• Kalendarium historyczne - grudzień

     • 13 grudnia 1981 – 40 lat temu Wprowadzenie stanu wojennego

      40 lat temu, w niedzielę 13 grudnia 1981 r. o godz. 6 rano, Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.

      Władze komunistyczne jeszcze 12 grudnia przed północą rozpoczęły zatrzymywanie działaczy opozycji i "Solidarności". W ciągu kilku dni w 49 ośrodkach internowania umieszczono około 5 tys. osób. W ogromnej operacji policyjno-wojskowej użyto w sumie 70 tys. żołnierzy, 30 tys. milicjantów, 1750 czołgów, 1900 wozów bojowych i 9 tys. samochodów.Przygotowania do wprowadzenia stanu wojennego trwały ponad rok i były prowadzone ze szczególną starannością. Kontrolował je m.in. naczelny dowódca wojsk Układu Warszawskiego marszałek Wiktor Kulikow oraz ludzie z jego sztabu. Na potrzeby stanu wojennego sporządzono projekty różnych aktów prawnych, wydrukowano w Związku Sowieckim 100 tys. egzemplarzy obwieszczenia o wprowadzeniu stanu wojennego, ustalono listy komisarzy wojskowych mających przejąć kontrolę nad administracją państwową i większymi zakładami pracy, a także wybrano instytucje i przedsiębiorstwa, które miały zostać zmilitaryzowane.

       

      16 grudnia 1922 - 99 LAT TEMU

      Zamordowany został prezydent Gabriel Narutowicz

      16 grudnia 1922 roku zaszło jedno z bardziej ponurych wydarzeń w dziejach odrodzonej Rzeczypospolitej – psychicznie niezrównoważony fanatyk zamordował jej pierwszego prezydenta.

      Po burzliwych pierwszych polskich wyborach prezydenckich Gabriel Narutowicz mógł w końcu rozpocząć normalne urzędowanie. Mimo anonimowych gróźb przewidujących jego rychłą śmierć, profesor zachowywał zewnętrzny spokój i opanowanie - odmówił nawet ochrony policyjnej, choć nalegał na to jego osobisty sekretarz Stanisław Car. Trzeci dzień urzędowania, czyli 16 grudnia, rozpoczął się dla prezydenta podpisaniem ułaskawienia skazanego na śmierć więźnia. Następnie prosto z Belwederu udał się na przedpołudniową wizytę u kardynała Aleksandra Kakowskiego. Spotkanie trwało krótko; następnym punktem w rozkładzie dnia, o 12, było otwarcie salonu sztuki w gmachu Zachęty. Potem prezydent miał jeszcze wysłuchać relacji Tadeusza Jackowskiego (który przyjechał z Gdańska ze zgodą Leona Plucińskiego na objęcie stanowiska premiera), spotkać się z Kapitułą Orderu Orła Białego i porozmawiać z kandydatami na ministrów.

      Około godziny 12.10 prezydencka limuzyna zajechała pod galerię, gdzie już czekali na niego premier Julian Nowak oraz ministrowie Kazimierz Kumaniecki i Wacław Makowski. Na schodach witali go szef protokołu Stefan hr. Przeździecki i prezes Zachęty. Narutowicz wszedł do sali wystawowej na pierwszym piętrze budynku. Wśród zgromadzonych gości obecny był poseł angielski. Prezydent oglądał kolejne obrazy. Kiedy zatrzymał się przy dziele Teodora Ziomka Szron, rozległy się nagle odgłosy trzech szybko następujących po sobie strzałów. Wśród ogólnego zamieszania prezydent osunął się na podłogę. Jego głowę podtrzymywała poetka Kazimiera Iłłakowiczówna, a premier zaczął wzywać pomocy lekarza. Po chwili podszedł doktor Śniegocki, który stwierdził zgon w wyniku wewnętrznego krwotoku płucnego. Wtem dostrzeżono stojącego z boku zabójcę, malarza Eligiusza Niewiadomskiego, z wyciągniętym w kierunku prezydenta rewolwerem. Ujęto go, ale nikomu nie pozwolono opuszczać gmachu, aby wiadomość o zamachu nie rozprzestrzeniła się po mieście i nie spowodowała zamieszek. W końcu po sporządzeniu protokołu z oględzin zwłok, po 14.30 wyprowadzono ciało prezydenta i przewieziono do Belwederu. 22 grudnia odbył się uroczysty pogrzeb i złożenie zwłok w podziemiach archikatedry warszawskiej. 

       

       17 grudnia 1970 -  51 LAT TEMU

      Czarny Czwartek na Wybrzeżu

      14 grudnia 1970 r. rozpoczęły się strajki robotników w Gdańsku. Po tym, jak władze zdecydowały się na podniesienie cen podstawowych artykułów spożywczych nawet o kilkadziesiąt procent, robotnicy ze Stoczni Gdańskiej im. Lenina udali się przed siedzibę Komitetu Wojewódzkiego PZPR, domagając się odwołania podwyżki.
      Dwa dni później do Trójmiasta wkroczyło wojsko, na ulicach pojawiły się czołgi i transportery opancerzone. Kierujący akcją pacyfikacji Wybrzeża członek Biura Politycznego KC PZPR Zenon Kliszko oświadczył dyrektorowi i członkom partii w Stoczni Gdańskiej: "Mamy do czynienia z kontrrewolucją i nieważne jest, że zginie 200 czy więcej stoczniowców. Stocznia zostanie zburzona, a na gruzach starej zbudujemy nową".

      Masakra w Gdyni

      Od godz. 5 na przystanek Gdynia Stocznia przyjeżdżali pierwsi robotnicy. Wkrótce zgromadziło się tam ponad 3 tys. osób. Drogę do stoczni zagrodziła im kolumna czołgów, żołnierze i milicja.

      Ludzie nie mieli gdzie uciekać. Po pierwszym strzale ostrzegawczym zaczęto strzelać do stoczniowców. Zginęło 11 osób.

      Masakra na przystanku rozpętała całodniowe walki uliczne. Ze śmigłowców zrzucano na protestujących pojemniki z gazem łzawiącym, a według niektórych przekazów również strzelano. Zginęły kolejne osoby.

      Milicja zatrzymała i skatowała setki osób. Symbolem czarnego czwartku w Gdyni jest obraz pochodu, na czele którego niesiono na drzwiach zwłoki młodego mężczyzny. Protestujący nieśli ciało Zbigniewa Godlewskiego, upamiętnionego później w pieśni "Janek Wiśniewski padł".

     • Etap szkolny konkursu "Dbam o zdrowie" i "Wiedzy o HIV/AIDS"

     •  

      24 listopada b.r. odbył się etap szkolny konkursów, których organizatorami byli: Oddział Rejonowy PCK w Świdnicy, Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną, Urząd Miasta oraz Zarząd Powiatu Świdnickiego. Szkolnym koordynatorem była Pani Ewa Sułkowska. Wzięli w nim udział przedstawiciele klas I, II, III technikum.

       Oto listy laureatów, którzy zostaną nagrodzeni przez organizatorów:

      1. Konkursu Promocji Zdrowego Stylu Życia „ Dbam o zdrowie:

      • I miejsce: Kacper Przedpełski z klasy IIIb Tp
      • II miejsce: Szymon Mirocha z klasy Ic Tp
      • III miejsce: Mateusz Pawlik z klasy IIId Tp

      Wyróżnienia:

      Jakub Penkala i Oskar Szczęśniak z klasy IIIdTp

       

      2. Powiatowego Konkursu dotyczącego przeciwdziałania AIDS:

      • I miejsce: Oskar Wojtkowiak z klasy IIId Tp
      • II miejsce: Aleksandra Lasz z klasy IIId Tp
      • III miejsce: Bartosz Kuc z klasy Ib Tp

      Wyróżnienia:

      Eryk Bartoszewicz z klasy IIc Tp i Oskar Szczęśniak z klasy III dTp

       

     • Spotkanie z policjantem

     •  

      30 listopada 2021 odbyło się spotkanie uczniów naszej szkoły z  policjantem Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy. St. sierż. Michał Rzepecki - funkcjonariusz Wydziału Prewencji, przedstawił młodzieży procedury postepowania w kontakcie z policją  w codziennym życiu jak i sytuacjach nadzwyczajnych. Zwrócił uwagę na obowiązki wynikające z poszanowania drugiego człowieka oraz odpowiedzialności za siebie i innych podczas zdarzeń jakie mogą być udziałem młodzieży . Policjant zaprezentował  uczniom informacje o odpowiedzialności karnej, dla poszczególnych grup wiekowych. Wśród pytań jakie mogli zadawać uczniowie najczęściej pojawiały się zagadnienia związane z cyberprzemocą. Temat ten stał się istotnym elementem dyskusji, do której zaproszony został pedagog szkolny i nauczyciele biorący udział w spotkaniu. Podsumowując, wyraźnie zostało wskazane to, że dyrektor, wszyscy nauczyciele i pracownicy dokładają wszelkich starań, aby uczniowie Zespołu Szkół Budowlano-Elektrycznych czuli się pewnie i bezpiecznie w swojej szkole.  

       

    • Dla Maturzystów - przyszłych studentów Politechniki Wrocławskiej
     • Dla Maturzystów - przyszłych studentów Politechniki Wrocławskiej

     •  

      Gorąco zachęcamy do obejrzenia filmów przybliżających pracę naukowców Politechniki Wrocławskiej. W krótkich odcinkach pod wspólnym hasłem „Nauka do Potęgi” uczniowie mogą zapoznać się z różnymi dziedzinami nauk ścisłych i ich realnym wpływem na otaczającą nas rzeczywistość. Mogą poznać naukowców, których pasja i zaangażowanie doprowadziły do realizacji wielu wspaniałych projektów. A to zaledwie mały wycinek naszej Uczelni.

      Mamy nadzieję, że spotkamy się z Wami, drodzy Uczniowie, na Politechnice Wrocławskiej! Zapraszamy Was na wirtualny Dzień Otwarty Politechniki Wrocławskiej 4 kwietnia 2022 r.  

      Chcemy, abyście z nami realizowali swoje naukowe pasje i marzenia. Świat stoi przed Wami otworem!

       

      Zapraszamy do oglądania!

      https://serial.pwr.edu.pl/

       

      Zostańcie naszymi absolwentami!

      https://www.youtube.com/channel/UCWgQ9alIubMF_T5Vwy9Z1RA

       

      Zapraszamy do kontaktu z Działem Rekrutacji PWr. Więcej informacji o Dniu Otwartym już niebawem na naszej stronie:

      https://rekrutacja.pwr.edu.pl/

      oraz

      https://www.facebook.com/RekrutacjaPWr

       

      Dział Rekrutacji

      Politechnika Wrocławska

      https://rekrutacja.pwr.edu.pl/

      tel. 713204111 

    • Konkurs "O złoty indeks Politechniki Śląskiej"
     • Konkurs "O złoty indeks Politechniki Śląskiej"

     •  

      Trwa konkurs "O złoty indeks Politechniki Śląskiej".

      8 grudnia rozpoczną się również "Złote Warsztaty" przygotowujące do konkursu.

      Konkurs i warsztaty skierowane są do najzdolniejszych uczniów, którzy mogą być zainteresowani studiami na Politechnice Śląskiej, a stawką jest przyjęcie na wybrany kierunek na naszej uczelni.

      Zainteresowanych uczniów zapraszamy do zapoznania się z informacjami na temat konkursu i warsztatów  https://www.polsl.pl/rd1-cos/zloty-indeks/ 

       

    • Wiadomość z ostatniej chwili - Szymon 3. w Polsce!!!
     • Wiadomość z ostatniej chwili - Szymon 3. w Polsce!!!

     •  

      Z Gdańska dotarła do nas wspaniała wiadomość - Szymon Dziedzic zajął 3. miejsce w konkursie WorldSkills Poland w kategorii instalacje elektryczne.

      Gratulujemy Szymonowi i nauczycielom, którzy pomagali mu w przygotowaniach!!!

       

     • WF na lodowisku

     •  

      W październiku i w listopadzie wiele klas spędziło zajęcia z wychowania fizycznego na lodowisku. Uczniowie hartują swoje organizmy i miło spędzają czas doskonaląc swoje umiejętności w łyżwiarstwie. Jak widać na zdjęciach jazda na łyżwach sprawia im wielką frajdę i przyjemność!

      Na zdjęciach uczniowie klas I a T p, II b T p i III d T p.

       

     • Szymon Dziedzic już w Gdańsku

     •  

      Szymon w dniu dzisiejszym rozpoczął rywalizację w finale WorldSkills Poland w kategorii instalacje elektryczne. Rywalizacja rozpoczęła się dzisiaj o godzinie 8 rano i zakończy w późnych godzinach wieczornych. Szymon ma za zadanie wykonanie instalacji elektrycznej, podłączenie elementów wykonawczych i zaprogramowanie sterowników PLC. Opiekunem Szymona podczas turnieju jest p. Adam Szpilakowski.

      Przekazujemy krótka fotorelację. Jutro kolejny dzień rywalizacji.

     • Konkurs ELEKTROMOBILNOŚĆ – eliminacje wewnątrzszkolne

     •  

      Firma LG Energy Solution Wrocław Sp. z o. o. jest organizatorem konkursu ELEKTROMOBILNOŚĆ. Zadaniem konkursowym jest stworzenie pojazdu elektrycznego wraz z dokumentacją techniczną oraz jego prezentacja. Elementem wyjściowym jest akumulator dostarczony przez organizatora konkursu. Pojazd musi spełniać wymogi określone w konkursie oraz wykazać się w prędkością, wytrzymałością oraz pokonać tor przeszkód. Organizator przewidział wartościowe nagrody rzeczowe dla laureatów konkursu.

      Ze względu na rosnące zainteresowanie konkursem wśród uczniów naszej szkoły, zostaną przeprowadzone eliminacje wewnątrzszkolne. Wszyscy chętni, są proszeni o zapoznanie się z regulaminem konkursu i terminowe przesłanie zadania z wykorzystanie platformy eNauka. Potrzebne informacje będą zamieszczane na portalu pod adresem: https://zsbe.magusz.net/course/view.php?id=944

      Opiekunem zespołu będzie pan Piotr Rudownik. W razie dodatkowych pytań, prosimy i kontakt bezpośrednio z opiekunem zespołu.

       

     • OD PERGAMINU DO E-BIBLII

     •  

      W zeszłym tygodniu młodzież z klasy I c Technikum pod opieką wychowawczyni – pani Anny Jarzębickiej i polonistki – pani Marzeny Kałwak udała się do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy, aby obejrzeć ciekawą wystawę pt. „Biblia – historia księgi, która przetrwała wieki”.

      Celem wyprawy było zapoznanie się z interesującą ekspozycją, jednak uczniowie wysłuchali również  wykładu pana Michała Dutkowskiego.  W ten sposób pierwszoklasiści dowiedzieli się wielu szczegółów i ciekawostek związanych z 3,5 – tysiącletnią historią świętej księgi. Uczniowie z zainteresowaniem śledzili kolejne etapy powstawania „Biblii” – zgodnie z tematem przewodnim: od kamiennych tablic, przez teksty tworzone na wyprawionej skórze zwierzęcej, pergaminie, wreszcie papierze, a obecnie – w postaci elektronicznej. Na wystawie zgromadzono kilkadziesiąt wydań „księgi nad księgami” – w różnych językach i z różnych okresów historycznych.

      Zdobyte w ten sposób informacje z pewnością uzupełnią uczniowską wiedzę wyniesioną z tradycyjnych lekcji.

       

     • XXXII Olimpiada Teologii Katolickiej

     •  

      17 listopada odbyła się w cały kraju Olimpiada Teologii Katolickiej - etap szkolny. 11 uczniów klas I -III technikum spróbowało swoich sił i przystąpiło do testu. Hasło tegorocznej Olimpiady brzmiało: „Oblicza Miłosierdzia w nauczaniu i praktyce Kościoła”.

      Najlepiej wypadli Eryk Bartoszewicz  klasy (2 c Tp), oraz Andrzej Kaszyński (2d Tp). Obaj będą reprezentować  naszą szkołę w etapie diecezjalnym.

      Życzymy powodzenia!!

     • Matury próbne

     •  

      W dniach 22-25 listopada 2021r., 65 uczniów klas czwartych technikum przystąpi do próbnych egzaminów maturalnych organizowanych przy współpracy z wydawnictwem OPERON. Egzamin jest przeprowadzany z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego. Oprócz przedmiotów obowiązkowych (j. polski, matematyka, j. angielski, j. niemiecki) uczniowie przystąpią do egzaminu na poziomie rozszerzonym. Wśród wybranych przedmiotów znajdują się j. angielski, matematyka, fizyka, biologia, geografia, j. niemiecki.

      Życzymy powodzenia podczas próbnej matury!

       

     • Kultura obszarów angielsko i niemieckojęzycznych

     •  

      Zapraszamy na cykl prezentacji z zakresu historii, tradycji i  aktualnych wydarzeń dotyczących krajów angielskiego i niemieckiego obszaru językowego przygotowanych przez uczniów naszej szkoły. Odcinek 3 - Thanksgiving.

       

    • Jest moc!!! - Jan Kawałko Mistrzem Polski!
     • Jest moc!!! - Jan Kawałko Mistrzem Polski!

     •  

      W dniach 6-7 listopada w Złotoryi odbyły się Mistrzostwa Polski WRPF w wyciskaniu sztangi leżąc i martwym ciągu. 

      Niezmiernie miło jest nam poinformować, że Jan Kawałko (klasa 2b Tp) zdobył tytuł Mistrza Polski w kategorii junior 16 (z wynikiem 80 kg).

      Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

       

     • XXV Dni Gór 15-20.11.2021 r.

     •  

      W dniu 16 listopada 2021r. gościł w naszej szkole pan Piotr Snopczyński, świdnicki himalaista, inicjator Dni Gór.  Podczas spotkania zachęcał młodzież do aktywności fizycznej oraz uprawiania sportu. Zachęcał do wędrówek oraz wypraw górskich pokazując przy tym piękne zdjęcia ze swoich wypraw.

       

       

      Program XXV Dni Gór 15-20.11.2021r.

       

      15.11.2021 r. godz. 9.00, I LO Świdnica, spotkanie z Piotrem Snopczyńskim i Fundacją GOPR.

      Himalaje. Bezpieczeństwo w górach.

      godz. 11.00, II LO Świdnica, spotkanie z Piotrem Snopczyńskim i Fundacją GOPR.

      Himalaje. Bezpieczeństwo w górach.

       

      16.11.2021 r. godz. 9.00, III LO Świdnica, spotkanie z Piotrem Snopczyńskim i Fundacją GOPR.

      Himalaje. Bezpieczeństwo w górach.

      godz. 11.00, ZSBE Świdnica, spotkanie z Piotrem Snopczyńskim i Fundacją GOPR.

      Himalaje. Bezpieczeństwo w górach.

       

      17.11.2021 r.  godz. 11.00 ZSHT Świdnica, spotkanie z Piotrem Snopczyńskim i Fundacją GOPR.

      Himalaje. Bezpieczeństwo w górach.

      godz. 17.00 Spotkanie z filmem górskim – Klub Bolko, pl. Grunwaldzki 11

       

      18.11.2021 r.  godz. 11.00 – Przegląd Piosenki Turystycznej – Klub Bolko, pl. Grunwaldzki 11

      godz. 17.00 – Wernisaż wystawy, Galeria Fotografii, Rynek 44

      godz. 18.00  – Świdniczanie świdniczanom – wspomnienia z wypraw – Klub Bolko, pl. Grunwaldzki 11

      • Zdzisław Dybciak „Szlakiem dzikiego Dunajca” – 57 Górski Rajd Oddziału
      • Ryszard Kuczyński  „Wózkiem na szczyt”
      • Sandra Matyszczyk „Turystyka rodzinna w PTTK o/Świdnica
      • Mariusz Kubik „Marzenia się spełniają czyli jak zdobyłem Kilimandżaro

      19.11.2021 r. godz. 16.30 Wernisaż wystawy zdjęć Piotra Snopczyńskiego, Klub Bolko

      godz. 17.00 Spotkanie z himalaistą Januszem Majerem

      godz. 18.00 Spotkanie z himalaistą Leszkiem Cichym „Nie tylko Everest – góry świata Leszka Cichego”

      godz. 19.00 Spotkanie z podróżniczką i himalaistką Moniką Witkowską

      godz. 20.00 Spotkanie z alpinistą Gilberto Merlante „Wspinanie w lodospadach”

       

      20.11.2021 r. godz. 16.00 Spotkanie z himalaistą Ryszardem Pawłowskim

      godz. 17.30 Spotkanie z himalaistami: Markiem Chmielarskim, Arturem Małkiem „K-2 zima 2017-2018”

      godz. 18.30 Spotkanie z himalaistą Krzysztofem Wielickim „25-lecie zdobycia korony Himalajów”

      godz. 20.00 Spotkanie ze skiaplinistą Jędrkiem Bargielem

       

      Imprezy towarzyszące:

      • 19 i 20.11. Kiermasz książek o tematyce górskiej, spotkania z autorami
      • Koncert zespołu „Bursuki” na uroczystym bankiecie z okazji XXV – lecia Dni Gór
      • 5.12.2021 r., godz. 10.00 – zawody wspinaczkowe o Puchar Starosty Świdnickiego, ścianka wspinaczkowa, Szkoła Podstawowa w Witoszowie Dolnym
    • 8 raperów na 8. edycji Wielkiej Rapsodii Świdnickiej
     • 8 raperów na 8. edycji Wielkiej Rapsodii Świdnickiej

     •  

      Sobotnia Wielka Rapsodia Świdnicka będzie wydarzeniem koncertowym. Na scenie Klubu Bolko pojawi się Nullizmatyk oraz lokalni raperzy, którym specjalnie na tę okazję towarzyszyć będzie zespół instrumentalny. Początek w sobotę 13 listopada o godzinie 20:00.

      Wydarzenie znane do tej pory głównie z bitew freestyle, wraca po dwuletniej przerwie w nowej formule. Niezmienny pozostaje udział livebandu, który tym razem będzie towarzyszył świdnickim artystom w wykonaniu autorskich utworów. Przybliżony program Rapsodii jest następujący:

      • 19:30 bramka
      • 20:00 supporty
      • 20:30 lokalni MCs + liveband
      • 21:30 Madzia
      • ł21:55 Nullizmatyk

      Nullizmatyk - gość specjalny sobotniego koncertu, wystąpi w 2 odsłonach na zakończenie wieczoru. Raper, autor tekstów, producent muzyczny, współwłaściciel wytwórni DYSTRYKT, od kilku lat współpracuje z muzykami, głównie świdnickimi, podczas występów i nagrań. W Klubie Bolko będzie mu towarzyszył Bartek Bednarz (bas), Paweł Sierakowski (gitara), Grabery (hypeman), ZGAS (beatbox) oraz DJ Markowy.

      Madział - rocznik '91, raper, freestylowiec oraz wielokrotny juror Wielkiej Rapsodii Świdnickiej. Od wielu lat w świdnickim podziemiu. W tym roku po dłuższej przerwie wypuścił projekt "Rezerwowy EP" i zapowiada że to jeszcze nie koniec.

      Oprócz występu solo z DJem, wykona też 2 kawałki z livebandem, podobnie jak pozostali MC’s, których prezentujemy w kolejności alfabetycznej (kolejność ich występów poznacie na miejscu, więc warto być punktualnie):

      Kartki Z Rejonu - to projekt Rafała "Rafa" Bałosa oraz Krystiana "Krynia" Bzowego, w którym podejmują aktualne, ale też minione tematy i pokazują je z perspektywy 30-latków. Chociaż KzR powstały w 2019 roku, to obaj noszą rap w sercach od zawsze. W pierwszym kwartale 2022 spodziewajcie się premiery ich krążka "Dowód tożsamości".

      KeZu już od 10 lat jest obecny na świdnickiej scenie. Podczas licznych występów supportował m.in. Palucha, Sitka, Planbe. Tworzy na podstawie własnych przeżyć, uczuć oraz obserwacji. Dobrym przykładem jest singiel "Derealizacja", który od kilku tygodni zyskuje popularność.

      Noka - zapalony wędkarz i artysta w jednym, który udowadnia wszystkim, że warto walczyć o marzenia. W tym miesiącu razem z Fafik PNN wypuścili wspólny singiel, który usłyszycie też na Rapsodii!

      Verde - podróżuje na skraju wielu gatunków: od ciężkiego, mrocznego rapu, aż po słodkie, melodyjne piosenki. Od zawsze zajarany oldschoolowym klimatem. Ostatnie jego nowości to chociażby "Lawenda" czy udział na "De Nekst Best Mixtape 2". Aktualnie w planach ma duży projekt, o którym więcej wkrótce.

      Liveband tworzą:

      • Bartosz Bednarz (gitara basowa): muzyk, kompozytor, od lat związany ze świdnicką sceną muzyczną (niezależnie od gatunków).
      • Kacper Kwiatkowski (perkusja): młoda krew ze Świdnicy, tętniąca do tej pory w rockowych rytmach, teraz zaczyna płynąć w kierunku nowych brzmień.
      • Patryk Dorobek (gitara): na co dzień gra w popowym Luna Parku i awangardowym Antykoń.
      • Markowy: bboy, dj, producent takich gatunków jak funk, breaks, boom bap, muzyka instrumentalna oraz szeroko pojęta muzyka hip hopowa.

      Ten ostatni będzie też towarzyszył supportom, które rozpoczną imprezę zanim liveband pojawi się na scenie:

      Fafik PNN - raper zajawkowicz, początkujący realizator w GietoStudio, na swoim koncie posiada dziesiątki a może i setki zrealizowanych utworów (póki co, głównie do szuflady).

      RaF na pytanie "dlaczego rap?" odpowiada "bo płynie mi we krwi!" Członek Kartek Z Rejonu zaprezentuje na rozgrzewkę wybór solowych kawałków z nadchodzącej płyty.

      Wielka Rapsodia Świdnicka organizowana jest przez Świdnicki Ośrodek Kultury. Wydarzenie wspiera Browar Łażany, który będzie obecny na miejscu ze swoim stoiskiem.

      Bilety w cenie 20 zł oraz dodatkowe informacje dostępne są na stronie ŚOK: https://sok.com.pl/rapsodia8/

     • POWIATOWY KONKURS HISTORYCZNY „POLSKA ZNÓW WOLNA”

     •  

      9 listopada 2021 w III Liceum Ogólnokształcącym miał miejsce finał Konkursu” Polska znów wolna” .

      W konkursie brali udział reprezentanci świdnickich szkół średnich. Nie zabrakło wśród nich uczniów naszej szkoły.  Byli to uczniowie Stanisław Rybak z klasy 2bTp oraz Andrzej Kaszyński z klasy 2dTp.

      Uczniowie wykazali się ogromną wiedzą z okresu tworzenia się II Rzeczypospolitej.  Gratulujemy!

       

     • Uczeń Zespołu Szkół Budowlano-Elektrycznych w finale WorldSkills Poland

     • Szymon Dziedzic – uczeń klasy IV technikum elektrycznego osiągnął prestiżowy sukces. Został finalistą etapu krajowego  konkursu WorldSkills Poland  (worldskillspoland.org.pl) w kategorii instalacje elektryczne. Finał ogólnopolski odbędzie się 25-26 listopada 2021r. w Gdańsku, a finał światowy przewidziany jest w Szanghaju. Przepustką do finału były zawody drugiego szczebla, w których Szymon zajął drugie miejsce w stawce 26 uczniów z całej Polski.

      WorldSkills, to międzynarodowy konkurs, w którym rywalizują uczniowie, studenci i pracownicy firm z 30 państw europejskich i aż z 85 państw świata. To największe tego rodzaju zawody na świecie. Towarzyszą im rozmaite prezentacje, pokazy, wystawy, konferencje i seminaria branżowe. Konkursy mają zachęcić młodych ludzi do podnoszenia jakości swoich umiejętności zawodowych w ścisłej współpracy z pracodawcami, a także promować najnowsze rozwiązania w kształceniu i szkoleniu zawodowym. Inicjatywa stwarza również niepowtarzalną możliwość do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk, promocji osiągnięć, a także nawiązywania kontaktów i budowaniu partnerstw edukacyjno-rynkowych.

      Do konkursu Szymona przygotowywał nauczyciel przedmiotów elektrycznych - pan Kazimierz Jarema.

      Życzę Szymonowi sukcesu w finale i awansu do WorldSkills Shanghai 2022.

       

                                                                                                    Rafał Fasuga

                                                                                                    Dyrektor ZSB-E