• Kornel Szczygieł pierwszy na V Otwartych Zawodach Spininngowych

     •  

      W dniu 25 września na jeziorze Bystrzyckim odbyły się V Otwarte Zawody Spininngowe organizowane przez koło PZW KWK Wałbrzych. Zjechało na te zawody 77 zawodników, w tym ośmioro juniorów z różnych stron Polski - z Kalisza, Jarocina, Pabianic, Dąbrowy Górniczej, Wrocławia i innych okręgów.  

      Wśród juniorów pierwsze miejsce zajął Kornel Szczygieł  uczeń 3 klasy Szkoły Branżowej w Zespole Szkół Budowlano-Elektrycznych w Świdnicy. 

      Kornel jest pasjonatem wędkarstwa, poświęca mu sporo czasu i pracy na rzecz środowiska ,  co zupełnie nie przeszkadza mu w wypełnianiu szkolnych obowiązków i wzorowej frekwencji. Jest bowiem uczniem, który ma 100% obecności w szkole. 

      Gratulacje dla Kornela i życzenia dalszych sukcesów i rozwijania swojej pasji.

     • Odwiedziny absolwenta

     • W ostatnich dniach odwiedził szkołę absolwent Technikum Elektrycznego z roku 2022 - Szymon Dziedzic, obecnie student Wydziału Elektrycznego (kierunek: elektrotechnika) Politechniki Wrocławskiej. 

      O Szymonie Dziedzicu na pewno już czytaliście na naszej stronie. W styczniu ukazała się informacji o jego sukcesie w Finale Ogólnopolskim Konkursu World SkillsPoland, a we wrześniu informowaliśmy, że z rąk Starosty Świdnickiego Szymon odebrał stypendium za wysokie wyniki uzyskane na egzaminie maturalnym i za sukces w konkursie. Te osiągnięcia zostały dostrzeżone przez władze Politechniki Wrocławskiej. Nasz absolwent został objęty programem "Wybitnie uzdolnieni na Politechnice Wrocławskiej", co skutkuje uzyskaniem stypendium w wysokości 500 zł miesięcznie, otrzymaniem miejsca w Domu Studenckim, opieką tutora czyli osoby ze strony uczelni, która wesprze studenta w jego dalszym rozwoju.

      W trakcie rozmowy z dyrektorem szkoły - panem Rafałem Fasugą - Szymon Dziedzic mile wspominał czas spędzony w ZSB-E oraz pomoc uzyskaną od nauczycieli przedmiotów elektrycznych, a w szczególności od pana Kazimierza Jaremy w przygotowaniach do konkursu.

      Sukces w konkursie otworzył Szymonowi również koleją ścieżkę rozwoju kariery zawodowej w postaci współpracy z firmą TIM S.A. "Po konkursie w Gdańsku przedstawiciel firmy skontaktował się z uczestnikami, aby ci w ramach płatnego stażu dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem na forum "Łączy Nas Napięcie". W ramach tego stażu umieściłem już trzy artykuły branżowe na tym zawodowym portalu" - przekazał Szymon dyrektorowi Rafałowi Fasudze.

      Wytrwałość oraz wiara w swoją wiedzę i umiejętności w połączeniu z pasją poznawania nowych rozwiązań technologicznych zaowocowały udanym startem naszego absolwenta w nowy rozdział dorosłego już życia.

      Społeczność ZSB-E serdecznie gratuluje Szymonowi!

     • Szkolny Konkurs Języka Niemieckiego

     •  

      Zapraszamy uczniów do wzięcia udziału w konkursie z języka niemieckiego, który odbędzie się w naszej szkole 3 października 2022r. Zapisy u Pani Katarzyny Raby do 30 września 2022 przez dziennik elektroniczny. 

       

     • II SZKOLNY E-TURNIEJ

     • ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

       

      W dniach 27.09.2022r. oraz 4.10.2022r. godzinach od 8.00 do 16.00  w budynku B sala 202 odbędzie się II SZKOLNY E-TURNIEJ.

      Zapisy drużyn przyjmowane będą w piątek 23.09.2022r w godz. 7.30 -11.35 w sali 26, proszę przynieść wypełniony formularz rejestracyjny dostępny na stronie internetowej (załącznik regulaminu).

      Gramy w CS:GO.

      Regulamin E-Turnieju

     • Uwaga Maturzyści - STUDIUM TALENT

     •  

      Uczniów klas maturalnych, ale nie tylko, zachęcamy do udziału w konkursie Studium Talent. Uzyskanie tytułu laureata daje dodatkowe punkty rekrutacyjne, a wynik bardzo dobry i celujący gwarantuje przyjęcie na wybrany kierunek studiów bez względu na wartość wskaźnika rekrutacyjnego. 

      Zapisy ruszyły już 15 września (przez internet), a uroczysta inauguracja nastąpi 7 października o 16.00 na Politechnice Wrocławskiej. Szczegóły na:  rekrutacja.pwr.edu.pl 

       

     • Spotkania z rodzicami

     •  

      Informujemy, że w dniu 19 września 2022r. o godz. 16:30 odbędą się spotkania z rodzicami uczniów klas II-IV technikum i klas II i III szkoły branżowej.

      Spotkania odbędą się w następujących salach:

      1. IIaT D.Karaszewski - sala 21
      2. IIbT P.Rudownik - sala 35
      3. IIcT A.Jarzębicka - sala 17
      4. IIdT P.Matejczuk - sala 34
      5. IIBS K.Drej - sala 12
      6. IIIb Tp I.Opoka - sala 36
      7. IIIc Tp J.Musiej –Ząbkiewicz - sala 19
      8. IIId Tp  M.Antoniak 13
      9. III BS M.Szpara –Dyduch - sala 23
      10. IVa Tp H.Kosmala - sala 16
      11. IVIb Tp A.Perska - sala 14
      12. IVcTp E.Sycz - sala 32
      13. IVd Tp B.Kędzierska - sala 22
      14. IVa Tg M.Szczepańska - sala 31
      15. IVb Tg M.Kałwak - sala 27
      16. IVc Tg J.Klimkowski - sala 18
    • Ruszamy z kolejnym sezonem Akademii HAGER
     • Ruszamy z kolejnym sezonem Akademii HAGER

     •  

      W piątek 09.09.2022r. odbyło się spotkanie uczniów kierunków elektrycznego i elektronicznego naszej szkoły z przedstawicielem firmy HAGER panem Andrzejem Szulikiem. Uczniowie zostali zapoznani z założeniami programu Akademii Hager na ten rok szkolny, tematyką szkoleń i spotkań z przedstawicielami firmy. Tematem przewodnim spotkania z młodzieżą była elektromobilność i zarządzanie energią, dwa kierunki w których chcemy szkolić naszą młodzież i rozwijać współpracę z firmą HAGER.W piątek 09.09.2022r. odbyło się spotkanie uczniów kierunków elektrycznego i elektronicznego naszej szkoły z przedstawicielem firmy HAGER panem Andrzejem Szulikiem. Uczniowie zostali zapoznani z założeniami programu Akademii Hager na ten rok szkolny, tematyką szkoleń i spotkań z przedstawicielami firmy. Tematem przewodnim spotkania z młodzieżą była elektromobilność i zarządzanie energią, dwa kierunki w których chcemy szkolić naszą młodzież i rozwijać współpracę z firmą HAGER.

     • Kalendarium historyczne - wrzesień

     •  

      12 września 1683 (339 LAT TEMU)

      Odsiecz wiedeńska

       

      Bitwa pod Wiedniem  (inaczej nazywana Odsieczą Wiedeńską  lub rzadziej Wiktorią Wiedeńską) –bitwa stoczona 12 września 1683 pod Wiedniem między wojskami polsko-cesarskimi pod dowództwem króla Jana III Sobieskiego a armią Imperium Osmańskiego pod wodzą wezyra Kara Mustafy. Bitwa była przełomowym wydarzeniem w wojnie – zakończyła się klęską Osmanów, którzy od tej pory przeszli do defensywy i przestali stanowić zagrożenie dla chrześcijańskiej części Europy

      Była konsekwencją przymierza zawartego IV 1683 przez króla Jana III Sobieskiego z cesarzem Leopoldem I; Jan Sobieski na czele połączonych wojsk polskich (ok. 27 tysięcy) i austriackich (dowódca książę lotaryński Karol V Leopold) oraz niemieckich (dowódca książę Waldecku Jerzy Fryderyk; ogółem ok. 43 tysięcy) rozbił w bitwie 12 IX oblegającą Wiedeń armię turecką (ok. 110–115 tysięcy, dowódca wielki wezyr Kara Mustafa); do zwycięstwa szczególnie przyczynił się atak polskiej husarii ze wzgórza Schafberg; w pierwszej fazie walk opanowano drogę wzdłuż Dunaju oraz wszystkie wzgórza otaczające Wiedeń (m.in. Kahlenberg); decydującą rolę w bitwie odegrała największa w dotychczasowej historii szarża jazdy (ok. 20 tysięcy żołnierzy), którą poprowadził osobiście Jan Sobieski; armia turecka została rozbita, tracąc ok. 15 tysięcy żołnierzy, ponad 100 dział i cały sprzęt; straty koalicji wyniosły ok. 3500 żołnierzy; zwycięstwo pod Wiedniem zahamowało ekspansję turecką na Płw. Bałkański.

       

       

      12 września 1989 (33 lata temu)

      Powołanie Rządu Tadeusza Mazowieckiego

      "Solidarność" osiągnęła w parlamencie taką pozycję, że wbrew niej nie można było wybrać ani prezydenta, ani premiera. Stanęło przed nią więc pytanie: czy tę potężną siłę blokującą wykorzystać, żeby wziąć całą pulę, jak się wtedy mówiło, czyli przejąć władzę wykonawczą?

      Pierwszym widomym sygnałem był słynny artykuł Adama Michnika z 3 lipca, który proponował: "Solidarność" godzi się na komunistycznego prezydenta, a komuniści - na solidarnościowego premiera, stąd tytuł Wasz prezydent, nasz premier. Ten artykuł był następstwem rozmów toczących się niemal od wyborów, na początku niezobowiązujących. Po obu stronach narastała świadomość możliwości i konieczności zmian. Opozycja musiała przełamać politykę samoograniczenia, która w nowych okolicznościach międzynarodowych straciła sens. Zdecydowanie w stronę rządu solidarnościowego parli Adam Michnik i Jacek Kuroń, sceptyczny jeszcze w lipcu był Tadeusz Mazowiecki...

       

       

      17 września 1939 (83 lata temu)

      Atak ZSRR na Polskę

      Zbrojna napaść dokonana 17 września 1939 przez ZSRR (bez określonego w prawie międzynarodowym wypowiedzenia wojny) na Polskę, będącą od 1września 1939 w stanie wojny z III Rzeszą, element działań wojennych kampanii wrześniowej – pierwszej kampanii II wojny światowej. W historiografii radzieckiej miała określenie „wyzwoleńczy pochód Armii Czerwonej” (ros. освободительный поход РККА), a w obecnej rosyjskiej – „polski pochód Armii Czerwonej” (польский поход Красной армии) lub „radziecka inwazja na Polskę” (советское вторжение в Польшу).

       

     • Spotkania z rodzicami uczniów klas pierwszych

     •  

      Informujemy, że spotkania rodziców uczniów klas pierwszych z dyrekcją szkoły i wychowawcami odbędą się w auli szkolnej według następującego harmonogramu:

      • 12.09.2022r. godz. 16:30 - kl. Ia T (technik budownictwa), kl. Ib T (technik elektryk), kl. I BS (monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie),
      • 13.09.2022r. godz. 16:30 - kl. Ic T (technik informatyk), kl. Id T (technik programista), kl. Ie T (technik elektronik / technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej).
    • Odszedł przyjaciel ZSB-E
     • Odszedł przyjaciel ZSB-E

     •  

      27 sierpnia 2022r zmarł Pan Antoni Nóżka, przedsiębiorca świdnicki, przyjaciel ZSB-E. Ponad 50 lat temu ukończył nasze Technikum Budowlane i do tej pory pozostawał z macierzystą szkołą w kontakcie. Lubiany  i do dziś  wspominany przez nauczycieli z sympatią, był bardzo aktywnym członkiem   komitetu, który  organizował  kolejne jubileuszowe zjazdy absolwentów. Zawsze uśmiechnięty, życzliwy, wspierał „swoją”, jak mówił, szkołę również w ramach swojej działalności zawodowej.

      Cześć Jego pamięci!

       

     • Stypendia i nagrody dla uczniów ZSB-E

     •  

      W dniu 01.09.2022r. w auli i Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów za najlepsze wyniki egzaminu maturalnego, osiągnięcia w olimpiadach i konkursach przedmiotowych oraz szczególne osiągnięcia sportowe. 

      Z rąk Starosty Świdnickiego Piotra Fedorowicza i Wicestarosty Zygmunta Worsy, nagrody odebrali następujący uczniowie naszej szkoły: 

      1. Najlepsi Maturzyści:

      • Michał Kościów,
      • Szymon Dziedzic

      2. Osiągnięcia naukowe:

      • Szymon Dziedzic - 3 miejsce w Finale Ogólnopolskiego Konkursu WorldSkills Poland - kategoria instalacje elektryczne

      3. Osiągnięcia sportowe:

      • Kacper Malinowski - I miejsce w kategorii 66 kg w 76 Mistrzostwach Dolnego Śląska w Boksie,
      • Daniel Worobiec - III miejsce w finale w kategorii 92 kg w w 76 Mistrzostwach Dolnego Śląska w Boksie,
      • Jan Kawałko - I miejsce w kategorii Junior 16 w Mistrzostwach Polski WRPF Służb Mundurowych w wyciskaniu sztangi leżąc.

       

     • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023


     • Drodzy Uczniowie, Nauczyciele, Pracownicy Administracji i Obsługi!

      Mam zaszczyt powitać wszystkich na uroczystości z okazji rozpoczęcia NOWEGO ROKU SZKOLNEGO. Wracamy tu po dwumiesięcznej przerwie, opaleni, z uśmiechami na twarzach, ale przede wszystkim wypoczęci i gotowi do dalszej pracy. Mam nadzieję, że choć przed nami wiele wyzwań, uda nam się przeżyć wiele wspólnych, dobrych chwil, rozwinąć swoje zainteresowania i pasje, zawrzeć nowe znajomości i kontynuować stare.

      Szkoła to nie tylko miejsce przekazywania wiedzy, umiejętności i nauki, ale również zdobywania wielu cennych doświadczeń. Wszyscy uczymy się tu współpracować, rozwiązywać problemy, wspierać się nawzajem i szanować. Są to ogromnie ważne elementy ludzkiego życia, wspólnie musimy zadbać, by szkoła była miejscem bezpiecznym, życzliwym i otwartym. W takich warunkach Wasz rozwój będzie przebiegać prawidłowo, a nauka będzie przychodzić Wam z łatwością. My tworzymy dla Was dobrą atmosferę pracy, działania i funkcjonowania, korzystajcie z tego, czerpcie pełnymi garściami, rozwijajcie się, niech to wszystko sprawia Wam ogromną radość.

      Od tego roku szkolnego rozpoczynamy kształcenia na dwóch nowych kierunkach: technik programista oraz technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Naukę w naszej szkole rozpocznie 180 uczniów klas pierwszych w 6 oddziałach witamy ich serdecznie oraz 440 uczniów w klasach starszych witam Was ponownie. Witamy również w naszym gronie dwóch nowych nauczycieli: Ks. Mateusza Kubusiaka oraz Panią Sandrę Stachurę nauczycielkę j. angielskiego.

      Drodzy Nauczyciele! Życzę wam radości z wykonywanej pracy i wielu sukcesów. Pamiętajcie, że nie wszystkie z nich da się zmierzyć ocenami uczniów. Bądźcie dla uczniów autorytetem, źródłem wiedzy i wsparciem.

      Kochani Uczniowie! Witam Was po wakacyjnej przerwie. Życzę wam, aby ten rok szkolny pozwolił rozwijać Wasze zdolności i budował Waszą pewność siebie. Pamiętajcie, że oceny nie są najważniejsze. Najważniejsze jest to, abyście w tych murach poznali samie siebie, odkryli własne talenty i mocne strony, aby nauka sprawiała Wam przyjemność. Mam nadzieję, że będziecie tu przychodzić z ochotą i radością, i że wyniesiecie stąd wiele dobrych wspomnień.

      Rok szkolny uważam za rozpoczęty.

      Dyrektor Rafał Fasuga

      ​​​​​​​