Sprawdzenie stanowisk na egzamin maturalny z informatyki na poziomie rozszerzonym odbędzie się w dniu 19 maja 2023r. w godzinach od 12:00 do 13:00 w sali 26 bud. A.
Sprawdzenie stanowisk na egzamin maturalny z informatyki na poziomie rozszerzonym odbędzie się w dniu 19 maja 2023r. w godzinach od 12:00 do 13:00 w sali 26 bud. A.
W dniach 20 i 21 kwietnia uczniowie naszej szkoły z klas: 4aTp, 4cTp, 2dTp, 2cTp wzięli udział w wycieczce do Krakowa i Oświęcimia.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od poznania fabryki Oskara Schindlera, następnie obejrzeliśmy: Rynek, historyczne centrum miasta, Muzeum Sukiennice, Wawel, Prywatne Apartamenty króla, Katedrę, Dzwon Zygmunta, groby królewskie. Drugi dzień rozpoczęliśmy od spaceru po żydowskiej dzielnicy Kazimierz. Następnie czekała nas 4 godzinna wyprawa do Muzeum Auschwitz- Birkenau. Wrażenia nie do opisania – ale na pewno do przeżycia i refleksji. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.
Święto Narodowe Trzeciego Maja – polskie święto państwowe obchodzone 3 maja ustanowione w 1919 i ponownie w 1990.
3 maja 1791 w Rzeczypospolitej Obojga Narodów uchwalono jedną z pierwszych na świecie konstytucj. Wyprzedziła ona m.in. konstytucję francuską. Konstytucja została uchwalona przez Sejm Czteroletni, który został zwołany w październiku 1788.
Uchwalenie Konstytucji 3 maja zostało uznane za święto już 5 maja 1791.
W okresie zaborów Polski obchodzenie rocznic Konstytucji 3 maja było zakazane przez wszystkich zaborców. Polacy, którzy odważyli się obchodzić publicznie to święto, byli karani.
Uroczyste obchody rocznicy Konstytucji 3 maja organizowano w latach 1916–1918 w wielu miastach Królestwa Polskiego (najliczniejsze w Warszawie w 1916) po ewakuacji władz rosyjskich i bieżeństwie rosyjskiej ludności cywilnej, przeprowadzonym w 1915.
Po odzyskaniu niepodległości w 1918, rocznica Konstytucji 3 maja została uznana za święto narodowe uchwałą Sejmu Ustawodawczego z 29 kwietnia 1919.
Po II wojnie światowej obchodzono je do 1946, kiedy w wielu miastach doszło do krwawych demonstracji studenckich. Od tego czasu władze zabroniły publicznego świętowania, a próby manifestowania były często tłumione przez milicję
Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócono ustawą z 6 kwietnia 1990 (weszła w życie 28 kwietnia). Obecnie obchodzone jest bardzo uroczyście.
Dzień 2 maja
Państwa Polska
Zwyczaje przywieszanie Flagi RP do drzewca
Znaczenie szacunek dla symbolu Polski
Symbole flaga RP
Podobne święta Dzień Polonii i Polaków za Granicą
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – polskie święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004, obchodzone między świętami 1 maja i 3 maja (Świętem Narodowym 3 Maja). Tego samego dnia obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą.
Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, popularnie zwany Świętem Pracy lub po prostu 1 Maja – międzynarodowe święto klasy robotniczej, obchodzone od 1890 corocznie 1 maja. W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950 r.
Święto wprowadziła w 1889 II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 w Chicago, w Stanach Zjednoczonych podczas strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy.
Na ziemiach polskich pierwsze obchody miały miejsce w 1890 i odbywały się niejednokrotnie wbrew woli zaborców współorganizowane m.in. przez działaczy II Proletariatu.
Wniosek o ustanowienie 1 maja jako powszechne w całej Polsce święto pracy, z prawem do dnia wolnego, był omawiany w Sejmie Ustawodawczym w 1919 roku.
W czasach PRL organizowano tego dnia pochody pierwszomajowe, które miały upamiętniać ważne wydarzenia dla środowiska robotniczego.
Po 1945 r. przejmujący władzę w Polsce komuniści próbowali początkowo nawiązywać do przedwojennego schematu (np. obecność mszy świętej w programach uroczystości), ale powoli nasilał się proces odgórnego planowania całej ceremonii i traktowanie tego dnia jako święta państwowego, który stawał się obowiązkowym rytuałem.
W latach 80 nielegalne demonstracje pierwszomajowe organizowała w opozycji do oficjalnych obchodów podziemna Solidarność. Święto Pracy było jednym z najważniejszych świąt w PRL-u, miało ono również szczególną wagę dla nazewnictwa w tym okresie. Nazwę imienia „1 maja” nosiło wiele ulic i placów Polski.
w dniu 28.04.2023r. obyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego klas maturalnych w ZSB-E.
W tym roku szkołę ukończyło 70 absolwentów, kształcących się w zawodach: technik budownictwa, technik elektryk, technik elektronik, technik informatyk. Wychowawcami tych klas byli pani profesor Małgorzata Szczepańska (IVa Tg), pani profesor Marzena Kałwak (IVb Tg), pan Jarosław Klimkowski (IVc Tg).
Najlepsi uczniowie odebrali naggrody i wyróżnienia z rąk dyrektora szkoły pana Rafała Fasugi.
W tym roku statuetka dla Najlepszego Absolwenta ZSB-E trafiła do Aleksandry Duniewskiej.
Nagrody za dobre wyniki w nauce uzyskali:
Nagrodę dla trzech najlepszych absolwentów w zawodzie technik elektryk (nagrody ufundowane przez firmę SPIE Stangl Technik) otrzymali:
Nagrody za pracę na rzecz środowiska szkoły otrzymali:
Nagrody za reprezentowanie szkoły w zawodach sportowych otrzymali:
Nagrody dla absolwentów ufundowane były przez Radę Rodziców. Patronacka firma Sonel, uczniowie klas przedmaturalnych nie zapomnieli o maturzystach, przygotowując dla nich okolicznościowe upominki.
Tegorocznych Maturzystów prosimy o zapoznanie się z listami na egzaminy pisemne oraz harmonogramem matur ustnych w 2023r.
Szczegóły na stronie.
Informujemy że w dniu 2 maja 2023r. (wtorek)
szkoła jest nieczynna!
Nasza szkolna drużyna piłki ręcznej chłopców zdobyła srebrny medal podczas Turnieju Finałowego Dolnośląskiej Licealiady. Na turnieju finałowym w Głogowie ustąpiliśmy tylko gospodarzom przegrywając mecz o złoto 20:17. MVP turnieju został Maksymilian Bieryt (kl. Ib T).
W naszej szkole od kilku lat działa międzyoddziałowa klasa sportowa, w której uczniowie łączą trenowanie w Świdnickim Klubie Piłki Ręcznej z nauką w ZSB-E.
Drużyna ZSB-E w składzie:
Opiekunem drużyny był profesor-trener Krzysztof Terebun.
Dzięki udziałowi w wolontariacie możesz stać się częścią największej multidyscyplinarnej imprezy sportowej w Europie.
Igrzyska Europejskie Kraków - Małopolska 2023 odbędą się od 21 czerwca do 2 lipca 2023 w Krakowie, Krzeszowicach, Tarnowie, Krynicy-Zdroju, Nowym Sączu, Rzeszowie, Zakopanem, Nowym Targu, Oświęcimiu, Bielsku-Białej, Myślenicach, Chorzowie oraz we Wrocławiu.
To unikatowa szansa na spotkanie z wolontariuszami z całego świata. To okazja do nawiązania międzynarodowych przyjaźni, integracji, wymiany myśli i doświadczeń.
Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami na stronie:
www.european-games.org/pl/wolontariat/
Z radością informujemy, że reprezentacja Dolnego Śląska w piłce ręcznej chłopców zdobyła złoty medal podczas XXIX Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. W kadrze Dolnośląskiego Związku Piłki Ręcznej znaleźli się uczniowie naszego technikum: Konrad Anioł i Maksymilian Ruszaj obaj z klasy Id T (technik programista).
Chłopcy na co dzień są zawodnikami Świdnickiego Klubu Piłki Ręcznej prowadzonego przez trenera Krzysztofa Terebuna.
Rozgrywki finałowe Ogólnopolskiej Olimpiady odbyły się w Dziwnowie.
Gratulacje dla trenera Krzysztofa i naszych zawodników!
Miło nam poinformować, iż Adam Nowak, absolwent naszego Technikum (rok ukończenia szkoły 2021r. w zawodzie technik elektronik) odniósł sukces podczas zawodów łazikowych Australian Rover Challenge 2023 organizowanych przez Uniwersytet w Adelajdzie.
Projekt "Scorpio" Adama i jego kolegów z Koła Naukowego OFF-ROAD działającego na Politechnice Wrocławskiej został nagrodzony II miejscem na tych prestiżowych zawodach.
Studentowi Adamowi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
W pierwszych miesiącach bieżącego roku szkolnego odbyło się spotkanie z przedstawicielami lokalnej firmy branży elektrycznej SPIE Stangl Technik Sp. z o. o.
Dla tegorocznych absolwentów technikum elektrycznego umieszczamy poniżej link do strony firmy:
Zachęcamy do wspólnej rywalizacji i reprezentowania naszej szkoły!
Informujemy, że zajęcia na kursie ELE.05 w dniach 14.04.2023 (piątek) i 15.04.2023 (sbota) odędą się zgodnie z planem na terenie Zespołu Szkół Budowlano-ELektrycznych (ul. Wałbrzyska) - prowadzący pan Adam Szpilakowski.
Ogłoszenie
Wydział Oświaty i Wychowania Starostwa Powiatowego w Świdnicy zgodnie z Uchwałą Nr XLIII/464/2006 Rady Powiatu w Świdnicy z dnia 13 września 2006r. (ze zm.) w sprawie ustalenia zasad udzielania stypendiów dla uczniów szkół dla młodzieży oraz dla wychowanków Zespołu Placówek Opiekuńczo- Wychowawczych w Świdnicy za wyniki w nauce i osiągnięcia sportowe
ogłasza nabór wniosków
o przyznanie jednorazowego stypendium za wyniki w nauce i osiągnięcia sportowe dla uczniów szkół dla młodzieży oraz wychowanków Zespołu Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Świdnicy za rok szkolny 2022/2023
O stypendium mogą ubiegać się uczniowie, którzy:
O stypendium sportowe mogą ubiegać się także wychowankowie Zespołu Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Świdnicy oraz uczniowie zamieszkali na terenie Powiatu Świdnickiego a uczęszczający do szkół ponadpodstawowych nieprowadzonych przez Powiat Świdnicki.
Stypendia przyznawane będą w formie jednorazowej Nagrody Starosty Świdnickiego w trzech kategoriach:
3. Za osiągnięcia w zawodach sportowych dla uczniów – sportowców, którzy reprezentowali szkołę i powiat w zawodach sportowych na szczeblu co najmniej ogólnopolskim. Nagrody przyznawane będą za udział w zawodach półfinałowych i finałowych oraz udział w zawodach sportowych na szczeblu międzynarodowym.
Stypendia przyznawane będą w oparciu o udokumentowany dorobek ucznia.
Szczegółowe informacje można uzyskać od Pana Zbigniewa Kałwaka.
Od kwietnia tego roku szkolnego uczniowie naszej szkoły mogą ubiegać się o wystawienie mLegitymacji. Szczegóły na stronie.
Powered by aSc EduPage