon Dziedzic

      2. Osiągnięcia naukowe:

      • Szymon Dziedzic - 3 miejsce w Finale Ogólnopolskiego Konkursu WorldSkills Poland - kategoria instalacje elektryczne

      3. Osiągnięcia sportowe:

      • Kacper Malinowski - I miejsce w kategorii 66 kg w 76 Mistrzostwach Dolnego Śląska w Boksie,
      • Daniel Worobiec - III miejsce w finale w kategorii 92 kg w w 76 Mistrzostwach Dolnego Śląska w Boksie,
      • Jan Kawałko - I miejsce w kategorii Junior 16 w Mistrzostwach Polski WRPF Służb Mundurowych w wyciskaniu sztangi leżąc.

       

     • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023


     • Drodzy Uczniowie, Nauczyciele, Pracownicy Administracji i Obsługi!

      Mam zaszczyt powitać wszystkich na uroczystości z okazji rozpoczęcia NOWEGO ROKU SZKOLNEGO. Wracamy tu po dwumiesięcznej przerwie, opaleni, z uśmiechami na twarzach, ale przede wszystkim wypoczęci i gotowi do dalszej pracy. Mam nadzieję, że choć przed nami wiele wyzwań, uda nam się przeżyć wiele wspólnych, dobrych chwil, rozwinąć swoje zainteresowania i pasje, zawrzeć nowe znajomości i kontynuować stare.

      Szkoła to nie tylko miejsce przekazywania wiedzy, umiejętności i nauki, ale również zdobywania wielu cennych doświadczeń. Wszyscy uczymy się tu współpracować, rozwiązywać problemy, wspierać się nawzajem i szanować. Są to ogromnie ważne elementy ludzkiego życia, wspólnie musimy zadbać, by szkoła była miejscem bezpiecznym, życzliwym i otwartym. W takich warunkach Wasz rozwój będzie przebiegać prawidłowo, a nauka będzie przychodzić Wam z łatwością. My tworzymy dla Was dobrą atmosferę pracy, działania i funkcjonowania, korzystajcie z tego, czerpcie pełnymi garściami, rozwijajcie się, niech to wszystko sprawia Wam ogromną radość.

      Od tego roku szkolnego rozpoczynamy kształcenia na dwóch nowych kierunkach: technik programista oraz technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Naukę w naszej szkole rozpocznie 180 uczniów klas pierwszych w 6 oddziałach witamy ich serdecznie oraz 440 uczniów w klasach starszych witam Was ponownie. Witamy również w naszym gronie dwóch nowych nauczycieli: Ks. Mateusza Kubusiaka oraz Panią Sandrę Stachurę nauczycielkę j. angielskiego.

      Drodzy Nauczyciele! Życzę wam radości z wykonywanej pracy i wielu sukcesów. Pamiętajcie, że nie wszystkie z nich da się zmierzyć ocenami uczniów. Bądźcie dla uczniów autorytetem, źródłem wiedzy i wsparciem.

      Kochani Uczniowie! Witam Was po wakacyjnej przerwie. Życzę wam, aby ten rok szkolny pozwolił rozwijać Wasze zdolności i budował Waszą pewność siebie. Pamiętajcie, że oceny nie są najważniejsze. Najważniejsze jest to, abyście w tych murach poznali samie siebie, odkryli własne talenty i mocne strony, aby nauka sprawiała Wam przyjemność. Mam nadzieję, że będziecie tu przychodzić z ochotą i radością, i że wyniesiecie stąd wiele dobrych wspomnień.

      Rok szkolny uważam za rozpoczęty.

      Dyrektor Rafał Fasuga

      ​​​​​​​

     • Kwalifikacyjne kursy zawodowe

     •  

      Informujemy, że pierwsze zajęcia na kwalifikacyjnych kursach zawodowych w roku szkolnym 2022/2023 odbędą się 16-17 września 2022r. 

      Harmonogram zajęć zostanie zamieszczony w najbliższym czasie.

     • Zajęcia integracyjne

     •  

      Informujemy, że po uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego w klasach pierwszych technikum i branżowej szkoły odbędą się zajęcia integracyjne, które trwać będą do godz. 12:00.

       

     • Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

     •  

      Informujemy, że rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023 odbędzie się 1 września 2022r. o godz. 9:00 na boisku szkolnym. W przypadku złych warunków atmosferycznych uroczystość będzie przeniesiona do budynku szkolnego wg przydziału sal.

     • 24 sierpnia zmarł Pan mgr inż. Tadeusz Bortnik
     •  

      Powiedzieć, że odszedł jeden z najlepszych nauczycieli Zespołu Szkół Budowlano-Elektrycznych to w przypadku Pana mgr inż. Tadeusza Bortnika znaczy nie powiedzieć nic.  Wspaniały nauczyciel, ulubiony wychowawca wielu roczników klas elektrycznych, opiekun młodych nauczycieli zawsze miał czas i sposób na niesienie wsparcia w trudnych  chwilach. Wesoły,  a jednocześnie  zasadniczy, rzetelny i konkretny  był wzorem dla swoich uczniów, z którymi do dziś regularnie utrzymywał kontakty. Pan Tadeusz Bortnik, emerytowany oficer Wojska Polskiego, absolwent Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie przez ponad 31 lat przekazywał  swoim uczniom  szeroką wiedzę teoretyczną i  zawodowe zasady etyczne  z poczuciem  misji  jaka   cechuje wielkich nauczycieli. Był  pomysłodawcą, twórcą  i przez  wiele lat  kustoszem  ceremoniału  ZSB-E. Dbał o patriotyczne wychowanie młodzieży poprzez zachęcanie do udziału w konkursach i imprezach poświęconych pamięci wydarzeń historycznych i związanych z wojskowością, a także przez przykład swojego zaangażowania w  społeczne oddanie sprawom kombatantów.  Po przejściu na emeryturę nauczycielską ciągle utrzymywał kontakt ze szkołą, w której zawsze był serdecznie witany.

      Bardzo trudno będzie nam mówić o Panu Tadeuszu w czasie przeszłym!

      Cześć Jego pamięci!!

     • Uwaga! PILNE!!!

     •  

      Osoby, które dostały się do klas pierwszych Zespołu Szkół Budowlano-Elektrycznych w Świdnicy w roku szkolnym 2022/2023, a są zainteresowane korzystaniem z internatu Zespołu Szkół Mechanicznych w Świdnicy, proszone są o zdeklarowanie chęci korzystania z internatu do 12.08.2022r.

       

     • UWAGA!!!

     •  

       

      W dniu 5 sierpnia 2022r. (piątek) sekretariat będzie czynny w godzinach od 8:00 do 14:00.

       

     • Wykaz podręczników na rok szkolny 2022/2023

     •  

      Podręczniki na rok szkolny 2022/2023

       

      UWAGA! w tym roku szkolnym podręcznik do przedmiotu historia i teraźniejszość nie będzie obowiązkowy!

       

      Informujemy, że w pierwszej połowie września odbywać się będzie w szkole kiermasz podręczników, na którym uczniowie starszych klas będą sprzedawać podręczniki młodszym uczniom. Można więc wstrzymać się z zakupem książek do tego czasu.