• Siatkówka plażowa

     •  

      Reprezentacja naszej szkoły zajęła 2. miejsce w odbywających się na obiektach OSiR Świdnica zawodach siatkówki plażowej dla uczniów szkół ponadpodstawowych z Powiatu Świdnickiego. Tym samym drużyna ZSB-E awansowała do strefy Wałbrzyskiej.

       

    • Wycieczka - dzień 4.
     • Wycieczka - dzień 4.

     •  

      15.05.2024r.

      Relacja z Wycieczki do Antibes i Cannes

      Wycieczka rozpoczęła się w radosnym nastroju, gdy grupa młodzieży wraz z trzema ulubionymi nauczycielami wyruszyła na przygodę po słonecznej Riwierze Francuskiej.

      W Antibes uczestnicy wycieczki zanurzyli się w uroki miasta kwiatów i historii. Spacerując po malowniczych uliczkach starówki, podziwiali kolorowe fasady budynków i zatracili się w atmosferze pełnej lokalnego uroku. Wizyta w muzeum Picassa była niezapomnianym doświadczeniem, które rozbudziło zainteresowanie sztuką wśród młodych adeptów.

      W Antibes grupa podjęła się wyzwania poszukiwania "Joy of Life" - dzieła sztuki, które zapewne na zawsze pozostanie w ich wspomnieniach. Zaangażowanie każdego uczestnika w poszukiwania było niewątpliwie inspirujące, a odkrywanie sztuki Picassa sprawiło, że wycieczka stała się nie tylko przyjemnością, ale również naukowym wyzwaniem.

      Przybycie do Cannes podczas 77. Festiwalu Filmowego było kulminacyjnym punktem wycieczki. Widok majestatycznych jachtów i ekskluzywnych samochodów rozbudził wyobraźnię uczestników, którzy nie mogli się doczekać spotkania z gwiazdami kina i uczestniczenia w wydarzeniach festiwalowych.

      Podczas wycieczki przeprowadzono konkurs, który okazał się emocjonującą zabawą dla wszystkich uczestników. Poszukiwanie dzieł sztuki i fotografowanie najpiękniejszych miejscowych widoków sprawiło, że wszyscy czuli się częścią czegoś wyjątkowego. Rozstrzygnięcie konkursu było okazją do wspólnego świętowania sukcesów i nagrodzenia zaangażowania oraz kreatywności uczestników.

      Wycieczka z Sanremo do Antibes i Cannes nie tylko dostarczyła niezapomnianych wrażeń, ale również wzmocniła więzi między uczestnikami oraz nauczycielami, tworząc niepowtarzalne wspomnienia, które zostaną z nimi na zawsze.

      Aleksander Komorowski

       

     • Dolnośląski Program Wspierania Talentów

     • Samorząd Województwa Dolnośląskiego stworzył program, który będzie wspierał utalentowanych Dolnoślązaków, w ramach Dolnośląskiego Programu Wspierania Talentów.

      Głównym celem i zadaniem Programu jest przyznanie stypendium utalentowanym osobom, by umożliwić im start w prestiżowych międzynarodowych i ogólnopolskich wydarzeniach.

      O jednorazowe stypendium może ubiegać się osoba, która jest uczniem (słuchaczem) lub studentem (tryb stacjonarny, studia I i II stopnia) szkoły podstawowej albo ponadpodstawowej lub uczelni z terenu województwa dolnośląskiego.

      Wnioskodawca może ubiegać się o jednorazowe stypendium nie częściej niż jeden raz w roku budżetowym, jednak nie później niż do dnia 31 października danego roku.

      Szczegóły programu https://dbp.wroclaw.dolnyslask.pl/biblioteki/wroclaw/wroclaw-wydarzenia/6046-dolnoslaski-program-wspierania-talentow

     • SONEL szkoli z termowizji

     •  

      W dniu dzisiejszym firma SONEL S.A.zorganizowała kolejne szkolenie dla uczniów kierunku technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Tym razem tematyka dotyczyła zastosowania termowizji w badaniu usterek paneli fotowoltaicznych. Uczniowie mieli możliwość dowiedzieć się jak za pomocą kamer termowizyjnych lokalizuje się uszkodzenia w panelach fotowoltaicznych oraz jak zlokalizować miejsce prawdopodobnych uszkodzeń. 

      Szkolenie tradycyjnie odbywało się pod okiem inżynierów z firmy SONEL. S.A., która objęła patronatem klasę "OZE"

    • Wycieczka - dzień 3.
     • Wycieczka - dzień 3.

     •  

      14.05.2024r.

      Kolejny dzień naszej przygody. Rozpoczęliśmy podróż wcześnie rano, pełni energii i optymizmu, gotowi na nowe doświadczenia. Po przyjeździe do San Remo udaliśmy się na relaksujący spacer po urokliwych uliczkach miasta, podziwiając piękną architekturę i urokliwe widoki na morze.

      Następnie nadszedł czas na odrobinę przyjemności – kąpiel w ciepłych wodach Morza Śródziemnego. Młodzież z radością wskoczyła do wody, ciesząc się pierwszym dniem w San Remo i błogim relaksem nad brzegiem morza.

      Wieczorem udaliśmy się w okolice kasyna, gdzie mogliśmy poczuć klimat i atmosferę tego miejsca nawet z zewnątrz. Rozkoszowaliśmy się spacerem po okolicznych uliczkach, obserwując światła i ruch towarzyszący życiu nocnemu. Emocje i energia otoczenia sprawiły, że wieczór był pełen wrażeń i niezapomniany dla naszej młodzieży.

      Aleksander Komorowski

       

    • Wycieczka - dzień 2.
     • Wycieczka - dzień 2.

     •  

      13.05.2024r.

      Grupa młodych podróżników z Zespołu Szkół Budowlano-Elektrycznych, wyruszyła do urokliwej Werony. Pod opieką doświadczonego przewodnika odkrywaliśmy tajemnice miasta tragicznej miłości, zwiedzając słynne miejsca takie jak Plac Panny, gdzie stoi pomnik Julii, czy też legendarne balkony związane z historią Romea i Julii. Pełni entuzjazmu i zapału przemierzaliśmy uliczki pełne historii, smakując lokalne przysmaki i podziwiając zabytkową architekturę. To był niezapomniany dzień pełen przygód i nowych doświadczeń, który na długo pozostanie w naszej pamięci.

      Podczas naszej wycieczki do Werony mieliśmy okazję poznać fascynującą historię znaczących rodów związanych z miastem. Rodzina La Scala, znana również jako Scaligerowie, była wpływową rodziną arystokratyczną, która przez wiele wieków sprawowała władzę w Weronie. Ich imponujące grobowce na terenie miasta są świadectwem ich potęgi i wpływu.

      Poznaliśmy historię Cangrande, który był jednym z najbardziej znaczących władców miasta w średniowieczu, a jego postać jest obecna w wielu lokalnych legendach i opowieściach.

      Odkrywanie historii tych dwóch rodzin pozwoliło nam lepiej zrozumieć bogatą przeszłość Werony i jej niezwykłą kulturę oraz znaczenie drabiny.

       

      Aleksander Komorowski

       

    • Wycieczka - dzień 1.
     • Wycieczka - dzień 1.

     • 12.05.2024r.

      Jest godzina 22:00, rozpoczyna się nasza ośmiodniowa przygoda. Na pokładze autokaru zameldowało się dwóch kierowców: Juras i Dawid, Pani pilot Marzanna oraz nasza wesoła ekipa 37 uczniów wraz ze swoimi ulubionymi opiekunami. Humory nam dopisują przez całą noc. Zaczęliśmy od wesołych przyśpiewek a polifoniczne chrapanie umilało nam sen. Pierwszym przystankiem w drodze na Lazurowe Wybrzeże będzie Werona. Zwiedzanie Werony zaplanowane jest na wczesne popołudnie.

      Aleksander Komorowski

     • Zbiórka krwi na Świdnickim Rynku

     • Klub motocyklowy(stowarzyszenie) "Black Devils"  ze Świdnicy organizuje w ramach wolontariatu sobotę 11 maja,  zbiórkę krwi pod hasłem MotoKrew.

      Jest to już kolejna edycja akcji podczas której mieszkańcy, a w szczególności młodzież i dzieci z Miasta Świdnicy i okolic, będą mogli m.in.:

      • obejrzeć wystawę motocykli oraz samochodów marki mercedes,
      • posłuchać muzyki na dwóch koncertach,
      • obejrzeć Rosomaka z Wojskowej Brygady Zmechanizowanej wraz z trenażerem strzeleckim,
      • być częścią pokazu jazdy wyczynowej motocyklem przez najlepszego europejskiego zawodnika Martina (Czechy).

       

      Honorowy patronat nad imprezą objęła Pani Prezydent Miasta Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska.

       

     • Egzamin maturalny z informatyki

     •  

      Informujemy, że 21 maja 2024r. o godz. 12:00 (na dzień przed egzaminem) odbędzie się sprawdzenie stanowisk egzaminacyjnych. Spotkanie zdających w sali 26.

      Obecność osób zdających egzamin pisemy z informatyki na poziomie rozszerzonym obowiązkowa!

       

     • 233 lata temu uchwalono Konstytucję 3 maja

     • Obraz Jana Matejki „Konstytucja 3 maja 1791” w zbiorach Zamku Królewskiego w Warszawie. Fot. PAP-Reprodukcja

       

      233 lata temu, 3 maja 1791 r., Sejm Czteroletni przyjął ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja. Była to druga na świecie i pierwsza w Europie ustawa regulująca organizację władz państwowych, a także prawa i obowiązki obywateli.

     • Drużyna ZSB-E zajęła 2 miejsce w Finale Wojewódzkim Licealiady w piłce ręcznej!

     • Kolejny sukces w rozgrywkach szkolnych odnieśli zawodnicy naszej szkoły. Uczniowie ZSB-E zajęli 2 miejsce w Finale Wojewodzkim Licealiady w piłce ręcznej!

      Finał rozegrano w czwartek 25 kwietnia w Lubinie. Reprezentacja ZSB-E zajęła drugie miejsce w turnieju z udziałem czterech drużyn. Świdniczanie w połfinale wygrali z ZSE Bolesławiec. W finale musieli uznać wyższość gospodarzy turnieju - SMS Lubin. Trzecie miejsce zajeło IX LO Wrocław, czwarte Bolesławiec. 

      Najlepszym zawodnikiem ZSB-E został uznany Maksymilian Bieryt.

      ZSB-E: Szwaczek, Anioł, Firlej - Marek, Ruszaj, Bieryt, Kocjan, Laska, Choiński, Lurka, Stadnik, Zisiadis

     • Pożegnanie Maturzystów

     • 26 kwietnia w auli szkolnej odbyła się uroczysta gala z okazji zakończenia roku szkolnego uczniów piątych klas Technikum Nr 4 Politechnicznego w Świdnicy.

      Były podziękowania, gratulacje, życzenia a najlepsi uczniowie otrzymali dodatkowo nagrody.

      W tym roku szkołę ukończyło 92 absolwentów, kształcących się w zawodach technik budownictwa, technik elektryk, technik elektronik i technik informatyk. Wychowawcami klas byli: pani profesor Helena Kosmala (Va T), pani profesor Agnieszka Perska (Vb T), pani profesor Anita Klepacz (Vc T), pani profesor Bożena Kędzierska (Vd T).

      Najlepsi uczniowie odebrali nagrody i wyróżnienia z rąk dyrektora szkoły pana Rafała Fasugi.

      W tym roku statuetka dla Najlepszego Absolwenta ZSB-E trafiła do Michała Bieżyńskiego.

       

      Nagrody za dobre wyniki w nauce uzyskali:

      • Michał Bieżyński
      • Jakub Konarzewski
      • Jan Czerwiński
      • Kornel Łożyński
      • Tomasz Bartoszuk
      • Nikola Pielech
      • Mateusz Łach
      • Filip Kusiak

       

      Nagrodę dla trzech najlepszych absolwentów w zawodzie technik elektryk (nagrody ufundowane przez firmę SPIE STANGL Technik) otrzymali:

      • Jakub Kański
      • Wojciech Nędza
      • Jakub Malawski

       

      Nagrody za pracę na rzecz środowiska szkoły otrzymali:

      • Maksymilian Onik
      • Oskar Wojtkowiak
      • Maciej Zabrzewski

       

      Nagrody za reprezentowanie szkoły w zawodach sportowych otrzymali:

      • Michał Bieżyński
      • Jakub Jaszczak
      • Marcin Wiatrak
      • Krzysztof Janiszewski
      • Kacper Przedpełski
      • Paweł Radziszewski
      • Dominik Rużowski
      • Wiktor Szymanowski
      • Oskar Browarski
      • Bartłomiej Kunc
      • Martin Westerlich

       

      Absolwenci odebrali świadectwa ukończenia technikum, a teraz przed nimi ostatnie przygotowania do egzaminów maturalnych, które rozpoczną się po majowym weekendzie.

      Życzymy POŁAMANIA DŁUGOPISÓW NA MATURZE!!!!!

       

     • ZSB-E W FINALE WOJEWÓDZKIM 💪

     •  

      W Licealiadzie droga do finału dolnośląskiego wiodła przez turniej finałowy strefy wałbrzyskiej, który odbył się 15 kwietnia 2024r. Nasi uczniowie wygrali kolejno z KSP Kłodzko 27-7 i II LO Świdnica 27-12. Pewne zwycięstwa zapewniły pierwsze miejsce i awans do finału wojewódzkiego.

      Kuba Marek został wybrany najlepszym zawodnikiem Naszej drużyny.

      Skład drużyny ZSB-E: Szwaczek, Anioł, Firlej – Stadnik, Bieryt, Ruszaj, Marek, Choiński, Kocjan, Laska, Lurka, Zisiadis

     • XX Powiatowy Konkurs Matematyczny 2024

     •  

      W piątek 12 kwietnia 2024 w Zespole Szkół Mechanicznych odbył się XX Powiatowy Konkurs Matematyczny, który był równocześnie kwalifikacją do XII Międzypowiatowego Konkursu Matematycznego. Dokładnie o godzinie 9.00 trzydziestu śmiałków z pięciu szkól naszego powiatu rozpoczęło rywalizację o tytuł najlepszego matematyka szkół średnich ziemi świdnickiej. Wśród nich był nasz zawodnik – Andrzej Kaszyński z klasy IVdT. Po 120 minutach rozwiązywania zadań, pracę rozpoczęła komisja konkursowa  złożona z opiekunów ze wszystkich szkół – w tym gronie był też nauczyciel matematyki w ZSB-E, Paweł Kazimierski. W wyniku tych prac wyłoniono zwycięzcę i najlepszą czwórkę, która pojedzie na drugi etap konkursu do Zakopanego. Rywalizację zdominowali uczniowie IILO i ILO, którzy zajęli wszystkie czołowe miejsca. Andrzej zakończył rywalizację w drugiej połowie stawki.

      Kolejna edycja konkursu już za rok.