• Otrzęsiny klas pierwszych

     •  

      W dniu 24 wrzęsnia 2021r. klasy pierwsze zostały oficjalnie "wchłonięte" do naszej szkolnej społeczności. Po 2 godzinnych zmaganiach wygrała klasa I Branżowej Szkoły I Stopnia.

      Zwycięzcy zorganizują w roku przyszłym otrzęsiny dla przyszłorocznych pierwszaków. 

       

     • Zaległe otrzęsiny klas drugich

     •  

      23 września 2021r. odbyły się zaległe otrzęsiny klas drugich. Po licznych grach i zabawach "żulę" wyłoniła zwycięzców.

      Trofeum zdobyła klasa 2BTp - 49 pkt.

      Kolejne miejsca zajęły: 

      • klasa 2DTp - 46 pkt.
      • klasa 2ATp - 42 pkt.
      • klasa 2 Szkoły Branżowej - 39 pkt.
      • klasa 2CTp - 29 pkt.
    • Dzień Budowlańca
     • Dzień Budowlańca

     •  

      Tradycyjnie, w ostatnią sobotę września przypada Dzień Budowlańcaw tym roku  będzie to 25 września.  To ważne święto jest od wielu lat  obchodzone aby wyrazić uznanie dla  trudnej pracy  wszystkich pracowników związanych z branżą budowlaną.

      Z tej okazji najlepsze życzenia zdrowia, satysfakcji z realizacji zadań, dużych i dobrych zleceń, bezusterkowych odbiorów, pogody ducha i zawsze  sprzyjających  warunków klimatycznych wszystkim Budowlańcom, a szczególnie Absolwentom Technikum Budowlanego życzy cała społeczność  ZSB-E.

       

     • Rozpoczęcie kursów: pszczelarz i technik pszczelarz

     • Informujemy o rozpoczęciu kursów zawodowych w kwalifikacjach Pszczelarz i Technik Pszczelarz:

      • ROL.03 Pszczelarz – 25.09.2021r. godz. 9.00
      • ROL.09 Technik pszczelarz – 24.09.2021 godz. 15.30


      Prosimy o uzupełnienie brakujących dokumentów przed rozpoczęciem kursu.

     • "111"

     •  

      Współpraca naszej szkoły  ze Świdnickim Ośrodkiem Kultury ma już wieloletnią historię i cały czas się rozwija. Korzystamy z wielu projektów przygotowanych przez tę instytucję. Tym razem młodzież została zaproszona do obejrzenia interaktywnego spektaklu „111”. Pod tym zagadkowym tytułem została ukryta przejmująca historia młodego bohatera, rówieśnika naszych uczniów, a także trudne relacje chłopaka z rodziną.  

      Spektakl został przygotowany w ramach Alchemii Teatralnej. Jego największym atutem jest to, że wszyscy aktorzy występujący w projekcie są nastolatkami, uczniami świdnickich szkół, po prostu – koleżankami i kolegami z podwórka. I ten fakt niewątpliwie spowodował, że młodzież na widowni śledziła wydarzenie z ciekawością i bardzo dojrzale je przyjęła.

      W spektaklu we wtorkowe południe (14.09.2021) uczestniczyli uczniowie klas III d Tp i III b wraz z opiekunami.

      Cieszymy się bardzo, że po trudnym czasie zamknięcia teatrów, kin i innych instytucji kulturalnych, możemy poczuć się znów jak przed pandemią!

     • Kalendarium historyczne - 17 września

     •  

      Atak ZSRR na Polskę - 17 września 1939 (82 lata temu)

      17 września 1939 r., łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej Polski.

      17 września 1939 roku Armia Czerwona bez wcześniejszego wypowiedzenia wojny wkroczyła na teren II Rzeczpospolitej. Napaść na Polskę była częścią tajnego paktu Ribbentrop-Mołotow, który przed wybuchem II wojny światowej zawarły Niemcy i Rosja. Po dokonaniu przez ZSRR napaści na Polskę aresztowano ponad 200 tys. Polaków - oficerów, policjantów, ziemian i prawników. Obywateli II Rzeczpospolitej zmuszono do przyjęcia obywatelstwa radzieckiego. Masowe wywózki na Syberię objęły około 1 mln 350 tys. Polaków; około 22,5 tys. oficerów i policjantów zostało uśmierconych w Katyniu, Charkowie i Twerze.

    • Blues-rockowa-alternatywa Limboskiego jutro w Świdnicy
     • Blues-rockowa-alternatywa Limboskiego jutro w Świdnicy

     •  

      Tylko do końca piątku można kupić tańsze bilety na sobotni koncert Limboskiego. Artysta wystąpi w sali teatralnej ŚOK. Wydarzenie odbędzie się w ramach Świdnickich Recenzji Muzycznych.Limboski to autor rozdzierających serce ballad i drapieżne zwierzę koncertowe. Przez długi czas był kojarzony z anturażem i klimatami ála Tom Waits. Potem zwrócił się w stronę analogowego nagrywania i raczej rockowych brzmień, które można znaleźć na płycie „Poliamoria”. Ostatnio natomiast przeniósł się do Berlina i jego najnowsze produkcje zdradzają fascynację nowoczesną elektroniką. To co się nie zmienia to świetne teksty i jeden z najgłębszych męskich głosów w Polsce!W tym samym czasie, kiedy zamieszkał w Berlinie Limboski zafascynował się Davidem Bowie i podczas niektórych koncertów gra poza swoimi kompozycjami również wybrane piosenki swojego idola w nowych aranżacjach.Koncert organizowany przez Świdnicki Ośrodek Kultury rozpocznie się w sali teatralnej w sobotę 18 września o godzinie 20:00. Bilety dostępne w przedsprzedaży do końca piątku w cenie 40 zł a w dniu koncertu 50 zł. Szczegóły i sprzedaż on-line na stronie ŚOK: https://sok.com.pl/recenzje-muzyczne-limboski/

      Zapraszamy do posłuchania jednego z najnowszych utworów Limboskiego pt. "Kraków pijany": https://youtu.be/S5oT4PUzV3w

       

     • Praca dla elektryków

     •  

      Niemiecka średniej wielkości firma zatrudni bezpośrednio od ręki;

       

       

      ELEKTRYKÓW oraz POMOCNIKÓW ELEKTRYKÓW

       

      również osoby bez doświadczenia

      mile widziana będzie znajomość języka niemieckiego

       

       

      Miejsce pracy

       Hannover, Munster / Niemcy/.

       

       

      Zadania

      Wykonywanie instalacji elektrycznych na budowie, w jednym miejscu.

      Nie przenosimy naszych pracowników z miasta do miasta.

       

       

      Oferujemy zatrudnienie OD ZARAZ na umowę o pracę polską lub niemiecką.

      Szybki proces rekrutacyjny.

       

      NIE JESTEŚMY AGENCJĄ POŚREDNICTWA -  bezpośrednia praca na stałe u nas.

      Oferujemy stałe bezpośrednie zatrudnienie.

       

      Zapewniamy pomoc w załatwieniu formalności

       oraz  liczne kursy i szkolenia, niezbędne do wykonywania zawodu.

      Gwarantujemy stałe zakwaterowanie, w pełni umeblowane i funkcjonalne mieszkania.

       

       

       

      Czekamy na Państwa pytania pod polskim numerem telefonu 661 891 758

      oraz  na Państwa CV pod adresem e-mail

       

      bartlomiej.smalcerz@mmcpower.pl

       

       

      MMC Power GmbH

      Am Brabrinke 14

      30519 Hannover, Deutschland

       

      HRB 221423

      Steuer-Nr.: 25/200/13308

      USt-ID: DE341648427

     • Spotkania wychowawców z rodzicami

     • Informujemy, że w najbliższy poniedziałek, 20 września 2021r. o godz. 16:30, odbędą się spotkania z wychowawcami.

      Na spotkanie zapraszamy rodziców uczniów klas II, III, IV technikum oraz II i III szkoły branżowej.

      Spotkania z rodziacami uczniów klas I odbyły się 6 i 7 września.

     • Kalendarium historyczne - 12 września

     •  

      12 września 1683 (338 LAT TEMU)

      Odsiecz wiedeńska

       

      Bitwa pod Wiedniem  (inaczej nazywana Odsieczą Wiedeńską  lub rzadziej Wiktorią Wiedeńską) –bitwa stoczona 12 września 1683 pod Wiedniem między wojskami polsko-cesarskimi pod dowództwem króla Jana III Sobieskiego a armią Imperium Osmańskiego pod wodzą wezyra Kara Mustafy. Bitwa była przełomowym wydarzeniem w wojnie – zakończyła się klęską Osmanów, którzy od tej pory przeszli do defensywy i przestali stanowić zagrożenie dla chrześcijańskiej części Europy

      Była konsekwencją przymierza zawartego IV 1683 przez króla Jana III Sobieskiego z cesarzem Leopoldem I; Jan Sobieski na czele połączonych wojsk polskich (ok. 27 tysięcy) i austriackich (dowódca książę lotaryński Karol V Leopold) oraz niemieckich (dowódca książę Waldecku Jerzy Fryderyk; ogółem ok. 43 tysięcy) rozbił w bitwie 12 IX oblegającą Wiedeń armię turecką (ok. 110–115 tysięcy, dowódca wielki wezyr Kara Mustafa); do zwycięstwa szczególnie przyczynił się atak polskiej husarii ze wzgórza Schafberg; w pierwszej fazie walk opanowano drogę wzdłuż Dunaju oraz wszystkie wzgórza otaczające Wiedeń (m.in. Kahlenberg); decydującą rolę w bitwie odegrała największa w dotychczasowej historii szarża jazdy (ok. 20 tysięcy żołnierzy), którą poprowadził osobiście Jan Sobieski; armia turecka została rozbita, tracąc ok. 15 tysięcy żołnierzy, ponad 100 dział i cały sprzęt; straty koalicji wyniosły ok. 3500 żołnierzy; zwycięstwo pod Wiedniem zahamowało ekspansję turecką na Płw. Bałkański.

       

      12 września 1989 (32 lata temu) powołanie Rządu Tadeusza Mazowieckiego

      "Solidarność" osiągnęła w parlamencie taką pozycję, że wbrew niej nie można było wybrać ani prezydenta, ani premiera. Stanęło przed nią więc pytanie: czy tę potężną siłę blokującą wykorzystać, żeby wziąć całą pulę, jak się wtedy mówiło, czyli przejąć władzę wykonawczą?

      Pierwszym widomym sygnałem był słynny artykuł Adama Michnika z 3 lipca, który proponował: "Solidarność" godzi się na komunistycznego prezydenta, a komuniści - na solidarnościowego premiera, stąd tytuł Wasz prezydent, nasz premier. Ten artykuł był następstwem rozmów toczących się niemal od wyborów, na początku niezobowiązujących. Po obu stronach narastała świadomość możliwości i konieczności zmian. Opozycja musiała przełamać politykę samoograniczenia, która w nowych okolicznościach międzynarodowych straciła sens. Zdecydowanie w stronę rządu solidarnościowego parli Adam Michnik i Jacek Kuroń, sceptyczny jeszcze w lipcu był Tadeusz Mazowiecki...

    • DOLNOŚLĄSKI PROGRAM POMOCY STYPENDIALNEJ - dla uczniów szczególnie uzdolnionych z przedmiotów zawodowych
     • DOLNOŚLĄSKI PROGRAM POMOCY STYPENDIALNEJ - dla uczniów szczególnie uzdolnionych z przedmiotów zawodowych

     •  

      Osoby spełniające kryteria i ubiegające się o stypendium proszone są o złożenie wniosków do sekretariatu szkoły w terminie do 23 września 2021r.

       

      Ogłoszenie o naborze wniosków na rok szkolny 2021/2022 w ramach Dolnośląskiego Programu Pomocy Stypendialnej

      W związku z Uchwałą nr 4170/VI/21 Zarządu Województwa Dolnośląskiego z dnia 16 sierpnia w sprawie ogłoszenia terminu naboru wniosków, terminu i trybu składania uzupełnień oraz trybu odwołania od decyzji Komisji o przyznanie pomocy stypendialnej na rok szkolny 2021/2022 w ramach Dolnośląskiego Programu Pomocy Stypendialnej dla uczniów szczególnie uzdolnionych w zakresie przedmiotów zawodowych,  finansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 ogłaszamy nabór wniosków na rok szkolny 2021/22,  tj. od 01 września 2021 r. do 30 września 2021 r.

      Wsparcie stypendialne obejmować będzie uczniów osiągających wysokie wyniki w nauce, uczących się w szkołach prowadzących kształcenie zawodowe dla młodzieży prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego mające siedzibę na terenie województwa dolnośląskiego.

      O stypendium w ramach Programu stypendialnego w roku szkolnym 2021/2022 mogą ubiegać się uczniowie, którzy spełniają łącznie następujące warunki, tzw. kryteria obowiązkowe i jedno z kryteriów dodatkowych.

      I. Kryteria obowiązkowe

      Uczniowie / słuchacze szkół publicznych prowadzonych przez dolnośląskie jednostki samorządu terytorialnego:

      • branżowej szkoły I stopnia – uczeń co najmniej II klasy
      • branżowej szkoły II stopnia
      • technikum – uczeń co najmniej II klasy
      • szkoły policealnej kształcącej w trybie dziennym – słuchacz co najmniej II semestru
      • uzyskali średnią ocen z 3 wybranych przedmiotów z grupy przedmiotów zawodowych obliczoną na podstawie świadectwa ukończenia klasy lub szkoły / wpisów do indeksu za ostatni semestr w roku szkolnym 2020/2021 na poziomie nie niższym niż 4,66 obliczoną z dokładnością do trzech miejsc po przecinku bez zaokrągleń, w przypadku branżowej szkoły I stopnia, branżowej szkoły II stopnia, technikum, szkoły policealnej kształcącej w trybie dziennym;
      • opracowali pod nadzorem Opiekuna dydaktycznego Plan Rozwoju Ucznia, związany z rozwojem zawodowych uzdolnień i zainteresowań ucznia;
      • nie pobierają innego stypendium na cele edukacyjne finansowanego lub współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej;
      • nie pobierali stypendium w roku szkolnym 2020/2021 w ramach projektu pn. „Dolnośląski Program Pomocy Stypendialnej dla szczególnie uzdolnionych w zakresie przedmiotów zawodowych uczniów dolnośląskich szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych”.

      II. Kryteria dodatkowe (uczniowie spełniają co najmniej jeden z warunków):

      • w roku szkolnym 2020/2021 uzyskali tytuł finalisty lub laureata turniejów lub olimpiad;
      • uzyskali średnią ocen ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych obliczoną na podstawie świadectwa / wpisów do indeksu z roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, w którym ubiegają się o stypendium na poziomie nie niższym niż 4,50 obliczoną z dokładnością do trzech miejsc po przecinku, bez zaokrągleń;
      • w przypadku kształcenia modułowego uzyskali średnią ocen ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych obliczoną na podstawie świadectwa wraz z zaświadczeniem zawierającym wykaz ocen z roku szkolnego 2020/2021 na poziomie nie niższym niż 4,50 obliczoną z dokładnością do trzech miejsc po przecinku, bez zaokrągleń.

      Stypendium przyznaje się uczniowi na okres 10 miesięcy, na czas trwania nauki w roku szkolny 2021/2022. Kwota przyznanego stypendium za 1 miesiąc wynosi 450,00 zł, za okres 10 miesięcy 4 500,00 zł.

      Wniosek  w wersji papierowej wraz z wymaganymi załącznikami, należy przekazać osobiście, wysłać listem poleconym lub przesyłką kurierską w zaklejonej kopercie  wraz z dopiskiem „Dolnośląski Program Pomocy Stypendialnej” w terminie od 01 września 2021 r. do 30 września 2021 r. na adres:

      Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

      Departament Spraw Społecznych i Rynku Pracy

      Wydział Edukacji

      ul. Walońska 3-5

      50-413 Wrocław

      O zachowaniu terminu złożenia wniosku lub wysłanego listem poleconym decyduje data złożenia wniosku w Urzędzie, placówce pocztowej lub nadania przesyłki kurierskiej.

      Lista uczniów zakwalifikowanych do otrzymania stypendium oraz listy rankingowe zostaną ogłoszone na stronie internetowej projektu: www.stypendialny-dolnyslask.pl niezwłocznie po przyjęciu przez Zarząd.

      Dokumentacja związana z naborem wniosków w roku szkolnym 2021/2022:

      1. Regulamin przyznawania pomocy stypendialnej w roku szkolnym 2021/2022 w ramach Dolnośląskiego Programu Pomocy Stypendialnej dla uczniów szczególnie uzdolnionych w zakresie przedmiotów zawodowych
      2. Dokumenty do wypełnienia – załącznik nr 1 do Regulaminu: Wniosek o przyznanie pomocy stypendialnej na rok szkolny 2021/2022 i załącznik nr 4 do Regulaminu: Oświadczenie uczestnika projektu
    • Całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży
     • Całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży

     •  

      W związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego 2021/2022, Ministerstwo Edukacji i Nauki chce kontynuować pomoc dzieciom i młodzieży przeżywającym kłopoty i trudności, spowodowane m.in. skutkami izolacji rówieśniczej podczas epidemii COVID-19 oraz zapewnić im adekwatne wsparcie psychologiczne.

      Od 6 września działa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów. Pod numerem telefonu 800 800 605 dzieci i młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy będą mogli uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników.

      Aby skorzystać z pomocy wystarczy zadzwonić na infolinię, gdzie profesjonalni konsultanci odpowiedzą na wszystkie pytania, doradzą, co można zrobić w danej sytuacji. Rozmówcy nie muszą się przedstawiać, mają zapewnioną dyskrecję i anonimowość.

      Zachęcamy także do skorzystania z kontaktu mailowego pomagamy@1815.pl

       

       

      Z wyrazami szacunku

       

      Departament Wychowania i Edukacji Włączającej

      Ministerstwo Edukacji i Nauki

       

       

    • Rozpoczynamy rok szkolny z nagrodami Starosty
     • Rozpoczynamy rok szkolny z nagrodami Starosty

     •  

      W dniu 06.09.2021r. Zespół Szkół Budowlano-Elektrycznych odwiedzili: Starosta Świdnicki Piotr Fedorowicz, Wicestarosta Zygmunt Worsa i Dyrektor Wydziału Oświaty Grzegorz Stawarz, którzy jak co roku osobiście wręczyli naszym uczniom stypendium za wyjątkowe osiągnięcia naukowe i sportowe.

      Wśród wyróżnionych znaleźli się:

      • Oliwer Łopata 
      • Sławomir Osienienko
      • Norbert Bal
      • Dawid Jankowski
      • Miłosz Wołodkiewicz

       

     • Spotkania z rodzicami uczniów klas pierwszych

     •  

      Spotkania dyrekcji szkoły i wychowawców z rodzicami uczniów klas pierwszych odbędą się w sali gimnastycznej ZSB-E według następującego harmonogramu:

      - 6 września 2021r. godz. 16:30 - rodzice uczniów:

      • kl. Ia T (zawód: technik budownictwa, technik elektronik)
      • kl. Ib T (zawód: technik elektryk)
      • kl. I BS (zawód: monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie)

      - 7 września 2021r. godz. 16:30 - rodzice uczniów:

      • kl. Ic T (zawód: technik informatyk)
      • kl. Id T (zawód: technik informatyk)
     • Zajęcia integracyjne klas pierwszych

     • 2 września zamiast typowych zajęć dydaktycznych, uczniowie klas pierwszych  uczestniczyli w zajęciach integracyjnych.

      Mamy nadzieję, że spotkania z wychowawcami klas, z pedagogiem szkolnym, pielęgniarką szkolną wzbogacone rozmowami, pracą w grupach, zabawami ruchowymi pozwolą naszym pierwszoklasistom na dobre zaaklimatyzować się w ZSB-E.

    • Nadszedł czas rozstania...
     • Nadszedł czas rozstania...

     •  

      W dniu 31 sierpnia 2021r. Pani Lena Słowik zakończyła pracę w naszej szkole. Podczas rady pedagogicznej, w imieniu społeczności Zespołu Szkół Budowlano-Elektrycznych, dyrektor szkoły Rafał Fasuga złożył podziękowania za 26. letnią rzetelną pracę i nieoceniony wkład w rozwój naszej szkolnej biblioteki i centrum multimedialnego.

      Wszyscy życzymy Pani Lenie wielu sukcesów w realizacji swoich pasji i zainteresowań.