Niemiecka Wielkanoc zaczyna się od świątecznych przygotowań, czyli Wielkiego Postu (Fastenzeit/Passionszeit). W tym czasie należy ustawić w domu tzw. bukiet wielkanocny, czyli wazon z zielonymi gałązkami, udekorowanymi kolorowymi wydmuszkami jajek. Ponadto Niemcy malują i dekorują jajka, choć jest to niemiecka tradycja wielkanocna mniej znana niż w Polsce, natomiast nie święci się pokarmów.
Zwyczaje wielkanocne w Niemczech związane z jajkami to Eiertrüllen – toczenie jajek z grobli i pagórków, zrzucanie i rozbijanie jedno o drugie oraz Eier titschen, czyli bitwa na jajka, polegająca na tym, że przed obraniem uderza się jajko o jajko – wygrywa osoba, która w ten sposób zbije drugiej skorupkę jajka.
Jest też niemiecka tradycja wielkanocna związana z zajączkiem. Zajączek wielkanocny chowa jajka i słodycze w Niedzielę Wielkanocną w domu lub ogrodzie, a potem dzieci muszą je odnaleźć. Ten zajączek nazywa się Osterhase i spełnia dziecięce życzenia.
Jednym z najbardziej znanych zwyczajów są ognie wielkanocne. Rozpala się je w Wielką Sobotę. Ich ciepło i światło mają odpędzać zimę oraz zapewnić urodzaj.
Wielki Czwartek lub Zielony Czwartek (Gründonnerstag). To dzień, w którym Niemcy malują jajka na zielono i muszą zjeść koniecznie coś zielonego (np.: szczypiorek, sałatę czy szpinak).
Wielki Piątek, czyli Karfreitag jest dniem wolnym od pracy. Jest to dzień przeznaczony na modlitwę i udział w nabożeństwach. Organizowana jest tzw. agapa – symboliczny wspólny posiłek dla wiernych (składający się z wody, wina i chleba).
Wielka Sobota (Karsamstag/Stiller Samstag) to dzień wyciszenia, bez odprawiania mszy. Niemcy nie święcą pokarmów, za to rozpalają wielkie ogniska przed kościołami.
Niedziela Wielkanocna (Ostersonntag) – W niedzielę Niemcy idą na mszę, a podczas śniadania stukają się jajkami. Na stole obowiązkowo pojawiają się świece oraz zajączek z cukru lub czekolady. Niektórzy obdarowują się drobnymi upominkami, głównie słodyczami. Głównymi potrawami są ziemniaki, warzywa i świeże sałatki. Daniem głównym jest pieczeń z barana, kiełbasy i wędliny, a na deser je się babki drożdżowe i serniki.
Poniedziałek Wielkanocny – To dzień pamięci lub refleksji. W wielu regionach ludzie świętuję go w spokojny sposób – spacerując po parkach i innych miejscach, aby przypomnieć sobie spacer Jezusa na ukrzyżowanie. Jeśli pozwala na to pogoda, ludzie zwykle chcą spędzić dzień na zewnątrz. Chodzą, wędrują, piknikują i ogólnie cieszą się przyrodą. Wiele społeczności organizuje wyścigi pisanek dla dzieci lub inne gry.
Wielkanocne drzewo (Osterbaum) – W trakcie świąt wielkanocnych w Niemczech, mieszkańcy ozdabiają żywe drzewa lub krzewy na podwórku kolorowymi jajkami przywiązanymi wstążką. W przeciwieństwie do choinek, drzewa
te żyją i nie wymagają specjalnego stojaka ani świateł. Ponieważ na wiosnę mogą być szare i zimne, te kolorowe jajka dodają świątecznej atmosfery dzielnicom i miastom. Jaja mogą być plastikowe, drewniane lub naturalne. Co więcej, również w domach ustawiane są Wielkanocne Drzewa. Gałęzie z pąkami wkłada się do wazonu i zdobi ornamentami z pisanki. Czasami pąki kwitną, co czyni go jeszcze piękniejszym.
Ciekawostki na temat niemieckiej Wielkanocy
- Zwyczaj święcenia palm w Niedzielę Palmową jest znany jedynie w Bawarii.
- W kilku landach w Wielkanocną Niedzielę dzieci chodzą po sąsiednich domach, prosząc o słodycze.
- W Saksonii oraz Bawarii organizowane są procesje konne (Osterreiten).
- Mało znanym zwyczajem wielkanocnym w Niemczech jest czerpanie wody ze źródła lub potoku, która zapewnia zdrowie i urodę i przyniesienie jej do domu w milczeniu; natomiast zwyczaj śmigusa-dyngusa w ogóle nie jest znany.
- Od piątku do niedzieli w kościołach nie używa się dzwonów i dlatego Wielki Piątek i Wielka Sobota są nazywane cichymi.