• Pan mgr inż. Leon Niekrasz (1939-2022)

          •  

            W dniu 7 marca br. w wieku 83 lat odszedł od nas Leon Niekrasz mgr. inż. budownictwa. Człowiek bardzo prawy, życzliwy, koleżeński, bezinteresowny i bardzo zaangażowany społecznik. Bardzo zasłużony dla środowiska technicznego Dolnego Śląska – członek Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa (od 1976r.) oraz władz Naczelnej Organizacji Technicznej w Świdnicy. Promotor i wielki orędownik kształcenia zawodowego w zawodach budowlanych. Pan Leon Niekrasz w czasie aktywności zawodowej uczestniczył w wielu istotnych dla naszego regionu inwestycjach. 
             
            Pracę zawodową rozpoczął w Dyrekcji Inwestycji i Miejskich w Świdnicy i od 1962r., jako przedstawiciel inwestora zastępczego nadzorował prace budowlane inwestycji mieszkaniowych, społecznych,  zdrowia, oświaty i infrastruktury technicznej finansowanych przez państwo i zrealizowanych na terenie dawnego województwa wałbrzyskiego,  m. in.:

            • Świdnica: osiedla mieszkaniowe "Młodych" I,II.III,IV wraz z dwiema szkołami podstawowym i oraz szkoła Technikum Mechaniczne z kotłownią, warsztatami, zespołem boisk i urządzeń sportowych, os. "Zarzecze" z kotłownią, szpital Miejski "Latawiec", przychodnia zdrowia, dwie szkoły podstawowe na osiedlach "Zarzecze" i "Zawiszów" wraz z kotłowniami ciepła, zespół obiektów handlowych na nowych osiedlach mieszkaniowych, remont budynków starówki,
            • Świebodzice: Os. "Przodowników Pracy", Os. "Piastowskie", obiekt biurowy Spółdzielni Mieszkaniowej, szkołę podstawową wraz z kotłownię osiedlową, oraz odnowienie "starówki" miasta,
            • Niemcza i Strzegom: nowe budynki mieszkalne i odnowienie "starówki" miast,
            • Żarów: Os. "Piastowskie" wraz z kotłownią,
            • Dzierżoniów: osiedla mieszkaniowe: "Tęczowe", "Kolorowe", "Błękitne", Ośrodek Zdrowia, kotłownię osiedlową, Dom Kultury, szkołę podstawową, a ponadto remont starych obiektów objętych ochroną konserwatorską,
            • magistrala wodociągowa z jeziora bystrzyckiego w Lubachowie, pow. Wałbrzych zaopatrująca następujące miejscowości w wodę : Dzierżoniów, Bielawa, Piława, Pieszyce oraz miejscowości, przez które ta magistrala przebiega, a ponadto wykonanie obiektów: wstępnego i wtórnego oczyszczania wody, stacji filtrów, laboratorium chemiczne i inne prace towarzyszące powiązane  funkcjonalnie z tą inwestycją,
            • ujęcie wody ze zbiornika wodnego w Bolkowie, ułożenie rurociągów wodnych, budową stacji filtrów i uzdatniania wody do Świebodzic wraz z całą infrastrukturą techniczną,
            • głębinowe ujęcie wody z Pszenna dla Świdnicy oraz Świebodzic wraz z budową obiektu laboratorium, stacją filtrów, uzdatniania i magistralą wodną do Świdnicy i Świebodzic. 

            Prowadzenie nadzoru technicznego budowy i remontów dróg i chodników miejskich w Świdnicy, Strzegomiu, Świebodzicach, i Żarowie. Po opuszczeniu Polski przez Armię Radziecką w 1992 r. nadzorował prace remontowe koszarowych obiektów przystosowując je do celów mieszkaniowych i użyteczności publicznej dla miasta Świdnica, nadzorował też budowę internatu oficerskiego w Strzegomiu I remont internatu w Świdnicy. 

            Był bardzo zaangażowany w prace społeczne na rzecz PZiTB.  Prowadził stałą, merytoryczną współpracę z dyrekcją i młodzieżą Zespołu Szkół Budowlano-Elektrycznych w Świdnicy. Był pomysłodawcą i organizatorem konkursu na najlepszą pracę dyplomową w Technikach Budowlanych rejonu dawnego województwa wałbrzyskiego. Organizował liczne szkolenia i seminaria. Był organizatorem wielu wycieczek technicznych, w tym dla uczniów i nauczycieli ZSB-E, na ważniejsze inwestycje budowlane i zabytki architektury w naszym regionie,  a także warsztatów i odczytów dla młodzieży szkolnej z zakresu techniki budowlanej i historii techniki

             
            W latach 1979 – 1984, był przewodniczącym Koła Zakładowego PZITB w Okręgowej Dyrekcji Inwestycji Miejskich w Świdnicy.
            W latach 1985-1987, był wiceprzewodniczącym Zarządu Oddziału PZITB w Wałbrzychu.
            Od 1999 r. do 2020 r. był przewodniczący Koła Terenowego PZITB w Świdnicy.
            Od 2001 r. był członkiem Zarządu Oddziału PZITB w Wałbrzychu.

            Aktywnie uczestniczy w działalności statutowej Świdnickiej Rady FSNT NOT.
            W latach 1985 – 1987 pełnił funkcję przewodniczącego NOT-Świdnica. Od 1999 r. był członkiem Zarządu Świdnickiej Rady FSNT NOT, a od 2020 r. pełnił funkcję wiceprezesa Zarządu.
            Był bardzo zaangażowany w pracach społecznych na rzecz Federacji. W latach 1979-1981 uczestniczył w pracach adaptacyjnych zabytkowego Zespołu kościelnego pw. Św. Barbary i Bramy Strzegomskiej na Dom Technika NOT.
            Prowadził stały społeczny nadzór nad modernizacją i remontami tych obiektów.
            Współorganizował Świdnickie Dni Nauki i Techniki, był członkiem Dolnośląskiej Kapituły w konkursie - Dolnośląski Mistrza Techniki. Był członkiem-założycielem i bardzo aktywnym pomysłodawcą i organizatorem wielu działań w Klubie Inteligencji Świdnickiej Baszta, który działa przy NOT Świdnica od 31 lat.    

            Za swoją działalność był wielokrotnie wyróżniany,  a w tym: 

            • Złotym Krzyżem Zasługi - 1986r. i po raz drugi - 2005r.
            • Srebrnym Krzyż Zasługi - 1975r.
            • Srebrną i złotą Odznaką PZITB (1986r. i 2004r.)
            • Srebrną i złotą Odznaką Honorową NOT (2008r. i 2011r.)
            • Diamentową Odznaka Honorowa NOT (2020r.)
            • Otrzymał też tytuł Zasłużony Senior NOT (2013r.)  

            Ponadto otrzymał : 

            • Srebrną Odznakę "Zasłużony dla Dolnego Śląska" ( 1973r.)
            • "Zasłużony Pracownik Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska" (1983r.)
            • medal "Zasłużony dla miasta Świdnicy" (1983r.)

            Cześć Jego pamięci.

            Dziękuję p. Andrzejowi Hryciukowi za wydatną pomoc w przygotowaniu powyższego tekstu
            K.Kowalonek

             

          • Nasi uczniowie z Ukrainy

          •  

            Czasem znamy się tylko z widzenia, ale częściej jesteśmy z sobą na co dzień. Kostek, Andrzej, Sasza – to już 3 lata, kiedy jesteśmy razem. Dima, Yurii – spotkaliśmy się ponad rok temu. A pozostali z Was, pierwszoklasiści - Włodek, Dima, Artem, Dima – dołączyliście we wrześniu i dziś wszyscy razem stanowimy społeczność naszej szkoły.

            Przyjechaliście z daleka, z kraju, który jest nam, Polakom, bardzo bliski. Dlatego nie chcemy być obojętni na to, co spotkało Waszą Ojczyznę.

            Jesteśmy z Wami! Jesteśmy z Tobą, Ukraino!

          • Kalendarium historyczne - marzec

          •  

            07 marca 1000 - 1022 lata temu

            Początek zjazdu gnieźnieńskiego

            Otton III przybył do Gniezna, aby pomodlić się przy grobie pierwszego polskiego męczennika – św. Wojciecha, który zginął trzy lata wcześniej z rąk pogańskich Prusów. Cesarz spotkał się tam również z księciem Bolesławem – ówczesnym władcą Polski. Celem tego spotkania było pozyskanie przez cesarza przychylności i poparcia księcia do utworzenia zachodniego cesarstwa uniwersalistycznego, na które miały złożyć się prowincje, każda z królem, podlegającym cesarzowi: GaliaItaliaGermaniaSłowiańszczyzna.

            Zjazd odbył się między 7 a 10 marca 1000 roku w Gnieźnie. Do grobu św. Wojciecha przybył cesarz Otton III. Po modlitwie w katedrze spotkał się z księciem Bolesławem. Podczas zjazdu Otton nałożył na jego głowę diadem i wręczył kopię włóczni św. Maurycego. W zamian cesarz otrzymał od księcia część relikwii św. Wojciecha. Bolesław przychylił się do planów cesarza o Wielkim Cesarstwie. Najdonioślejszym efektem zjazdu było utworzenie metropolii gnieźnieńskiej – pierwszej metropolii kościelnej w Polsce podległej wyłącznie papieżowi, na czele której postawiono brata św. Wojciecha – Radzima Gaudentego. Wraz z powstaniem nowej metropolii utworzono podległe Gnieznu nowe biskupstwa - sufraganie: krakowską z biskupem Popponemkołobrzeską z biskupem Reinbernem i wrocławską z biskupem JanemBiskupstwo poznańskie pozostało poza metropolią gnieźnieńską aż do śmierci biskupa Ungera.

            Zjazd z pewnością przyczynił się do umocnienia pozycji Bolesława wobec władców państw sąsiadujących z Polską. Tradycję synodu gnieźnieńskiego (w jego wymiarze kościelnym i europejskim) obecnie podtrzymuje Fundacja św. Wojciecha, która organizuje od 1997 roku kolejne zjazdy gnieźnieńskie.

             

            Wydarzenia marca 1968  w Polsce

            54 lata temu

            Marzec 1968Marzec ’68 (8–23 marca 1968) – terminem tym najczęściej określa się wielopłaszczyznowy i często trudny do jasnego zdefiniowania kryzys społeczny i polityczny w Polsce, który rozpoczął się w czerwcu 1967 roku, apogeum osiągnął między 1967 a 1968 rokiem, by wygasnąć późnym latem tegoż roku.

            Najważniejsze wątki tego kryzysu to ostra walka frakcyjna wewnątrz rządzącej Polską Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR), kryzys społeczny będący skutkiem rozczarowania systematycznym kurczeniem się obszaru swobód obywatelskich i demokracji po wielkich przemianach 1956 roku, wreszcie sięgnięcie przez władze do antysemickich stereotypów i uprzedzeń, co zaowocowało największą po stalinowskich czystkach lat pięćdziesiątych kampanią antysemicką w powojennej Europie i masową emigracją resztek społeczności żydowskiej z Polski.

             

             

            12 maca 1999  - 23 lata temu

            Polska wstąpiła do NATO

            Polska po przełomie 1989 roku odzyskała po pięćdziesięciu latach faktyczną niepodległość. Jednak na terenie Rzeczypospolitej wciąż stacjonowały poważne siły radzieckie, z siedzibą dowództwa Północnej Grupy Wojsk w Legnicy. Polska cały czas była częścią Układu Warszawskiego i w związku z tym radzieccy wojskowi mieli pełen wgląd we wszelkie informacje dotyczące naszych sił.

            Początkowo ZSRR mocno się ociągał z wycofywaniem wojsk ze swoich krajów satelickich. Jednak zjednoczenie Niemiec w 1990 roku (RFN było członkiem NATO) oznaczało, że radzieckie wojska muszą się stamtąd wycofać - przez terytorium polskie. Tą okazję polscy politycy wykorzystali do nacisku na Sowietów - nie chcieli przepuszczać rosyjskich żołnierzy bez wynegocjonowania konkretnej daty wycofania Armii Czerwonej z Rzeczypospolitej. Ostatnie oddziały (już rosyjskie, gdyż ZSRR się rozpadł) wyjechały dopiero w 1993 roku.

            Już w następnym roku Polska przystąpiła do programu "Partnerstwo dla pokoju". W jego ramach nasi żołnierze w ramach sił IFOR brali udział w misji pokojowej NATO w Bośni. W czerwcu 1997 r. Polska została oficjalnie zaproszona do Sojuszu Północnoatlantyckiego, wraz z Czechami i Węgrami. W następnym roku kolejne rządy państw NATO ratyfikowały protokoły akcesyjne, określające dokładnie zasady, na których nowe państwa miały się stać członkami Sojuszu. Wreszcie 12 marca 1999 r. Bronisław Geremek, ówczesny minister spraw zagranicznych, przekazał na ręce sekretarz stanu USA Madeleine Albright akt przystąpienia Polski do Traktatu Północnoatlantyckiego. Od tej chwili Polska stała się formalnie i praktycznie krajem członkowskim NATO. Już w 12 dni po tym wydarzeniu Rzeczpospolita wzięła udział w pierwszej wojnie w ramach NATO - interwencji w Kosowie.

             

          • Konkurs fotograficzny pt. Górnictwo i Geologia w obiektywie

          •  

            Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej ogłasza Konkurs fotograficzny dla uczniów szkół ponadpodstawowych pt. Górnictwo i Geologia w obiektywie. Jednym z głównych celów konkursu jest promocja i poprawa świadomości młodych osób o istocie górnictwa i geologii.

            Konkurs adresowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych. Uczniowie, którzy chcieliby wziąć udział w Konkursie, powinni zgłosić jedną fotografię własnego autorstwa oraz wypełnić formularz zgłoszeniowy wraz z załącznikami.

            Termin nadsyłania prac konkursowych upływa 31 marca 2022 r.

            Dla Laureatów Konkursu przewidziane są nagrody pieniężne w wysokości:

            • 1 000 zł brutto – I nagroda,
            • 700 zł brutto – II nagroda,
            • 300 zł brutto – III nagroda.

            Szczegółowe informacje wraz z regulaminem Konkursu można znaleźć na stronie internetowej: https://wggg.pwr.edu.pl/o-wydziale/konkurs-fotograficzny-dla-szkol-ponadpodstawowych 

             

            Komitet Organizacyjny Konkursu

            Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii

            Politechnika Wrocławska

             

          • List Dolnośląskiego Kuratora Oświaty do Dyrektorów i Nauczycieli

          •                

            Wrocław 2022-02-28

             

            Szanowni Państwo Dyrektorzy i Nauczyciele! Koleżanki Koledzy!

            W czwartek 24 lutego nad ranem putinowska Rosja zaatakowała zbrojnie Ukrainę, rozpętała wojnę. Pokazała dobrze nam Polakom znaną od stuleci, agresywną i brutalną twarz. Giną żołnierze i cywile, dorośli i dzieci. Cierpią ludzie, rujnowany jest dobytek i dorobek pokoleń. Deptane są prawa człowieka, łamane konwencje i międzynarodowe pakty. Cały naród ukraiński, armia i państwo kierowane przez bohaterskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego stawiają heroiczny opór najeźdźcy. W imię człowieczeństwa i polskiej racji stanu nakazem chwili jest pomóc Ukrainie i jej obywatelom. Form wsparcia jest wiele, każda pomoc, choćby najdrobniejsza, jest niezwykle ważna. Każdy gest solidarności i każde ciepłe słowo mają znaczenie. Każda zbiórka, aukcja czy koncert mają sens. Każda złotówka się liczy.

            Z całego  serca dziękuję  Koleżankom i Kolegom za przyjazne gesty oraz inicjatywy na rzecz naszych sąsiadów Ukraińców przebywających tak w Polsce jak i w Ukrainie. Proszę nie ustawać w tym szlachetnym dziele, gdyż wsparcie jest niezbędne tu i teraz, a będzie też konieczne w przyszłości.

            Bardzo proszę o otoczenie psychologiczną opieką dzieci i uczniów oraz stosowanie rekomendacji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie w Ukrainie”.

            Tysiące uchodźców z Ukrainy codziennie przekraczają granice z Polską, wśród nich są małe dzieci i uczniowie. Część z nich pojawi się na Dolnym Śląsku - przyjadą (już przyjeżdżają) do rodzin, przyjaciół i znajomych, którzy wcześniej znaleźli tu studia, pracę i mieszkanie. Przybędą do gmin i powiatów, które od lat utrzymują partnerskie relacje z wieloma miejscowościami w Ukrainie. Dotrą do ludzi dobrej woli skorych do bezinteresownej pomocy, których wielu na ziemi dolnośląskiej.

            Dzieci uchodźców znające język polski będą przyjmowane do już istniejących grup i oddziałów w przedszkolach i szkołach, jeśli zajdzie potrzeba powstaną dodatkowe grupy i oddziały. Dla osób bez znajomości języka polskiego będą tworzone oddziały przygotowawcze. Środki finansowe w adekwatnej wysokości przekaże organom prowadzącym Ministerstwo Edukacji i Nauki.

            Zapewnienie opieki i edukacji dzieciom i młodzieży z Ukrainy jest wyzwaniem organizacyjnym, które rośnie z każdym dniem. Aby mu sprostać musimy działać w sposób dobrze zorganizowany, tylko  wtedy będziemy skuteczni. Dlatego jako kuratorium oświaty wchodzące w skład służb zespolonych wojewody będziemy zbierać od dyrektorów szkół i organów prowadzących istotne informacje, koordynować działania, przekazywać szkołom, przedszkolom i placówkom ważne wiadomości, służyć wsparciem, radą i pomocą.

            Chwila jest historyczna, a bracia Ukraińcy w wielkiej potrzebie. Bądźmy solidarni i wytrwali!

            Niech żyje niepodległa Ukraina! Niech żyje niepodległa Polska!

             

             Roman Kowalczyk

             Dolnośląski Kurator Oświaty

          • Zbiórka darów dla Ukrainy w ZSB-E

          •  

            W związku z dramatyczną sytuacją na Ukrainie miasto oraz powiat rozpoczynają akcję pomocową dla uchodźców wojennych przybywających do naszego miasta i tych pozostających na Ukrainie. Nasza szkoła włącza się w pomoc i organizuje zbiórkę:

            • artykułów spożywczych (długoterminowych w szczelnych opakowaniach),
            • koców, śpiworów, poduszek, kołder, ręczników,
            • artykułów higieny osobistej, pampersów,
            • chemii domowej,
            • wszystkich rzeczy, które uznalibyście za niezbędne w takiej sytuacji.

            Wszystkie rzeczy, które zbierzemy wspólnie z Wami, przekażemy zaprzyjaźnionym organizacjom pomocowym, związanym z Ukrainą.
            Jeśli możesz pomóc, zapraszamy.

            Przyjmujemy tylko nowe produkty (czyste, zdatne do użytku, w przypadku żywności z aktualną, jak najdłuższą datą spożycia).

            Swoje dary możecie przynosić do Biblioteki Szkolnej lub sekretariatu.

            Prosimy Was o zaangażowanie i wsparcie swoich ukraińskich koleżanek i kolegów, którzy w tym czasie mogą szczególnie potrzebować naszej uwagi i pomocy.

             


            Łączymy się ze społecznością ukraińską ❤

          • Zespół Szkół Budowlano – Elektrycznych solidarny z Ukrainą

          •  

            Drodzy uczniowie,

            Za naszą wschodnią granicą rozpoczęła się wojna - Rosja zaatakowała Ukrainę. W naszej szkole jest wielu uczniów pochodzących z Ukrainy. Okażcie proszę im wsparcie i pomoc w tych trudnych dla nich chwilach.

            Ja również jestem wraz z panem pedagogiem do Waszej dyspozycji. Jeżeli Wy lub Wasi bliscy potrzebujecie pomocy, chcecie uzyskać informacje o pomocy z powiatu lub miasta, udzielanej mieszkańcom Ukrainy, zapraszam do kontaktu.

            Pozdrawiam Was serdecznie.

             

            Dyrektor szkoły

            Rafał Fasuga

          • Nocny Kochanek wystąpi w ramach Świdnickich Recenzji Muzycznych

          •  

            19 marca w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury wystąpi Nocny Kochanek a razem z nim w roli supportu pojawi się The Sixpounder. Bilety są już w sprzedaży.

            Koncert odbędzie się dzięki Krzysztofowi Pietrzakowi, którego recenzja albumu Nocnego Kochanka pt. “Randka w Ciemność” została nagrodzona w konkursie Świdnickich Recenzji Muzycznych 2019. Pisał w niej: “Mój szynobus gna, a ja słucham Kochanka i wyobrażam sobie jak rozpędzona cysterna Whitesnake przywala w żeliwny wagon Judas Priest aż iskry pryskają wokoło. W następnym kawałku już pędzi szalona drezyna Iron Maiden i zderza się z lokomotywą Metalliki.” Całość: http://sok.com.pl/recenzje/nocny-kochanek-randka-w-ciemnosc/

            Sam zespół pisze o sobie tak: “Nocny Kochanek to pod względem muzycznym klasyczny heavy metal inspirowany gigantami gatunku, co słychać na pierwszy rzut ucha. Teksty zawierają specyficzny nocno-kochankowy humor i zazwyczaj opierają się na faktach, czasami nawet autentycznych..! Wykorzystując humor bazujący często na pastiszu, grach językowych i abstrakcji, Nocny Kochanek rysuje obraz polskiej subkultury metalowej z ogromnym dystansem do samych siebie oraz do wizerunku kojarzonego zazwyczaj z klasycznym heavy metalem.”

            Szczegóły i sprzedaż biletów dostępne są na stronie: https://sok.com.pl/recenzje-muzyczne-nocny-kochanek/

          • List Dolnośląskiego Kuratora Oświaty do Rodziców

          •  

            Wrocław 21.02.2022r.

                           

            Szanowni Rodzice!

            Piąta fala pandemii koronawirusa wywołana przez omikron opada, spada liczba zachorowań i zmniejsza się ilość hospitalizacji. Poprawa sytuacji epidemicznej pozwoliła na podjęcie decyzji o powrocie do nauki stacjonarnej, od poniedziałku 21 lutego br. uczniowie klas V-VIII szkół podstawowych oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych wracają do szkół. To bardzo dobra wiadomość, gdyż nauczanie stacjonarne sprzyja efektywności kształcenia i socjalizacji uczniów, jest naturalnym stanem edukacji.  Co więcej, od 11  lutego br. zlikwidowana została tzw. „kwarantanna z kontaktu”, sam kontakt z osobą chorą nie jest podstawą do automatycznego nałożenia kwarantanny. To oznacza, że w przypadku pojedynczych zachorowań uczniów całe oddziały  nie będą przechodzić na nauczanie zdalne - chorzy uczniowie pozostaną w domu, zaś reszta będzie uczęszczać do szkoły.

            Epidemia wszakże nie powiedziała ostatniego słowa, stąd ciesząc się z powrotu do stacjonarnego kształcenia musimy wszyscy zachować ostrożność, przestrzegać zasad sanitarnych, dbać o siebie i innych. Najskuteczniejszą bronią przeciw COVID-19 pozostają szczepienia - na Dolnym Śląsku zaszczepiło się dotąd ponad 80% nauczycieli i pracowników szkół, 50% uczniów w wieku 12-19 lat, 10,3% dzieci w przedziale 5-11 lat. Warto się zaszczepić, to wyraz troski o siebie, najbliższych oraz wszystkich, z którymi się spotykamy.

            Wobec nasilania się negatywnych skutków wymuszonej przez pandemię długotrwałej izolacji uczniów Minister Edukacji i Nauki prof. Przemysław Czarnek podjął decyzję o przeznaczeniu dodatkowych 180 mln zł na zajęcia specjalistyczne z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Wsparcie będzie obejmowało organizację zajęć korekcyjno-kompensacyjnych, logopedycznych, rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne oraz innych zajęć o charakterze terapeutycznym dla uczniów, u których rozpoznano potrzebę wsparcia psychologiczno-pedagogicznego w tym zakresie. Realizacja dodatkowych zajęć specjalistycznych w szkołach będzie się odbywała od 1 marca do 20 grudnia br.

            Pragnę poinformować, że w 2022 r. będzie realizowana II edycja programu Aktywny powrót uczniów do szkoły po pandemii „WF z AWF”, na ten cel zostanie przeznaczone przez Ministerstwo Edukacji i Nauki 36 mln zł. Przeszkoleni przez wrocławską AWF nauczyciele wychowania fizycznego oraz nauczania wczesnoszkolnego będą prowadzić dodatkowe zajęcia aktywizujące ruchowo uczniów. Zajęcia te będą odbywać się w małych, oddziałowych lub międzyoddziałowych grupach. Już starożytni Rzymianie powiadali „mens sana in corpore sano - w zdrowym ciele zdrowy duch”.  Wyniki szczegółowych badań kondycji fizycznej dzieci i młodzieży przeprowadzone przez AWF są niepokojące - zwiększa się wskaźnik masy ciała (BMI), spada sprawność, wytrzymałość biegowa i wydolność krążeniowo-oddechowa. Proszę abyście Państwo zachęcili swoje dzieci do udziału w tych zajęciach, szczególnie te, które z różnych powodów stronią od wysiłku fizycznego i pozostają na bakier z zajęciami wychowania fizycznego.

             Z radością informuję ponadto, że w 2022 r. będzie kontynuowany program „Poznaj Polskę”. Szkoły organizujące wycieczki w atrakcyjne miejsca naszego kraju otrzymają dofinasowanie w kwocie 5 tys. (wycieczka jednodniowa), 10 tys. (wycieczka dwudniowa) i 15 tys. (wycieczka trzydniowa). W 2022 r. Ministerstwo Edukacji i Nauki przeznaczy na realizację programu 100 mln zł, w ubiegłym roku było to 35 mln zł. Wnioski o dofinasowanie  będzie można składać od 1 marca, każde województwo otrzyma środki finansowe w wysokości proporcjonalnej do liczby uczniów. Zachęcam do korzystania z programu i organizowania wyjazdów zwłaszcza w miejsca, gdzie szczególnie mocno bije serce Polski i które młody Polak powinien koniecznie odwiedzić.

            Żyjemy w szumie informacyjnym,  tym bardziej więc warto sięgać do wiarygodnych źródeł informacji. Rekomenduję Państwu strony internetowe Ministerstwa Edukacji i Nauki (www.mein.gov.pl) oraz Kuratorium Oświaty we Wrocławiu (www.kuratorium.wroclaw.pl). Zawierają one użyteczne, aktualne i szczegółowe informacje. Zapraszam do ich częstego odwiedzania.

            Szkoła jest, owszem, ważną instytucją, ale przede wszystkim jest wspólnotą. Tę wyjątkową wspólnotę tworzą uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi, a także wszyscy przyjaciele szkoły, którzy się z nią identyfikują i udzielają jej wsparcia. Aby wspólnota rozwijała się i kwitła potrzebni są wszyscy jej uczestnicy. Gorąco proszę o interesowanie się sprawami szkoły i angażowanie w jej działalność. O regularne komunikowanie się i częste bywanie w szkole przy różnych okazjach - nie tylko wywiadówek czy konsultacji. O zgłaszanie uwag i propozycji dyrektorom, wychowawcom, nauczycielom, a także Radzie Rodziców i Radzie Szkoły. Przez swoją obywatelską aktywność możecie Państwo zdziałać dużo dobrego.

                                                                                            

             Z życzeniami zdrowia i szacunkiem

                                                                                                            Roman Kowalczyk

                                                                                                          Dolnośląski Kurator Oświaty

          • Świdnica współorganizatorem Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Zimowych 2022

          • Na terenie świdnickiego lodowiska rozpoczną się zawody sportowe w trzech konkurencjach:

            • łyżwiarstwo szybkie- short track
            • łyżwiarstwo figurowe
            • curling.

             

            Zachęcamy naszą młodzież do oglądania zmagań rówieśników w tych konkurencjach.

             

             

            Harmonogram zawodów:

            Łyżwiarstwo szybkie – tor krótki (short track)

            Sobota, 19.02

            • 9.30 – ceremonia otwarcia
            • 10.00-16.00 – eliminacje, finały

            Niedziela, 20.02

            • 9.00-13.30 – eliminacje, finały
            • 14.00 – ceremonia dekoracji i zakończenia zawodów

             

            Łyżwiarstwo figurowe

            Piątek, 25.02

            • 12.00 – ceremonia otwarcia
            • 12.45-17.00 – zawody (soliści, solistki, pary taneczne)

            Sobota, 26.02

            • 10.00-17.15 – zawody (soliści, solistki, pary taneczne)

            Niedziela, 27.02

            • 9.30-12.45–zawody (soliści, solistki)
            • 13.15 – ceremonia dekoracji i zakończenia zawodów

             

            Curling

            Środa, 2.03

            • 8.00 – 1. kolejka spotkań dziewcząt
            • 10.15 – ceremonia otwarcia
            • 11.15 – 1. kolejka spotkań chłopców
            • 13.30 – 2. kolejka spotkań dziewcząt
            • 16.45 – 2. kolejka spotkań chłopców
            • 19.00 – 3. kolejka spotkań dziewcząt

            Czwartek, 3.03

            • 8.00 – 3. kolejka spotkań chłopców
            • 11.15 – półfinały
            • 14.45 – finały i mecze o 3. miejsce
            • 16.45 – dekoracja drużyn
            • 18.00 – 1. kolejka par mieszanych

            Piątek, 4.03

            • 8.30 – 2. kolejka par mieszanych
            • 12.30 – 3. kolejka par mieszanych – finałowa
            • 14.30 – dekoracja par mieszanych i zakończenie zawodów

             

            Wstęp na widownię jest wolny. Zapraszamy!

          • Spotkania z rodzicami

          •  

            28 lutego i 1 marca br. odbędą się spotkania wychowawców z rodzicami. Ze względów epidemiologicznych spotkania odbędą się w formie zdalnej. 

            Harmonogram spotkań:

            • 28.02.2022r. (poniedziałek) - godz. 17:00 - spotkanie klas I i II technikum oraz wszystkich klas szkoły branżowej,
            • 01.03.2022r. (wtorek) - godz. 17:00 - spotkania klas III i IV technikum.

            Wychowawcy klas poinformują rodziców o szczegółach spotkań.

          • Godziny pracy pedagoga Aleksandra Komorowskiego

          •  

            21.02.2022 – 25.02.2022

            Wtorek     08:00 – 14:30

            Środa       08:00 – 15:00

            Czwartek  08:00 – 14:30

             

             

            28.02.2022 – 04.03.2022

            Poniedziałek   08:00 – 15:00

            Wtorek            08:00 – 14:30

            Czwartek         08:00 – 14:30

             

             

            07.03.2022 – 11.03.2022

            Wtorek             08:00 – 14:30

            Czwartek         08:00 – 14:30

            Piątek              08:00 – 15:00

             

             

            14.03.2022 – 18.03.2022

            Wtorek             08:00 – 14:30

            Środa               08:00 – 15:00

            Czwartek         08:00 – 14:30

             

          • Świdnickie zespoły zagrają rocka w Klubie Bolko

          •  

            Świdnicki Ośrodek Kultury zaprasza 5 marca do Klubu Bolko na koncert zespołów Bwhisky, Hard Rider i Hortus. Każda z tych grup składa się w mniejszej lub większej części z przedstawicieli powiatu świdnickiego. Oprócz tego łączy ich zamiłowanie do rockowych brzmień z domieszką hard i heavy. 

            Bwhisky (Świdnica) działają od niedawna i robią autorskie, polskie i anglojęzyczne numery w rockowym klimacie. Skład: Bartosz Bednarz (bas), Piotr Krakowski (gitara), Kacper Kwiatkowski (perkusja), Szymon Wiraszka (wokal) 

            Hard Rider (Świebodzice/Wałbrzych) to muzyczna fuzja klasycznych brzmień hard rocka i heavy metalu. Występowali m.in. w półfinale Muzycznej Bitwy Radia Wrocław. Skład: Michał Kopecki (wokal), Mateusz Skłodowski (gitara), Paweł Wolski (bas), Filip Szczepański (gitara), Tony Slonkin (perkusja).

            Hortus (Świdnica/Boguszów) to mikstura hard rocka i heavy metalu. Brali m.in. udział w projekcie "Setka w teatrze" organizowanym przez ŚOK, z którego pochodzą 3 nagrania live wideo. Skład: Anna Mądrzak (wokal), Szymon Beszterecha (gitara), Dawid Stachacz (perkusja), Wojciech Kokoszka (bas).

            Bilety w przedsprzedaży w cenie 15 zł (20 zł w dniu wydarzenia) oraz dodatkowe informacje dostępne są już na stronie Świdnickiego Ośrodka Kultury: http://sok.com.pl/truskawka-1-blyski-hard-rider-hortus-rock/

             

          • Drodzy rodzice i uczniowie,

          • W związku z ogłoszeniem przez MEiN projektu rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID -19, od dnia 27.01.2022  do dnia 27.02.2022 wszystkie zajęcia w naszej szkole będą odbywały się w sposób zdalny z wykorzystaniem platformy eNauka-ZSBE. Zajęcia w CKZ odbywają się stacjonarnie zgodnie z obowiązującym planem zajęć.

            Taka forma pracy ma zapewnić Wam jak największe bezpieczeństwo w tym trudnym okresie wzrostu zachorowań. Wszystkie zajęcia będą odbywały się zgodnie z planem lekcji.

            Życzę Wam dużo zdrowia i jak najszybszego powrotu do szkoły.

             
            Dyrektor ZSB-E

            Rafał Fasuga

          • Kalendarium historyczne - styczeń

          •  

            22 stycznia 1863 - 159 lat temu

            Wybuch powstania styczniowego

            Powstanie 1863-1864 było najdłużej trwającym zrywem niepodległościowym w epoce porozbiorowej. Do walki wciągnęło wszystkie warstwy społeczeństwa, odcisnęło się silnie na ówczesnych stosunkach międzynarodowych, a wreszcie spowodowało ogromny przełom społeczny i ideowy w dziejach narodowych, co wywarło decydujący wpływ na rozwój nowoczesnego społeczeństwa polskiego.

            Odwilż posewastopolska przyniosła odprężenie również w Królestwie Polskim. Nowy car Aleksander II chciał zreformować Cesarstwo, za cenę spokoju gotowy był do ustępstw. W Królestwie ożywiły się procesy polityczne i gospodarcze. Działania podjęli także konspiratorzy. W czerwcu 1860 roku, po śmierci wdowy po gen. Józefie Sowińskim, odbyły się pierwsze manifestacje patriotyczne. Kolejne towarzyszyły ważnym rocznicom, m.in. wybuchu powstania listopadowego oraz bitwy o Olszynkę Grochowską. 27 lutego 1861 roku padły pierwsze strzały w kierunku manifestantów. Mimo tego Rosjanie nie porzucili idei reform. Wykonawcą ich polityki stał się margrabia Aleksander Wielopolski. Z jego inicjatywy przeprowadzono m.in. repolonizację administracji. Nie uspokoiło to jednak sytuacji.

            8 kwietnia 1861 roku na warszawskim placu Zamkowym wojsko zastrzeliło około stu manifestantów. Z kolei 15 października, w rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki, żołnierze wtargnęli do kościołów podczas mszy i aresztowali wielu ich uczestników. W odpowiedzi księża zamknęli warszawskie świątynie. Wielopolski podał się do dymisji. Ruch konspiracyjny podzielił się na dwa ugrupowania - "białych" i "czerwonych". Oba dążyły do niepodległości, ale różniły się w doborze środków. "Biali" preferowali działania ewolucyjne, "czerwoni" - powstanie. Wobec rosnącego napięcia w czerwcu 1862 roku car mianował Wielopolskiego naczelnikiem rządu cywilnego. Margrabia kontynuował rozpoczęte reformy. Nie zadowoliły one jednak konspiratorów, a zwłaszcza "czerwonych", którzy we współpracy z rosyjskimi spiskowcami przygotowywali powstanie. Wielopolski, zdając sobie sprawę z sytuacji, zarządził brankę do wojska, która miała uderzyć w członków sprzysiężenia. Wobec takiego obrotu spraw spiskowcy przyśpieszyli termin wybuchu powstania. W nocy z 14 na 15 stycznia 1863 roku rosyjscy oficerowie nie zastali w domach większości rekrutów. 22 stycznia wybuchło powstanie.

            27 stycznia 1945 - 77 lat temu 

            Wyzwolenie obozów zagłady Auschwitz

             

            27 stycznia 1945 roku przed południem żołnierze sowieccy z 60. Armii I Frontu Ukraińskiego zajęli część kompleksu obozowego Auschwitz znajdującą się na wschód od Oświęcimia, na terenie wsi Monowice - tzw. Auschwitz III-Monowitz. Po południu wkroczyli na teren obozu macierzystego, tzw. Auschwitz I, oraz części ulokowanej na zachód od Oświęcimia, we wsi Brzezinka -  Auschwitz II-Birkenau. W walkach z oddziałami niemieckimi zginęło wówczas ponad 230 żołnierzy .
              
            W trzech częściach obozu czerwonoarmiści wyzwolili około siedmiu tysięcy więźniów. Wśród wyzwolonych znaleźli się obywatele dwudziestu kilku państw, w większości Żydzi. Prócz nich byli również Polacy, Jugosłowianie, Rosjanie, Białorusini, Ukraińcy.

            Sytuacja wyzwolonych więźniów przedstawiała się dramatycznie. Większość z nich była skrajnie wyczerpana fizycznie, a także cierpiała z powodu różnych chorób, głównie biegunki głodowej, często połączonej z gruźlicą. Pierwszej zorganizowanej pomocy udzielili im sowieccy lekarze i sanitariusze wojskowi w zainstalowanych kilka dni po wyzwoleniu dwóch szpitalach polowych. W tym samym czasie z pomocą pospieszyli również polscy ochotnicy z Oświęcimia i okolic, a także innych rejonów Polski, głównie członkowie Polskiego Czerwonego Krzyża. Na początku lutego zorganizowali oni tzw. Szpital Obozowy PCK. We wspomnianych szpitalach znalazło pomoc ponad 4,5 tysiąca chorych byłych więźniów, wśród nich ponad czterysta dzieci. W tej grupie znalazły się również bliźnięta żydowskie, na których wcześniej przeprowadzał eksperymenty lekarz SS Josef Mengele.

            Ochotnicy PCK zajmowali się również usuwaniem i pochówkiem zwłok, których w obozie macierzystym i dawnym Birkenau odnaleziono około sześciuset. 28 lutego 1945 roku zostały one uroczyście pochowane wraz z ciałami więźniów, którzy zmarli już po wyzwoleniu. 

            Władze SS przez cały okres istnienia obozu starały się ukryć to, co tam się działo. Już w 1940 i 1941 roku wysiedliły mieszkańców Zasola - zachodniej dzielnicy Oświęcimia - oraz kilku wiosek na zachód od tego miasta, wśród nich Brzezinki. Na ich terenie stworzyły tzw. strefę interesów obozowych, do której Polacy mieszkający w okolicy nie mieli dostępu.W ostatnim okresie istnienia obozu jego władze zdecydowały o zniszczeniu obiektów i przedmiotów, które w przyszłości mogłyby posłużyć jako dowody popełnionych zbrodni. Do końca 1944 roku zostało rozebrane krematorium IV, zniszczone podczas buntu więźniów Sonderkommando w październiku tego roku. W listopadzie i grudniu zdemontowano urządzenia techniczne komór gazowych i krematoriów II i III, które w większości wywieziono w głąb Rzeszy, a 20 stycznia 1945 roku zostały one wysadzone w powietrze. Krematorium V wraz z komorami zostało wysadzone sześć dni później.

            W końcu 1944 roku likwidowane były w Auschwitz II-Birkenau doły z prochami ofiar. Niszczono dokumenty więźniów, między innymi ich kartoteki, rejestry, a także imienne wykazy Żydów deportowanych do Auschwitz. Wywożono również rzeczy zagrabione ofiarom Zagłady. Do wykonywania tych wszystkich działań esesmani zmuszali więźniów, którym czasami udało się sabotować tę pracę. Dzięki temu nie zniszczyli oni wszystkich dokumentów ani nie usunęli całości prochów.
             

             

            29 stycznia 1990 - 32 lata temu 

            Zakończenie działalności PZPR


            Na skutek przemian społeczno-politycznych zapoczątkowanych obradami Okrągłego Stołu  oraz wolnymi wyborami  w1989roku delegaci, zgromadzeni na XI Zjeździe PZPR, świadomi niemożności odzyskania przez Polską Zjednoczoną Partię Robotniczą zaufania społecznego, postanawiają zakończyć działalność PZPR .
            W Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie 27 stycznia 1990 roku rozpoczął obrady XI Zjazd PZPR, którego uczestnicy dwa dni później dokonali samorozwiązania partii komunistycznej nieprzerwanie rządzącej Polską od 1948 roku. Z dnia na dzień tysiące urzędników, oficerów, sędziów, dyrektorów i kierowników stało się bezpartyjnymi funkcjonariuszami III Rzeczypospolitej. Formalnie nie mieli już dylematu wobec kogo być lojalnym, co oczywiście nie znaczy, że większość z nich zmieniła swoje sympatie polityczne.  

             

             

            6 luty 1989r. - 33 lata temu

            Początek obrad Okrągłego Stołu

            Fala strajków w 1988 roku, a zwłaszcza wystąpienia sierpniowe, były impulsem napędzającym przemiany. Władze zdały sobie sprawę z realnej siły zdelegalizowanej "Solidarności". Właśnie wtedy narodził się pomysł zwołania Okrągłego Stołu, oficjalnie sformułowany 31 sierpnia na spotkaniu generała Czesława Kiszczaka z Lechem Wałęsą. Wstrzymanie strajków było warunkiem, od którego obóz rządzący uzależniał rozpoczęcie obrad. Dla opozycji zaś najważniejszym punktem była sprawa zalegalizowania "Solidarności". Trzeba było również pokonać opór wobec samego pomysłu negocjacji, obecny w obu obozach.Dopiero kompromitacja władzy w trakcie telewizyjnej debaty przewodniczącego OPZZ Alfreda Miodowicza z Lechem Wałęsą 30 listopada i ciągły wzrost międzynarodowej popularności "Solidarności" zmusiły  władzę do kompromisu. Opozycja także była gotowa do rozmów, pomimo obaw i niechęci ze strony radykalniejszych działaczy. Pierwsze posiedzenie odbyło się 6 lutego 1989 roku w Pałacu Namiestnikowskim w Warszawie. Obok przedstawicieli władzy i opozycji wzięli w nim także udział członkowie OPZZ i "Solidarności", niezależne autorytety, delegaci episkopatu i zwierzchnik Kościoła ewangelickiego.


            Wyodrębniono trzy główne zespoły: do spraw pluralizmu związkowego, gospodarki i polityki społecznej oraz reform społecznych. Owocem dwumiesięcznych obrad była m.in. decyzja o powołaniu dwuizbowego parlamentu oraz urzędu prezydenta, który miał być wybierany przez parlament. Obóz rządzących zagwarantował sobie 65% miejsc w Sejmie. Wybory do Senatu miały być całkowicie wolne.