• List Dolnośląskiego Kuratora Oświaty do Dyrektorów i Nauczycieli

          •                

            Wrocław 2022-02-28

             

            Szanowni Państwo Dyrektorzy i Nauczyciele! Koleżanki Koledzy!

            W czwartek 24 lutego nad ranem putinowska Rosja zaatakowała zbrojnie Ukrainę, rozpętała wojnę. Pokazała dobrze nam Polakom znaną od stuleci, agresywną i brutalną twarz. Giną żołnierze i cywile, dorośli i dzieci. Cierpią ludzie, rujnowany jest dobytek i dorobek pokoleń. Deptane są prawa człowieka, łamane konwencje i międzynarodowe pakty. Cały naród ukraiński, armia i państwo kierowane przez bohaterskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego stawiają heroiczny opór najeźdźcy. W imię człowieczeństwa i polskiej racji stanu nakazem chwili jest pomóc Ukrainie i jej obywatelom. Form wsparcia jest wiele, każda pomoc, choćby najdrobniejsza, jest niezwykle ważna. Każdy gest solidarności i każde ciepłe słowo mają znaczenie. Każda zbiórka, aukcja czy koncert mają sens. Każda złotówka się liczy.

            Z całego  serca dziękuję  Koleżankom i Kolegom za przyjazne gesty oraz inicjatywy na rzecz naszych sąsiadów Ukraińców przebywających tak w Polsce jak i w Ukrainie. Proszę nie ustawać w tym szlachetnym dziele, gdyż wsparcie jest niezbędne tu i teraz, a będzie też konieczne w przyszłości.

            Bardzo proszę o otoczenie psychologiczną opieką dzieci i uczniów oraz stosowanie rekomendacji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie w Ukrainie”.

            Tysiące uchodźców z Ukrainy codziennie przekraczają granice z Polską, wśród nich są małe dzieci i uczniowie. Część z nich pojawi się na Dolnym Śląsku - przyjadą (już przyjeżdżają) do rodzin, przyjaciół i znajomych, którzy wcześniej znaleźli tu studia, pracę i mieszkanie. Przybędą do gmin i powiatów, które od lat utrzymują partnerskie relacje z wieloma miejscowościami w Ukrainie. Dotrą do ludzi dobrej woli skorych do bezinteresownej pomocy, których wielu na ziemi dolnośląskiej.

            Dzieci uchodźców znające język polski będą przyjmowane do już istniejących grup i oddziałów w przedszkolach i szkołach, jeśli zajdzie potrzeba powstaną dodatkowe grupy i oddziały. Dla osób bez znajomości języka polskiego będą tworzone oddziały przygotowawcze. Środki finansowe w adekwatnej wysokości przekaże organom prowadzącym Ministerstwo Edukacji i Nauki.

            Zapewnienie opieki i edukacji dzieciom i młodzieży z Ukrainy jest wyzwaniem organizacyjnym, które rośnie z każdym dniem. Aby mu sprostać musimy działać w sposób dobrze zorganizowany, tylko  wtedy będziemy skuteczni. Dlatego jako kuratorium oświaty wchodzące w skład służb zespolonych wojewody będziemy zbierać od dyrektorów szkół i organów prowadzących istotne informacje, koordynować działania, przekazywać szkołom, przedszkolom i placówkom ważne wiadomości, służyć wsparciem, radą i pomocą.

            Chwila jest historyczna, a bracia Ukraińcy w wielkiej potrzebie. Bądźmy solidarni i wytrwali!

            Niech żyje niepodległa Ukraina! Niech żyje niepodległa Polska!

             

             Roman Kowalczyk

             Dolnośląski Kurator Oświaty

          • Zbiórka darów dla Ukrainy w ZSB-E

          •  

            W związku z dramatyczną sytuacją na Ukrainie miasto oraz powiat rozpoczynają akcję pomocową dla uchodźców wojennych przybywających do naszego miasta i tych pozostających na Ukrainie. Nasza szkoła włącza się w pomoc i organizuje zbiórkę:

            • artykułów spożywczych (długoterminowych w szczelnych opakowaniach),
            • koców, śpiworów, poduszek, kołder, ręczników,
            • artykułów higieny osobistej, pampersów,
            • chemii domowej,
            • wszystkich rzeczy, które uznalibyście za niezbędne w takiej sytuacji.

            Wszystkie rzeczy, które zbierzemy wspólnie z Wami, przekażemy zaprzyjaźnionym organizacjom pomocowym, związanym z Ukrainą.
            Jeśli możesz pomóc, zapraszamy.

            Przyjmujemy tylko nowe produkty (czyste, zdatne do użytku, w przypadku żywności z aktualną, jak najdłuższą datą spożycia).

            Swoje dary możecie przynosić do Biblioteki Szkolnej lub sekretariatu.

            Prosimy Was o zaangażowanie i wsparcie swoich ukraińskich koleżanek i kolegów, którzy w tym czasie mogą szczególnie potrzebować naszej uwagi i pomocy.

             


            Łączymy się ze społecznością ukraińską ❤

          • Zespół Szkół Budowlano – Elektrycznych solidarny z Ukrainą

          •  

            Drodzy uczniowie,

            Za naszą wschodnią granicą rozpoczęła się wojna - Rosja zaatakowała Ukrainę. W naszej szkole jest wielu uczniów pochodzących z Ukrainy. Okażcie proszę im wsparcie i pomoc w tych trudnych dla nich chwilach.

            Ja również jestem wraz z panem pedagogiem do Waszej dyspozycji. Jeżeli Wy lub Wasi bliscy potrzebujecie pomocy, chcecie uzyskać informacje o pomocy z powiatu lub miasta, udzielanej mieszkańcom Ukrainy, zapraszam do kontaktu.

            Pozdrawiam Was serdecznie.

             

            Dyrektor szkoły

            Rafał Fasuga

          • Nocny Kochanek wystąpi w ramach Świdnickich Recenzji Muzycznych

          •  

            19 marca w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury wystąpi Nocny Kochanek a razem z nim w roli supportu pojawi się The Sixpounder. Bilety są już w sprzedaży.

            Koncert odbędzie się dzięki Krzysztofowi Pietrzakowi, którego recenzja albumu Nocnego Kochanka pt. “Randka w Ciemność” została nagrodzona w konkursie Świdnickich Recenzji Muzycznych 2019. Pisał w niej: “Mój szynobus gna, a ja słucham Kochanka i wyobrażam sobie jak rozpędzona cysterna Whitesnake przywala w żeliwny wagon Judas Priest aż iskry pryskają wokoło. W następnym kawałku już pędzi szalona drezyna Iron Maiden i zderza się z lokomotywą Metalliki.” Całość: http://sok.com.pl/recenzje/nocny-kochanek-randka-w-ciemnosc/

            Sam zespół pisze o sobie tak: “Nocny Kochanek to pod względem muzycznym klasyczny heavy metal inspirowany gigantami gatunku, co słychać na pierwszy rzut ucha. Teksty zawierają specyficzny nocno-kochankowy humor i zazwyczaj opierają się na faktach, czasami nawet autentycznych..! Wykorzystując humor bazujący często na pastiszu, grach językowych i abstrakcji, Nocny Kochanek rysuje obraz polskiej subkultury metalowej z ogromnym dystansem do samych siebie oraz do wizerunku kojarzonego zazwyczaj z klasycznym heavy metalem.”

            Szczegóły i sprzedaż biletów dostępne są na stronie: https://sok.com.pl/recenzje-muzyczne-nocny-kochanek/

          • List Dolnośląskiego Kuratora Oświaty do Rodziców

          •  

            Wrocław 21.02.2022r.

                           

            Szanowni Rodzice!

            Piąta fala pandemii koronawirusa wywołana przez omikron opada, spada liczba zachorowań i zmniejsza się ilość hospitalizacji. Poprawa sytuacji epidemicznej pozwoliła na podjęcie decyzji o powrocie do nauki stacjonarnej, od poniedziałku 21 lutego br. uczniowie klas V-VIII szkół podstawowych oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych wracają do szkół. To bardzo dobra wiadomość, gdyż nauczanie stacjonarne sprzyja efektywności kształcenia i socjalizacji uczniów, jest naturalnym stanem edukacji.  Co więcej, od 11  lutego br. zlikwidowana została tzw. „kwarantanna z kontaktu”, sam kontakt z osobą chorą nie jest podstawą do automatycznego nałożenia kwarantanny. To oznacza, że w przypadku pojedynczych zachorowań uczniów całe oddziały  nie będą przechodzić na nauczanie zdalne - chorzy uczniowie pozostaną w domu, zaś reszta będzie uczęszczać do szkoły.

            Epidemia wszakże nie powiedziała ostatniego słowa, stąd ciesząc się z powrotu do stacjonarnego kształcenia musimy wszyscy zachować ostrożność, przestrzegać zasad sanitarnych, dbać o siebie i innych. Najskuteczniejszą bronią przeciw COVID-19 pozostają szczepienia - na Dolnym Śląsku zaszczepiło się dotąd ponad 80% nauczycieli i pracowników szkół, 50% uczniów w wieku 12-19 lat, 10,3% dzieci w przedziale 5-11 lat. Warto się zaszczepić, to wyraz troski o siebie, najbliższych oraz wszystkich, z którymi się spotykamy.

            Wobec nasilania się negatywnych skutków wymuszonej przez pandemię długotrwałej izolacji uczniów Minister Edukacji i Nauki prof. Przemysław Czarnek podjął decyzję o przeznaczeniu dodatkowych 180 mln zł na zajęcia specjalistyczne z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Wsparcie będzie obejmowało organizację zajęć korekcyjno-kompensacyjnych, logopedycznych, rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne oraz innych zajęć o charakterze terapeutycznym dla uczniów, u których rozpoznano potrzebę wsparcia psychologiczno-pedagogicznego w tym zakresie. Realizacja dodatkowych zajęć specjalistycznych w szkołach będzie się odbywała od 1 marca do 20 grudnia br.

            Pragnę poinformować, że w 2022 r. będzie realizowana II edycja programu Aktywny powrót uczniów do szkoły po pandemii „WF z AWF”, na ten cel zostanie przeznaczone przez Ministerstwo Edukacji i Nauki 36 mln zł. Przeszkoleni przez wrocławską AWF nauczyciele wychowania fizycznego oraz nauczania wczesnoszkolnego będą prowadzić dodatkowe zajęcia aktywizujące ruchowo uczniów. Zajęcia te będą odbywać się w małych, oddziałowych lub międzyoddziałowych grupach. Już starożytni Rzymianie powiadali „mens sana in corpore sano - w zdrowym ciele zdrowy duch”.  Wyniki szczegółowych badań kondycji fizycznej dzieci i młodzieży przeprowadzone przez AWF są niepokojące - zwiększa się wskaźnik masy ciała (BMI), spada sprawność, wytrzymałość biegowa i wydolność krążeniowo-oddechowa. Proszę abyście Państwo zachęcili swoje dzieci do udziału w tych zajęciach, szczególnie te, które z różnych powodów stronią od wysiłku fizycznego i pozostają na bakier z zajęciami wychowania fizycznego.

             Z radością informuję ponadto, że w 2022 r. będzie kontynuowany program „Poznaj Polskę”. Szkoły organizujące wycieczki w atrakcyjne miejsca naszego kraju otrzymają dofinasowanie w kwocie 5 tys. (wycieczka jednodniowa), 10 tys. (wycieczka dwudniowa) i 15 tys. (wycieczka trzydniowa). W 2022 r. Ministerstwo Edukacji i Nauki przeznaczy na realizację programu 100 mln zł, w ubiegłym roku było to 35 mln zł. Wnioski o dofinasowanie  będzie można składać od 1 marca, każde województwo otrzyma środki finansowe w wysokości proporcjonalnej do liczby uczniów. Zachęcam do korzystania z programu i organizowania wyjazdów zwłaszcza w miejsca, gdzie szczególnie mocno bije serce Polski i które młody Polak powinien koniecznie odwiedzić.

            Żyjemy w szumie informacyjnym,  tym bardziej więc warto sięgać do wiarygodnych źródeł informacji. Rekomenduję Państwu strony internetowe Ministerstwa Edukacji i Nauki (www.mein.gov.pl) oraz Kuratorium Oświaty we Wrocławiu (www.kuratorium.wroclaw.pl). Zawierają one użyteczne, aktualne i szczegółowe informacje. Zapraszam do ich częstego odwiedzania.

            Szkoła jest, owszem, ważną instytucją, ale przede wszystkim jest wspólnotą. Tę wyjątkową wspólnotę tworzą uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi, a także wszyscy przyjaciele szkoły, którzy się z nią identyfikują i udzielają jej wsparcia. Aby wspólnota rozwijała się i kwitła potrzebni są wszyscy jej uczestnicy. Gorąco proszę o interesowanie się sprawami szkoły i angażowanie w jej działalność. O regularne komunikowanie się i częste bywanie w szkole przy różnych okazjach - nie tylko wywiadówek czy konsultacji. O zgłaszanie uwag i propozycji dyrektorom, wychowawcom, nauczycielom, a także Radzie Rodziców i Radzie Szkoły. Przez swoją obywatelską aktywność możecie Państwo zdziałać dużo dobrego.

                                                                                            

             Z życzeniami zdrowia i szacunkiem

                                                                                                            Roman Kowalczyk

                                                                                                          Dolnośląski Kurator Oświaty

          • Świdnica współorganizatorem Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Zimowych 2022

          • Na terenie świdnickiego lodowiska rozpoczną się zawody sportowe w trzech konkurencjach:

            • łyżwiarstwo szybkie- short track
            • łyżwiarstwo figurowe
            • curling.

             

            Zachęcamy naszą młodzież do oglądania zmagań rówieśników w tych konkurencjach.

             

             

            Harmonogram zawodów:

            Łyżwiarstwo szybkie – tor krótki (short track)

            Sobota, 19.02

            • 9.30 – ceremonia otwarcia
            • 10.00-16.00 – eliminacje, finały

            Niedziela, 20.02

            • 9.00-13.30 – eliminacje, finały
            • 14.00 – ceremonia dekoracji i zakończenia zawodów

             

            Łyżwiarstwo figurowe

            Piątek, 25.02

            • 12.00 – ceremonia otwarcia
            • 12.45-17.00 – zawody (soliści, solistki, pary taneczne)

            Sobota, 26.02

            • 10.00-17.15 – zawody (soliści, solistki, pary taneczne)

            Niedziela, 27.02

            • 9.30-12.45–zawody (soliści, solistki)
            • 13.15 – ceremonia dekoracji i zakończenia zawodów

             

            Curling

            Środa, 2.03

            • 8.00 – 1. kolejka spotkań dziewcząt
            • 10.15 – ceremonia otwarcia
            • 11.15 – 1. kolejka spotkań chłopców
            • 13.30 – 2. kolejka spotkań dziewcząt
            • 16.45 – 2. kolejka spotkań chłopców
            • 19.00 – 3. kolejka spotkań dziewcząt

            Czwartek, 3.03

            • 8.00 – 3. kolejka spotkań chłopców
            • 11.15 – półfinały
            • 14.45 – finały i mecze o 3. miejsce
            • 16.45 – dekoracja drużyn
            • 18.00 – 1. kolejka par mieszanych

            Piątek, 4.03

            • 8.30 – 2. kolejka par mieszanych
            • 12.30 – 3. kolejka par mieszanych – finałowa
            • 14.30 – dekoracja par mieszanych i zakończenie zawodów

             

            Wstęp na widownię jest wolny. Zapraszamy!

          • Spotkania z rodzicami

          •  

            28 lutego i 1 marca br. odbędą się spotkania wychowawców z rodzicami. Ze względów epidemiologicznych spotkania odbędą się w formie zdalnej. 

            Harmonogram spotkań:

            • 28.02.2022r. (poniedziałek) - godz. 17:00 - spotkanie klas I i II technikum oraz wszystkich klas szkoły branżowej,
            • 01.03.2022r. (wtorek) - godz. 17:00 - spotkania klas III i IV technikum.

            Wychowawcy klas poinformują rodziców o szczegółach spotkań.

          • Godziny pracy pedagoga Aleksandra Komorowskiego

          •  

            21.02.2022 – 25.02.2022

            Wtorek     08:00 – 14:30

            Środa       08:00 – 15:00

            Czwartek  08:00 – 14:30

             

             

            28.02.2022 – 04.03.2022

            Poniedziałek   08:00 – 15:00

            Wtorek            08:00 – 14:30

            Czwartek         08:00 – 14:30

             

             

            07.03.2022 – 11.03.2022

            Wtorek             08:00 – 14:30

            Czwartek         08:00 – 14:30

            Piątek              08:00 – 15:00

             

             

            14.03.2022 – 18.03.2022

            Wtorek             08:00 – 14:30

            Środa               08:00 – 15:00

            Czwartek         08:00 – 14:30

             

          • Świdnickie zespoły zagrają rocka w Klubie Bolko

          •  

            Świdnicki Ośrodek Kultury zaprasza 5 marca do Klubu Bolko na koncert zespołów Bwhisky, Hard Rider i Hortus. Każda z tych grup składa się w mniejszej lub większej części z przedstawicieli powiatu świdnickiego. Oprócz tego łączy ich zamiłowanie do rockowych brzmień z domieszką hard i heavy. 

            Bwhisky (Świdnica) działają od niedawna i robią autorskie, polskie i anglojęzyczne numery w rockowym klimacie. Skład: Bartosz Bednarz (bas), Piotr Krakowski (gitara), Kacper Kwiatkowski (perkusja), Szymon Wiraszka (wokal) 

            Hard Rider (Świebodzice/Wałbrzych) to muzyczna fuzja klasycznych brzmień hard rocka i heavy metalu. Występowali m.in. w półfinale Muzycznej Bitwy Radia Wrocław. Skład: Michał Kopecki (wokal), Mateusz Skłodowski (gitara), Paweł Wolski (bas), Filip Szczepański (gitara), Tony Slonkin (perkusja).

            Hortus (Świdnica/Boguszów) to mikstura hard rocka i heavy metalu. Brali m.in. udział w projekcie "Setka w teatrze" organizowanym przez ŚOK, z którego pochodzą 3 nagrania live wideo. Skład: Anna Mądrzak (wokal), Szymon Beszterecha (gitara), Dawid Stachacz (perkusja), Wojciech Kokoszka (bas).

            Bilety w przedsprzedaży w cenie 15 zł (20 zł w dniu wydarzenia) oraz dodatkowe informacje dostępne są już na stronie Świdnickiego Ośrodka Kultury: http://sok.com.pl/truskawka-1-blyski-hard-rider-hortus-rock/