Miło nam poinformować, że uczeń Dmytro Osypov (kl. IId - zawód technik programista) otrzymał Stypendium Przesa Rady Ministrów na rok szkolny 2024/2025.
Gratulujemy!
Miło nam poinformować, że uczeń Dmytro Osypov (kl. IId - zawód technik programista) otrzymał Stypendium Przesa Rady Ministrów na rok szkolny 2024/2025.
Gratulujemy!
Lubisz fotografię? Potrafisz dostrzec matematykę wokół siebie? Weź udział w konkurs fotograficznym MATEMATYKA W OBIEKTYWIE, który jest częścią międzynarodowego projektu naukowo-dydaktycznego MATHEMATICS IN FOCUS. Pierwsza edycja odbyła się w roku 2010. Organizatorem przedsięwzięcia jest Uniwersytet Szczeciński i Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.
Celem projektu jest budowanie wspólnej płaszczyzny pomiędzy matematyką a sztuką fotografii, wspomaganie edukacji matematycznej, myślenia matematycznego, popularyzowanie wiedzy i kultury matematycznej. Konkurs jest bezpłatny i powszechny. Uczestnicy wysyłają zdjęcia którym przypisują nazwy związane z matematyką. Idea konkursu opiera się na połączeniu obrazu z autorską informacją o niej. Nadanie nazwy (tytułu) zmienia kategorię pracy z fotografii, która przemawia wyłącznie obrazem na parę (zdjęcie, tekst), która nadaje pracy sens poznaczy. Uczestnicy rywalizują w dwóch grupach wiekowych: do i powyżej 18 roku życia. Aby wziąć udział w konkursie trzeba się zgłosić na stronie www.mwo.usz.edu.pl, podać swoje konto e-mailowe, poczekać na link aktywacyjny. Następnie wypełnić zgłoszenie. Zdjęcia (max 6 szt.) proszę wysyłać wraz z tytułami i opisami poprzez formularz elektroniczny. Szczegółowy regulamin dostępny jest na stronie konkursu. Pula nagród w tegorocznej edycji przekracza 30000 złotych.
Termin nadsyłania prac mija 1.11.2024r.
Szczegółowy regulamin konkursu.
Grasz na instrumencie lub śpiewasz? A może inna działalność muzyczna jest Ci bliska? Poznaj wyzwania jakie na Ciebie czekają na drodze do kariery i dowiedz się jak sobie z nimi radzić. Już w piątek w Klubie Bolko ŚOK w Świdnicy.
W ramach "Manufaktury Zespołów" Świdnicki Ośrodek Kultury prezentuje drugi z wykładów, podczas których będą poruszane pozamuzyczne zagadnienia ważne dla muzyków. Tym razem Michał Wójcik opowie o rozwiązywaniu wyzwań stojących przed niezależnymi artystami.
Zarządzanie własną karierą muzyczną w 21. wieku to nie kaszka z mleczkiem. Nigdy wcześniej muzyk nie zajmował się tyloma tematami: załatwianiem koncertów, kontaktem z mediami, reklamą, zarządzaniem zespołem, produkcją, nagrywaniem, techniką…
Opanowanie dziesiątek narzędzi i ciągłe rozerwanie pomiędzy muzyką, a rzeczami wokół muzyki, może być przytłaczające.
Nasz wykład pomoże Ci znaleźć drogę w tym chaosie, oferując praktyczne narzędzia i techniki, które pozwolą na efektywne zarządzanie swoją ścieżką muzyka.Początek wykładu Michała Wójcika już w piątek 18 października o godzinie 18:00 w Klubie Bolko ŚOK. Udział w wykładzie jest bezpłatny. Szczegółowy program, informacje o prowadzącym oraz formularz zapisów, dostępne są na stronie wydarzenia: https://bit.ly/ManufakturaWojcik
Działanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego
10 października 2024r. zakończyła się IV edycja konkursu technicznego TALENTY DLA FIRM organizowanego przez Sudecką Izbę Przemysłowo-Handlową w Świdnicy oraz Izbę Gospodarczą Kraju Kralovo-Hradeckiego.
Konkurs koncentruje się na zwiększeniu zainteresowania młodzieży dziedzinami technicznymi a w konsekwencji wyboru ścieżki edukacji na kierunkach technicznych, oraz rozwijaniu takich umiejętności jak: integracja na różnych poziomach wiekowych, współdziałanie, organizacja pracy czy terminowość – czyli umiejętności bardzo potrzebnych w dzisiejszym przemyśle.
Projekt jest realizowany w formie konkursu w ustawianiu zestawów technicznych do budowania maszyn i pojazdów (MERKUR) wzbogaconych o elementy programowalne. W czwartek 10 pażdziernika br. odbyła się IV edycja tego konkursu na poziomie lokalnym, właśnie w siedzibie Sudeckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej w Świdnicy. W konkursie uczestniczyły mieszane ośmioosobowe drużyny, składające się z trzech uczniów szkół podstawowych, trzech uczniów szkół średnich, przedstawiciela firmy (jako nadzór techniczny) oraz pedagoga. Drużyny miały niecałe 3 godziny na zbudowanie miniatury modelu linii przemysłowej, a ich prace były ocenione przez międzynarodową komisję na podstawie wcześniej szczegółowo ustalonych kryteriów. W tegorocznym konkursie wzięli udział uczniowie z Zespołu Szkół Mechanicznych, Zespołu Szkół Budowlano-Elektrycznych, SP nr 6 oraz SP nr 8 w Świdnicy. Patronat nad drużynami objęły firmy: SONEL, ELECTROLUX, AMS oraz DAICEL.
Zwycięzcami tegorocznego konkursu zostały drużyny:
I miejsce drużyna pod patronatem firmy DAICEL w składzie: Arkadiusz Kot (ZSM), Krystian Masłowski (ZSM), Piotr Olejarczyk (ZSM), Natalia Karaś (SP 6), Hanna Knap (SP 6), Zuzanna Skrzypek (SP 6), Mariusz Goławski – DAICEL, Magdalena Filipiak – SP nr 6.
II miejsce drużyna pod patronatem firmy SONEL w składzie: Filip Nowak (ZSBE), Ignacy Pajdzik (ZSB-E), Oliwier Papierz (ZSBE), Jagoda Barabasz (SP 8), Jakub Kosmowski (SP 8), Szymon Matras (SP 8), Przemysław Matejczuk - pedagog ZSB-E, Mariusz Wyroba - SONEL.
III miejsce drużyna pod patronatem firmy Electrolux w składzie: Miłosz Piekielnik (ZSB-E), Mikołaj Dzięgielowski (ZSB-E), Piotr Belniak (ZSB-E), Ksawery Felusiak (SP 8) , Wojciech Chmielarski (SP 8), Mateusz Czabski (SP 8), Andrzej Filipowski – pedagog SP nr 8, Szymon Razik – Electrolux.
IV miejsce drużyna pod patronatem firmy AMS w składzie: Radosław Teuerle (ZSM), Bartosz Pietrzak (ZSM), Ksawery Karpisz (ZSM), Tymon Brygier (SP 6), Bartosz Głogowski (SP 6), Jędrzej Gut (SP 6), Jarosław Natanek – pedagog ZSM, Łukasz Dymarski – firma AMS.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy !!
Drużyny zostały wyróżnione nagrodami, a dwa pierwsze zespoły pojadą na konkurs międzynarodowy do Hradec Kralove, który odbędzie się w dniu 15 listopada br.
Źródło (tekst i zdjęcia): https://www.siph.pl/
Chociaż Ogólnopolski Dzień Gier planszowych przypada dziś, to kulminacja świdnickiego świętowania nastąpi w sobotę 12 października. W Klubie Bolko ŚOK przez cały dzień będzie można wziąć udział w turniejach, prezentacjach, nauce gier oraz skorzystać z planszówkowego komisu.
Świdnicki Ośrodek Kultury i Miejska Biblioteka Publiczna wspólnie przygotowały serię wydarzeń pod nazwą “tyDzień Gier Planszowych”. Za nami już pierwsze spotkania, ale największe dopiero nadchodzi. Przedstawiamy program soboty w Klubie Bolko ŚOK:
“tyDzień Gier Planszowych” jest realizowany dzięki współpracy i zaangażowaniu lokalnych miłośniczek i fanów “gier bez prądu”, którzy cyklicznie spotykają się na wydarzeniach organizowanych przez ŚOK oraz MBP.
Udział w wydarzeniach jest bezpłatny a szczegóły można znaleźć na stronie: https://sok.com.pl/tydzien-gier-planszowych/
2 października odbył się etap szkolny Olimpiady Języka Angielskiego, organizowanej przez Wyższą Szkołę Języków Obcych im. Samuela Bogumiła Lindego. Uczniowie przez 45 minut mierzyli się z tajnikami słownictwa i gramatki języka angielskiego.
Poziom konkursu był bardzo wysoki, tym bardziej cieszymy się, że dwójka naszych uczniów: Dmytro Osypov z klasy 2d i Jan Jakowicki z klasy 3d zakwalifikowali się do drugiego etapu rozgrywek.
Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia!
Na początku roku szkolnego informowaliśmy o podpisaniu umowy o współpracy firmySPIE Stangl Technik Sp. z o.o. z naszą szkołą.
Miło nam poinformować, że w ubiegym tygodniu firma przekazała szkole rozdzielnicę niskiego napięcia oraz planszę przedstawiającą różne rodzaje i typy przewodów elektrycznych. Ten profesjonalny, nowoczesny sprzęt będzie cennym wzbogaceniem bazy dydaktycznej wykorzystywanej w procesie kształcenia w zawodzie technik elektryk.
Za przekazane pomoce dydatktyczne serdecznie dziękujemy!
Ostatni piątek września okazał się dla uczniów klasy II d T (profil programista) dniem niezwykle obfitującym w „szkolne-nieszkolne” wydarzenia. Okazji ku temu było kilka.
Po pierwszej lekcji młodzież pod wodzą dwóch pań Marzen – historyczki i polonistki (również wychowawczyni) udała się w edukacyjną podróż po Świdnicy. Temat tego powrotu do przeszłości to „Reformacja i kontrreformacja w Świdnicy”. Było co oglądać i czego słuchać! Odwiedziliśmy dwa kultowe miejsca – Kościół Pokoju i świdnicką Katedrę. Pani Zięba zadbała o wszelkie szczegóły i ciekawostki, dzięki czemu ani przez chwilę nie było nudy. W tym miejscu wielki podziw należy wyrazić dla Filipa Zabrzewskiego, w wykonaniu którego wysłuchaliśmy krótkiego koncertu organowego we wspomnianym Kościele Pokoju. Filip – szacun dla Ciebie: i za cudowną grę, i za inicjatywę!!!
Podczas zwiedzania zabytków świdnickiego rynku natknęliśmy się nietypową mobilną wystawę „Iskry Niepodległej”. Więcej o wydarzeniu pod linkiem: https://swidnica24.pl/2024/09/iskry-niepodleglej-w-swidnicy-multimedialna-wystawa-przybliza-dokonania-polek-i-polakow-foto/. Tym razem szczere podziękowania kierujemy do pań z Urzędu Miasta – dzięki ich uprzejmości udało nam się wejść do wystawowej naczepy bez wcześniejszej rezerwacji! Było warto zapoznać się z ciekawymi eksponatami i świetną multimedialną prezentacją.
Piątkową wisienką na torcie była jednak obiecana podczas zakończenia ubiegłego roku szkolnego przez pana dyrektora Rafała Fasugę … pizza! Zasłużenie – w końcu wygraliśmy rywalizację na najlepszą klasę w ZSB-E 2023/24. Było pysznie! Tak więc po zaliczeniu kilku punktów programu mogliśmy spokojnie odpocząć i delektować się smakiem Margherity w Da Grasso.
Panie Dyrektorze – DZIĘKUJEMY!
Jak wygląda i gdzie znajduje się świątynia protestancka w Świdnicy? Co ze świdnicką Katedrą mają wspólnego Jezuici i na czym polega jej barokizacja?
Tego wszystkiego dowiedzieli się uczniowie klasy 2eT, którzy 26 września 2024 r. wzięli udział w wycieczce dydaktycznej pt. "Reformacja i kontrreformacja w Świdnicy". Wycieczka zorganizowana została w ramach lekcji historii i miała na celu pogłębienie wiedzy z edukacji regionalnej.
28 września zmarła Pani Krystyna Łowicka. W latach 1978-1999 nauczycielka języka polskiego w Zespole Szkół Budowlano-Elektrycznych. Urodzona Lublinianka, z wyboru Świdniczanka, z zamiłowania polonistka. Z wielkim zaangażowaniem wdrażała zasadę wychowania przez sztukę. Dzięki niej działał teatr szkolny, który uświetniał wiele akademii i imprez. Spektakle, które prof. Łowicka wyreżyserowała spotykały się zawsze z entuzjastycznym przyjęciem społeczności szkolnej. Obdarzona wspaniałym poczuciem humoru i wielkim sercem zawsze potrafiła wydobyć z uczniów to co najlepsze - wrażliowość, szacunek do drugiego człowieka i ukryte talenty.
Pani Profesor Krystyna Łowicka kochana i podziwiana przez koleżanki, kolegów oraz uczniów pozostanie jedną z legend naszej szkoły.
Cześć Jej pamięci!!
Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego rozpoczął realizację "Programu polityki zdrowotnej w zakresie zaburzeń psychicznych, w tym depresji oraz zapobiegania samobójstwom dla dzieci i młodzieży na terenie Województwa Dolnośląskiego" na lata 2023-2025.
Do programu zgłaszać się mogą dzieci i młodzież w wieku 10- 19 lat, zamieszkujące województwo dolnośląskie. Zgłoszenia może dokonać także rodzic lub opiekun prawny. Pomoc można uzyskać pod numerem telefonu infolinii 800 805 600 lub pod adresem e-mail razemlatwiej@cogitozdrowie.pl (wówczas pracownik infolinii skontaktuje się telefonicznie).
Pacjenci, którzy zgłoszą się do programu, objęci będą wsparciem psychologicznym (spotkania diagnostyczne i spotkania wspierające), a koordynatorzy regionalni pozostają w stałym kontakcie z pacjentem, służąc pomocą w poruszaniu się między poszczególnymi poziomami pomocy psychologiczno-psychiatrycznej, w zależności od potrzeb.
Około 50 uczniów naszej szkoły odwiedziło 26.09.2024r. siedzibę Centrali Technicznej Eltech w Świdnicy.
Powodem wizyty była ekspozycja firmy BOSCH, w ramach imprezy BOSCH PRO TOUR.
BOSCH PRO TOUR to oprócz prezentacji narzędzi, praktyczne warsztaty, pokazy na żywo, konsultacje z eksponatami.
Dla uczniów branży budowlanej i elektrycznej udział w ekspozycji był realnym wzbogaceniem wiedzy na temat nowoczesnego sprzętu.
Spotkania rodziców klas pierwszych odbyły się w terminie wcześniejszym.
26 września w firmie Eletch odbędzie się wyjątkowe wydarzenie – Bosch Pro Tour! To niepowtarzalna okazja, aby zapoznać się z najnowszymi narzędziami i technologiami marki Bosch, a także wziąć udział w praktycznych pokazach oraz testach produktów. Na to wydarzenie zostali zaproszeni również uczniowie Zespołu Szkół Budowlano-Elektryczych w Świdnicy, którzy będą mieli możliwość poszerzenia swojej wiedzy i umiejętności w zakresie nowoczesnych narzędzi stosowanych w branży budowlanej.
Co zobaczą uczniowie Zespołu Szkół Budowlano-Elektrycznych:
To będzie dzień pełen wrażeń, wiedzy i inspiracji! Serdecznie zapraszamy do firmy Eletch 26 września!
Więcej informacji na stronie: https://www.eltech.com.pl/bosch-pro-tour/
Informujemy, że w dniu 17.09.2024r. zajęcia w szkole i w CKZ Świdnica odbywają się zgodnie z planem.
Informujemy, że wywiadówki, które miały się odbyć 16.09.2024r. są odwołane.
Decyzją dyrektora ZSB-E w Świdnicy zajęcia w dniu 16 września są zawieszone.
Zapraszamy rodziców na spotkania z wychowawcami w dniu 16.09.2024r. o godz. 16:30.
Spotkania rodzicó klas pierwszych odbyły się w terminie wcześniejszym.
Powered by aSc EduPage