• FINAŁ WOJEWÓDZKI JEST NASZ 💪

     •  

      W Licealiadzie droga do finału dolnośląskiego drużyny piłki ręcznej chłopców wiodła od razu przez turniej powiatowo-strefowy. ZSB-E w walce o medale finału dolnośląskiego zajął pierwsze miejsce wyprzedzając drużyny z I LO Świdnica i II LO Kłodzko. Kuba Marek został wybrany najlepszym zawodnikiem Naszej drużyny.

      ZSB-E: Szwaczek, Anioł – Przedpełski, Stadnik. Stramek, Szymanowski, Westerlich, Bieżyński, Bieryt, Ruszaj, Marek

     • Konkurs

     •  

       

      Ogłaszamy konkurs na logo Szkolnego Koła "Elektron" w ZSB-E

       

      Prace należy przekazywać na konta na Librusie

      do Pana Robert Pijanowskiego lub Pana Piotra Rudownika.

       

      Wszystkich chętnych do współpracy i pracy w kole zapraszamy w poniedziałek 15.05 sala 34.

     • Praca dla absolwenta

     •  

      Firma Sii z Wrocławia poszukuje pracownika na stanowisko Młodszy specjalista ds. infrastruktury IT. Więcej o wymaganiach  TUTAJ.

      Miejsce pracy -  Jawor.
       

     • Brąz dla Piotrka!!!

     •  

      Piotr Naumów (kl. IIIb T - technik elektryk) zdobył brązowy medal podczas 77 Mistrzostw Dolnego Śląska w Boksie. Zawody rozgrywane były w dniach 17-19 marca 2023r. w hali widowiskowo-sportowej im. Haliny Aszkiełowicz-Wojno na Zawiszowie.

      Gratulujemy Piotrowi!

       

    • "STUDIUM TALENT" - mamy laureatów!!!
     • "STUDIUM TALENT" - mamy laureatów!!!

     •  

      Andrii Yarotskyi, Bartosz Siczek, Jakub Tomczak (wszyscy z kl. IVb Tg - technik elektronik) - laureatami Ogólnopolskiego Konkursu "Studium Talent" organizowanego przez Politechnikę Wrocławską.

      Na szczególną uwagę zasługuje wynik Andrija, który ukończył konkurs z fizyki z wynikiem celującym. Ten wynik gwarantuje Andrijowi przyjęcie na wybrany kierunek studiów bez względu na wartość wskaźnika rekrutacyjnego. Bartek i Jakub jako laureaci konkursu otrzymali nagrodę w postaci dodatkowych punktów rekrutacyjnych, które znacznie przybliżą ich do wymarzonego kierunku studiów na Politechnice Wrocławskiej. 

      Program "Studium Talent" Politechniki Wrocławskiej powstał z myślą o zdolnej młodzieży, która chce w przyszłości studiować nauki ścisłe i politechniczne.

    • „Histhack”  hackathon IPN
     • „Histhack”  hackathon IPN

     •  

      Nasi uczniowie zgłosili się do I etapu pierwszy hackathon Instytutu  Pamięci Narodowej „Histhack”  Pamięci Narodowej.

      W ramach pierwszego etapu konkursu zadaniem każdej drużyny jest opracowanie koncepcji scenariusza historyczno-edukacyjnej gry komputerowej związanej z historią Polski w latach 1917-1990.

      Trzymamy kciuki!

       

    • Kangur Matematyczny 2023  za nami
     • Kangur Matematyczny 2023  za nami

     •  

      W dniu 16 marca 2023 roku odbyła się kolejna edycja Międzynarodowego Konkursu Matematycznego „Kangur”. W sali 28 zadania konkursowe rozwiązywało 12 uczniów naszej szkoły. Zwyczajowo już, zadania były niestandardowe i zmuszające do myślenia. Wyniki konkursu zostaną opublikowane na stronie internetowej organizatora w maju tego roku, a na laureatów czekają atrakcyjne nagrody. Kolejna edycja konkursu już za rok – zachęcamy do udziału wszystkich zainteresowanych.

       

     • XVIII Giełda Edukacyjna

     •  

      W dniu 15 marca 2023r. młodzież i nauczyciele naszej szkoły uczestniczyli w XVIII Giełdzie Edukacyjnej Szkół Średnich organizowanej przez Szkołę Podstawową w Lutomii Dolnej.

       

     • WSPÓLNA PRACA NAD PROJEKTEM ZASILACZA

     • Uczniowie klasy III w zawodzie technik elektronik, pod nadzorem Pana Mariusza Wyroby inżyniera firmy SONEL S.A., wspólnie uczą się jak projektować a następnie badać podzespoły, które następnie będą wykorzystywane do budowy zasilacza regulowanego napięcia stałego. Podczas zajęć praktycznych, poza wykonywaniem układów elektronicznych, uczniowie uczą się też mierzyć ich parametry z wykorzystaniem m.in. oscyloskopu. Wszystkie te ćwiczenie przygotowują uczniów do finalnego zadania, jakim jest samodzielne wykonanie zasilacza.
     • Konkurs ELEKTRON

     •  

      Blisko 650 uczniów szkół średnich z całego kraju wzięło udział w XIII edycji konkursu Elektron. W finale, który odbył się w dniu 24 lutego 2023 roku na Politechnice Wrocławskiej rywalizowało 55 osób, między nimi był uczeń klasy IVb Tg (technik elektronik) Yarotskyi Andrii. W finale zajął 15 miejsce. A szkoła nasza w finale uplasowała się na 8 miejscu na 22 szkoły.

      Pierwszym etapem były eliminacje szkolne, w których uczniowie rozwiązywali test wielokrotnego wyboru składający się z 25 pytań. Do rywalizacji zgłosiło się 645 uczniów z 42 szkół ponadpodstawowych. Naszą szkołę reprezentowało 39 uczniów. 

      Do drugiego etapy zakwalifikowano 61 osób, a 55 pojawiło się na PWr, by zmierzyć się w wielkim finale.

      W trakcie wizyty na PWr uczestnicy zwiedzili kampus przy ul. Długiej, gdzie zobaczyli m.in. Laboratorium Pomiarów Optycznych i Optoelektroniki, Laboratorium Diagnostyki Czujników Chemicznych, Laboratorium Przyrządowych Procesów Technologicznych (Clean Room) oraz Laboratorium Mikrosystemów Grubowarstwowych. 
       

     • Kurs ELE.05 - UWAGA!!!

     •  

      Informujemy, że zajęcia na kursie ELE.05 w dniu 10 marca (piątek) odbędą się na terenie CKZ ul. Sikorskiego 41 (zajęcia z panem Klaudiuszem Koźlikiem). Natomiast zajęcia w dniu 11 marca 2023r. (sobota) ODWOŁANE.

       

     • Michał i Szymon powalczą o finał!

     •  

      Z przyjemnością informujemy, że Michał Bieżyński i Szymon Wydra (obaj z kl. IVa Tp - technik budownictwa) zakwalifikowali się do kolejnego etapu X Olimpiady Budowlanej organizowanej przez Międzynarodową Wyższą Szkołę Logistyki i Transportu we Wrocławiu.

      Celem olimpiady jest rozwijanie wśród młodzieży zainteresowania budownictwem oraz pogłębianie wiedzy i umiejętności, a także wyłonienie najlepszych uczniów branży budowlanej.

      Olimpijczykom gratulujemy i życzymy sukcesu w zmaganiach o ścisły finał.

       

     • Kalendarium historyczne - marzec

     • 07 marca 1000 - 1023 lata temu

      Początek zjazdu gnieźnieńskiego

      Otton III przybył do Gniezna, aby pomodlić się przy grobie pierwszego polskiego męczennika – św. Wojciecha, który zginął trzy lata wcześniej z rąk pogańskich Prusów. Cesarz spotkał się tam również z księciem Bolesławem – ówczesnym władcą Polski. Celem tego spotkania było pozyskanie przez cesarza przychylności i poparcia księcia do utworzenia zachodniego cesarstwa uniwersalistycznego, na które miały złożyć się prowincje, każda z królem, podlegającym cesarzowi: Galia, Italia, Germania, Słowiańszczyzna.
      Zjazd odbył się między 7 a 10 marca 1000 roku w Gnieźnie. Do grobu św. Wojciecha przybył cesarz Otton III. Po modlitwie w katedrze spotkał się z księciem Bolesławem. Podczas zjazdu Otton nałożył na jego głowę diadem i wręczył kopię włóczni św. Maurycego. W zamian cesarz otrzymał od księcia część relikwii św. Wojciecha. Bolesław przychylił się do planów cesarza o Wielkim Cesarstwie. Najdonioślejszym efektem zjazdu było utworzenie metropolii gnieźnieńskiej – pierwszej metropolii kościelnej w Polsce podległej wyłącznie papieżowi, na czele której postawiono brata św. Wojciecha – Radzima Gaudentego. Wraz z powstaniem nowej metropolii utworzono podległe Gnieznu nowe biskupstwa - sufraganie: krakowską z biskupem Popponem, kołobrzeską z biskupem Reinbernem i wrocławską z biskupem Janem. Biskupstwo poznańskie pozostało poza metropolią gnieźnieńską aż do śmierci biskupa Ungera.
      Zjazd z pewnością przyczynił się do umocnienia pozycji Bolesława wobec władców państw sąsiadujących z Polską. Tradycję synodu gnieźnieńskiego (w jego wymiarze kościelnym i europejskim) obecnie podtrzymuje Fundacja św. Wojciecha, która organizuje od 1997 roku kolejne zjazdy gnieźnieńskie.

      Wydarzenia marca 1968  w Polsce - 55 lat temu

      Marzec 1968

      Marzec ’68 (8–23 marca 1968) – terminem tym najczęściej określa się wielopłaszczyznowy i często trudny do jasnego zdefiniowania kryzys społeczny i polityczny w Polsce, który rozpoczął się w czerwcu 1967 roku, apogeum osiągnął między 1967 a 1968 rokiem, by wygasnąć późnym latem tegoż roku.

      Najważniejsze wątki tego kryzysu to ostra walka frakcyjna wewnątrz rządzącej Polską Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR), kryzys społeczny będący skutkiem rozczarowania systematycznym kurczeniem się obszaru swobód obywatelskich i demokracji po wielkich przemianach 1956 roku, wreszcie sięgnięcie przez władze do antysemickich stereotypów i uprzedzeń, co zaowocowało największą po stalinowskich czystkach lat pięćdziesiątych kampanią antysemicką w powojennej Europie i masową emigracją resztek społeczności żydowskiej z Polski.

      12 maca 1999 - 24 lata temu

      Polska wstąpiła do NATO

      Polska po przełomie 1989 roku odzyskała po pięćdziesięciu latach faktyczną niepodległość. Jednak na terenie Rzeczypospolitej wciąż stacjonowały poważne siły radzieckie, z siedzibą dowództwa Północnej Grupy Wojsk w Legnicy. Polska cały czas była częścią Układu Warszawskiego i w związku z tym radzieccy wojskowi mieli pełen wgląd we wszelkie informacje dotyczące naszych sił.

      Początkowo ZSRR mocno się ociągał z wycofywaniem wojsk ze swoich krajów satelickich. Jednak zjednoczenie Niemiec w 1990 roku (RFN było członkiem NATO) oznaczało, że radzieckie wojska muszą się stamtąd wycofać - przez terytorium polskie. Tą okazję polscy politycy wykorzystali do nacisku na Sowietów - nie chcieli przepuszczać rosyjskich żołnierzy bez wynegocjonowania konkretnej daty wycofania Armii Czerwonej z Rzeczypospolitej. Ostatnie oddziały (już rosyjskie, gdyż ZSRR się rozpadł) wyjechały dopiero w 1993 roku.

      Już w następnym roku Polska przystąpiła do programu "Partnerstwo dla pokoju". W jego ramach nasi żołnierze w ramach sił IFOR brali udział w misji pokojowej NATO w Bośni. W czerwcu 1997 r. Polska została oficjalnie zaproszona do Sojuszu Północnoatlantyckiego, wraz z Czechami i Węgrami. W następnym roku kolejne rządy państw NATO ratyfikowały protokoły akcesyjne, określające dokładnie zasady, na których nowe państwa miały się stać członkami Sojuszu. Wreszcie 12 marca 1999 r. Bronisław Geremek, ówczesny minister spraw zagranicznych, przekazał na ręce sekretarz stanu USA Madeleine Albright akt przystąpienia Polski do Traktatu Północnoatlantyckiego. Od tej chwili Polska stała się formalnie i praktycznie krajem członkowskim NATO. Już w 12 dni po tym wydarzeniu Rzeczpospolita wzięła udział w pierwszej wojnie w ramach NATO - interwencji w Kosowie.