Informujemy, że 21 maja 2024r. o godz. 12:00 (na dzień przed egzaminem) odbędzie się sprawdzenie stanowisk egzaminacyjnych. Spotkanie zdających w sali 26.
Obecność osób zdających egzamin pisemy z informatyki na poziomie rozszerzonym obowiązkowa!
Informujemy, że 21 maja 2024r. o godz. 12:00 (na dzień przed egzaminem) odbędzie się sprawdzenie stanowisk egzaminacyjnych. Spotkanie zdających w sali 26.
Obecność osób zdających egzamin pisemy z informatyki na poziomie rozszerzonym obowiązkowa!
7 maja 2024r. - j. polski pp (2015), j. polski pp (2023)
8 maja 2024r. - matematyka pp (2015), matematyka pp (2023)
9 maja 2024r. - j. angielski pp (2015), j. angielski pp (2023)
10 maja 2024r. - wiedza o społeczeństwie pr (2023)
13 maja 2024r. - j. angielski pr (2015), j. angielski pr (2023)
14 maja 2024r. - biologia pr (2023)
15 maja 2024r. - matematyka pr (2015), matematyka pr (2023)
17 maja 2024r. - geografia pr (2015), geografia pr (2023)
20 maja 2024r. - j. polski pr (2023)
21 maja 2024r. - historia pr (2023)
22 maja 2024r.:
23 maja 2024r. - fizyka pr (2015), fizyka pr (2023)
Obraz Jana Matejki „Konstytucja 3 maja 1791” w zbiorach Zamku Królewskiego w Warszawie. Fot. PAP-Reprodukcja
233 lata temu, 3 maja 1791 r., Sejm Czteroletni przyjął ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja. Była to druga na świecie i pierwsza w Europie ustawa regulująca organizację władz państwowych, a także prawa i obowiązki obywateli.
Kolejny sukces w rozgrywkach szkolnych odnieśli zawodnicy naszej szkoły. Uczniowie ZSB-E zajęli 2 miejsce w Finale Wojewodzkim Licealiady w piłce ręcznej!
Finał rozegrano w czwartek 25 kwietnia w Lubinie. Reprezentacja ZSB-E zajęła drugie miejsce w turnieju z udziałem czterech drużyn. Świdniczanie w połfinale wygrali z ZSE Bolesławiec. W finale musieli uznać wyższość gospodarzy turnieju - SMS Lubin. Trzecie miejsce zajeło IX LO Wrocław, czwarte Bolesławiec.
Najlepszym zawodnikiem ZSB-E został uznany Maksymilian Bieryt.
ZSB-E: Szwaczek, Anioł, Firlej - Marek, Ruszaj, Bieryt, Kocjan, Laska, Choiński, Lurka, Stadnik, Zisiadis
26 kwietnia w auli szkolnej odbyła się uroczysta gala z okazji zakończenia roku szkolnego uczniów piątych klas Technikum Nr 4 Politechnicznego w Świdnicy.
Były podziękowania, gratulacje, życzenia a najlepsi uczniowie otrzymali dodatkowo nagrody.
W tym roku szkołę ukończyło 92 absolwentów, kształcących się w zawodach technik budownictwa, technik elektryk, technik elektronik i technik informatyk. Wychowawcami klas byli: pani profesor Helena Kosmala (Va T), pani profesor Agnieszka Perska (Vb T), pani profesor Anita Klepacz (Vc T), pani profesor Bożena Kędzierska (Vd T).
Najlepsi uczniowie odebrali nagrody i wyróżnienia z rąk dyrektora szkoły pana Rafała Fasugi.
W tym roku statuetka dla Najlepszego Absolwenta ZSB-E trafiła do Michała Bieżyńskiego.
Nagrody za dobre wyniki w nauce uzyskali:
Nagrodę dla trzech najlepszych absolwentów w zawodzie technik elektryk (nagrody ufundowane przez firmę SPIE STANGL Technik) otrzymali:
Nagrody za pracę na rzecz środowiska szkoły otrzymali:
Nagrody za reprezentowanie szkoły w zawodach sportowych otrzymali:
Absolwenci odebrali świadectwa ukończenia technikum, a teraz przed nimi ostatnie przygotowania do egzaminów maturalnych, które rozpoczną się po majowym weekendzie.
Życzymy POŁAMANIA DŁUGOPISÓW NA MATURZE!!!!!
Informujemy, że na stronie zamieszczono terminy i lsty zdających egzamin zawodowy w czerwcu bieżącego roku.
Proszę zapoznać się z informacją.
W Licealiadzie droga do finału dolnośląskiego wiodła przez turniej finałowy strefy wałbrzyskiej, który odbył się 15 kwietnia 2024r. Nasi uczniowie wygrali kolejno z KSP Kłodzko 27-7 i II LO Świdnica 27-12. Pewne zwycięstwa zapewniły pierwsze miejsce i awans do finału wojewódzkiego.
Kuba Marek został wybrany najlepszym zawodnikiem Naszej drużyny.
Skład drużyny ZSB-E: Szwaczek, Anioł, Firlej – Stadnik, Bieryt, Ruszaj, Marek, Choiński, Kocjan, Laska, Lurka, Zisiadis
W piątek 12 kwietnia 2024 w Zespole Szkół Mechanicznych odbył się XX Powiatowy Konkurs Matematyczny, który był równocześnie kwalifikacją do XII Międzypowiatowego Konkursu Matematycznego. Dokładnie o godzinie 9.00 trzydziestu śmiałków z pięciu szkól naszego powiatu rozpoczęło rywalizację o tytuł najlepszego matematyka szkół średnich ziemi świdnickiej. Wśród nich był nasz zawodnik – Andrzej Kaszyński z klasy IVdT. Po 120 minutach rozwiązywania zadań, pracę rozpoczęła komisja konkursowa złożona z opiekunów ze wszystkich szkół – w tym gronie był też nauczyciel matematyki w ZSB-E, Paweł Kazimierski. W wyniku tych prac wyłoniono zwycięzcę i najlepszą czwórkę, która pojedzie na drugi etap konkursu do Zakopanego. Rywalizację zdominowali uczniowie IILO i ILO, którzy zajęli wszystkie czołowe miejsca. Andrzej zakończył rywalizację w drugiej połowie stawki.
Kolejna edycja konkursu już za rok.
Nasza szkoła była organizatorem największej imprezy sportowej w kalendarzu powiatowej rywalizacji szkół średnich, zawodów w piłce nożnej chłopców. Było to duże przedsięwzięcie zważywszy na fakt, że do turnieju zgłosiło się 13 szkół powiatu świdnickiego, co dało liczbę ponad dwustu uczestników!
Rywalizacja odbywała się w dwóch lokalizacjach. Najwięcej meczów i turniej finałowy dzięki uprzejmości OSiR w Świdnicy udało się rozegrać w profesjonalnych warunkach na boisku OSiRu. Jedna z grup eliminacyjnych rozegrała swoje mecze w Strzegomiu i w tym miejscu chcielibyśmy podziękować serdecznie Zespołowi Szkół Ogólnokształcących w Strzegomiu, który wziął na swoje barki organizację meczów w pierwszej grupie eliminacyjnej.
A teraz coś o przebiegu rywalizacji.
We Wtorek 9 kwietnia zostały rozegrane mecze grupowe, w których drużyny walczyły o wyjście do półfinałów. W pierwszej grupie eliminacyjnej spotkały się 4 szkoły. LO Strzegom, ZS Strzegom, LO Świebodzice i ZS Świebodzice. Zwycięzcą grupy okazało się Liceum ze Strzegomia.
Tabela grupy 1
W Grupie drugiej rywalizacja była chyba najbardziej zacięta ze wszystkich i ostatecznie „Mechanik” zostawił w pokonanym polu „Ekonomik”.
Tabela grupy 2
Grupa trzecia, to grupa w której grał faworyt. Ubiegłoroczny triumfator tych rozgrywek II LO Świdnica. Po spokojnym rozprawieniu się ze szkołą z Mokrzeszowa trafił na bardzo zdeterminowany zespół ZS Żarów, który o mało nie stał się sprawcą największej niespodzianki. W meczu z ubiegłorocznym mistrzem, który bezpośrednio miał zadecydować o awansie z grupy przez większą część prowadził 1:0 i dopiero w końcówce II LO strzeliło bramkę zapewniając sobie awans do półfinału.
Tabela grupy 3
Ostatnia grupa najbardziej nas interesowała z uwagi na występ w niej naszej szkoły. ZSB-E po wygranej z I LO i remisie z ZS nr 1 zapewniła sobie awans do środowych półfinałów.
Tabela grupy 4
Dzień później w środę 10 kwietnia po losowaniu półfinałów zagraliśmy z ZSO ze Strzegomia, jak się później okazało mistrzem rozgrywek. Mecz Był bardzo wyrównany i nie brakowało okazji z obydwu stron. Pomimo naszego prowadzenia nie zdołaliśmy dowieźć zwycięstwa do końca i w regulaminowym czasie gry nie było rozstrzygnięcia – wynik 1:1.
W serii rzutów karnych byliśmy niestety gorsi od Strzegomia o jedno trafienie i ostatecznie to Strzegom mógł się cieszyć z awansu do finału, a nam został jedynie mecz o 3 miejsce.
W drugim półfinale emocji ponownie nie brakowało. Mecz pomiędzy II LO a ZSM także zakończył się wynikiem 1:1 i również były potrzebne rzuty karne. W tym aspekcie II LO okazało się skuteczniejsze i to ta szkoła awansowała do finału.
Mecz o 3 miejsce nie wzbudził już tyle emocji co półfinały i było widać że obie drużyny liczyły na coś więcej i ciężko było im się zmobilizować do poważnej gry. Ostatecznie „Mechanik” wygrał minimalnie 3:2 i to oni mogli się cieszyć z 3 miejsca na podium.
Finał to pokaz konsekwencji i dyscypliny w grze ze strony Strzegomskich piłkarzy. Pomimo miejscami przygniatającej przewagi II LO, Strzegomianie potrafili się bardzo mocno bronić i po jednej z kontr strzelili rozstrzygającą bramkę, która zapewniła im tytuł mistrzowski.
Ostateczne wyniki fazy finałowej:
Półfinały
mecz o 3 miejsce
Finał
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i sportową postawę. OSiR Świdnica za umożliwienie przeprowadzenia turnieju na swoich obiektach oraz sędziom zawodów Panom Romanowi Pawłowskiemu i Pawłowi Michalskiemu za wzorowe poprowadzenie meczów.
Do zobaczenia w przyszłym roku!
W dniu 9.04.2024r. uczniowie klas piątych w zawodzie technik elektryk i technik elektronik uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielkami firmy LG Energy Solution Wrocław.
Na miesiąc przed maturą można było uzyskać informacje na temat firmy, możliwości ewentualnego przyszłego zatrudnienia.
Spotkanie przebiegało w miłej, serdecznej atmosferze i zakończyło się konkursem wiedzy z cennymi nagrodami.
Rozpoczyna się nabór wniosków o przyznanie jednorazowego stypendium za wyniki w nauce i osiągnięcia sportowe dla uczniów. Winioski muszą być zaopiniowane przez wychowawców.
Szczegółowych informacji udziela Pan wicedyrektor Zbigniew Kałwak.
Drużyna z Zespołu Szkół Budowlano-Elektrycznych im. Jana III Sobieskiego w Świdnicy zakwalifikowała się do Finału Ogólnopolskiego Konkursu "Cosmic Challenge: Patfinder/AI" organizowanego przez Fundację SpaceShip w partnerstwie strategicznym z firmą ICEYE.
Tematem konkursu było "Biznesowe wykorzystanie danych satelitarnych z użyciem AI".
Do projektu mogły przystąpić zespoły składające się z dwóch uczniów i opiekuna. Naszą szkołę reprezentowały dwie drużyny, a do ścisłego finału zakwalifikowała się drużyna w składzie:
pod opieką p. Romana Izydorczyka.
Finał konkursu, w którym wystąpi 11 najlepszych drużyn z całej Polski, odbędzie się 25.04.2024r. w Lublinie na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej.
Nagrodą za pierwsze miejsce jest wizyta w Ośrodku Europejskiej Agencji Kosmicznej, który znajduje się we Frascati, we Włoszech. Zespoły, które zajmą miejsca 1-3 zostaną dodatkowo zaproszone do polskiego oddziału firmy ICEYE, znajdującego sie w Warszawie.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Program realizowany jest w Partnerstwie Strategicznym z firmą ICEYE, w Partnerstwie z: Agencja Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego – EUSPA, Polish Space Professionals Association, ThinkHackR, Krakowski Park Technologiczny , Space Agency, ESA Business Incubation Centre Poland, ponadto został objęty Patronatem Honorowym przez: Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Polska Agencja Kosmiczna, Ambasada Włoch w Warszawie, Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, SPACE4GEO, Polskie Towarzystwo Astrobiologiczne, Akademia Leona Koźmińskiego, Centrum Technologii Kosmicznych AGH, European Space Foundation oraz Patronatem Medialnym przez: Space24, Astronomia24, AstroNet i Kosmonauta.net. Instytucją Wspierającą jest Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie.
Firma Sonel S.A. nie tylko uczy naszych uczniów, ale również organizuje dla nich szkolenia. Tym razem tematem szkolenia były pomiary, które należy wykonywać w instalacjach elektrycznych wewnątrzbudynkowych. Tematyka szkolenia wykracza poza zakres podstawy programowej dla technika elektronika, dlatego jest to tym cenniejsza wiedza zdobywana bezpośrednio od doświadczonych szkoleniowców firmy Sonel.
Informujemy, że w sekretariacie szkoły można odbierać certyfikaty kwalifikacji zawodowych.
Przypominamy, że sekretariat czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach: 7:30 - 15:30.
Fundacja Endomama w miesiącu kwietniu zaopatrzyła Różową Skrzyneczkę znajdującą się w Zespole Szkół Budowlano-Elektrycznych w Świdnicy. Fundacja dbając o potrzeby i komfort uczennic zadeklarowała wsparcie polegające na uzupełnianiu zawartości skrzyneczki.
Dodatkowo, w najbliższym czasie Fundacja Endomama będzie organizować wraz ze specjalistami warsztaty dotyczące endometriozy, aby zwiększyć świadomość i edukację na ten temat.
Autorski pop i covery O.N.A. na scenie Klubu Bolko ŚOK
W sobotę 6 kwietnia Świdnicki Ośrodek Kultury zaprasza na kolejne występy lokalnych artystów. Usłyszycie przede wszystkim wpadający w ucho pop wzbogacony o elementy rocka, funku i soulu.
Drzwi Klubu Bolko ŚOK otwarte będą od 18:30. Na miejscu sprzedaż napojów, w tym wina i piwa zapewnia “sKŻynka”. Poniżej prezentujemy przybliżony harmonogram występów:
Arthur Samuel to jeden z nielicznych reprezentantów akustycznego popu w Polsce. Baczny obserwator rzeczywistości, stąpający w świecie dźwięków i pomysłów na nowe piosenki, jako twórca nie pozwala na zamknięcie go w muzycznej klatce.
FanKlub wykonują autorskie kompozycje wokalistki i założycielki zespołu – Małgorzaty Szabuni. Za produkcję i aranżacje odpowiada klawiszowiec Maciek Janus. Grupa jest laureatem Ogólnopolskiego Festiwalu „Wielki Ogień” w Ostrowcu Świętokrzyskim, imieniem Miry Kubasińskiej.
O.N.A. coverband powstał w tym roku i bawi się świetnie brzmiącą muzyką rockową, okraszoną energicznym wokalem, a przede wszystkim przynosi klimat lat świetności legendarnej gdańskiej formacji.
Tylko do końca piątku obowiązuje w przedsprzedaży niższa cena biletów.
Szczegółowe informacje i sprzedaż dostępne są na stronie Świdnickiego Ośrodka Kultury: https://sok.com.pl/wydarzenie/fanklub-o-n-a-coverband-arthur-samuel-pop-rock/
W Zespole Szkół Budowlano-Elektrycznych ruszył kolejny projekt unijny - "Międzypowiatowa droga do edukacyjnego sukcesu szkół zawodowych powiatów dzierżoniowskiego, kłodzkiego i świdnickiego 2024-2026".
W ramach tego projektu grupa uczniów uczestniczyła w zajęciach podnoszących kompetencje kluczowe w zakresie edukacji ekologiczneji doradztwa edukacyjno-zawodowego. Tematyką główną zajęć były odnawialne źródła energii . Zajęcia prowadzone byy przez pana Mirosława Sochę.
Projekt realizowany jeest w raamach Programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska dofinansowany przez Unię Europejską.
Politechnika Wrocławska zaprasza uczniów klas maturalnych do udziału w akcji „Dziewczyny na politechniki!” i „Dziewczyny do ścisłych!”, organizowanej razem z Fundacją Edukacyjną Perspektywy.
Tegoroczna akcja zaplanowana jest w trakcie Dnia Otwartego PWr w dniu 5.04.2024 r. w godz. 10.00-14.00, w holu na parterze budynku C-13 (Wyb. Wyspiańskiego 23-25, Wrocław).
W specjalnie przygotowanej na potrzeby akcji strefie będzie można porozmawiać ze studentkami Politechniki Wrocławskiej. Spotkanie z nimi to doskonała okazja do inspirujących rozmów na temat studiów na naszej uczelni oraz uzyskania odpowiedzi na nurtujące pytania.
W godz. 11.00-12.00 w naszej strefie pojawią się natomiast wyjątkowi goście, a wśród nich:
Z naszymi gośćmi będzie można porozmawiać m.in. na temat drogi naukowej, kariery i dokonywanych wyborach. Wydarzenie jest otwarte dla wszystkich osób zainteresowanych poznaniem przykładów sukcesu i realizowania swoich pasji.
Wstęp wolny!
W załączeniu przesyłamy zaproszenie z prośbą o rozpropagowanie wśród maturzystek i maturzystów.
Więcej o akcji na stronie dziewczynynapolitechniki.pl.
Z wyrazami szacunku,
Kornel Kotecki
Politechnika Wrocławska
Biuro Konferencji i Wydarzeń
π = 3,14159265358979323846264338327950288419716939937510...
Mamy rozstrzygnięcie konkursu ogłoszonego w Dniu Liczby Pi! Słodką niespodziankę za zwycięstwo odebrał Wiktor Radziewicz z klasy IIcB.
Gratulujemy i zapraszamy do udziału za rok. A oto nagrodzona praca:
Oto i jest w życiu wyjątkowa PI.
Liczba znana już wiemy.
Sztuczka wszystkim niezbędna,
kolejno odliczamy.
Sen, to nie marzenie żeby liczbę PI dobrze znać.
Już tak niewiele mam do uczenia,
Nieśmiało myślę ją pamiętać.
Pierwsza trzy i przecinek później w jedynkę celujemy.
Kto podziwiać złożoność jej potrafi,
Niech o liczbach PI wszystkim opowiada.
Podziwiać liczbę PI rozumiem.
Powered by aSc EduPage