3 października 1990r. - Dzień Zjednoczenia Niemiec
Kornel Szczygieł pierwszy na V Otwartych Zawodach Spininngowych
W dniu 25 września na jeziorze Bystrzyckim odbyły się V Otwarte Zawody Spininngowe organizowane przez koło PZW KWK Wałbrzych. Zjechało na te zawody 77 zawodników, w tym ośmioro juniorów z różnych stron Polski - z Kalisza, Jarocina, Pabianic, Dąbrowy Górniczej, Wrocławia i innych okręgów.
Wśród juniorów pierwsze miejsce zajął Kornel Szczygieł uczeń 3 klasy Szkoły Branżowej w Zespole Szkół Budowlano-Elektrycznych w Świdnicy.
Kornel jest pasjonatem wędkarstwa, poświęca mu sporo czasu i pracy na rzecz środowiska , co zupełnie nie przeszkadza mu w wypełnianiu szkolnych obowiązków i wzorowej frekwencji. Jest bowiem uczniem, który ma 100% obecności w szkole.
Gratulacje dla Kornela i życzenia dalszych sukcesów i rozwijania swojej pasji.
Odwiedziny absolwenta
W ostatnich dniach odwiedził szkołę absolwent Technikum Elektrycznego z roku 2022 - Szymon Dziedzic, obecnie student Wydziału Elektrycznego (kierunek: elektrotechnika) Politechniki Wrocławskiej.
O Szymonie Dziedzicu na pewno już czytaliście na naszej stronie. W styczniu ukazała się informacji o jego sukcesie w Finale Ogólnopolskim Konkursu World SkillsPoland, a we wrześniu informowaliśmy, że z rąk Starosty Świdnickiego Szymon odebrał stypendium za wysokie wyniki uzyskane na egzaminie maturalnym i za sukces w konkursie. Te osiągnięcia zostały dostrzeżone przez władze Politechniki Wrocławskiej. Nasz absolwent został objęty programem "Wybitnie uzdolnieni na Politechnice Wrocławskiej", co skutkuje uzyskaniem stypendium w wysokości 500 zł miesięcznie, otrzymaniem miejsca w Domu Studenckim, opieką tutora czyli osoby ze strony uczelni, która wesprze studenta w jego dalszym rozwoju.
W trakcie rozmowy z dyrektorem szkoły - panem Rafałem Fasugą - Szymon Dziedzic mile wspominał czas spędzony w ZSB-E oraz pomoc uzyskaną od nauczycieli przedmiotów elektrycznych, a w szczególności od pana Kazimierza Jaremy w przygotowaniach do konkursu.
Sukces w konkursie otworzył Szymonowi również koleją ścieżkę rozwoju kariery zawodowej w postaci współpracy z firmą TIM S.A. "Po konkursie w Gdańsku przedstawiciel firmy skontaktował się z uczestnikami, aby ci w ramach płatnego stażu dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem na forum "Łączy Nas Napięcie". W ramach tego stażu umieściłem już trzy artykuły branżowe na tym zawodowym portalu" - przekazał Szymon dyrektorowi Rafałowi Fasudze.
Wytrwałość oraz wiara w swoją wiedzę i umiejętności w połączeniu z pasją poznawania nowych rozwiązań technologicznych zaowocowały udanym startem naszego absolwenta w nowy rozdział dorosłego już życia.
Społeczność ZSB-E serdecznie gratuluje Szymonowi!
Szkolny Konkurs Języka Niemieckiego
Zapraszamy uczniów do wzięcia udziału w konkursie z języka niemieckiego, który odbędzie się w naszej szkole 3 października 2022r. Zapisy u Pani Katarzyny Raby do 30 września 2022 przez dziennik elektroniczny.
II SZKOLNY E-TURNIEJ
W dniach 27.09.2022r. oraz 4.10.2022r. godzinach od 8.00 do 16.00 w budynku B sala 202 odbędzie się II SZKOLNY E-TURNIEJ.
Zapisy drużyn przyjmowane będą w piątek 23.09.2022r w godz. 7.30 -11.35 w sali 26, proszę przynieść wypełniony formularz rejestracyjny dostępny na stronie internetowej (załącznik regulaminu).
Gramy w CS:GO.
Uwaga Maturzyści - STUDIUM TALENT
Uczniów klas maturalnych, ale nie tylko, zachęcamy do udziału w konkursie Studium Talent. Uzyskanie tytułu laureata daje dodatkowe punkty rekrutacyjne, a wynik bardzo dobry i celujący gwarantuje przyjęcie na wybrany kierunek studiów bez względu na wartość wskaźnika rekrutacyjnego.
Zapisy ruszyły już 15 września (przez internet), a uroczysta inauguracja nastąpi 7 października o 16.00 na Politechnice Wrocławskiej. Szczegóły na: rekrutacja.pwr.edu.pl
Spotkania z rodzicami
Informujemy, że w dniu 19 września 2022r. o godz. 16:30 odbędą się spotkania z rodzicami uczniów klas II-IV technikum i klas II i III szkoły branżowej.
Spotkania odbędą się w następujących salach:
- IIaT D.Karaszewski - sala 21
- IIbT P.Rudownik - sala 35
- IIcT A.Jarzębicka - sala 17
- IIdT P.Matejczuk - sala 34
- IIBS K.Drej - sala 12
- IIIb Tp I.Opoka - sala 36
- IIIc Tp J.Musiej –Ząbkiewicz - sala 19
- IIId Tp M.Antoniak 13
- III BS M.Szpara –Dyduch - sala 23
- IVa Tp H.Kosmala - sala 16
- IVIb Tp A.Perska - sala 14
- IVcTp E.Sycz - sala 32
- IVd Tp B.Kędzierska - sala 22
- IVa Tg M.Szczepańska - sala 31
- IVb Tg M.Kałwak - sala 27
- IVc Tg J.Klimkowski - sala 18
Ruszamy z kolejnym sezonem Akademii HAGER
W piątek 09.09.2022r. odbyło się spotkanie uczniów kierunków elektrycznego i elektronicznego naszej szkoły z przedstawicielem firmy HAGER panem Andrzejem Szulikiem. Uczniowie zostali zapoznani z założeniami programu Akademii Hager na ten rok szkolny, tematyką szkoleń i spotkań z przedstawicielami firmy. Tematem przewodnim spotkania z młodzieżą była elektromobilność i zarządzanie energią, dwa kierunki w których chcemy szkolić naszą młodzież i rozwijać współpracę z firmą HAGER.W piątek 09.09.2022r. odbyło się spotkanie uczniów kierunków elektrycznego i elektronicznego naszej szkoły z przedstawicielem firmy HAGER panem Andrzejem Szulikiem. Uczniowie zostali zapoznani z założeniami programu Akademii Hager na ten rok szkolny, tematyką szkoleń i spotkań z przedstawicielami firmy. Tematem przewodnim spotkania z młodzieżą była elektromobilność i zarządzanie energią, dwa kierunki w których chcemy szkolić naszą młodzież i rozwijać współpracę z firmą HAGER.
Kalendarium historyczne - wrzesień
12 września 1683 (339 LAT TEMU)
Odsiecz wiedeńska
Bitwa pod Wiedniem (inaczej nazywana Odsieczą Wiedeńską lub rzadziej Wiktorią Wiedeńską) –bitwa stoczona 12 września 1683 pod Wiedniem między wojskami polsko-cesarskimi pod dowództwem króla Jana III Sobieskiego a armią Imperium Osmańskiego pod wodzą wezyra Kara Mustafy. Bitwa była przełomowym wydarzeniem w wojnie – zakończyła się klęską Osmanów, którzy od tej pory przeszli do defensywy i przestali stanowić zagrożenie dla chrześcijańskiej części Europy
Była konsekwencją przymierza zawartego IV 1683 przez króla Jana III Sobieskiego z cesarzem Leopoldem I; Jan Sobieski na czele połączonych wojsk polskich (ok. 27 tysięcy) i austriackich (dowódca książę lotaryński Karol V Leopold) oraz niemieckich (dowódca książę Waldecku Jerzy Fryderyk; ogółem ok. 43 tysięcy) rozbił w bitwie 12 IX oblegającą Wiedeń armię turecką (ok. 110–115 tysięcy, dowódca wielki wezyr Kara Mustafa); do zwycięstwa szczególnie przyczynił się atak polskiej husarii ze wzgórza Schafberg; w pierwszej fazie walk opanowano drogę wzdłuż Dunaju oraz wszystkie wzgórza otaczające Wiedeń (m.in. Kahlenberg); decydującą rolę w bitwie odegrała największa w dotychczasowej historii szarża jazdy (ok. 20 tysięcy żołnierzy), którą poprowadził osobiście Jan Sobieski; armia turecka została rozbita, tracąc ok. 15 tysięcy żołnierzy, ponad 100 dział i cały sprzęt; straty koalicji wyniosły ok. 3500 żołnierzy; zwycięstwo pod Wiedniem zahamowało ekspansję turecką na Płw. Bałkański.
12 września 1989 (33 lata temu)
Powołanie Rządu Tadeusza Mazowieckiego
"Solidarność" osiągnęła w parlamencie taką pozycję, że wbrew niej nie można było wybrać ani prezydenta, ani premiera. Stanęło przed nią więc pytanie: czy tę potężną siłę blokującą wykorzystać, żeby wziąć całą pulę, jak się wtedy mówiło, czyli przejąć władzę wykonawczą?
Pierwszym widomym sygnałem był słynny artykuł Adama Michnika z 3 lipca, który proponował: "Solidarność" godzi się na komunistycznego prezydenta, a komuniści - na solidarnościowego premiera, stąd tytuł Wasz prezydent, nasz premier. Ten artykuł był następstwem rozmów toczących się niemal od wyborów, na początku niezobowiązujących. Po obu stronach narastała świadomość możliwości i konieczności zmian. Opozycja musiała przełamać politykę samoograniczenia, która w nowych okolicznościach międzynarodowych straciła sens. Zdecydowanie w stronę rządu solidarnościowego parli Adam Michnik i Jacek Kuroń, sceptyczny jeszcze w lipcu był Tadeusz Mazowiecki...
17 września 1939 (83 lata temu)
Atak ZSRR na Polskę
Zbrojna napaść dokonana 17 września 1939 przez ZSRR (bez określonego w prawie międzynarodowym wypowiedzenia wojny) na Polskę, będącą od 1września 1939 w stanie wojny z III Rzeszą, element działań wojennych kampanii wrześniowej – pierwszej kampanii II wojny światowej. W historiografii radzieckiej miała określenie „wyzwoleńczy pochód Armii Czerwonej” (ros. освободительный поход РККА), a w obecnej rosyjskiej – „polski pochód Armii Czerwonej” (польский поход Красной армии) lub „radziecka inwazja na Polskę” (советское вторжение в Польшу).
Harmonogramy kursów w roku szkolnym 2022/2023
Giełda podręczników
Stypendium dla uczniów uzdolnionych w zakresie przedmiotów zawodowych
Informujemy, że do 30 września 2022r. trwa nabór wniosków o przyznanie pomocy stypendialnej na rok szkolny 2022/2023 w ramach Dolnośląskiego Programu Pomocy Stypendialnej dla uczniów szczególnie uzdolnionych w zakresie przedmiotów zawodowych.
Regulamin Programu, załączniki oraz wszelkie informacje znajdują się na stronie www.stypendialny-dolnyslask.pl
Spotkania z rodzicami uczniów klas pierwszych
Informujemy, że spotkania rodziców uczniów klas pierwszych z dyrekcją szkoły i wychowawcami odbędą się w auli szkolnej według następującego harmonogramu:
- 12.09.2022r. godz. 16:30 - kl. Ia T (technik budownictwa), kl. Ib T (technik elektryk), kl. I BS (monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie),
- 13.09.2022r. godz. 16:30 - kl. Ic T (technik informatyk), kl. Id T (technik programista), kl. Ie T (technik elektronik / technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej).
UWAGA!
Odszedł przyjaciel ZSB-E
27 sierpnia 2022r zmarł Pan Antoni Nóżka, przedsiębiorca świdnicki, przyjaciel ZSB-E. Ponad 50 lat temu ukończył nasze Technikum Budowlane i do tej pory pozostawał z macierzystą szkołą w kontakcie. Lubiany i do dziś wspominany przez nauczycieli z sympatią, był bardzo aktywnym członkiem komitetu, który organizował kolejne jubileuszowe zjazdy absolwentów. Zawsze uśmiechnięty, życzliwy, wspierał „swoją”, jak mówił, szkołę również w ramach swojej działalności zawodowej.
Cześć Jego pamięci!
Stypendia i nagrody dla uczniów ZSB-E
W dniu 01.09.2022r. w auli i Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów za najlepsze wyniki egzaminu maturalnego, osiągnięcia w olimpiadach i konkursach przedmiotowych oraz szczególne osiągnięcia sportowe.
Z rąk Starosty Świdnickiego Piotra Fedorowicza i Wicestarosty Zygmunta Worsy, nagrody odebrali następujący uczniowie naszej szkoły:
1. Najlepsi Maturzyści:
- Michał Kościów,
- Szymon Dziedzic
2. Osiągnięcia naukowe:
- Szymon Dziedzic - 3 miejsce w Finale Ogólnopolskiego Konkursu WorldSkills Poland - kategoria instalacje elektryczne
3. Osiągnięcia sportowe:
- Kacper Malinowski - I miejsce w kategorii 66 kg w 76 Mistrzostwach Dolnego Śląska w Boksie,
- Daniel Worobiec - III miejsce w finale w kategorii 92 kg w w 76 Mistrzostwach Dolnego Śląska w Boksie,
- Jan Kawałko - I miejsce w kategorii Junior 16 w Mistrzostwach Polski WRPF Służb Mundurowych w wyciskaniu sztangi leżąc.
9
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023
Drodzy Uczniowie, Nauczyciele, Pracownicy Administracji i Obsługi!
Mam zaszczyt powitać wszystkich na uroczystości z okazji rozpoczęcia NOWEGO ROKU SZKOLNEGO. Wracamy tu po dwumiesięcznej przerwie, opaleni, z uśmiechami na twarzach, ale przede wszystkim wypoczęci i gotowi do dalszej pracy. Mam nadzieję, że choć przed nami wiele wyzwań, uda nam się przeżyć wiele wspólnych, dobrych chwil, rozwinąć swoje zainteresowania i pasje, zawrzeć nowe znajomości i kontynuować stare.
Szkoła to nie tylko miejsce przekazywania wiedzy, umiejętności i nauki, ale również zdobywania wielu cennych doświadczeń. Wszyscy uczymy się tu współpracować, rozwiązywać problemy, wspierać się nawzajem i szanować. Są to ogromnie ważne elementy ludzkiego życia, wspólnie musimy zadbać, by szkoła była miejscem bezpiecznym, życzliwym i otwartym. W takich warunkach Wasz rozwój będzie przebiegać prawidłowo, a nauka będzie przychodzić Wam z łatwością. My tworzymy dla Was dobrą atmosferę pracy, działania i funkcjonowania, korzystajcie z tego, czerpcie pełnymi garściami, rozwijajcie się, niech to wszystko sprawia Wam ogromną radość.
Od tego roku szkolnego rozpoczynamy kształcenia na dwóch nowych kierunkach: technik programista oraz technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Naukę w naszej szkole rozpocznie 180 uczniów klas pierwszych w 6 oddziałach witamy ich serdecznie oraz 440 uczniów w klasach starszych witam Was ponownie. Witamy również w naszym gronie dwóch nowych nauczycieli: Ks. Mateusza Kubusiaka oraz Panią Sandrę Stachurę nauczycielkę j. angielskiego.
Drodzy Nauczyciele! Życzę wam radości z wykonywanej pracy i wielu sukcesów. Pamiętajcie, że nie wszystkie z nich da się zmierzyć ocenami uczniów. Bądźcie dla uczniów autorytetem, źródłem wiedzy i wsparciem.
Kochani Uczniowie! Witam Was po wakacyjnej przerwie. Życzę wam, aby ten rok szkolny pozwolił rozwijać Wasze zdolności i budował Waszą pewność siebie. Pamiętajcie, że oceny nie są najważniejsze. Najważniejsze jest to, abyście w tych murach poznali samie siebie, odkryli własne talenty i mocne strony, aby nauka sprawiała Wam przyjemność. Mam nadzieję, że będziecie tu przychodzić z ochotą i radością, i że wyniesiecie stąd wiele dobrych wspomnień.
Rok szkolny uważam za rozpoczęty.
Dyrektor Rafał Fasuga
21
Archiwum Aktualności