Przypominamy wszystkim, że od 1 grudnia 2022r. drzwi szkoły otworzyć będzie można tylko przy użyciu karty.
Przypominamy wszystkim, że od 1 grudnia 2022r. drzwi szkoły otworzyć będzie można tylko przy użyciu karty.
22 listopada odbył się konkurs języka angielskiego ‘FORGET-ME-NOT’ pod patronatem czasopisma JĘZYKI OBCE W SZKOLE , w którym wzięło udział 16 uczniów z klas 1-4 technikum. Konkurs został przygotowany w oparciu o materiały zawierające współczesne piosenki angielskie, sentencje oraz krótkie opowiadania. Uczniowie, którzy chcieli wykazać się znajomością języka angielskiego, zostali podzieleni na dwie grupy ze względu na stopień zaawansowania i wypełnili test leksykalno-gramatyczny oraz odpowiadali na pytania do tekstu.
Wyniki zostaną przesłane przez Organizatora do dn. 22 grudnia 2022r.
Trzymamy kciuki za jak najlepsze wyniki!!!
W zakładce EGZAMIN ZAWODOWY zamieszczone zostały listy zdających egzaminy zawodowe w sesji zimowej 2023. Proszę zapoznać się z dokładnymi datami i godzinami egzaminu.
Lubisz rysować? Weź udział w konkursie interdyscyplinarnym łączącym matematykę i sztukę organizowanym przez Stowarzyszenie Nauczycieli Matematyki oraz Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi. Zadaniem uczestników konkursu jest przygotowanie dowolną techniką pracy plastycznej
na temat „Matematyczna manufaktura”. Każdy uczestnik konkursu wykonuje własnoręcznie (bez pomocy osób trzecich) pracę na płaszczyźnie w dowolnej technice (malarskiej, rysunkowej, graficznej, mieszanej), w formacie A4 lub A3. Uczestnik nadaje tytuł swojej pracy, dodatkowo może dodać krótki opis. Wystarczy, że dostarczysz swoją pracę Twojemu nauczycielowi matematyki do czwartku 8 grudnia 2022 roku.
Powodzenia!
(*) Manufaktura (łac. manus „ręka”, manufactura „rękodzieło”) – zakład produkcyjny, w którym produkcja masowa złożonego produktu końcowego odbywa się ręcznie i oparta jest na podziale pracy: poszczególne etapy produkcji wykonywane są przez pracowników wyspecjalizowanych w ich wykonywaniu.
W dniach 22-25 listopada 72 uczniów klas czwartych technikum (na podbudowie gimnazjum) przystąpiło do próbnych egzaminów maturalnych organizowanych przy współpracy z wydawnictwem Operon. Oprócz przedmiotów obowiązkowych (j. polski, matematyka, j. angielski) uczniowie przystąpili do egzaminu na poziomie rozszerzonym.
Na poziomie rozszerzonym największą popularnością u zdających cieszył się j. angielski (22 zdających), matematyka (20 zdających), geografia ( 14 zdających), fizyka (11 zdających). Dwie osoby przystąpiły do egzaminu z j. olskiego, po jednej osobie zdawało chemię, j. niemiecki i historię.
Życzymy powodzenia teraz i w maju.
!!!! U W A G A !!!!
KONKURS
KITY AVT i TY
Uczniowie naszej Szkoły mogą brać udział
w fajnym konkursie.
Grupa nie większa niż 3 osoby musi wybrać z listy Kitów AVT zestaw,
który zostanie zmontowany, przedstawić to na filmie.
Film ten wysyłany będzie na konkurs.
TERMIN zgłaszania się do 01.12.2022r.
Informacje oraz lista kitów znajdują się
u p.Rudownika i p.Pijanowskiego.
Lista Kitów AVT:
16 listopada 2022 uczniowie klas Ic Tp i IId Tp wzięli udział w niepowtarzalnej wycieczce do Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej w Dobkowie. Najpierw pilot zaprowadził uczestników wycieczki do kamieniołomu, gdzie każdy mógł znaleźć kamienie z agatami lub innymi cennymi minerałami. Później, pod nadzorem mistrza górnictwa, kamienie te były szlifowane przez uczniów. Druga część programu wycieczki zawierała zwiedzanie z przewodnikiem Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej, gdzie uczniowie poznali moc Ziemi, zobaczyli jak działa powódź i wybuch wulkanu oraz odczuli na żywo trzęsienie ziemi.
Podskakiwać można nie tylko w szkole! Zdecydowanie udowodniła to grupa uczniów z klas: 1a Tp, 1b Tp, 1e Tp i 3a Tp, która w mglisty poniedziałek, 14.11.2022 r., udała się piętrowym (!) autobusem do Wrocławia do Parku Trampolin GOjump i Powietrznego Miasta GOair.
Cztery godziny zwariowanej zabawy – skakania, robienia salt, fikołków, wspinaczki, zjeżdżania, buszownia między dmuchanymi palami – pozwoliły na wyzwolenie energii i spalenie zbędnych kalorii. Młodzież udowodniła, że parkour, flipping, freerunning czy inne takie sztuczki nie mają przed nią tajemnic.
Zmęczeni, ale naładowani pozytywną energią uczniowie po powrocie do Świdnicy zgubione kalorie szybko uzupełnili w McDonaldzie.
W ostatni październikowy tydzień 20 twardzieli z II a wybrało się na dwudniową eksploracje Gór Sowich. Dlaczego w góry? Bo są, bo są piękne, zwłaszcza jesienią, dodatkowo można się nieźle zmęczyć, żeby nie powiedzieć - sponiewierać. Nie mamy wcale na myśli tego, o czym prawie wszyscy myślicie… Sponiewierać się to znaczy wędrować 10 godzin z plecakiem, w większości pod górę i na drugi dzień to samo, no może trochę mniej.
Pogoda nam dopisała, ale gdyby było zimno, byłoby równie fajnie.
Góry odpłacają za wysiłek stokrotnie cudnymi widokami, dziką przyrodą no i tym, że nigdy nie jest tak samo.
Dla tych , którym to nie pasuje, są wyjazdy na hopsalnie do Energylandii, ewentualnie coś jeszcze bardziej ekstremalnego…. Wyjście z wychowawcą na pizzę.
Nasz cel na pierwszy dzień to wejście na Wielką Sowę, ale wejście najbardziej nieoczywistą z możliwych tras. Wyruszyliśmy rano autobusem MPK nr 60 za jedyne 2złote i 70groszy dojechaliśmy do jednej z najpiękniejszych wsi na Dolnym Śląsku - Lutomii Górnej ( nie będzie dużą przesadą jeśli powiem nawet w Polsce 😊).
Wyruszyliśmy przez wieś, a potem leśną drogą do tzw. Kroackiej studzienki. https://pl.wikipedia.org/wiki/Kroacka_studzienka Po drodze padła propozycja by zboczyć trochę i ścieżką, która na starych niemieckich mapach nazywa się bierweg , udać się pod obelisk zwany „szable”. Niemiecka nazwa trasy dla poliglotów z IIa brzmiała zachęcająco, dlatego chętnie zgodzili się nadłożyć drogi. Obelisk został postawiony na pamiątkę bitwy pod Lutomią i Burkatowem jaką stoczyły armie austriacka i pruska w XVIII w. Bitwa ta zakończyła się klęską strony austriackiej. W efekcie Habsburgowie utracili na rzecz króla Prus Fryderyka Świdnicę, a wkrótce po tym cały Śląsk.
Pod obeliskiem nasz kochany wychowawca pan Dariusz Karaszewski wygłosił krótki, niespełna godzinny 😊 wykład monograficzny o historii Śląska) . Czuliśmy niedosyt i chcieliśmy by bisował, niestety wychowawca był nieubłagany i musieliśmy ruszyć w dalszą drogę, by przed zmierzchem dojść do schroniska na nocleg
Kiedy dotarliśmy do kroackiej studzienki p. prof. zarządził „popas” ( dla niewtajemniczonych popas to słowo oznaczające dawniej odpoczynek dla podróżujących, przerwa na posiłek czy nakarmienie koni).
Mistrzowie surwiwalu Krystian i Daniel wzięli się za rozpalenie ogniska za pomocą zestawu przetrwania, reszta zaczęła zbierać chrust ( nadwyżka miała zostać dla wychowawcy na grudniowe mrozy w ramach akcji chrust + 😊). Kiełbaski z ogniska były pyszne ( jedynie pani prof. Anita Klepacz, nie wiedzieć czemu, nie chciała ich jeść).
Po godzinnym odpoczynku ruszyliśmy czerwonym szlakiem w dalszą drogę w kierunku rozdroża pod Kokotem . Po drodze chętni mogli wbiec na Kokota, zrobić zdjęcie na szczycie na dowód i zbiec w jak najkrótszym czasie( Zwyciężył Krystian tuż za nim Wolodymyr) . Kokot, dla niewtajemniczonych ma wysokość 755 m.n. p https://pl.wikipedia.org/wiki/Kokot_(G%C3%B3ry_Sowie)
Pan Darek, tajemniczo uśmiechając się pod nosem, powiedział, że nazwa szczytu po czesku lub po śląsku, to bardzo obraźliwy, zwłaszcza dla facetów, rzeczownik.
Nasza polonistka, pani Anita dodała, że ten rzeczownik w formie żeńskiej po polsku też nie był zbyt ładnym słowem.
Ponieważ jesteśmy dobrze wychowani , nie znamy praktycznie żadnego wulgarnego rzeczownika ani w formie męskiej ani w formie żeńskiej ( no chyba, że psiakość, czy motyla noga 😊) odpuściliśmy sobie.
Ale nie do końca odpuściliśmy język polski. Pięciu chłopaków, którym za mało było jeszcze wrażeń i adrenaliny, chciało poprawiać j. polski w ramach „górskich konsultacji”.
Nie ma sprawy, powiedziała pani profesor i wyciągnęła praktyczny, kompaktowy zestaw pytaniowy w wersji turystyczno – biwakowej. Ci, którzy myśleli, że będzie „lajcik” z racji okoliczności, srodze się zawiedli. Czterech zaliczyło, jeden do poprawy.
I tak w milej atmosferze dotarliśmy do Potoczkowej polany po drodze mijając pozostałości pomnika poświęconego Rudolfowi Thiele burmistrzowi Świdnicy z czasów przed druga wojną https://pl.wikipedia.org/wiki/Polana_Potoczkowa .
Stamtąd po krótkim odpoczynku, czarnym szlakiem wyruszyliśmy do skrzyżowania pod Wielką Sową. Od skrzyżowania ruszyliśmy ostro pod górę na sam szczyt. Prowadzą tam dwa szlaki. Niebieski i czarny. O godz 16 .15 zdobyliśmy szczyt.
https://mapa-turystyczna.pl/node/wielka-sowa#50.68978/16.52412/12
Czasu na delektowanie się widokami było mało, a dodatkowo wieża widokowa znajdująca się na górze jest aktualnie w remoncie.
Pozostało więc jak najszybciej zejść czerwonym szlakiem do schroniska Orzeł. Dotarliśmy na miejsce równo ze zmierzchem.
W schronisku czekała pyszna obiadokolacja, gorące prysznice, wygodne lóżka i rozemocjonowane naszą obecnością dziewczyny ( klasy 6- 8 SP ). Oczywiście furorę wywołał jak zwykle Wiktor. Wszyscy, nawet nasz wychowawca, pozazdrościliśmy „Pączusiowi” powodzenia 😊.
Przed udaniem się na spoczynek zebraliśmy się w schroniskowej świetlicy, gdzie omówiliśmy mijający dzień. Niektórym z nas nie było łatwo, były chwile słabości i wielkiego zmęczenia, ale nikt nie odpadł.
Pan Darek powiedział , że jest z nas dumny i wszyscy zdaliśmy test wytrzymałości i hartu ducha.
To prawda, chwilami łatwo nie było, ale się udało. Wychowawca zapytał nas, czy wiosną wybralibyśmy się ponownie na górską wycieczkę. Większość z nas odpowiedziała twierdząco.
.
Przed godz.24 ucichły już wszelkie hałasy w całym schronisku i zasnęliśmy ( może nie wszyscy tak od razu) mocnym snem.
Rano pobudka o 7.00, śniadanie i szybki wymarsz.
Naszym nowym celem była górska wieś Sierpnica i znajdująca się w jej pobliżu największa atrakcja - Podziemne miasto Osówka. Ale zanim tam dotarliśmy zatrzymaliśmy się przy przepięknym drewnianym Kościółku Matki Bożej Śnieżnej.
Oczywiście nie obyło się bez krótkiego wykładu o sakralnej architekturze drewnianej. https://fotopolska.eu/Sierpnica/b25055,Kosciol_Matki_Bozej_Snieznej.html
Na szczęście po raz kolejny przed kompromitacją, tym razem w oczach pani Anity, uratowali nas Krystian i Daniel, którzy wiedzieli co to jest gont.
Bardziej od architektury drewnianej zainteresowała Dawida i Kornela koza, z którą usiłowali się zapoznać. Chłopcy już dzień wcześniej przejawiali zainteresowanie parzystokopytnymi i próbowali poznać pewną krasulę 😊. Kornel próbował ją nawet przywołać tradycyjnym taś, taś, taś, niestety bezskutecznie ( szczegóły dotyczące ich spotkań z parzystokopytnymi do uzyskania u Dawidka i Kornela na ściance).
Po pokonaniu 8 km. naszym oczom ukazał się cel, Podziemne miasto Osówka.
Czekał już tam na nas umówiony przewodnik. W raz z nim przez ponad godzinę wędrowaliśmy podziemnymi tunelami wysłuchując fascynujących historii. Wewnątrz multimedialne prezentacje przenosiły nas w czasy II wojny światowej. Prace tutaj rozpoczęto w 1943 roku. Doprowadziły one do powstania ogromnego systemu betonowych korytarzy, umocnień i hal. Cel prac utrzymywany był w tajemnicy. Zdaniem jednych miała być to tajna kwatera Adolfa Hitlera, inni twierdzą , że budowano hale dla podziemnych fabryk do produkcji tajnej broni.
Koniecznie musicie to zobaczyć . Godzina zwiedzania minęła jak chwila. Nawet ci z nas, którzy mają problem z zachowaniem na lekcjach, słuchali jak urzeczeni.
Po wyjściu, czekał już na nas zamówiony wcześniej autobus i zawiózł nas do Świdnicy.
Jeśli lubicie góry i przygodę, na następną wycieczkę możemy zabrać 2-3 osoby z innych klas.
Koszty takiej dwudniowej wycieczki nie są duże. Z noclegiem, biletami wstępu, autobusem i wyżywieniem kosztowała 150 zł. Koszt byłby jeszcze niższy, gdyby nie nieprzewidziane okoliczności, które wyeliminowały kilka osób z wyjazdu.
Tydzień później na lekcji wychowawczej odbył się konkurs z wiedzy dotyczącej tego co na wycieczce widzieliśmy. Bezapelacyjnym zwycięzca okazał się Kamil. Nagrodę dla zwycięzcy ufundował pan Karaszewski. Była to piątka z historii.
W imieniu wychowawcy i naszym chcieliśmy na koniec podziękować Pani prof. Anicie Klepacz, że odważyła się z nami pojechać 😊
W naszej szkole odbył się pierwszy etap XXXIII Olimpiady Teologii Katolickiej. Temat tegorocznej Olimpiady: "Bóg jest miłością objawioną w Słowie".
Do rywalizacji przystapiło 16 uczniów klas II- IV Technikum. Uczniowie zmagali się z testem wiedzy dotyczycącym historii diecezji Pelpińskiej, znajomości tekstów biblijnych i Katechizmu Kościoła Katolickiego. Najlepsze wyniki osiągnęli:
Do etapu diecezjalnego, który odbędzie się w styczniu 2023r., zakwalifikowalo się dwóch uczniów: Stanisław Rybak i Andrzej Kaszyński. Życzymy im powodzenia!!!
Olimpiadę przygotował i przeprowadził katecheta - Jacek Olszewski.
Dnia 25 listopada 2022r. w gdzinch 16:00, 16:30 i 17:00 odbędzie się próbny egzamin pisemny elektroniczny dla kwalifikacji: ROL.03, ROL.09 i ELE.02.
Egzaminy odbywać się będą podczas trwających zajęć zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami.
Dnia 21.11.2022r. o godzinie 16.30 odbędą się zebrania z rodzicami uczniów wszystkich klas.
Spotkania odbędą się w następujących salach:
1. IBS P.Kazimierski 10
2. IaT B.Łobaza 18
3. IbT D.Kozłowska 13
4. IcT B.Mackiewicz 25
5. IdT R.Izydorczyk 21
6. IeT K.Skąpska 19
7. IIbT P.Rudownik 35
8. IIcT A.Jarzębicka 17
9. IIdT P.Matejczuk 202
10. IIBS K.Drej 12
11. IIIaTp B.Kulig Sala gimnastyczna
12. IIIb Tp I.Opoka 36
13. IIIc Tp J.Musiej -Ząbkiewicz 34
14. IIId Tp M.Antoniak 10
15. III BS M.Szpara -Dyduch 23
16. IVa Tp H.Kosmala 16
17. IVb Tp A.Perska 14
18. IVcTp E.Sycz 32
19. IVd Tp B.Kędzierska 22
20. IVa Tg M.Szczepańska 31
21. IVb Tg M.Kałwak 27
22. IVc Tg J.Klimkowski 201
Sportowa reprezentacja ZSB-E wzięła udział w rozgrywkach międzyszkolnych piłki nożnej przeprowadzonych w grupach dnia 9 listopada 2022 roku w Żarowie, a finał- 16 listopada 2022 roku na stadionie OSiR w Świdnicy. W grupowych rozgrywkach nasi chłopcy zajęli drugie miejsce tuż za reprezentacją Zespołu Szkół Ekonomicznych, a w finale zmierzyli się :
- z II LO- wynik 1:2
- z ZSE- wynik 0:2
- z LO Strzegom- wynik 4:1
i ostatecznie uplasowali się na III miejscu w finale powiatowym szkół ponadpodstawowych.
Trzeba przyznać, że nasi piłkarze zostawili serce na boisku i ofiarnie walczyli o każdą piłkę do ostatniej minuty każdego meczu.
Nasza drużyna wystąpiła w składzie:
- Chwałek Mateusz kl. III b T p
- Kośkiewicz Kacper kl. II a T p
- Szeremeta Kacper kl. III d T p
- Kamiński Adrian kl. II a T
- Lamot Paweł kl. III a T p
- Kulig Łukasz kl. I a T p
- Pączek Wiktor kl. II a T p
- Kołodka Karol kl. III b T p
- Kowalczuk Jakub kl. I a BS
- Łabędź Paweł kl. I a T p
- Sztabiński Kacper kl. II a T p
- Nizioł Tobiasz kl. II b T p
- Babisz Dawid kl. III a T p
- Karpiński Bartosz kl. I b T p
- Dawid Artur kl. I b T p
- Łukasiewicz Damian kl. IV b T g
- Dudzic Bartosz kl. II d T p
- Jaszczak Jakub kl. IV a T p
Trenerem zespołu był Pan Bartosz Kulig, a opiekunem Pani Anna Jarzębicka.
Gratulacje dla naszej połączonej drużyny ZSB-E i SP 8, która w konkursie Talenty dla firm, którego półfinał zakończył się dzisiaj w Hradec Kralove, zajęła III miejsce i awansowała do międzynarodowego finału w Pradze.
Skład reprezentacji ZSB-E i SP Nr 8:
Serdeczne gratulacje i podziękowania dla opiekunów:
11 listopada 1918 roku- ta data zajmuje w świadomości Polaków szczególne miejsce.
To dzień odzyskania przez Polskę niepodległości. Przez 123 lata kraj nasz znajdował się pod zaborami: rosyjskim, pruskim i austriackim. Przez tyle lat zaborcy próbowali narzucić Polakom swoją kulturę, język, obyczaje. Ale dzięki patriotycznym sercom naszych pradziadów najcenniejsze wartości zostały uratowane. Przywiązanie do tej co nie zginęła, pozwoliło wychodzić nam z najtrudniejszych opresji, stawić czoło poważnym problemom naszej egzystencji narodowej. Pochylamy się z serdecznością i głębokim żalem przed tymi matkami, których łez po stracie synów do dzisiaj nikt nie potrafi zetrzeć z twarzy. Kłaniamy się tym, którzy umierając prosili: Przechodniu, powiedz Polsce, żeśmy polegli do końca wierni Jej służbie.
10 listopada 2023 r o godz 8.00 w auli szkolnej odbyła się uroczysta Akademia z okazji odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Wzruszający montaż poetycko- muzyczny przygotowali uczniowie klas trzecich i czwartej .
Klasa 3aTp:
Klasa 3bTp:
Klasa 4bTg:
Prowadzący Maja Michalik i Dawid Podhorodecki
Prezentację przygotował Filip Godlewski.
Jest siła i moc!!! Justyna Jerzyk Mistrzynią Polski
Trudno uwierzyć, że w delikatnych dziewczęcych rękach Justyny drzemie taka moc, a jednak... W miniony weekend odbyły się w Złotoryi Mistrzostwa Polski w wyciskaniu sztangi leżąc i martwym ciągu.
Niezmiernie miło jest nam poinformować, że Justyna Jerzyk (kl. IIIa Tp) zdobyła tytuł Mistrzyni Polski w kategorii junior 16 z wynikiem 105 kg.
Justynie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Nowa galeria Przygotowania do Akademii z okazji Święta Niepodległości została dodana do albumu fotograficznego
Powered by aSc EduPage