• Informacja dla uczniów, rodziców i opiekunów w sprawie aplikacji ProteGO Safe

     •  

      GŁÓWNY INSPEKTOR

      SANITARNY

      Jarosław Pinkas

       

      MINISTER

      EDUKACJI NARODOWEJ

      Dariusz Piontkowski

       

       

      Warszawa, 18 sierpnia 2020 r.

       

      Szanowni Państwo, Rodzice i Opiekunowie,

       

                  gorąco zachęcamy do zainstalowania na telefonach komórkowych aplikacji ProteGO Safe. To narzędzie, które informuje o możliwym kontakcie z osobą zarażoną. Aplikacja zawiera także wiarygodne i sprawdzone informacje dotyczące pandemii koronawirusa i umożliwia samokontrolę stanu zdrowia. Jest bezpłatna, dobrowolna i w pełni bezpieczna.

       

      ProteGO Safe – jak to działa?

      ProteGO Safe to aplikacja, która powiadamia o możliwym kontakcie
      z koronawirusem. Jeśli użytkownik z Państwa otoczenia zachoruje, otrzymają Państwo odpowiednie powiadomienie. Aplikacja informuje również, jakie środki ostrożności zachować i jak postępować w przypadku podejrzenia infekcji u siebie lub swoich bliskich. 

       

      ProteGO Safe to także wiarygodne i sprawdzone źródło wiedzy. W aplikacji znajdą Państwo komunikaty potwierdzone przez Ministerstwo Zdrowia lub Główny Inspektorat Sanitarny, a także informacje opracowane na podstawie danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

       

      Aplikacja składa się z dwóch modułów:

      • pierwszy umożliwia samokontrolę stanu zdrowia, jest to „dziennik”, który na bieżąco pozwala weryfikować, czy i w jakiej grupie ryzyka zakażenia jesteśmy,
      • drugi to skanowanie otoczenia i komunikowanie o ryzyku kontaktu z wirusem.

       

      Test oceny ryzyka w aplikacji ProteGO Safe

      Test oceny ryzyka to prosta ankieta stworzona przez lekarzy. Po weryfikacji odpowiedzi system wskaże grupę ryzyka, a Państwo otrzymają konkretną rekomendację zachowań. Dzięki temu dowiedzą się Państwo, co robić dalej i gdzie, w razie potrzeby, szukać pomocy. 

       

      Dziennik zdrowia

      ProteGO Safe umożliwia także prowadzenie dziennika zdrowia, czyli regularnego zapisywania informacji o samopoczuciu i kondycji zdrowotnej. Dziennik może być niezwykle pomocnym narzędziem dla lekarzy, gdyż ułatwia przekazanie informacji o rozwoju objawów u chorego, schorzeniach współistniejących czy przyjmowanych lekach. Dzięki dziennikowi zdrowia zyskują Państwo szansę na szybszą diagnozę oraz wybór odpowiedniego schematu leczenia. 

       

      Bezpieczeństwo z ProteGO Safe

      Jak pokazują badania, izolacja zakażonych oraz wykorzystanie aplikacji takich jak ProteGO Safe (typ exposure notification) mogą znacząco zredukować ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. Warunek skuteczności jest jeden – z aplikacji musi korzystać jak najwięcej osób.

       

      Szanowni Państwo, Drodzy Rodzice i Opiekunowie, przygotowujemy się na bezpieczny powrót uczniów do szkół. Jesteśmy przekonani, że wspólne i odpowiedzialne działania pozwolą ograniczać ryzyko szerzenia się wirusa, dlatego jeszcze raz zachęcamy do zainstalowania ProteGO Safe. Szczegółowe informacje na temat aplikacji znajdą Państwo na stronie: https://www.gov.pl/web/protegosafe.

       

      Z wyrazami szacunku

      Dariusz Piontkowski

      Minister Edukacji Narodowej

      Jarosław Pinkas

      Główny Inspektor Sanitarny

       

       

       

       

       

       

       

      Warszawa, 21 sierpnia 2020 r.

       

      Aplikacja ProteGO Safe
      – wspólny list Ministra Edukacji Narodowej
      i Głównego Inspektora Sanitarnego do rodziców

       

      Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski i Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas skierowali do rodziców uczniów specjalny list, w którym zachęcili do zainstalowania aplikacji ProteGo Safe. Szefowie MEN i GIS podkreślili, że narzędzie to pozwala ograniczać ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa i wspiera bezpieczny powrót dzieci do szkół.

       

      Wspólny list Ministra Edukacji Narodowej i Głównego Inspektora Sanitarnego 

       

      – Przygotowujemy się na bezpieczny powrót uczniów do szkół. Jesteśmy przekonani, że wspólne i odpowiedzialne działania pozwolą ograniczać ryzyko szerzenia się wirusa – napisali szefowie MEN i GIS w liście skierowanym do rodziców.

       

      Szefowie MEN i GIS przedstawili w nim zalety aplikacji, takie jak test oceny ryzyka i dziennik zdrowia, dzięki którym można otrzymać konkretne rekomendacje dotyczące bezpiecznych zachowań oraz – w razie potrzeby – przyspieszyć ścieżkę diagnozowania i leczenia. Podkreślili jednocześnie, że ProteGO Safe to także sprawdzone i wiarygodne źródło informacji na temat pandemii koronawirusa.

       

      Minister Edukacji Narodowej i Główny Inspektor Sanitarny zaznaczyli, że skuteczność aplikacji zależy od tego, jak wiele osób będzie z niej korzystało. Dlatego też szczególnie ważne są wspólne i odpowiedzialne działania:

       

      – Gorąco zachęcamy do zainstalowania na telefonach komórkowych aplikacji ProteGO Safe. To narzędzie, które informuje o możliwym kontakcie z osobą zarażoną. Aplikacja zawiera także wiarygodne i sprawdzone informacje dotyczące pandemii koronawirusa i umożliwia samokontrolę stanu zdrowia. Jest bezpłatna, dobrowolna i w pełni bezpieczna – napisali Minister Edukacji Narodowej i Główny Inspektor Sanitarny.

       

      Aplikacja ProteGO Safe – jak to działa?

       

      ProteGO Safe to aplikacja, która powiadamia o możliwym kontakcie z koronawirusem. Jeśli osoba z naszego otoczenia zachoruje, wówczas otrzymamy odpowiednie powiadomienie. Aplikacja poinformuje również, jakie środki ostrożności zachować i jak postępować w przypadku podejrzenia infekcji u siebie lub swoich bliskich. 

       

      ProteGO Safe to także wiarygodne i sprawdzone źródło wiedzy. W aplikacji znajdują się komunikaty potwierdzone przez Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny, a także informacje opracowane na podstawie danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

       

      Aplikacja składa się z dwóch modułów:

      • pierwszy umożliwia samokontrolę stanu zdrowia. Jest to „dziennik zdrowia”, który na bieżąco pozwala weryfikować, czy i w jakiej grupie ryzyka zakażenia jesteśmy,
      • drugi to skanowanie otoczenia i komunikowanie o ryzyku kontaktu z wirusem.

      Więcej informacji na stronie: https://www.gov.pl/web/protegosafe.

       

      Zachęcamy do pobrania aplikacji ProteGO Safe!

       

      Departament Informacji i Promocji

      Ministerstwo Edukacji Narodowej

       

       

       

     • Akcja społeczna #TylkoNaLegalu. Stypendium dla studenta za kreatywność!

     • Wakacje to czas relaksu. Czasami jednak warto połączyć przyjemne z pożytecznym. A idealną okazją do tego jest nowa akcja społeczna pod hasłem #TylkoNaLegalu. W konkursie główną nagrodą jest stypendium do 5 tys. złotych!

      Pamiętacie, gdy przy niedzielnym obiedzie czekaliśmy wszyscy na skoki Adama Małysza albo kręciliśmy wspólnie “kółka” z Robertem Kubicą, dmuchając w telewizor, gdy walczył o punkty w Formule 1? W równie dobry nastrój wprawiał nas wszystkich później następca “Orła z Wisły”, Kamil Stoch. Takich emocji nie można kupić za żadne pieniądze. To trzeba przeżyć!

      A pamiętacie, gdy ktoś “przecinał Wam zakład” o to, kto szybciej “do tamtego drzewa i z powrotem”? Zakładaliśmy się o coś już w dzieciństwie, zakładali się i nasi starożytni przodkowie. Dziś też ludzie chętnie się zakładają. Trzeba jednak przy tym pamiętać o naczelnych zasadach: zawsze należy robić to odpowiedzialnie, dla zabawy, emocji i tylko w legalnych źródłach. A to wcale nie jest takie oczywiste. I właśnie na ten aspekt ma zwracać uwagę akcja społeczna pod hasłem #TylkoNaLegalu. 

      W Polsce, podobnie jak i na całym świecie, nie brakuje ludzi, którzy próbują omijać prawo, działają bez licencji Ministerstwa Finansów, unikają podatków, czy co jeszcze gorsze - za nic mają działanie na rzecz młodych ludzi dotkniętych uzależnieniami. Działa to na szkodę legalnie funkcjonujących podmiotów, które z dużą precyzją dbają o każdy z wymienionych wyżej aspektów.

      Organizatorzy akcji #TylkoNaLegalu, która zrzesza wyłącznie legalnie działające podmioty, postanowili zatem zwrócić się do studentów. Wystarczy opublikować w mediach społecznościowych zdjęcie lub materiał wideo z widocznym napisem i hasztagiem #TylkoNaLegalu. Można też wysłać swój pomysł na adres mailowy organizatora. Przewidziane są też działania w grupach (wówczas nagroda zostanie podzielona). Najważniejszym elementem będzie tutaj kreatywność.

      Poza główną nagrodą, organizator przewidział też dwie dodatkowe - po 500 złotych każda. Arkusz zgłoszeniowy, szczegóły akcji, a także regulamin konkursu można znaleźć na stronie LegalniBukmacherzy.pl (kliknij TUTAJ). Konkurs trwa do 13 września. A zatem do dzieła! 
       

     • Gratulujemy maturzystom!!!

     • Mimo kolejnego, drugiego z rzędu, trudnego roku szkolnego absolwenci Technikum Nr 4 Politechnicznego, jak co roku, uzyskali dobre wyniki na egzaminie maturalnym. Zarówno poziom zdawalności, jak i średnia ilość uzyskanych punktów z poszczególnych przedmiotów jest wyższa niż średnie powiatowe i wojewódzkie. Szczególnie cieszy wynik egzaminu z matematyki, a także liczba osób przystępujących do egzaminów na poziomie rozszerzonym (np. z fizyki 22 osoby), co zdecydowanie zwiększa szase naszych absolwentów w procesie rekrutacji na studia.

       

      Zdawalność matury 2020 w ZSB-E:

      ZSB-E    -    75,8 %
      Powiat świdnicki – 58,3 %
      Województwo dolnośląskie – 56,1 %


      Wyniki egzaminu maturalnego w 2020r:
       

       

       

    • Nocny Kochanek i Kwiat Jabłoni z Pol'and'Rock na ekranie ŚOK
     • Nocny Kochanek i Kwiat Jabłoni z Pol'and'Rock na ekranie ŚOK

     •  

      Świdnicki Ośrodek Kultury zaprasza do wspólnego oglądania na wielkim ekranie koncertów Nocnego Kochanka (heavy metal) i Kwiatu Jabłoni (alternatywny pop). Wydarzenia odbędą się w sali teatralnej ŚOK.

      Obie projekcje będą przedstawiać koncerty zarejestrowane podczas Pol’and’Rock Festiwal (dawniej Przystanek Woodstock). Zespoły są laureatami Złotego Bączka, czyli nagrody przyznawanej przez festiwalową publiczność za najlepsze występy. Oprócz tego, Nocnego Kochanka i Kwiat Jabłoni łączy obecność ich płyt w ostatnich edycjach konkursu Świdnickie Recenzje Muzyczne. Szczegóły poniżej:

      Nocny Kochanek “Live Pol’and’Rock Festiwal” (dvd)
      22 sierpnia 2020 (sobota) / 19:00Ostatni album Nocnego Kochanka to “Randka w ciemność”, który za sprawą Krzysztofa Pietrzaka trafił do konkursu Świdnickich Recenzji Muzycznych. Oto fragment jego tekstu: „Mój szynobus gna, a ja słucham Kochanka i wyobrażam sobie jak rozpędzona cysterna Whitesnake przywala w żeliwny wagon Judas Priest aż iskry pryskają wokoło. W następnym kawałku już pędzi szalona drezyna Iron Maiden i zderza się z lokomotywą Metalliki”.Szczegóły pokazu: https://sok.com.pl/wydarzenie/nocny-kochanek-projekcja-koncertu-z-polandrock/

      Kwiat Jabłoni “Live Pol’and’Rock Festiwal” (dvd)
      29 sierpnia 2020 (sobota) / 19:00Ostatni album Kwiatu Jabłoni to “Niemożliwe”, który za sprawą Radosława Duszyńskiego trafił do konkursu Świdnickich Recenzji Muzycznych: “Tym którzy mówią, że nie da się wymyślić już niczego nowego w muzyce, że wszyscy się powtarzają i zapożyczają od siebie, jako lek otwierający oczy, koniecznie trzeba podać Kwiat Jabłoni. I nie chodzi tu o napój – od którego notabene pochodzi nazwa zespołu – ale o płytę duetu Sienkiewiczów.”Szczegóły pokazu: https://sok.com.pl/wydarzenie/kwiat-jabloni-projekcja-koncertu-z-polandrock/

      Oba pokazy odbędą się w sali teatralnej ŚOK a ilość dostępnych miejsc będzie ograniczona do 150. Wstęp będzie bezpłatny, wyłącznie na podstawie wejściówek, które trafią do dystrybucji tydzień przed każdym z wydarzeń.

      Wydarzenie odbędzie się zgodnie z aktualnymi zaleceniami i wytycznymi dla uczestników imprez w Świdnickim Ośrodku Kultury w związku z trwającą pandemią covid-19.

     • UWAGA MATURZYŚCI!

     •  

      1. Od poniedziałku 3 sierpnia 2020r. w godzinach 8:00-14:00 w sekretariacie szkoły można pobrać loginy do sprawdzenia wyniku egzaminu maturalnego. Wynik egzaminu będzie można sprawdzić na stronie:  https://wyniki.oke.wroc.pl/login
      2. Świadectwa maturalne będą wydawane od dnia 11 sierpnia od godziny 12:00 (sekretariat czynny do godz. 14:00).
      3. Do dnia 14 sierpnia 2020r. należy złożyć w sekretariacie szkoły deklarację na egzamin poprawkowy.
      4. Egzamin poprawkowy odbędzie się 8 września 2020r. o godz. 11:00.
    • Nabór do Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych
     • Nabór do Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych

     •  

      Centrum Kształcenia Ustawicznego w Zespole Szkół Budowlano-Elektrycznych w Świdnicy prowadzi nabór do Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych na rok szkolny 2020/2021. Nauka w liceum prowadzona jest w formie zaocznej. Zajęcia odbywają się co dwa tygodnie w piątki (po godz. 15:00) i w soboty. Nauka w liceum jest BEZPŁATNA! Zainteresowane osoby prosimy o kontakt telefoniczny (tel 74 852-10-05) lub osobisty (codziennie w godz. 8:00-14:00).

     • Statuetki dla najlepszych absolwentów

     • W okresie matur wręczono okolicznościowe statuetki. Uroczystość była zaplanowana na 24 kwietnia 2020r., ale koronawirus pokrzyżował plany. 

      Statuetkę dla najlepszego absolwenta ZSB-E roku szkolnego 2019/2020 otrzymał Konrad Skóra (średnia ocen 4,93).

      Wśród wyróżnionych znaleźli się czołowi piłarze ręczni ŚKPR Świdnica - absolwenci pierwszej w historii ZSB-E międzyoddziałowej klasy sportowej (mistrzowie Polski juniorów młodszych w roku 2016): Adam Chmiel, Rafał Kopyciak, Wojciech Jabłoński, Maksymilian Paleń i Rafał Wiszniowski.

     • List Pani Dyrektor Krystyny Kowalonek

     • Drodzy Uczniowie, Szanowni Rodzice!

      Dziewczęta i Chłopcy,

      Kończy się rok szkolny, jakiego nie było w historii.    Całe szczęście, że wszystko co złe i niechciane szybko mija, więc  i ten  stan  oddzielenia od kolegów, nauczycieli  i ogólnie od szkoły wkrótce będziemy wspominać jako przeszły.   Szybko mijają  również  dobre chwile, ale… po nich następują kolejne, równie dobre. Nie odbędzie się nasze ostatnie przed wakacjami spotkanie, więc tą drogą chcę Wam podziękować  za  kolejny  wspólny rok nauki i pracy. Życzę, aby  Wasze wakacje były  wolne od zagrożeń i najbardziej udane spośród dotychczasowych.  Aby były pełne dobrych, wesołych spotkań i wydarzeń  - po tak trudnych miesiącach każdy z Was zasługuje na  solidny wypoczynek. Wszystkim uczniom, a szczególnie  wyróżnionym,  gratuluję  osiągniętych wyników  i  życzę abyście  w nowym roku  szkolnym  z  należytym  zaangażowaniem przystąpili do nauki.

      Dziękuję rodzicom i opiekunom za pomoc udzielaną szkole w trudnym dziele nauczania i wychowania młodych ludzi.  Dziękuję za zaufanie udzielone ZSB-E z jakim powierzyliście Państwo  los swoich dzieci – w trudnych chwilach, w ubiegłym roku i obecnie słyszałam od Państwa wiele ciepłych słów  wsparcia. To dla nas ważne, bo daje potwierdzenie, że dobrze spełniamy  przyjęte na siebie obowiązki. 

      Tą drogą chcę również pożegnać się z Państwem, uczniami i rodzicami, gdyż  od 1 września  2020r, po 18 latach pracy na stanowisku Dyrektora ZSB-E,  postanowiłam  „dać sobie luz”.  Pracować z Wami i dla Was to była wielka przyjemność  i  zaszczyt.  Dzięki Wam poznałam wiele zagadnień dalekich od tego co robiłam na co dzień -  można więc powiedzieć,  że i Wy  byliście moimi nauczycielami.  W ciągu 33 lat pracy  wśród młodzieży przeżyłam   wiele satysfakcjonujących  chwil.  Cieszyły i cieszą mnie Wasze sukcesy zawodowe i powodzenie życiowe.  Dziękuję Wam za lata spędzone razem, za chwile radosne, wzruszające i  za te „normalne”, codzienne.  Sercem i myślą zawsze będę przy  uczniach i Zespole Szkół Budowlano-Elektrycznych  im. Jana III Sobieskiego w Świdnicy.

      Dyrektor ZSB-E
      Krystyna Kowalonek

     • Rozdanie świadectw

     • Uczniowie muszą posiadać maseczki, własny długopis i zachować odstęp 1,5 metra

       

      26 czerwca 2020r. zostaną wydane świadectwa zgodnie z zachowaniem reżimu sanitarnego wg następującego harmonogramu:

      godz. 8:30 
      - klasa Ic Tg (budynek B - korytarz parter)
      - klasa Ia Tg (sala gimnastyczna - wejście od strony boiska)
      - klasa Ib Tg (budynek A - korytarz parter)
      - klasa III BS (sala 28)

      godz. 9:15
      - klasa IIIc T (budynek B - korytarz parter)
      - klasa I BS (sala gimnastyczna - wejście od strony boiska)
      - klasa IIIb T (budynek A - korytarz parter)
      - klasa IIIa T (aula)

      godz. 10:00 
      - klasa Ib Tp (budynek B - - korytarz parter)
      - klasa Ia Tp (sala gimnastyczna - wejście od strony boiska)
      - klasa Ic Tp (budynek A - korytarz parter)

      godz. 10:45
      - klasa IIc T (budynek B - korytarz parter)
      - klasa Id Tp (sala gimnastyczna - wejście od strony boiska)
      - klasa IIa T (budynek A - korytarz parter)
      - klasa IIb T (aula)
       

       

       

     • Matury w ZSB-E trwają!

     • W tym roku wyjątkowo w czerwcu i w wyjątkowych warunkach. Rodzice uczniów klas maturalnych sprawili w tym trudnym okresie miłą niespodziankę swoim, już dorosłym dzieciom i ufundowali pamiątkowe maseczki 😀

     • 31 maja - Światowy Dzień Bez Tytoniu

     • Zachęcamy  wszystkich uczniów, rodziców i  nauczycieli do włączenia się w dniu 31 maja do obchodów Światowego Dnia bez Tytoniu. W bieżącym roku szkolnym chcemy zwrócić szczególną uwagę na  problem palenia tytoniu przez młodzież.

      Chcemy powiedzieć Wam, młodzi ludzie, abyście coraz częściej mówili „dziękuję, ja nie palę”, byście nie dali się zwieść pozorom, że papierosy są w modzie. Od Was tylko zależy czy podejmiecie odpowiedzialne decyzje związane z własnym zdrowiem i zdrowiem swoich bliskich, pamiętając o negatywnych skutkach czynnego i biernego palenia papierosów. Podstawę świadomego wyboru, czy zacząć palić lub jeśli ten krok został już zrobiony - czy nadal palić, powinna stanowić rzetelna wiedza o skutkach palenia papierosów. Zachęcam wszystkich do wysłuchania i przeczytania materiału na stronie.

       Zawsze masz możliwość zmienić  swoje życie  na bardziej zdrowe!