• Dyplomy technika

     •  

      Informujemy, że w sekretariacie szkoły są do odbioru dyplomy technika. 

      Zapraszamy od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 - 15:30.

       

     • Udział ZSB-E w Powiatowych Zawodach Piłki Siatkowej Plażowej


     • W środę 24 maja 2023 roku zostały rozegrane powiatowe zawody w piłce siatkowej plażowej. Reprezentacja naszej szkoły na początku trafiła na mało wymagających przeciwników z Technikum Ortopedycznego oraz Technikum Weterynaryjnego, co pozwoliło nam wygrać oba mecze po 2:0. W kolejnym meczu trafiliśmy na mocną drużynę z Zespołu Szkół ze Strzegomia i przegraliśmy 0:2. Ostatnim meczem było spotkanie z Zespołem Szkół nr 1 ze Świdnicy. Po wyrównanym meczu przegraliśmy 1:2 i ostatecznie zajęliśmy 5-6 miejsce. Potraktowaliśmy te zawody jako trening przed rozgrywkami w następnych latach.

      Zespół Szkół Budowlano-Elektrycznych reprezentowali:

      • Jan Kawałko kl. III b t p,
      • Michał Kustra kl. II d T p,
      • Marek Zieliński kl. I b T p.  

      Opiekunem drużyny była Anna Jarzębicka.

     • Wycieczka do Szklarskiej Poręby

     •  

      Wykorzystując piękną majową pogodę uczniowie klas 3aT, 3dT, 4dT i 2aT wyruszyli na 3 dniową wycieczkę do Szklarskiej Poręby.

      W dniach 22-24.05 wędrowali szlakami Gór Izerskich i Karkonoszy przechodząc łącznie ponad 20 km.

      W czasie wycieczek zwiedzali Wodospad Szklarki, Szklarską Porębę Dolną, Białe Skały, Białą Dolinę w Szklarskiej Porębie oraz dawną kopalnie kwarcu.

      Poznawali historię Szklarskiej Poręby, a także zasady poruszania się po szlakach turystycznych. W czasie wycieczek zostali też zapoznani przez przewodnika z aplikacjami turystycznymi oraz sposobem korzystania z map i aplikacji w terenie. 

      Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wyjazdu :)

       

     • Egzamin maturalny z informatyki

     •  

      Sprawdzenie stanowisk na egzamin maturalny z informatyki na poziomie rozszerzonym odbędzie się w dniu 19 maja 2023r. w godzinach od 12:00 do 13:00 w sali 26 bud. A.

     • Wycieczka Kraków- Oświęcim

     •  

      W dniach 20 i 21 kwietnia uczniowie naszej szkoły z klas: 4aTp, 4cTp, 2dTp, 2cTp wzięli udział w wycieczce do Krakowa i Oświęcimia.

      Zwiedzanie rozpoczęliśmy od poznania fabryki Oskara Schindlera, następnie obejrzeliśmy: Rynek, historyczne centrum miasta, Muzeum Sukiennice, Wawel, Prywatne Apartamenty króla, Katedrę, Dzwon Zygmunta, groby królewskie. Drugi dzień rozpoczęliśmy od spaceru po żydowskiej dzielnicy Kazimierz. Następnie czekała nas 4 godzinna wyprawa  do Muzeum Auschwitz- Birkenau. Wrażenia nie do opisania – ale na pewno do przeżycia i refleksji. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć. 

     • Święto Narodowe Trzeciego Maja

     • Święto Narodowe Trzeciego Maja – polskie święto państwowe obchodzone 3 maja ustanowione w 1919 i ponownie w 1990.

      3 maja 1791 w Rzeczypospolitej Obojga Narodów uchwalono jedną z pierwszych na świecie konstytucj. Wyprzedziła ona m.in. konstytucję francuską. Konstytucja została uchwalona przez Sejm Czteroletni, który został zwołany w październiku 1788.

      Uchwalenie Konstytucji 3 maja zostało uznane za święto już 5 maja 1791.

      W okresie zaborów Polski obchodzenie rocznic Konstytucji 3 maja było zakazane przez wszystkich zaborców. Polacy, którzy odważyli się obchodzić publicznie to święto, byli karani.

      Uroczyste obchody rocznicy Konstytucji 3 maja organizowano w latach 1916–1918 w wielu miastach Królestwa Polskiego (najliczniejsze w Warszawie w 1916) po ewakuacji władz rosyjskich i bieżeństwie rosyjskiej ludności cywilnej, przeprowadzonym w 1915.

      Po odzyskaniu niepodległości w 1918, rocznica Konstytucji 3 maja została uznana za święto narodowe uchwałą Sejmu Ustawodawczego z 29 kwietnia 1919.

      Po II wojnie światowej obchodzono je do 1946, kiedy w wielu miastach doszło do krwawych demonstracji studenckich. Od tego czasu władze zabroniły publicznego świętowania, a próby manifestowania były często tłumione przez milicję

      Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócono ustawą z 6 kwietnia 1990 (weszła w życie 28 kwietnia).  Obecnie obchodzone jest bardzo uroczyście.

     • Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

     •  

       

      Ilustracja
      Flaga polska przy domu

      Dzień 2 maja

      Państwa https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/12/Flag_of_Poland.svg/22px-Flag_of_Poland.svg.png Polska

      Zwyczaje przywieszanie Flagi RP do drzewca

      Znaczenie szacunek dla symbolu Polski

      Symbole flaga RP

      Podobne święta Dzień Polonii i Polaków za Granicą

       

       

       

      Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – polskie święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004, obchodzone między świętami 1 maja i 3 maja (Świętem Narodowym 3 Maja). Tego samego dnia obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

     • Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy


     • Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, popularnie zwany Świętem Pracy lub po prostu 1 Maja – międzynarodowe święto klasy robotniczej, obchodzone od 1890 corocznie 1 maja. W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950 r.

      Święto wprowadziła w 1889 II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 w Chicago, w Stanach Zjednoczonych podczas strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy.

      Na ziemiach polskich pierwsze obchody miały miejsce w 1890 i odbywały się niejednokrotnie wbrew woli zaborców współorganizowane m.in. przez działaczy II Proletariatu.

      Wniosek o ustanowienie 1 maja jako powszechne w całej Polsce święto pracy, z prawem do dnia wolnego, był omawiany w Sejmie Ustawodawczym w 1919 roku.

      W czasach PRL organizowano tego dnia pochody pierwszomajowe, które miały upamiętniać ważne wydarzenia dla środowiska robotniczego. 

      Po 1945 r. przejmujący władzę w Polsce komuniści próbowali początkowo nawiązywać do przedwojennego schematu (np. obecność mszy świętej w programach uroczystości), ale powoli nasilał się proces odgórnego planowania całej ceremonii i traktowanie tego dnia jako święta państwowego, który stawał się obowiązkowym rytuałem. 

      W latach 80 nielegalne demonstracje pierwszomajowe organizowała w opozycji do oficjalnych obchodów podziemna Solidarność. Święto Pracy było jednym z najważniejszych świąt w PRL-u, miało ono również szczególną wagę dla nazewnictwa w tym okresie. Nazwę imienia „1 maja” nosiło wiele ulic i placów Polski.