• ŚOK informuje...

     •  

      Hip-hopowe single od SNS, TataMati, Markowego, i koncertowe wideo od Arthura Samuela i Madziała [WIDEO]

      W nowym roku prezentujemy kilka grudniowych nagrań od lokalnych wykonawców i przedstawiamy aktualności z obozów m.in. Disorder (death metal), FanKlub (pop) czy Bluefaces (cold wave). Oprócz tego relacje i zapowiedzi!

      Zapraszamy do oglądania: https://youtu.be/5FqAMwq5NWk

       

     • Eliminacje do Mistrzostw Powiatu w piłce siatkowej dziewcząt

     •  

      W dniu 13 grudnia 2023 r. w I Liceum Ogólnokształcącym w Świdnicy odbyły się eliminacje do Mistrzostw Powiatu w piłce siatkowej dziewcząt. Wystąpiła w nich reprezentacja naszej szkoły. Warty podkreślenia jest fakt, że ostatni raz nasza drużyna wystąpiła w podobnym turnieju kilkanaście lat temu.

      Brawa dla dziewcząt i ich opiekunki, pani Moniki Garbacz za mobilizację i chęć reprezentowania naszej szkoły na zawodach powiatowych. Wyniki mają mniejsze znaczenie, ale z dziennikarskiego obowiązku podajemy, że dziewczęta zacięcie rywalizowały o jak najlepszy rezultat. Niestety po zaciętej rywalizacji przegrały z Zespołem Szkół nr 1: 24:26 i zajęły trzecie miejsce.

      Nasza drużyna wystąpiła w składzie:

      1. Nikola Lewandowska (2c)
      2. Anna Kryger (2c)
      3. Izabela Majcherczyk (2d)
      4. Malwina Kossowska (1a)
      5. Klaudia Wolkenstein (2a)
      6. Zuzanna Gawryliszyn (3c)
      7. Anastazja Bondarenko (2d)
      8. Kamila Wydra (2d)
      9. Wiktoria Paszkot (3b)
     • Międzyszkolny turniej w grę League of Legends

     • W środę 6.12.2023 w klubie Bolko odbył się powiatowy turniej charytatywny ITL – Interschool League Tournament w grę „league of legends”. W turnieju wzięło udział 6 szkół: 1LO, 2LO, Zespół Szkół Ekonomicznych, Zespół Szkół Mechanicznych, Zespół Szkół w Żarowie, i my – Zespół Szkół Budowlano-Elektrycznych. Końcówka roku pokazała że nadal jesteśmy pionierami i mistrzami e-sportu w Świdnicy!!!

      Nasza szkoła odniosła zwycięstwo w finale z Zespołem Szkół Mechanicznych. Zdjęcia drużyn można zobaczyć na instagramie turnieju: https://www.instagram.com/interschool_league_tournament/

      Szkołę reprezetowało 5 uczniów: Andrzej Kaszyński (IVd) - kapitan drużyny, Oskar Browarski (Vd), Bartek Januś (Vc), Nikolas Pulnowski (Vc), Daniel Mazur (Vc).Nasza drużyna odniosła nie lada sukces.

      Dziękujemy Organizatorom – Zespołowi Szkół Ekonomicznych im. Wincentego Stysia, Świdnickiemu Ośrodkowi Kultury, Klubowi Bolko, SDDP, Sponsorom oraz wszystkim którzy przyczynili się do stworzenia i przebiegu tak fajnego wydarzenia.

      Chłopakom dziękujemy za reprezentację oraz gratulujemy wygranej i życzymy powodzenia w przyszłych turniejach!!!
       

       

     • Wycieczka  -----   Lazurowe Wybrzeże

     •  

      AKTUALIZACJA!!!

      Pozostało już tylko 8 wolnych miejsc w maju 2024 na wyjazd rekreacyjno-turystyczny młodzieży do Francji.

      Informujemy, że dnia 18.12.2023 o godzinie 15.10 odbędzie się spotkanie uczestników wycieczki do Francji na Lazurowe wybrzeże w sali 28 budynek A.

       

       

    • XVIII Powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego 
     • XVIII Powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego 

     •  

      29 listopada 2023r., po przerwie spowodowanej pandemią, w ZSH-T w Świdnicy odbył się XVIII Powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego i Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych, w którym tradycyjnie wzięli udział uczniowie naszej szkoły. Temat przewodni tej edycji brzmiał „Deutsche Erfindungen, die die Welt revolutionierten” / „Niemieckie wynalazki, które zrewolucjonizowały świat”.

      Z trudnymi zadaniami konkursowymi w części pisemnej zmierzyło się 19 uczniów ze szkół średnich, a naszą szkołę reprezentowali: Mateusz Iwan z kl. IIIc Tp, Michał Bortkiewicz z kl. IIIc Tp, Piotr Borkowski z kl. IIIa Tp oraz Hubert Krzeczkowski z kl. Id T. Dwóch naszych uczniów: Mateusz i Hubert, zakwalifikowało się do części ustnej konkursu, w której należało przedstawić prezentację multimedialną na ww. temat. Tym razem reprezentanci ZSB-E nie znaleźli się w gronie ścisłej trójki laureatów. Jednak Hubert podbił serca jurorek swoją atrakcyjną prezentacją o  Nivea Creme / kremie Nivea, za którą otrzymał wyróżnienie.

      Temat przewodni tegorocznego konkursu był bardzo cielawy, ponieważ uświadomił wszystkim uczestnikom jak wiele rzeczy z naszego codziennego otoczenia jest Hergestellt in Deutschland / Made in Germany. Bo Niemcy to kraj wynalazców i innowacyjnych rozwiązań, drugi na świecie po USA.

      Gratulacje dla Huberta!

     • MATURA PRÓBNA W ZSB-E

     • We wtorek 21 listopada rozpoczęły się w szkole próbne egzaminy maturalne. Maturę zorganizowano przy współpracy z wydawnictwem Operon. Wolę przystąpienia do próbnej matury (formuła 2023) wyraziło 85 uczniów klas piątych technikum. Uczniowie zmierzyli się z przedmiotami obowiązkowymi zdawanymi na poziomie podstawowym (j. polski, j. angielski, matematyka) oraz z przedmiotami dodatkowymi zdawanymi na poziomie rozszerzonym, z których największą popularnością cieszyły się: matematyka (45 zdających), j. angielski (27 zdających), j. polski (4 zdających), geografia (3 zdających), fizyka (2 zdających), historia (2 zdających), informatyka (2 zdających). Trzymamy kciuki za pozytywne wyniki!

     • Stypendium Prezesa Rady Ministrów

     • Wśród tegorocznych laureatów Stypendium Prezesa Rady Ministrów znalazł się uczeń naszej szkoły Michał Bieżyński (kl. Va - technik budownictwa).

      W roku szkolnym 2022/2023 Michał otrzymał promocję z wyróżnieniem uzyskując przy tym najwyższą w naszej szkole średnią ocen.

      Gatulacje dla Michała!

     • Dyktando charytatywne na Święto Niepodległości 2023

     • ​​​​ 

      Zapraszamy na charytatywne dyktando z okazji Święta Odzyskania Niepodległości! Udział jest bezpłatny, a za każdego uczestnika organizator przekaże 1 zł potrzebującym. Środki te trafią do podopiecznych domu dziecka. To już IV edycja charytatywnego wydarzenia organizowanego przez portal edukacyjny https://dyktanda.pl/

      Dyktando odbędzie się 11.11.2023 r. Będzie podzielone na pięć kategorii wiekowych, tak aby każdy mógł rozwiązać tekst o odpowiednim poziomie trudności. Zapraszamy uczniów oraz osoby dorosłe.

      Szkoła, która będzie najliczniej reprezentowana w dyktandzie, wskaże dom dziecka, który otrzyma zebrane środki. Dlatego warto licznie przystąpić do akcji. Każdy uczestnik będzie mógł określić “swoją” szkołę - zarówno uczniowie, jak i osoby dorosłe (nauczyciele i rodzice).

      Dyktando zostanie specjalnie przygotowane na tę okazję. Pojawią się w nim wątki patriotyczne, będzie wspominało znane postacie i wydarzenia. Dyktando będzie można rozwiązać w aplikacji ZDAY

      Szczegóły wydarzenia, m.in. godziny rozpoczęcia dyktanda dla poszczególnych grup wiekowych, znajdują się na stronie:https://zday.pl/dyktando-charytatywne/

       

      Z poważaniem,Zespół Dyktanda.pl i Zday.pl 

     • Powiatowy Festiwal Piosenki Anglojęzycznej

     •  

      Zespół Szkół Hotelarsko – Turystycznych  zaprasza uczniów do wzięcia udziału w XVIII edycji Powiatowego Festiwalu Piosenki Anglojęzycznej, którego celem jest rozpowszechnianie tradycji muzycznych oraz propagowanie wiedzy o języku i kulturze krajów anglojęzycznych. Festiwal odbędzie się we wtorek, 21 listogada 2023r. o qodzinie 10:00 w auli Zespołu Szkół Hotelarsko — Turystycznych w Świdnicy, przy ulicy Równej 18.

      Każda szkoła ponadgimnazjalna ì ponadpodstawowa z powiatu świdnickiego może zgłosić do konkursu do dwóch utworów wokalno-muzycznych w języku angielskim, prezentowanych przez tego samego wykonawcę lub różnych uczestników (wykonawcą może być solista bądź zespół). Jeżeli muzyka nie jest wykonywana przez uczestników, wymagany jest podkład muzyczny audio na opisanej płycie CD lub na nośniku pendrive.

      Osoby chętne do wzięcia udziału prosimy o zgłoszenie się do nauczycieli języka angielskiego do piątku 10 listopada 2023r.
       

     • Narodowe Święto Niepodległości

     • Narodowe Święto Niepodległości –  obchodzimy  corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku, po 123 latach zaborów  (1795–1918). W tym roku mija 105 rocznica tego wydarzenia.

      Święto zostało ustanowione ustawą z dnia 23 kwietnia 1937r.

      Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym.

      „Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 123 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (...) Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało. (...) „pisał Jędrzej Moraczewski.

      11 listopada Rada Regencyjna wydała dekret przekazujący J. Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo wojsk polskich, 14 listopada Rada Regencyjna przekazała Piłsudskiemu władzę cywilną. Piłsudski objął najwyższą władzę jako Tymczasowy Naczelnik Państwa, aż do czasu zwołania sejmu ustawodawczego.

       

      Odzyskanie niepodległości to był dopiero początek odradzania się Polski . Przez wiele lat trwały walki o granice II Rzeczypospolitej, o jej kształt terytorialny, ale również ustrojowy.

      Przezwyciężenie skutków wojny, dziedzictwa zaborów, bezpieczeństwo granic to zadania, które stanęły przed Polakami.

      Dzisiaj żyjemy w wolnej, bezpiecznej i dostatniej Polsce.

      Pamiętamy o tych, którzy nam to umożliwili.

      Warto się czasem zasłuchać w wiatru granie,

      Szum gałęzi, listopadów przemijanie.

      Warto się czasem zasłuchać w grobów ciszę,

      By mowę wieków usłyszeć.

      One mówią…


       

      Odzyskanie niepodległości to był dopiero początek odradzania się Polski . Przez wiele lat trwały walki o granice II Rzeczypospolitej, o jej kształt terytorialny, ale również ustrojowy.

      Przezwyciężenie skutków wojny, dziedzictwa zaborów, bezpieczeństwo granic to zadania, które stanęły przed Polakami.

      Dzisiaj żyjemy w wolnej, bezpiecznej i dostatniej Polsce.

      Pamiętamy o tych, którzy nam to umożliwili.

      Warto się czasem zasłuchać w wiatru granie,

      Szum gałęzi, listopadów przemijanie.

      Warto się czasem zasłuchać w grobów ciszę,

      By mowę wieków usłyszeć.

      One mówią…


     • Ogólnopolski Konkurs Wiersza Obrazkowego

     • ŚWIDNICKI OŚRODEK KULTURY OGŁASZA OGÓLNOPOLSKI KONKURS WIERSZA OBRAZKOWEGO

      1. Przedmiotem konkursu jest utwór wierszowany, który swym kształtem graficznym przypomina kształt jakiegoś przedmiotu, rzeczy, budynku, zwierzęcia itp., nigdzie dotąd niepublikowany i nienagradzany, będący oryginalnym dziełem autora.

      2. Ogólnopolski Festiwalowy Konkurs Wiersza Obrazkowego odbywa się w 2 kategoriach:

      – do lat 15-tu

      – od lat 16-tu.

      3. Każdy autor zobowiązuje się wysłać plik tekstowy/graficzny wiersza własnego autorstwa w formacie PDF na adres mailowy: konkurs@sok.com.pl od dnia 23 października do dnia 12 listopada 2023. Praca musi się zmieścić na kartce A4.

      4. Utwory nieodpowiadające powyższym warunkom nie będą przedmiotem oceny.

      5. Wyniki konkursu w formie on-line zostaną ogłoszone 27 listopada 2023 o godz. 16.00 na stronie www.sok.com.pl, www.czteryzywiolyslowa.pl i fanpage’u FB Świdnickiego Ośrodka Kultury.

      6. Jury przyzna 2 główne finansowe nagrody konkursu po 500 zł w każdej kategorii. Jednocześnie Jury zastrzega sobie możliwość innego podziału nagród.

      7. Organizatorzy nie zwracają nadesłanych prac.

      8. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do wykorzystania nagrodzonych utworów bez zgody autorów.

      9. Każdy uczestnik wraz z pracą nadsyła formularz zgłoszeniowy wraz z informacją RODO (info: www.sok.com.pl).

      10. Wszystkich informacji na temat konkursu udziela koordynator projektu Halina Szymańska: h.szymanska@sok.com.pl, tel. 748515653.

      ZAPRASZAMY DO PISANIA!